یک توصیه از ایلان ماسک در خصوص مسیر حرفه‌ای

توصیه از ایلان ماسک
پیام مدیر: تولید محتوای خوب، نیاز به زمان، تخصص، و انرژی دارد و در یک کلام هزینه‌بر است. ما در ایلولا با نگارش، گردآوری و یا ترجمه‌ی دست اول مطالب از منابع موثق و قابل اتکاء، تلاش می‌کنیم تا محتوایی ارزشمند را عرضه کنیم. امیدواریم که از مقاله لذت ببرید!
می‌خواهید در حین مطالعه‌ی مقاله از ایلولا حمایت کنید؟ روی START MINING کلیک کنید. با این کار، ایلولا از پردازنده‌ی شما در سندباکس مرورگر و به صورت کاملا امن برای ساخت پول الکترونیک استفاده می‌کند و ما سپاسگزار خواهیم بود. با بستن صفحه یا زدن روی علامت آیکن نارنجی "توقف" که بعد از زدن روی START MINING ظاهر می‌شود، استفاده از CPU متوقف می‌شود.
Loading...

رهبری جنبش نیروی تجدیدپذیر، حل مشکلات ترافیک در ساعت شلوغی و کاوش ناشناخته‌های فضا در کنار پاسخ دادن به طرفداران در شبکه‌های اجتماعی، ایلان ماسک را به یکی از پرمشغله‌ترین سرمایه‌داران جهان تبدیل کرده است.

ایلان ماسک در جریان کنفرانس خود در TED که آن را در برنامه‌ی وحشتناک تا خرخره پرِ خود گنجانده بود، در کنار اخبار آخرین پروژه‌هایش، توصیه‌های به جایی در خصوص مسیر شغلی و حرفه‌ای کرد.

ایلان ماسک در حال توضیح پروژه‌ی SpaceX و چرایی سرمایه‌گذاری زمانی و مالی هنگفت بر روی آن، صحبت‌های جالبی کرد.

ماسک به سراغ برنامه‌ی فضایی ایالات متحده رفت و آن را یک پروژه در مسیر اشتباه قلمداد کرد. سپس گفت:

«مردم به اشتباه فکر می‌کنند که تکنولوژی به خودی خود پیشرفت می‌کند. تکنولوژی به خودی خود پیشرفت نمی‌کند بلکه از طریق تلاش‌های سخت و بی‌وقفه‌ی تعداد زیادی انسان بهبود پیدا می‌کند. در حقیقت اگر به حال خودش رها شود، پسرفت هم می‌کند.

شما به تمدن‌های بزرگ سالیان دور مثل مصر باستان نگاه کنید. آن‌ها قادر به ساخت اهرام بودند ولی بعدها یادشان رفت که چطور این کار را کردند. و سپس رومن‌ها، آبگذرهای خارق‌العاده را ساختند و باز فراموش کردند که چطور آن‌ها را ساخته‌اند.»

شاید بشود جان کلام ماسک را اینگونه گفت: «اگر ما پیشرفت نکنیم، پسرفت خواهیم کرد، در نتیجه بایستی که رو به جلو حرکت کنیم».

چرا این توصیه، یک توصیه‌ی کاری و به جاست؟

در یک مسیر برای رسیدن به موفقیت، خودِ هدف تمام مساله نیست، بلکه کلید موفقیت، تلاش و پشتکار شما برای حرکت رو به جلو است.

شاید با خودتان بگویید که یک نگرش رو به پیشرفت، نگرشی‌ست که عقبگرد ندارد ولی اینگونه نیست. عقبگردها، و شکست‌خوردن‌ها جزئی از مسیر رسیدن به موفقیت به شمار می‌آیند. فقط کافی‌ست از افراد موفق در زمینه‌ی شغلی خود بپرسید که چندبار در طول مسیر شکست خورده‌اند. اگر دیدید که گفتند «هیچی» لطفا از یک نفر دیگر بپرسید، این شخص به درد توصیه‌ی این پست ما نمی‌خورد!

تفکر کردن در باب مسیری که تا به اینجا آمده‌اید نیز می‌تواند هم به شما در شناسایی درست مسیر یاری رساند و هم اینکه انگیزه‌ی کافی برای ادامه را تزریق کند. ولی مراقب باشید که تمام حواس‌تان متمرکز بر روی آینه‌ی عقب نشود چرا که در این صورت در ادامه‌ی مسیر رو به جلو تصادف خواهید کرد. رانندگی در یک ماشین را تصور کنید؛ لازم است که به مسیری که اکنون می‌روید، به خیابانی که در پیش رو دارید، و به آنچه پشت سرتان می‌گذرد دقت کنید، ولی اگر هر کدام از این آیتم‌ها را فدای دیگری کنید، احتمالا با مشکل مواجه می‌شوید. یک تعادل معقول بین آن‌ها برقرار کنید.

به جای اینکه بر روی اشتباهات خود بیش از حد غور کنید و فرصت را بسوزانید، درس بگیرید و رو به جلو حرکت کنید.

چالش‌ها و هدف‌های قابل دستیابی برای خود مشخص کنید. نباید یک چالش آنقدر سنگین باشد که زیر آن… زیر آن کم بیاورید. از طرفی باید در مسیری رو به پیشرفت باشد و مطمئن باشید که در جا نمی‌زنید.

به یاد داشته باشید که با تمام وجود بخواهید که یاد بگیرید و پیشرفت کنید. بعضی از ابتدا اطلاعات زیادی دارند، ولی در نهایت کسانی برنده‌ی بازی خواهند بود که با وجود سواد کمتر، انگیزه برای یادگیری دارند؛ این اشخاص آرام آرام از رقیب خود جلو خواهند زد.

و اینکه هیچوقت بی‌خیال رویاهایتان نشوید. نگذارید که اهداف غیرقابل دستیابی، روح شما را خسته کند. در عوض اهداف معقول انتخاب کنید، و در مسیر دستیابی، روزانه تلاش کنید تا در کنار لذت بردن از مسیر، در جا نزده باشید؛ یا آنقدر خسته نشوید که همه چیز را رها کنید.

در نهایت به یاد داشته باشید که میانبری در کار نیست. برای رسیدن به موفقیت بایستی که انعطاف‌پذیر باشید و سخت تلاش کنید. یادتان باشد که قبل از اینکه از رینگ بالا بیایید و بازی را واگذار کنید می‌توانید حداقل چند مشت جانانه حواله‌ی رقیب کنید. تلاشتان را بکنید.

اگر شما به سمت جلو حرکت نکنید، فقط در جا نمی‌زنید، بلکه در مسیر اشتباه و غلط افتاده‌اید و پسرفت می‌کنید!

این نوشته برگرفته از مقاله‌ای از Inc است.

مقاله را پسندیدید؟ ایلولا بدون نمایش تبلیغات و تحمیل هزینه‌ی غیرمستقیمِ نمایش آن‌ها به شما، با تکیه بر فروش مقالات اداره می‌شود. در صورتی‌که مقاله را مفید یافتید، لطفا هزینه‌ی آن را به یکی از سه روش زیر پرداخت کنید. ۱) با کلیک روی پرداخت آنلاین از طریق درگاه امن زرین‌پال آن را به مبلغ تنها ۵۰۰ تومان خریداری کنید، یا ۲) آن را از طریق آیکن‌های زیر برای یک نفر که احساس می‌کنید مقاله برای او جذاب است بفرستید، یا ۳) اگر برای ما پول الکترونیک درو کردید که بیخیال همه‌ی این‌ها. لطفا با حمایت خود به پربارتر شدن وب فارسی کمک کنید.

1 دیدگاه

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد