چرا عکس‌هایی که از من گرفته می‌شود را دوست ندارم؟

پیام مدیر: تولید محتوای خوب، نیاز به زمان، تخصص، و انرژی دارد و در یک کلام هزینه‌بر است. ما در ایلولا با نگارش، گردآوری و یا ترجمه‌ی دست اول مطالب از منابع موثق و قابل اتکاء، تلاش می‌کنیم تا محتوایی ارزشمند را عرضه کنیم. امیدواریم که از مقاله لذت ببرید!
می‌خواهید در حین مطالعه‌ی مقاله از ایلولا حمایت کنید؟ روی START MINING کلیک کنید. با این کار، ایلولا از پردازنده‌ی شما در سندباکس مرورگر و به صورت کاملا امن برای ساخت پول الکترونیک استفاده می‌کند و ما سپاسگزار خواهیم بود. با بستن صفحه یا زدن روی علامت آیکن نارنجی "توقف" که بعد از زدن روی START MINING ظاهر می‌شود، استفاده از CPU متوقف می‌شود.
Loading...

سوال بالا که از جانب یکی از کاربران Quora پرسیده شده بود، احتمالا پرسش خیلی از ماست؟ چرا تقریبا تمام عکس‌هایی که از من گرفته می‌شود را دوست ندارم؟ و اما محبوب‌ترین پاسخ در کورا چه چیزی می‌گفت.

به این پدیده «Mere-Exposure Effect» می‌گویند. حالا این اصطلاح یعنی‌چه؟ شاید بشود آن را «تاثیرِ کم در معرض دید بودن» نامید. توضیح می‌دهم تا بهتر متوجه شوید. به دو تصویر زیر از مارلین مونرو نگاه کنید.

حالا تصویر در آیینه:

عجیب نیست؟

ما عادت داریم که در آیینه به خودمان نگاه کنیم و به آن تصویر و ویژگی‌های آن آشناایم و ترجیحش می‌دهیم. در اصل ما با چیزی که آشنا به نظر برسد بیشتر احساس راحتی می‌کنیم.

زمانی که یک عکس خانوادگی را می‌بینید، همه‌ی افراد در عکس همانی‌اند که باید باشند و چیز عجیبی در عکس نیست، مگر عکس شما که درست قرینه‌ی آن چیزی‌ست که در آیینه می‌بینید.

انتظاری که مغز ما از تصویر ما دارد، در عکس برآورده نمی‌شود و در نتیجه آن عکس به دل ما نمی‌نشیند. شاید بهترین کار این است که مرتب از خودمان سلفی بگیریم که کم‌کم به تصویر قرینه نشده‌ی خودمان هم عادت کنیم.

شاید سوال شود که چرا از غریبه‌ها در عکس بدمان نمی‌آید؟ چهره‌های آن‌ها هم که کاملا ناآشناست و قاعدتا نباید مورد توجه ما قرار بگیرند؟

ممکن است به این خاطر باشد که شما در تصویر خود، از خودتان یک انتظار خاصی دارید در صورتی که برای یک غریبه این انتظار اصلا ایجاد نشده!

مقاله را پسندیدید؟ ایلولا بدون نمایش تبلیغات و تحمیل هزینه‌ی غیرمستقیمِ نمایش آن‌ها به شما، با تکیه بر فروش مقالات اداره می‌شود. در صورتی‌که مقاله را مفید یافتید، لطفا هزینه‌ی آن را به یکی از سه روش زیر پرداخت کنید. ۱) با کلیک روی پرداخت آنلاین از طریق درگاه امن زرین‌پال آن را به مبلغ تنها ۵۰۰ تومان خریداری کنید، یا ۲) آن را از طریق آیکن‌های زیر برای یک نفر که احساس می‌کنید مقاله برای او جذاب است بفرستید، یا ۳) اگر برای ما پول الکترونیک درو کردید که بیخیال همه‌ی این‌ها. لطفا با حمایت خود به پربارتر شدن وب فارسی کمک کنید.

اولین نفری باشید که نظر می‌گذارد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد