ترسناک‌ترین تئوری شناخته شده توسط بشر چیست؟ من گرایی

من گرایی
پیام مدیر: تولید محتوای خوب، نیاز به زمان، تخصص، و انرژی دارد و در یک کلام هزینه‌بر است. ما در ایلولا با نگارش، گردآوری و یا ترجمه‌ی دست اول مطالب از منابع موثق و قابل اتکاء، تلاش می‌کنیم تا محتوایی ارزشمند را عرضه کنیم. از طریق باکس انتهای مقاله، در صورت پسندیدن آن، می‌توانید آن را بخرید (در صورت استطاعت مالی) یا برای دوستی ارسال کنید. امیدواریم که از مقاله لذت ببرید!

من گرایی (Solipsism) نظریه‌ای‌ست که می‌گوید، ذهن شما مطمئنا وجود دارد، ولی وجود هر چیز دیگری که بیرون از آن است، غیرقابل اثبات و اتکا است. در نتیجه ممکن است دنیای بیرون از ذهن شما اصلا وجود خارجی نداشته باشد.

به عبارت ساده‌تر این نظریه می‌گوید که ممکن است که تنها موجود هوشیار کل جهان هستی، فقط و فقط شما باشید؛ و خود جهان هستی، شاید اصلا وجود خارجی نداشته باشد. شما جهان را در ذهن خود ساخته‌اید. هر کسی که می‌بینید، خیال‌پردازی ذهن شماست. حتی ممکن است که شما در خواب به سر ببرید و در حال دیدن رویا باشید. مورفئوس یک نقل‌قول مشهور دارد که می‌گوید:

نئو، آیا تا حالا رویایی داشتی که اونقدر برات واقعی بوده باشه که تشخیص ندی خواب بوده یا رویا؟ اگه نتونی از اون خواب بیدار بشی چی؟ چطور قراره فرق اون رویا رو با جهان واقعی تشخیص بدی؟

شاید ما در راه رسیدن به یک ستاره‌ایم. ستاره‌ای که نود سال با ما فاصله دارد. ممکن است راهی پیدا کرده‌ایم که برای نود سال – که در راه رسیدن به آن ستاره‌ایم – به خواب برویم و اکنون در حال رویا دیدن در طول آن نود سال‌ایم.

نفس گرایی

و می‌دانید ترسناک‌ترین قسمتش چیست؟ اینکه نمی‌توانید اثبات کنید که چنین نظریه‌ای صحت ندارد.

من گرایی می‌تواند برای مقاصد خوب یا بد به کار گرفته شود. مثلا با توسل به آن، می‌تواند تا حدود زیادی تنش موجود در این نوع نگاه که دیگران در خصوص شما چه فکر می‌کنند را از بین ببرید.

البته این نوع فکر می‌تواند از شما یه شخص بی‌رحم نیز بسازد. انتخابش با شماست…

مقاله را پسندیدید؟ با کلیک روی پرداخت آنلاین از طریق درگاه امن زرین‌پال آن را تنها به مبلغ ۱۵۰۰ تومان، یا مبلغ دلخواه خود خریداری کنید (توجه کنید که سیستم زرین‌پال مبلغ را با واحد تومان دریافت می‌کند). در صفحه‌ی «درباره‌ی ما» دلیلِ عدم نمایش تبلیغات ذکر شده است. بعد از پرداخت با لینک ۱۵۰۰ تومان، به نشان قدردانی، به صفحه‌ای مخفی از وب‌سایت ایلولا‌ هدایت می‌شوید و لینک دانلود کتابچه‌ای از اینجانب، تقدیم حضورتان خواهد شد.

اولین نفری باشید که نظر می‌گذارد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد