قضاوت کردن بد است، مگر اینکه خوبم را بگویی

نوشتک

دکتر نورمن دویج نویسنده کتاب «مغزی که خودش را تغییر می‌دهد» در پیش‌گفتار کتاب «دوازده قانون برای زندگی» نوشته جردن پیترسون، می‌گوید:

و شاید در عمیق‌ترین بخش از روح و روانمان، با وجود نامانوس و عجیب بودن، همه‌ی ما می‌خواهیم که قضاوت شویم.

یک لحظه به آن فکر کنید. در دنیایی که همه از قضاوت نکردن دیگری صحبت می‌کنند، خودمان تا چه اندازه می‌خواهیم قضاوت نشویم؟ اصلا چرا دکمه لایک از فرندفید به فیس‌بوک آمد و تا این اندازه همه‌گیر شد؟ چرا بسیاری از ما برای دیگران می‌نویسیم تا نوشته‌مان خوانده شود با اینکه می‌دانیم با مقایسه و در نهایت قضاوت شدن است که حرفمان معنی پیدا می‌کند ولی آخر نوشته اضافه می‌کنیم که قضاوت نکنید؟

غیر از این است که همه‌ی ما می‌خواهیم قضاوت شویم، ولی از آن نوعی که می‌گوید: «تو بهتر هستی!» غیر از اینکه منظورمان از قضاوت نشدن این است که به دیگران بگوییم: «اگر تو هم شرایط من را داشتی، همین می‌شدی که من هستم، حتی بدتر و من خوبم!»

ما در اعماق وجودمان همانگونه که به دنبال لذت می‌گردیم، از درد فراری هستیم. قضاوت شدن یا نشدن، اتفاقی است که می‌دانیم به هر حال می‌افتد، چرا که درک ما از زندگی منوط بر آن است، اما با کلیشه‌هایی مثل قضاوت نکنید، می‌خواهیم که از درد فرار کنیم، وگرنه کسی را می‌شناسید که وقتی دیگران افکار و اعمالش را تایید می‌کنند، غم‌زده شود و بگوید من را قضاوت نکنید؟

بحث اینکه یک ذهن باز چطور قضاوت می‌کند اما بحث دیگری است.

12 Rules for Life by Jordan Peterson | And perhaps because, as

مقاله را پسندیدید؟ در صورتی که پاسخ‌تان مثبت است، می‌توانید مقاله‌ای که خواندید را به مبلغ ۱۵۰۰ تومان با فشار دادن دکمه زیر بخرید. توجه کنید که ۱۵۰۰ تومان بهای مقاله‌ای است که اکنون خواندید اما به نشان قدردانی از شمایی که مقاله را بعد از خواندن، می‌خرید، به صفحه‌ای از وب‌سایت ایلولا هدایت خواهید شد و مقاله‌های ویژه به صورت فایل PDF در دسترس شما قرار خواهد گرفت. اگر متوجه منظورم نشدید، خواهش می‌کنم مقاله را نخرید چرا که به نظر می‌رسد ما زبان هم را نمی‌فهمیم.

پرداخت شما از طریق سایت امن زرین‌پال به سایت شاپرک (زیر نظر بانک مرکزی) هدایت خواهد شد و امنیت اطلاعات شما - در صورت رعایت نکاتی که در درگاه پرداخت ذکر شده - تضمین شده است. به عنوان راه جایگزین می‌توانید پرداخت را از طریق شماره شبا IR570560080388802621820001 به نام ایمان امینی انجام دهید و رسید را به ایمیل eman.amini روی gmail.com ارسال کنید تا دسترسی به صفحه مذکور به شما اعطا شود.

ایلولا با تکیه بر فروش مقالاتی اداره می‌شود که به رایگان در اختیار شما قرار می‌گیرد. با خرید مقالات می‌توانید آن را زنده نگه دارید. دلیل عدم نمایش تبلیغات، احترام به شما و ذهن‌تان است. می‌توانید در صفحه درباره‌ی ما جزئیات آن را بخوانید.

Whatsapp Telegram
Email Facebook Google Twitter

اولین نفری باشید که نظر می‌گذارد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد