آیا زن و مرد می‌توانند فقط دوست باشند؟

آیا زن‌ها و مردها می‌توانند فقط دوست باشند؟
پیام مدیر: تولید محتوای خوب، نیاز به زمان، تخصص، و انرژی دارد و در یک کلام هزینه‌بر است. ما در ایلولا با نگارش، گردآوری و یا ترجمه‌ی دست اول مطالب از منابع موثق و قابل اتکاء، تلاش می‌کنیم تا محتوایی ارزشمند را عرضه کنیم. از طریق باکس انتهای مقاله، در صورت پسندیدن آن، می‌توانید آن را بخرید (در صورت استطاعت مالی) یا برای دوستی ارسال کنید. امیدواریم که از مقاله لذت ببرید!

در زیر ظاهر رفاقت زن و مرد خبرهایی است. پژوهشی در این زمینه می‌گوید: ممکن است فکر کنیم که توانایی «فقط دوست بودن» با جنس مخالف را داریم، ولی ماجراهای عشقی در کمینمان نشسته‌اند و منتظر فرصتی برای خودنمایی می‌مانند. فرصتی که پتانسیل خراب کردن یک رابطه‌ی خوب را در خود دارد.

scientificamerican

در این تحقیق روی ۸۸ زوج، با رعایت حریم شخصی، در خصوص احساسات این “دوستان” سوال شد. برای اطمینان از وثوق پاسخ‌های ارائه شده، پژوهشگران تمهیداتی را ترتیب داده بودند.

نتایج به این قرار بود که تفاوت زیادی بین دو جنس وجود دارد. مردها بیشتر مجذوب جنس مخالف می‌شوند. همینطور آن‌ها فکر می‌کنند که زن‌ها نیز همین حس را نسبت به آن‌ها دارند؛ به عبارتی گمان می‌کنند که یک لبخند ساده‌ی زن نشانه‌ای از مسحور شدن اوست؛ یک باور کاملا غلط!

به زبان دیگر چیزی که مردها فکر می‌کنند (جذابیت داشتن در ذهن زن‌ها) تقریبا هیچ ارتباطی با حس واقعی زن‌ها نسبت به دوستانِ مذکرشان ندارد. ولی مردها نسبت به این واقعیت هشیار نیستند و فکر می‌کنند هر چیزی در سر آن‌ها می‌گذرد در سر دوستِ مونث‌شان نیز می‌گذرد.

به همین خاطر هر دو جنس در برآورد جذابیت به اشتباه می‌افتند. مردها فکر می‌کنند خیلی جذاب هستند و دوست مونث‌شان نیز مجذوب آن‌ها شده، و زن‌ها فکر می‌کنند که آنقدرها هم جذاب نیستند و به تبع آن دوستِ مذکرشان اصلا در این وادی‌ها نیست که مجذوبشان شده باشد.

در این بین مردها تمایل به داشتن قرارهای عاشقانه چه با زن‌های مجرد، چه با زن‌های در رابطه دارند؛ و مجرد بودن یا نبودن دوست مونث تفاوتی در نگرش آن‌ها ایجاد نمی‌کند، هرچند شاید در رویکردشان تفاوت مشاهده شود. ولی زن‌ها به این موضوع حساسیت بیشتری نشان می‌دهند.

نتیجه اینکه مردها سخت‌تر از زن‌ها می‌توانند فقط دوست باشند و احساسات رمانتیک پیدا نکنند. این تحقیق فقط تایید گرسنه بودنِ جنسی مردها و خام بودن زن‌ها نیست، بلکه تاییدی بر این است که دو جنس مخالف می‌توانند برداشت‌های کاملا متفاوتی از دوستی داشته باشند. منظور از خام بودن زن‌ها، خام بودن تصوراتش از چیزی‌ست که در ذهن مردها می‌گذرد، حتی اگر نشانه‌ای بروز ندهند.

تفاوت در نگرش می‌تواند مشکلات عدیده‌ای را ایجاد کند. در یک پژوهش روی ۲۴۹ بزرگسال از آن‌ها خواسته شد جنبه‌های مثبت و منفی دوست بودن با جنس مخالف را ذکر کنند. در متغیر مرتبط با رابطه‌ی رومانتیک (مانند: “احتمال اینکه دوستی ما عاشقانه شود وجود دارد”)، جنبه‌های منفی این دوستی پنج برابر جنبه‌های مثبت گزارش شد. با این حال در این زمینه هم تفاوت‌هایی بین زن و مرد بود. مردها تمایل بیشتری، نسبت به زن‌ها، به قرار دادن مواردی مثل «تبدیل شدن دوستی به رابطه‌ی عاشقانه» در قسمتِ جنبه‌های مثبت داشتند. این اختلاف با سن مردان افزایش پیدا می‌کرد.

در نهایت تفاوتی بین نگاه زن و مرد در زمینه‌ی «فقط دوست بودن» وجود دارد و این تفاوت می‌تواند مشکلاتی را پدید بیاورد. زن‌ها با اصالت‌تر برخورد می‌کنند و مردها نمی‌توانند «تمنای بیشتر» را در خود کنترل کنند.

حالا آیا زن‌ها و مردها می‌توانند فقط دوست بمانند؟ از نگاه زن بله، ولی از نگاه مرد مطمئن نیستم.

اگر شما یک زنِ در رابطه هستید، بهتر است نسبت به نگاه احتمالی دوستانِ مذکر خود مطلع باشید و رابطه‌ی خود را، با برداشت غلطی که نگاه آن‌ها به خود دارید، به خطر نیندازید؛ این نوع نگاه و تفاوت در برداشت پتانسیل زیادی برای خراب کردن رابطه‌ی شما در خود دارد.

اگر یک مردِ در رابطه هستید، طبیعت خود را دست کم نگیرید، بدانید که دوستانِ مونث شما احتمالا مجذوبتان نیستند و اگر رابطه‌ فعلی‌تان را دوست دارید، به ناخودآگاه خود بها ندهید، چرا که می‌تواند به قیمت رابطه‌تان تمام شود. به نظر من بهتر است موضوع را به طبیعت نسپارید و خودتان را کمی ایزوله کنید!

نوشته را پسندیدید؟ در صورت تمایل از طریق دکمه پرداخت آنلاین (درگاه امن زرین‌پال)، مقاله‌ای که خواندید را به مبلغ ۱۵۰۰ تومان بخرید. بعد از پرداخت به نشان قدردانی به صفحه‌ی دانلود PDFهای ایلولا هدایت می‌شوید و دسترسی دائمی به آن خواهید داشت. در کنار نسخه‌ی PDF مقالات ویژه که به مرور بر تعدادشان افزوده می‌شود، یک کتابچه هدیه نیز تقدیم حضورتان خواهد شد. ایلولا، به احترام بازدیدکنندگان، از تبلیغات استفاده نمی‌کند و با تکیه بر فروش مقالات اداره می‌شود.

1 دیدگاه

  1. کاملا با واژه ي ايزوله موافقم …کاش اين مقاله نشر پيدا کنه،،، فارغ از بحث های اجتماعی که ، نه ما بايد بپذيريم اين يک موضوع بي اهميته و فقط فلان شخص مشکل خودشه اگر اينطور حس و فکر ميکنه .
    اين موضوع رو بايد بپذيريم و خودمون رو گول نزنيم ،وقتی پذيرفتيم با همين واژه ی کمي ايزوله وارد محيط اجتماعی کار و جمع دوستانه و محيط آموزشی و غيره بشيم

1 بازتاب

  1. افکار من در خصوص دوستی دو جنس مخالف - ایـلـولـا

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد