پایتون برای همه | 34 | فایل متنی و خطوط

پایتون برای همه پایتون 3
پیام مدیر: تولید محتوای خوب، نیاز به زمان، تخصص، و انرژی دارد و در یک کلام هزینه‌بر است. ما در ایلولا با نگارش، گردآوری و یا ترجمه‌ی دست اول مطالب از منابع موثق و قابل اتکاء، تلاش می‌کنیم تا محتوایی ارزشمند را عرضه کنیم. از طریق باکس انتهای مقاله، در صورت پسندیدن آن، می‌توانید آن را بخرید (در صورت استطاعت مالی) یا برای دوستی ارسال کنید. امیدواریم که از مقاله لذت ببرید!

یک فایل متنی را می‌توان سلسله‌ای از خطوط در نظر گرفت. درست مثل سلسله‌ای از کاراکترها که در پایتون یک رشته خوانده می‌شود. نوشته‌ی زیر، یک فایل متنی‌ست که فعالیت‌های مرتبط با ایمیل را از افراد متفاوت جمع‌آوری می‌کند؛ این فایل از یک پروژه‌ی متن‌باز به عاریت گرفته شده است:

From [email protected] Sat Jan 5 09:14:16 2008
Return-Path: <[email protected]>
Date: Sat, 5 Jan 2008 09:12:18 -0500
To: [email protected]
From: [email protected]
Subject: [sakai] svn commit: r39772 - content/branches/
Details: http://source.sakaiproject.org/viewsvn/?view=rev&rev=39772
...

کل فایل متنی را می‌توانید از لینک زیر دریافت کنید:
لینک

همچنین یک نسخه‌ی خلاصه‌شده‌ی آن در لینک زیر در دسترس است:
لینک

فرمت این فایل‌ها استاندارد است و شامل چندین پیام پستی می‌شود. خطوطی که با کلمه‎ ‎”From”‎ آغاز می‌شوند، پیام‌ها را جدا کرده و خطوطی که با ‎”From:‎”‎ شروع می‌شوند، قسمتی از آن پیام‌ها هستند. برای اطلاعات بیشتر در خصوص فرمت mbox این صفحه را ببیند:
لینک

برای شکستن فایل به خطوط، کاراکتر ویژه‌ای که نشان‌دهنده‌ی پایان خط است وجود دارد. این کاراکتر newline یا خط‌جدید خوانده می‌شود.

پایتون کاراکتر خط‌جدید را با یک بک‌اسلش و n مشخص می‌کند. اگرچه ‎n به نظر دو کاراکتر است، ولی در اصل یک کاراکتر خوانده می‌شود. فرض کنید که ما این کاراکتر را در داخل متغیری با نام stuff قرار می‌دهیم. حالا اگر در داخل مفسر stuff را وارد کنیم، این کاراکتر هم نمایش داده می‌شود، ولی اگر از print استفاده کنیم، رشته‌ی ما به دو خط شکسته می‌شود.

در اصل در حین چاپ کردن متغیر، شما اثر کاراکتر ‎n را خواهید دید، و نه خود کاراکتر را. برای شفاف شدن موضوع به مثال زیر دقت کنید:

>>> stuff = 'HellonWorld!'
>>> stuff
'HellonWorld!'
>>> print(stuff)
Hello
World!
>>> stuff = 'XnY'
>>> print(stuff)
X
Y
>>> len(stuff)
3

برای اینکه مطمئن شوید که ‎n تنها یک کاراکتر است بد نیست که طول رشته‌ی XnY را با پایتون اندازه بگیرید. می‌بینید که پایتون آن را سه کاراکتر در نظر می‌گیرد. در اصل ‎n یک کاراکتر به حساب آمده است.

به این صورت، و با تصور وجود یک نویسه‌ی نامرعی در پایان هر خط، انتهای خطوط در متن‌ها مشخص می‌شود. کافی‌ست که فقط آن را در ذهن خود تصویر کنید. این نویسه یا کاراکتر ناپیدا، همان ‎n است.

حرف آخر اینکه کاراکتر خط‌جدید کاراکترهای موجود در یک فایل را به خطوط جداگانه می‌شکند.

این نوشته تحت مجوز کرییتیو کامنز BY – NC و حمایت موسسه تحقیقاتی رامونا ارائه می‌شود. شما می‌توانید با توجه به مفاد این گواهی از آن استفاده کنید.

نوشته را پسندیدید؟ در صورت تمایل از طریق دکمه پرداخت آنلاین (درگاه امن زرین‌پال)، مقاله‌ای که خواندید را به مبلغ ۱۵۰۰ تومان بخرید. بعد از پرداخت به نشان قدردانی به صفحه‌ی دانلود PDFهای ایلولا هدایت می‌شوید و دسترسی یک ماهه به آن خواهید داشت. در کنار نسخه‌ی PDF مقالات ویژه که به مرور بر تعدادشان افزوده می‌شود، یک کتابچه هدیه نیز تقدیم حضورتان خواهد شد. ایلولا، به احترام بازدیدکنندگان، از تبلیغات استفاده نمی‌کند و با تکیه بر فروش مقالات اداره می‌شود.

1 دیدگاه

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد