تبدیل کامپیوتر قدیمی به یک روتر پیشرفته

در دسترس نیست

اشتراک وفاداری (ماهی یک چایی)

می‌توانید از محتویات این باکس بگذرید و یک‌راست به سراغ نوشته اصلی بروید. قبل از خرید اشتراک وفاداری، مزایای آن را از طریق این پیوند مشاهده کنید. لطفا تنها بعد از خواندن «مزایای خرید اشتراک» اقدام به خرید کنید.

شاید شما هم مثل من، کامپیوتر کهنه‌ای دارید و با خودتان فکر می‌کنید که روزگارش به سر آمده؛ اینکه در دنیای گرافیکی امروز، کاری از آن برنمی‌آید. با نگاهی تحقیرآمیز به او خیره می‌شوید و دو دل هستید که آن را به ماشینی که با صدای «برای الیزه» نزدیک می‌شود تحویل دهید یا اینکه برای مدت دیگری میزبان آن «تکه آشغال» باشید.

– خواهش می‌کنم با کامپیوترتان درست صحبت کنید.

از طرفی شاید، به‌روزرسانی برای گرافیکتان آمده، یا می‌خواهید سایت اینتل، گوگل‌کد، سورس‌فورج یا سایت‌های امثال این که به روی ما ایرانی‌ها بسته است را باز کنید و با پیام «این سایت برای کشور شما در دسترس نیست» روبرو می‌شوید. خسته و ناراحت به خودتان و بخت بدتان درود می‌فرستید. با خودتان می‌گویید: «چرا نمی‌توانیم مثل بقیه دنیا از سرویس‌های رایج اینترنتی استفاده کنیم؟»

یک کامپیوتر کهنه و یک مشت سایتی که برای ما در دسترس نیست. این دو چه ربطی به هم دارند؟

نقشه این است: تبدیل کامپیوتر کهنه به یک روتر قدرتمند با انعطاف بسیار بالا. این روتر آنقدر قدرتمند خواهد بود که می‌توانید با خیال راحت ده‌ها دستگاه را به آن وصل کنید، بدون اینکه کوچکترین فشاری به آن بیاید. کاری که برای مودم/روتر شما، احتمالا سخت خواهد بود و با مشکلاتی مثل کند شدن شبکه مواجه خواهید شد.

از طرف دیگر، استفاده از قابلیت‌های این روتر جدید برای تغییر آی‌پی به صورتی که به نظر برسد تمام دستگاه‌های متصل به آن، از تلویزیون و PS5 گرفته تا موبایل و کامپیوترهای دیگر، از کشور دیگری به اینترنت متصل شده‌اند، بدون اینکه اختلالی برای سایت‌هایی، مثل ایران‌خودرو، سایپا، بیمه، برخی بانک‌ها، که به روی آی‌پی‌های خارجی بسته است، به وجود آید. به عبارتی دیگر:

۱- برای سایت‌هایی که می‌گویند حتما باید ایران باشید تا سرویس بگیرید، آی‌پی شما از ایران است،

۲- و برای سایت‌هایی که می‌گویند حتما باید خارج از ایران باشید تا سرویس بگیرید، آی‌پی شما خارج از ایران است.

بعد از تنظیمات اولیه، بقیه فرآیند خودکار است و لازم نیست کاری انجام دهید. به عبارتی، دستگاه‌هایی که به شبکه شما متصل شده‌اند، خودشان هم نمی‌دانند که چه اتفاقی در حال رخ دادن است، فقط می‌دانند که همه چیز برای آن‌ها در دسترس است و محدودیتی ندارند.

و اما مواد لازم:

۱- یک عدد کامپیوتر از رده خارج،
۲- یک عدد کارت شبکه، اضافه بر آنچه کارخانه روی مادربورد کار کرده است (ما به ۲ عدد ورودی/خروجی شبکه برای اتصال به کابل شبکه نیاز داریم)،
۳- یک مودم/روتر از رده خارج شده به عنوان اکسس‌پوینت؛ یا یک روتر،
۴- آشناییِ مختصر با آرچ‌لینوکس و خط فرمان (البته در حد کپی کردن چند دستور و خطایابی جزئی در اجرای آن‌ها).

بنا به دلایلی، که اصلا جنبه مادی ندارد، این نوشته در دسترس عموم قرار ندارد. برای اینکه بتوانید آن را بخوانید بایستی ابتدا این مقاله را بخرید. در صفحه‌ی مقالات ویژه، لینک مدخل ۷ را باز کنید. اگر مواد لازمی را که ذکر کردم، در دسترس ندارید، یا حرف‌های من برای‌تان چندان معنا و مفهومی را تداعی نمی‌کند، اصلا فکر خرید این مقاله را نکنید چون به کارتان نخواهد آمد.

برای خرید، روی دکمه پرداخت آنلاین کلیک کنید.

اولین نفری باشید که نظر می‌گذارد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد