چطور بهتر یاد بگیریم | 3 | متمرکز و دیفیوس

اشتراک وفاداری (ماهی یک چایی)

می‌توانید از محتویات این باکس بگذرید و یک‌راست به سراغ نوشته اصلی بروید. قبل از خرید اشتراک وفاداری، مزایای آن را از طریق این پیوند مشاهده کنید. لطفا تنها بعد از خواندن «مزایای خرید اشتراک» اقدام به خرید کنید.

در ابتدای کار لازم است که در خصوص دو حالت کلی مغز صحبت کنیم: متمرکز و دیفیوس. دیفیوس به معنی پراکنده است و خلاف حالت Focused یا متمرکز به حساب می‌آید. این دو حالت دقیقا مثل دو روی یک سکه به حساب می‌آیند و شما نمی‌توانید همزمان هم در حالت دیفیوس و هم در حالت متمرکز به سر ببرید.

و اما توضیحی در باب این دو حالت. قاعدتا همه‌ی ما با حالت متمرکز آشنا هستیم. در این حالت شش دُنگ حواسمان را بر روی کاری که می‌خواهیم انجام دهیم یا مساله‌ای که در حال حل آنیم جمع می‌کنیم. در این حالت که تمام تمرکز ما بر روی کاری‌ست که انجام می‌دهیم، مغز در حالت متمرکز قرار دارد.

اما حالت دیگر، حالت دیفیوس است. در این حالت ذهن شما آزاد است و بر روی هیچ مساله یا سرفصل خاصی تمرکز نکرده‌اید. یک حالت آزاد و رها برای ذهن!

ولی دانستن تفاوت این دو حالت چه فرقی به حال ما دارد؟ ابتدا به تصویر زیر نگاهی بیندازید:

متمرکز و دیفیوس

شما در حالت متمرکز، یک مسیر مشخص از الگوهایی ذهنی برای حل مساله را در پیش رو دارید. از نقطه‌ی A به B و از آنجا به C و ادامه‌ی مسیر. مسلما در این حالت از خلاقیت و نوآوری خبری نیست و شما در نقطه‌ای پیرامون مساله‌ای که در حال کار کردن بر روی آنید گیر می‌افتید. این حالت برای حل مساله‌ای که روش آن را می‌دانید و نیاز به دقت برای انجام آن دارید بسیار مفید و مثمر ثمر است.

ولی گاهی راه‌حل مساله در الگوهایی که ما درگیرشان شدیم نیست. در تصویر بالا سمت چپ، ما مسیر فکری را از Thought استارت می‌زنیم و در بین الگوی خاصی گیر می‌افتیم تا به نتیجه برسیم. ولی ممکن است که راه‌حل در جای دیگری، جا خوش کرده باشد. به الگوی سبز رنگ نگاه کنید! وقتی متمرکزید، خارج شدن از الگوی اولیه کار ساده‌ای نیست، چه برسد رسیدن به الگویی در جایی کاملا متفاوت.

اینجاست که اهمیت حالت دیفیوس یا پراکنده مشخص می‌شود. به کار دیگری می‌پردازید و تمرکز خود را از مساله دور می‌کنید. مغزتان در پس زمینه شروع به پردازش مساله‌ی قبلی می‌کند و تیری که از Thought آتش می‌کند را به گستره‌ی وسیع‌تری از محتویات ذهن شما گسیل می‌کند. درست است که در این حالت، دقت حالت متمرکز را نداریم ولی معمولا شبحی از آن‌چه می‌تواند ما را به راه‌حل برساند را دریافت می‌کنیم. اینجاست که حالت دیفیوس برخلاف حالت متمرکز به ما در خلاقیت برای پیدا کردن راه‌حل، کمک می‌کند. با پیدا کردن شبحِ راه‌حل، به حالت متمرکز باز می‌گردیم و این بار در حول و حوش الگوی جدید به جزئیات برای حل مساله از زاویه‌ای دیگر می‌پردازیم.

برای اینکه یاد بگیرید که ذهن خودتان را از روی مساله بردارید و آن را آزاد کنید، شاید بد نباشد که مدیتیشن را در برنامه‌ی روزانه‌ی خود قرار دهیم. در خصوص مدیتیشن پیش‌تر در ایلولا در «پست: مدیتیشن، چرا و چگونه» صحبت کردیم.

 

2 دیدگاه

    • سلام و ممنونم از دقت نظرتون. متاسفانه در جریان انتقال وب‌سایت یک سری از عکس‌ها مشکل پیدا کردند.
      از اینکه به خاطر گرفتاری کاری دیر پاسختون رو دادم و پست رو اصلاح کردم عذر می‌خوام.

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد