افکار من در خصوص دوستی دو جنس مخالف

دوستی دو جنس مخالف

در این نوشته در خصوص دوستی دو جنس مخالف دیدیم که احتمال برداشت‌های متفاوت در میان رفقای مونث و مذکر از رابطه‌ی دوستانه‌شان وجود دارد. کتمان نمی‌کنم که از نتایج آن، جا خوردم. البته با توجه به توصیه‌هایی که از دکتر زک کارتر در این پادکست شنیدم، می‌دانستم که رفاقتِ یک‌به‌یک با شخصی از جنس مخالف، برای افرادی که در رابطه‌ی جدی هستند بسیار خطرناک است و می‌تواند به قیمت رابطه‌شان تمام شود. از جمله دلایلی که دکتر کارتر عنوان کرد، شروع به مقایسه، حتی به صورت ناخودآگاه است.

مقایسه نه‌تنها در رابطه که با توجه به گسترش شبکه‌های اجتماعی حتی روی خلق و خوی ما نیز اثر سوء می‌گذارد. در این پست از کانال تلگرام ایلولا، برگرفته از پادکست هیدن برین از NPR، توضیح دادم که چطور شروعِ مقایسه‌ی ظاهر زندگی دیگران، و آن چیزی که در اینستاگرام و فضاهای مشابه به اشتراک می‌گذارند، با باطن زندگیِ خودتان، روی رضایتتان از زندگی تاثیر منفی خواهد گذشت و از شادی شما خواهد کاست.

ولی موضوع پژوهشِ «مزیت یا مانع؟ مجذوب‌شدن در دوستی‌های ضربدری [دو جنس مخالف]» بیش از یک مقایسه‌ی ساده بود. نتایج نشان می‌داد که عموما مردها جذابیت خودشان و کشش طرف مقابل به ایشان را بیش از اندازه بزرگ می‌بینند و از طرف دیگر زن‌ها درک درستی از آن چیزی که در سر مردها می‌گذرد ندارند.

ولی آیا این بدان معنی‌ست که برای شخصی که در یک رابطه‌ی جدی است، اصلا نباید دوستانی از جنس مخالف داشت؟ نظر شخصی من این است که اگر رابطه‌ی فعلی شما آنقدر ارزشمند است که نمی‌خواهید خطر کنید، بهتر است که قید این دوستی‌ها را بزنید. چه به توصیه‌ی دکتر زک گوش کنیم چه این پژوهش را ملاک قرار دهیم، پتانسیل‌هایی برای ضربه زدن به رابطه‌ی فعلی در این دوستی‌ها نهفته است.

ولی چرا؟ مگر ما روی تصمیمات خود اشراف نداریم؟ مگر نمی‌توانیم خودآگاهانه انتخاب کنیم که به مقایسه‌ی دوستِ جنس مخالف خود با شریکمان نپردازیم؟ پاسخ این است که بخش عظیمی از تصمیمات ما به صورت نیمه‌خودآگاه یا ناخودآگاه گرفته می‌شود. این روشِ مغز برای مصرف کمتر انرژی در کنار پاسخ‌دهی با سرعت بالاتر است.

در ویدیوی زیر به چشم خواهید دید که چطور ذهن با تاثیر گرفتن از شرایط و محتوا تصمیماتش را می‌گیرد؛ در جایی که همه‌ی ما فکر می‌کنیم این تصمیماتْ کاملا منطقی و با فسفرسوزاندن به دست آمده‌اند:

نکته‌ی دیگری که باید مد نظر داشت این است که درست است که معمولا در سر مردها افکاری برای رابطه‌ی نزدیک‌تر می‌گذرد، ولی این بدان معنا نیست که تصوراتِ مذکور پا را از ذهنشان فراتر می‌گذارد. آن چیزی که در اینجا گفته شد، صرفا وجودِ پتانسیل، و بالقوه بودن آن است. تربیت خانوادگی، محیط و اجتماع، و در کل وضعیتِ جاری، تاثیر زیادی در بروز این تصورات خواهند گذاشت. در پژوهش مورد نظر نیز حریم خصوصی افراد تضمین شده بود که نشانه‌های کشش را بروز دادند و تفاوت در بین دو جنس مشخص شد.

صحبت‌های من به این معنی نیست که بار بعدی که شخصی از جنس مخالف را دیدید، نگاه خود را بدزدید و به جای نگاه کردن به صورتش به در و دیوار خیره شوید. در فرهنگ لغت من این کار نماد بی‌احترامی به شخص مقابل است. اگر به هر دلیلی (مثلا در رابطه بودن یکی از شما) نزدیک شدن به طرف مقابل را منطقی، اخلاقی و درست نمی‌دانید، حدود خود را در نزدیک شدن به او حفظ کنید، از دوستی عمیق و فراتر از یک احوال‌پرسی ساده یا بحث فنی بپرهیزید، بدانید که برداشت‌هایتان متفاوت خواهد بود، و به توصیه‌ی دکتر زک گوش کنید: لازم است این رابطه‌ها یک به یک نباشد؛ به عبارتی شریک خود را نیز وارد میدان کنید؛ او شریک شماست و بایستی در جریان دوستی‌های شما باشد.

مقاله را پسندیدید؟ در صورتی که پاسخ‌تان مثبت است، می‌توانید مقاله‌ای که خواندید را به مبلغ ۱۵۰۰ تومان با فشار دادن دکمه زیر بخرید. توجه کنید که ۱۵۰۰ تومان بهای مقاله‌ای است که اکنون خواندید اما به نشان قدردانی از شمایی که مقاله را بعد از خواندن، می‌خرید، به صفحه‌ای از وب‌سایت ایلولا هدایت خواهید شد و مقاله‌های ویژه به صورت فایل PDF در دسترس شما قرار خواهد گرفت.

پرداخت شما از طریق سایت امن زرین‌پال به سایت شاپرک (زیر نظر بانک مرکزی) هدایت خواهد شد و امنیت اطلاعات شما - در صورت رعایت نکاتی که در درگاه پرداخت ذکر شده - تضمین شده است. به عنوان راه جایگزین می‌توانید پرداخت را از طریق شماره شبا IR570560080388802621820001 به نام ایمان امینی انجام دهید و رسید را به ایمیل eman.amini روی gmail.com ارسال کنید تا دسترسی به صفحه مذکور به شما اعطا شود.

ایلولا با تکیه بر فروش مقالاتی اداره می‌شود که به رایگان در اختیار شما قرار می‌گیرد. با خرید مقالات می‌توانید آن را زنده نگه دارید. دلیل عدم نمایش تبلیغات، احترام به شما و ذهن‌تان است. می‌توانید در صفحه درباره‌ی ما جزئیات آن را بخوانید.

Whatsapp Telegram
Email Facebook Google Twitter

1 دیدگاه

3 بازتاب

  1. حسادت در رابطه عاطفی - ایلولا
  2. انتخاب ها یا موقعیت ها، کدام زندگی ما را می‌سازد؟ - ایلولا
  3. خیانت به عشق و اعتماد و نقش اکسی‌توسین در آن - ایلولا

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد