بهترین راه پاک کردن SSD

پاک کردن اطلاعات از روی حافظه‌های جانبی در زمانی که می‌خواهیم آن‌ها را دور بیاندازیم یا به فروش برسانیم بسیار مهم و حیاتی‌ست. شاید با خودتان بگویید که «چیز خاصی روی حافظه نداریم» ولی معمولا اطلاعات حساسی از خودتان بر روی حافظه (حداقل در دوره‌ای) ذخیره کرده‌اید. پس بهتر است روزه‌ی شک‌دار نگیرید و از شر دلهره خلاص شوید. بهترین راه پاک کردن SSD چیست؟

وقتی حرف از هاردهای HDD می‌شود شاید قرار دادن یک آهنربای قوی در کنار آن، یا استفاده از برنامه‌های خاص برای Wipe کردن اطلاعات، یا فرمت کردن و پر کردن حافظه با اطلاعات مزخرف مفید واقع شود. ولی در خصوص هاردهای SSD اوضاع فرق می‌کند. شاید به همین خاطر است که اپل گزینه‌ی Secure Erase را در قسمت «ابزار دیسک مک» را برای حافظه‌های SSD حذف کرده است.

شاید سوراخ کردن هارد فکر خوبی باشد. مهمان کردن یک هارد دیسک به چند سوراخ با دریل قبل از بازیافت برای یک هارد HDD می‌تواند مفید باشد ولی در خصوص SSD با توجه به اینکه اطلاعات بر روی چیپ‌های مختلف نگه‌داری می‌شوند جوابگو نیست. در اصل با سوراخ کردن SSD شما تنها مقداری از آن اطلاعات را از بین می‌برید.

پس راه‌حل نهایی چیست؟

رمزنگاری! حافظه‌ای که می‌خواهید بفروش برسانید یا نابود کنید را ابتدا رمز کنید. در ویندوز از bitlock و در مک از FileVault کمک بگیرید و کل حافظه را رمز کنید. سپس آن را فرمت کنید. اینگونه اگر کسی در فکر بازیابی اطلاعات باشد، عملا به مقداری اطلاعات رمز شده می‌رسد که بدون کلید قابل بازیافت نیست.

حتی گاهی افراد این کار را دو مرتبه تکرار می‌کنند. حافظه را رمز می‌کنند، فرمت می‌کنند، باز رمز می‌کنند و باز فرمت می‌کنند.

برگرفته شده از تک‌راداردات‌کام

مقاله را پسندیدید؟ در صورتی که پاسخ‌تان مثبت است، می‌توانید مقاله‌ای که خواندید را به مبلغ ۱۵۰۰ تومان با فشار دادن دکمه زیر بخرید. توجه کنید که ۱۵۰۰ تومان بهای مقاله‌ای است که اکنون خواندید اما به نشان قدردانی از شمایی که مقاله را بعد از خواندن، می‌خرید، به صفحه‌ای از وب‌سایت ایلولا هدایت خواهید شد و مقاله‌های ویژه به صورت فایل PDF در دسترس شما قرار خواهد گرفت.

پرداخت شما از طریق سایت امن زرین‌پال به سایت شاپرک (زیر نظر بانک مرکزی) هدایت خواهد شد و امنیت اطلاعات شما - در صورت رعایت نکاتی که در درگاه پرداخت ذکر شده - تضمین شده است. به عنوان راه جایگزین می‌توانید پرداخت را از طریق شماره شبا IR570560080388802621820001 به نام ایمان امینی انجام دهید و رسید را به ایمیل eman.amini روی gmail.com ارسال کنید تا دسترسی به صفحه مذکور به شما اعطا شود.

ایلولا با تکیه بر فروش مقالاتی اداره می‌شود که به رایگان در اختیار شما قرار می‌گیرد. با خرید مقالات می‌توانید آن را زنده نگه دارید. دلیل عدم نمایش تبلیغات، احترام به شما و ذهن‌تان است. می‌توانید در صفحه درباره‌ی ما جزئیات آن را بخوانید.

Whatsapp Telegram
Email Facebook Google Twitter

اولین نفری باشید که نظر می‌گذارد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد