مغز ابله | 3 | کنترل مغز | مغز خزنده

مغز ما چطور به امعاء و احشاء ما سر و سامان می‌دهد و چطور گند کارها را در می‌آورد؟ مغز خزنده؟! بگذارید کم ریز شویم.

میلیون‌ها سال پیش وقتی ماهی کوچک ما پا به خشکی گذاشت، توانایی فکر کردن، مثل آنچه ما امروزه انجام می‌دهیم را نداشت. با خودش نگفت که «چرا برم به خشکی؟»، «من که اینجا نمی‌تونم نفس بکشم»، «پاهام کو؟ اصلا مگه تا حالا پا داشتم؟ پا چی‌چی است؟». مغز ما، که اگه اون ماهی هم یکی از اجداد خودمون بدونیم، تا این اواخر یک هدف را داشت: بدن ما را به هر طریقی برای بقاء زنده نگه دارد!

مکانسیم ابتدایی مغز ما، جایی نرفته و فقط مقداری اضافات به آن الحاق شده است و این اضافات اصلا باعث از بین رفتن آن‌ها نشده. مثلا شما با خیال راحت روی لبه‌ی یک صخره پیاده‌روی نمی‌کنید، یا اینکه فراموش کنید که غذا بخورید تا سقط شوید. بخش‌های حیاتی مغز که مسئول زنده نگه‌داشتن شما می‌باشند هنوز هم با جدیت به کارشان ادامه می‌دهند.

همانگونه که بدن برای فعالیت درست، به مغز نیاز دارد، مغز نیز به بدن ما برای تامین مایحتاجش نیاز دارد. قبول ندارید؟ فردا یک زنبیل به دست مغزتان بدهید برود شیر و ماست و پنیر و چند تا نان بخرد. از طرفی مغز هم کنترل فعالیت‌های بدن را زیر نظر دارد تا همه‌چیز به خوبی و خوش بگذرد. هرچند همیشه هم همه‌چیز به خوبی و خوشی نیست! بگذریم. واقعا در هم‌تنیدگی مغز و بدن بیش از این حرف‌هاست ولی خب می‌خواهم یک تصویر کلی از فعالیت‌های متقابل این دو را داشته باشید.

به همین خاطر است که قسمت زیادی از مغز ما مسئول تعمیر و نگه‌داری و حفاظت از بدن می‌شود. معده را کنترل می‌کند، می‌گوید لامصب نفس بکش، فرمان تالاپ تالاپ به قلب می‌دهد و غیره. قسمت‌هایی که این بخش‌های حیاتی و پایه‌ای بدن ما را کنترل می‌کنند با اسم مغز “خزنده” شناخته می‌شوند (ساقه‌ی مغز و مخچه). چرا خزنده؟ چون که از زمان خزندگی با ما همراه بوده‌اند (ما پستاندارها بازیگر متاخری برای صحنه‌ی زمین به حساب می‌آییم). در تصویر زیر به Brainstem و Cerebellum دقت کنید. با این وضع گرانیِ هاست، خیلی خاطرخواهتان هستم که عکس می‌گذارم!

مغز خزنده

رد پای بقیه قابلیت‌های ما انسان‌های مدرن مثل خودآگاهی،‌ توجه، تصویر سازی ذهنی و درک، و همینطور منطق در بخش جدیدتر مغز که به آن نئوکورتکس می‌گویند قابل مشاهده است. البته نه ایکه کلا ادراک ما در نئوکورتکس جا خوش کرده باشد. این مسائل واقعا خیلی پیچیده‌تر از این حرف‌هاست ولی خب حالا یک تصویر کلی دارید که این قابلیت‌ها بیشتر زیر سر چه قسمتی از مغز است.

خسته شدید؟ من هم خسته شدم! ادامه برای فردا اگر نئوکورتکسم یاری کند!

مقاله را پسندیدید؟ در صورتی که پاسخ‌تان مثبت است، می‌توانید مقاله‌ای که خواندید را به مبلغ ۱۵۰۰ تومان با فشار دادن دکمه زیر بخرید. توجه کنید که ۱۵۰۰ تومان بهای مقاله‌ای است که اکنون خواندید اما به نشان قدردانی از شمایی که مقاله را بعد از خواندن، می‌خرید، به صفحه‌ای از وب‌سایت ایلولا هدایت خواهید شد و مقاله‌های ویژه به صورت فایل PDF در دسترس شما قرار خواهد گرفت. اگر متوجه منظورم نشدید، خواهش می‌کنم مقاله را نخرید چرا که به نظر می‌رسد ما زبان هم را نمی‌فهمیم.

پرداخت شما از طریق سایت امن زرین‌پال به سایت شاپرک (زیر نظر بانک مرکزی) هدایت خواهد شد و امنیت اطلاعات شما - در صورت رعایت نکاتی که در درگاه پرداخت ذکر شده - تضمین شده است. به عنوان راه جایگزین می‌توانید پرداخت را از طریق شماره شبا IR570560080388802621820001 به نام ایمان امینی انجام دهید و رسید را به ایمیل eman.amini روی gmail.com ارسال کنید تا دسترسی به صفحه مذکور به شما اعطا شود.

ایلولا با تکیه بر فروش مقالاتی اداره می‌شود که به رایگان در اختیار شما قرار می‌گیرد. با خرید مقالات می‌توانید آن را زنده نگه دارید. دلیل عدم نمایش تبلیغات، احترام به شما و ذهن‌تان است. می‌توانید در صفحه درباره‌ی ما جزئیات آن را بخوانید.

Whatsapp Telegram
Email Facebook Google Twitter

اولین نفری باشید که نظر می‌گذارد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد