درس خواندن | چطور روزی ده ساعت درس بخوانم

اشتراک وفاداری (ماهی یک چایی)

می‌توانید از محتویات این باکس بگذرید و یک‌راست به سراغ نوشته اصلی بروید. قبل از خرید اشتراک وفاداری، مزایای آن را از طریق این پیوند مشاهده کنید. لطفا تنها بعد از خواندن «مزایای خرید اشتراک» اقدام به خرید کنید.

این سوالی بود که دیشب از جانب دوستی برایم پیش آمد. بعد از این سوال، مغز من پنج شش ساعت زمان می‌خواست تا با مرور آنچه در گذشته با آن مواجه بوده به جواب قانع‌کننده‌ای – حداقل برای خودم – برسد. این جواب بر اساس دانسته‌های من از دوره‌ی Learning How to Learn کتاب‌های Make it Stick و The Power of Habit نوشته شده است. البته تعدادی از جواب‌های Quora را هم قرض گرفته‌ام.

شما نمی‌توانید

حقیقت این است که احتمالا شما نمی‌توانید روزی ده ساعت درس بخوانید. مغز ما برای هضم اطلاعات ورودی نیاز به زمان دارد و ممکن است آشفته‌بازاری که برای مغز ایجاد می‌کنید، اوضاع را نه‌تنها به سمت بهتر شدن سوق ندهد، بلکه بدترش کند.

حالا فرض را بر این بگذارید که قبلش هم درس‌خوان نبوده‌اید، اوضاع بدتر می‌شود. مغز شما به این نوع زندگی عادت ندارد و مدام بخش‌های مرتبط با درد را برای مقابله فعال می‌کند در نتیجه این کار بعد از چند روز تمام توانِ اراده‌ی شما را در خود می‌بلعد و تمام.

خب اگر فکر می‌کنید که آب پاکی را روی دستتان ریختم و کار تمام است، کمی صبر کنید. اگر بتوانید روش‌تان را برای مطالعه بهینه کنید، با بالا بردن بازده، برنده‌ی بازی خواهید بود. فقط یک نکته را در نظر داشته باشید و آن اینکه این پست، یک مثال کلی از یک برنامه‌ی سنگین است و شما می‌توانید آن را برای مقصود خود تنظیم و بهینه کنید.

قبل از خواندن ادامه‌ی مطلب نکته‌ای را عرض کنم. بیش از یک سال و نیم است که از انتشار این نوشته می‌گذرد و راهکارهای مدرن آن هنوز هم به افراد زیادی کمک می‌کند. با افزایش دانش خودم در زمینه یادگیری و بهره‌گیری از کتاب‌های روز دنیا، کتابچه‌ای در این زمینه نوشته‌ام که به جزئیات بهترین تکنیک‌های یادگیری می‌پردازد و به شما کمک می‌کند تا بهتر از زمان خود استفاده کنید. می‌توانید نسخه PDF کتاب را به مبلغ ۶۱۰۰ تومان از طریق لینک زیر خریداری کنید:

جزئیات بیشتر در صفحه‌ی کتاب (روی این پیوند ضربه بزنید)

خواب مهم است

خواب مهم است، به خصوص وقتی پای حافظه، حفظ‌کردن و درک مطلب به میان می‌آید. بایستی که حداقل در این دوره‌ی فشرده‌ی یادگیری، تا جایی که می‌توانید کیفیت خواب خود را افزایش دهید. ولی چطور؟

۱) برنامه‌ی منظمی برای خواب بچینید. ساعت مشخصی را به رخت‌خواب بروید و حتی اگر برای روزهای اول برای خوابیدن با مشکل مواجه شدید در فضای تاریک اتاق و در رخت‌خواب بمانید. به خود خوابیدن زیاد فکر نکنید که نتیجه‌ی عکس می‌دهد. در رخت‌خواب ذهن‌تان را رها کنید. بدن شما طی چند روز به الگوی جدیدی که به او تحمیل می‌کنید عادت کرده و به مرور راحت‌تر می‌خوابید. این روش حداقل روی چند نفر از دوستانم جواب داده است و راضی بوده‌اند.

۲) دو ساعت قبل از خواب، موبایل و هر صفحه‌ی نورانی دیگر (به خصوص تلویزیون) را کنار بگذارید. فضا را تا حد امکان تاریک کنید تا ملاتونین برای به خواب رفتن شما به مقدار لازم توسط غده‌های پینه‌آل یا صنوبری ترشح شود. «اون موبایل کوفتی رو بذار کنار!»

۳) قبل از خواب، یادداشت‌هایی که در طول روز برداشته‌اید را مرور کنید. این مرور به مغز شما می‌فهماند که این موضوع اهمیت دارد، و در حین خواب، اطلاعاتی که در طول روز خوانده‌اید و به آن مرتبط است را تقویت می‌کند. در نتیجه آن همه درسی که خواندید را به زباله‌دان مغز منتقل نمی‌کند!

مدیتیشن

اگر امکانش را دارید اکیدا توصیه می‌کنم که روزی ده دقیقه مدیتیشن را در برنامه‌ی خود بگنجانید. در این پست بیشتر در خصوص چرایی و چگونگی مدیتیشن صحبت کردم. این مورد را جدی بگیرید که به تمرکز شما بی‌نهایت کمک می‌کند. شما با روزی ده دقیقه مدیتیشن، ده دقیقه را از دست نمی‌دهید، بلکه بالعکس چندین و چند ده دقیقه به روزتان اضافه می‌کنید. مثل معروفی می‌گوید «اگر روزی بیست دقیقه وقت برای مدیتیشن نداری، روزی دو ساعت مدیتیشن کن!» حالا ما به همان ده دقیقه هم راضی‌ایم به خدا!

از کجا شروع کنیم؟

فرض کنید که یک کار تمام وقت دارید. ساعت هشت صبح تا ساعت شش بعد از ظهر. ده ساعت کار که دو ساعتش به ناهار و استراحت می‌گذرد. همین الان برای خودتان یک بازه‌ی مشخص را تعیین کنید. لازم است که یک ساعت خروج/پایان روز کاری برای خودتان داشته باشید تا ذهن‌تان در طلب رسیدن به آن ساعت، شما را در طی ساعات کاری یاری کند.

حالا شما یک نقشه‌ی کلی دارید. با توجه به آنچه بایستی در طول این مدت به اتمام برسانید، یک برنامه برای هفته‌ی پیش رو بنویسید. لازم نیست که این برنامه زیاد به جزئیات بپردازد، بلکه همین که یک نمای کلی از آنچه که از خود انتظار دارید را نشان دهد کافی‌ست.

حالا با توجه به آن برنامه‌ی هفتگی، یک برنامه برای فردا بنویسید. مثلا درس فلان و بیسار و بهمان را فردا می‌خوانم. ولی فعلا آن را زمانبندی نکنید تا نکاتی در خصوص زمان‌بندی درسی به شما بگویم.

زمان‌بندی

زمانی که در حال مطالعه‌اید، به مرور تمرکزتان را از دست می‌دهید. با از دست رفتن تمرکز، مغز شما در پیوند اطلاعات و ساختن قطعه‌های مفید (چانک‌ها) دچار مشکل می‌شود. به عبارتی هرچه جلو می‌رود بازده‌ی شما کمتر شده و هرچه بازده کمتر می‌شود هدر-رفتِ وقت بیشتر. برای این کار ما از تکنیک پومودورو استفاده می‌کنیم.

در این تکنیک شما بسته به مطلب درسی یک تایمر بیست دقیقه تا یک ساعته در کنار خود می‌گذارید، و در طول آن مدت زمان، بر روی آن آیتم درسی متمرکز می‌مانید. با خودتان تکرار کنید که «من طی مدت زمان پومودورو، آن را نخواهم شکست و هر کاری دارم را به بعد از تمام شدن تایمر موکول می‌کنم.» یک کاغذ کنار دستتان بگذارید تا چیزهایی که به ذهن‌تان می‌رسد را در آن یادداشت کنید و از ذهن‌تان بیرون بیندازید و در جا به مطلبی که در حال کار کردن روی آن‌اید برگردید. پومودورو را یک موجود مقدس در نظر بگیرید که شکستن آن، عواقب سنگینی را برای‌تان به همراه خواهد داشت. مدت زمان معمول یک پومودورو ۲۵ دقیقه است که من هم همان را پیشنهاد می‌کنم.

خب پیش‌تر ده ساعت برای مطالعه در نظر گرفتیم. آن را به سه بخش کلی تقسیم می‌کنیم:

۱) چهار ساعت مطالعه
۲) دو ساعت استراحت و تقویت قوا
۳) چهار ساعت مطالعه

چهار ساعت اول و آخر

فرض کنید هشت آیتم مختلف را باید یاد بگیرید. هر روز را به چهار آیتم اختصاص دهید. دو آیتم برای صبح (چهار ساعت اول) و دو آیتم برای بعد از ظهر (چهار ساعت آخر). چرایی‌اش را بعدا توضیح می‌دهم.

حالا چهار ساعت اول را به این صورت تقسیم‌بندی کنید:

از ساعت ۸:۰۰ تا ۸:۲۵ پومودورو اول
از ۸:۲۵ تا ۸:۳۵ استراحت
از ساعت ۸:۳۵ تا ۹:۰۰ پومودورو دوم
از ساعت ۹:۰۰ تا ۹:۱۰ استراحت
از ساعت ۹:۱۰ تا ۹:۳۵ پومودورو سوم
از ساعت ۹:۳۵ تا ۹:۴۵ استراحت
از ساعت ۹:۴۵ تا ۱۰:۱۰ پومودورو چهار
از ساعت ۱۰:۱۰ تا ۱۰:۳۰ استراحت (توجه کنید که این استراحت بعد از تمام شدن چهار دور پومودورو به جای ده دقیقه، بیست دقیقه است.
از ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۰:۵۵ پومودورو پنجم
از ساعت ۱۰:۵۵ تا ۱۱:۰۵ استراحت
از ساعت ۱۱:۰۵ تا ۱۱:۳۰ پوموردو ششم
از ساعت ۱۱:۳۰ تا ۱۱:۳۵ استراحت
از ساعت ۱۱:۳۵ تا ۱۲:۰۰ پومودورو هفتم

می‌توانید از تکنیک زنگ بدپیله استفاده کنید و برای شروع هر پومودورو یک آلارم تنظیم کنید.

تا اینجا دقیقا چهار ساعت شد. دو ساعت بعدی نوبت استراحت است. اولین آیتمی که در برنامه‌ی استراحت می‌گذارید سی دقیقه خواب (چرت) است. به محضی که ساعت دوازده شد دراز بکشید و چشمانتان را ببندید. حتی اگر احساس می‌کنید که خواب‌تان نمی‌برد، شما وارد مرحله‌ی یک و احتمالا دوم خواب خواهید شد و همین برای تجدید قوای مغز و سر و سامان دادن به اطلاعات کافی‌ست. یک برنامه‌ی هفت دقیقه‌ای ورزش هم از اینجا دانلود کنید. تمرین ورزشی به ساختن سلول‌های جدید عصبی کمک می‌کنید. چیزی که بیشتر از همه به آن نیاز دارید، پس ورزش، به همراه یک پیاده‌روی کوتاه‌مدت می‌تواند بیش از خود درس‌خواندن به شما کمک کند. از این موضوع سرسری نگذرید.

ساعت دو بعد از ظهر دقیقا مثل چهار ساعت اول، هفت پومودورو را اجرا کنید. و ساعت شش، برنامه‌ی فردا را بنویسید و تمام. نوشتن برنامه‌ی روز بعد به مغز شما اجازه می‌دهد تا برای اجرایی کردن آن در روز بعد، آمادگی داشته باشد.

اراده‌ی این برنامه‌ی سنگین را از کجا بیاورم؟

به قول کتاب The Power of Habit اراده مانند یک عضله است. شما نمی‌توانید که یک عضله را یک شبه بسازید و همینطور از یک عضله‌ی ضعیف انتظار داشته باشید که از پس یک برنامه‌ی سنگین بربیاید. پس منابعمان محدود است و در نتیجه لازم است در استفاده از آن صرفه‌جویی کنیم.

در برنامه‌ی بالا ما ۱۴ فشار ضعیف به عضله‌ی اراده وارد می‌کنیم. خوبی تکنیک پومودورو به این است که فشار را از عضله‌ی اراده برمی‌دارد. مهم است که شما به پومودورو مثل یک پدر یا مادر احترام بگذارید و حرف روی حرفش نزنید. اگه این داستان را در پس ذهن خود داشته باشید، برای تمام کردنش، بعد از شروع شدنش، به قدرت اراده نیاز خاصی نخواهید داشت. به این صورت عضله‌ی ضعیف اراده‌ی خودتان را کم‌کم تقویت می‌کنید و از طرفی از برنامه هم به خاطر بی‌ارادگی باز نمی‌مانید.

تکنیک‌های مطالعه

Interleaved Practice

در جایی که اکثر رقبای شما در حال خواندن یک درس در نشست‌های طولانی‌مدت به سر می‌برند، شما از تکنیک Interleaved Practice استفاده می‌کنید و تا سه برابر بازده بالاتری نسبت به آن‌ها خواهید داشت. خلاصه‌اش می‌شود که آیتم‌های درسی را با هم مخلوط کنید. قرار شد که چهار ساعت اول را به دو آیتم اختصاص دهیم. فرض کنید که اسم آن‌ها X و Y است. هفت پومودورو را به این صورت پیاده کنید.

در پومودوروی اول، یک نگاه کلی به قسمتی از منابع هر دو آیتم که بایستی در طول امروز مطالعه کنید بیندازید (پومودورو را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید). تیترها را بخوانید، خطوط بولد شده و نمودار و تصاویر و کپشن‌های تصاویر را بخوانید و مرور کنید. سعی کنید یک تصویر کلی از چیزی که می‌خواهید شروع به خواندنش کنید را در ذهن خود ساخته و پرداخته کنید. تایم استراحت روی صندلی لم بدهید و سعی در آزاد کردن ذهن کنید. به این صورت مغز شما در پس زمینه شروع به ساخت یک زیرساخت برای مطالب مربوطه می‌کند. استراحت که تمام شد پومودورو دوم و سوم را به درس X اختصاص دهید. پومودورو چهار و پنجم را به درس Y سپس پومودورو ششم را به X و دو مرتبه پومودورو هفتم را به Y.

در هم کردن دروس باعث می‌شود که در آینده آن‌ها را بهتر به یاد بیاورید. البته احتمالا ذهن‌تان به شما می‌گوید که «داری گیجم می‌کنی، من اینجوری کلا قاطی می‌کنم» ولی به حرفش گوش نکنید. حداقل نتایج مطالعات علمی می‌گوید بهتر است به حرفش گوش نکنید.

Spaced Practice

این تکنیک در خصوص تمرین با فاصله از هم است. یک توهمی به اسم توهم فهمیدن و درک مطلب وجود دارد. این توهم که بعد از روخوانی یا دوباره‌خوانی متنی سر و کله‌اش پیدا می‌شود، به شما می‌گوید که درس را به خوبی فهمیده‌اید. تکرار مداوم یک درس در یک روز که با تلاش ذهنی همراه نباشد، مفتش گران است و تنها این توهم را در شما به وجود می‌آورد که چیزی که به ذهن‌تان می‌رسد را در آینده به یاد خواهید آورد. لازم است که بین تمرین‌های یک درس، فاصله‌های یکی دو روزه بیندازید.

Reflect

این تکنیک یکی دیگر از تکنیک‌های موثر در یادگیری‌ست. کتاب را ببندید و سعی کنید که آنچه خوانده‌اید را به یاد بیاورید. احتمالا با چالشِ سختِ ذهنی مواجه می‌شوید و می‌بینید که چیز زیادی را به خاطر نمی‌آورید. کدام بهتر است؟ اینکه با دوباره‌خوانی توهم اینکه یاد گرفته‌اید به شما دست بدهد یا اینکه با Reflect کردن کلا از خودتان ناامید شوید؟ دومی به شدت موثر است و لازم است خاطرنشان کنم که در این ناامیدی تنها نیستید. دو پومودورو آخر (یعنی شش و هفت) را به این کار بپردازید. سعی کنید چیزهایی که در پومودوروهای دوم، سوم خواندید را در پومودورو شش و چیزهایی که در پومودوروهای چهارم و پنجم خواندید را در پومودورو هفت یادآوری کنید.

هر چقدر هم کم باشد مهم نیست، مهم این است که مغز شما اکنون تشنه‌ی اطلاعات است. نیمه‌ی اول پومودورو (شش و هفت که پومودوروهای Reflect می‌نامیم) را به تلاش ذهنی بپردازید. هرچقدر بیشتر زور بزنید و کمتر به یاد بیاورید، ذهن‌تان جای بیشتری برای اطلاعات باز می‌کند. پس بی‌خیال آن حجم ناامیدی که سراغ‌تان می‌آید تلاش کنید و تلاش کنید؛ حتی اگر هیچ چیز و مطلقا هیچ چیزی را به خاطر نیاوردید. نیمه‌ی دوم پومودورو شش و هفت را به مطالعه‌ی خلاصه‌ای که نوشته‌اید بپردازید. این اطلاعات مانند یک جاروبرقی چند هزار وات سریع به درون کشیده می‌شود و جای‌شان بسیار مستحکم خواهد شد. مگر خلاصه‌نویسی کرده بودید؟

خلاصه‌نویسی

خلاصه‌نویسی بر روی کاغذ یکی از روش‌های خوب برای درک مطلبی‌ست که می‌خوانید. گاهی ما خودمان هم حواسمان نیست که به کلی حواسمان از مطلب پرت شده است. با خلاصه‌نویسی دائم به خودتان یادآوری می‌کنید که بر روی مطلب متمرکز بمانید. ولی خلاصه‌نویسی هم برای خودش روش‌هایی دارد. در اینجا یک روش را با شما به اشتراک می‌گذارم. به تصویر زیر نگاه کنید:

Cornell Notes

کاغذ را به سه قسمت تقسیم کنید. یادتان است که گفتم پومودوروی اول را به نگاه کردن به تیترها و نمودارها و غیره بپردازید؟ سعی کنید در حین این نگاه اجمالی از قالب همان تیترها و نمودارها و… سوال طرح کنید. در ستون کناری کوچک‌تر آن سوالات را یادداشت کنید. حالا در حین مطالعه در پومودورهای بعدی، نکات کلیدی و مهم و همچنین پاسخ سوال‌هایی که مطرح کردید را در ستون دیگر بنویسید. زیاد شلوغش نکنید و به نکات کلیدی اکتفا کنید. کاری کنید که آن نکات کلیدی راهی شود به سایر مطالب درسی. یعنی با خواندن آن‌ها و Reflect کردن بقیه درس را تا حدودی به یاد بیاورید. پس شلوغ‌کاری فقط به ضررتان تمام خواهد شد.

قرار شد که در طول روز، چهار آیتم را بخوانیم. دو آیتم در صبح و دو آیتم در بعد از ظهر. بنابراین چهار برگه برای هر روز آماده داشته باشید. مطالب را بنویسید و شب قبل از خواب به جای اینکه به کل مطالب نگاه کنید، این چهار برگه را در حد چند دقیقه‌ی کوتاه مرور کنید و بخوابید.

از این برگه‌ها برای تکنیک Spaced Practice هم استفاده خواهیم کرد. به عبارتی با فاصله‌ی چند روزه، هر باری به آن‌ها یک نگاهی بیندازید.

برنامه را ویرایش و بهینه کنید

عملکرد هفتگی خود را بررسی و سعی کنید که مشکلات برنامه‌ای که برای هفته‌ی پیش نوشتید را برطرف و برنامه‌ی هفته‌ی بعد را بهینه‌تر بنویسید. بازخوردها مهم‌اند بنابراین یک کاغذ برای یادداشت این بازخوردها در کنار خود داشته باشید. بعد از چند هفته بهترین برنامه‌ای که با وضعیت شما سازگار است را خواهید داشت.

عادت‌های جدید و خوب بسازید

اولش سخت است ولی اگر این روند را به مدت دو هفته ادامه دهید، کم‌کم بدن عادت می‌کند و دیگر نیازی به نیروی زیادی برای اجرایی کردن برنامه ندارید. پس لطفا این دو هفته به هر ترفندی که شده خودتان را متقاعد کنید که پا پس نکشید.

عادت‌ها در اصل از سه بخش Cue و Routine و Reward تشکیل شده‌اند. شما نشانه را می‌بینید و وارد روتین می‌شوید تا به Reward یا پاداش برسید. ما عادت را به این صورت پیاده می‌کنیم که نشانه همان برنامه‌ای باشد که روز قبل نوشتید. اهمیت نوشتن برنامه با مشخص کردن زمان اجرا اینجاست که مشخص می‌شود. برنامه‌ای که نوشته‌اید را روی میز کار جلوی چشمانتان بگذارید. اینکه بدانید ساعت ۱۰:۳۰ وقت پومودورو پنجم است و هیچ عذر و بهانه‌ای پذیرفته نیست. روتین هم تایم پومودورو و پاداش هم… خودتان را بعد از هر پومودورو خوشحال کنید…

دورتان را خلوت کنید

حالت پرواز موبایل فقط برای سوار شدن داخل هواپیما نیست، برای نگرفتن اعلان و پرت نشدن حواس هم کارایی دارد. تمام راه‌های ارتباطی خود با دنیای بیرون را ببندید و اگر امکانش هست، کلا اینترنت را قطع کنید. میز کار را خلوت و اتاق‌تان را مرتب کنید. این جزئیات ریز به تمرکز شما کمک فراوانی می‌کند. نشانه‌هایی که در چرخه‌ی عادت نقش دارند، از همین شلوغ‌پلوغی‌های اطراف جان می‌گیرند. با مرتب و خلوت کردن اطراف خود و کم کردن وسایل مزاحم مثل گوشی موبایل، احتمال پدیدار شدن عادت‌های بد را به حداقل برسانید.

خودتان را مهمان کنید

به عنوان آخرین نکته، خودتان را مهمان کنید. بعد از هر پومودورو یک کاری که مورد علاقه‌تان است و از طرفی وقتتان را زیاد نمی‌گیرد انجام دهید. اگر مثل خیلی‌ها با خوردنی ارضاء می‌شوید، بهتر است بعد از هر نشست خودتان را به یک چیز خوشمزه مهمان کنید. یادتان باشد که رژیم غذایی هم مهم است. انرژی لازم برای مغز را تامین کنید و بعد از کنکور به فکر لاغری بیفتید!

موفق باشید…
(ممکن است این نوشته در آینده به‌روز شود)

741 دیدگاه

 1. واقعا عالی بود امیدوارم بتونم زودتر به درستی برای درس ها برنامه ریزی کنم

  • یکم درس خوندن سخته. آنقدر که دنبال راه حل گشتم و سرم به سنگ خورده. الان دنبال خوندن یه کتابم، شاید کمکم کنه. چه کتاب هایی در این ضمینه برنامه ریزی و توهم درس خوانی نداشتن و تکینیکای نخبه ها پیشنهاد میکنید؟
   اصلا نخبه ها چجوری درس میخونن که ما نمیخونیم؟

  • یکم سخته اما غیر ممکن نیست
   تعطیل که شدی خونه نرو
   توی کتابخانه مدرسه یا یک کتابخانه عمومی استراحت کن
   بعد هم همون جا شروع کن به خوندن
   ساعت سه شروع کن تا ۹ شب که دیگه کتابخونه تعطیل میشه
   برو خونه
   بعد هم دوباره ساعت ۹ نیم شب شروع کن تا ۱۱نیم شب

   کاراتو انجام بده و سعی کن حداکثر ۱۲ ربع بخوابی

   دقت داشته باش که ظهر ناهار نخوری(کیک و کلوچه قناعت میکنه) در غیر اینصورت خوابت میگیره
   شب هم که رفتی خونه شام نخور اگه هم خوردی کم بخور
   وگرنه خوابت میگیره

  • سلام استاد
   من متاسفانه بدنم ضعیفه و مدام خستگی بهم غلبه میکنه از طرفی خیلی ناامیدم الان ۲۷ سالمه و میتونم بگم خیلی زندگی کسالت باری داشتم بدون تلاش و انگیزه و همیشه هم علاوه بر مشکلات خودمم تنبل و اهمالکار بودم الان ۳ روز اول هفته را از ساعت ۹ تا ۱۳ باید برم کلاس. چطور این برنامه را اجرا کنم؟

 2. من برنامه ریزی که گفتید خیلی لازم دارم اما بلد نیستم چه جوری هم درسهای دانشگاه میان ترم ها شروع شده اما من هنوز هیچ درسی ‌‌نخوندم‌وکلاس‌کامپیوترهم‌دارم‌میرم‌وهیچ‌نخوندم لطفا. اهنماییم کنید تا خسته نشم از درس خوندن

 3. سلام.خسته نباشیداستادمن میخواستم دیماه همین امسال کنکوربدم ولی چون سالهاست که ازدرس خواندن دورم نمیتوانم حتی روزی۱۰دقیقه هم بخوانم ازبس که برام سخته من انگیزه دارم وخیلی هم دوست دارم ولی متاسفانه موانع ذهنی اجازه درس خواندن به من نمیده خواستم ازشمامشورت بگیرم که استادمن اگربخوام درروز۵تاکتاب ریاضی،فیزیک،شیمی،زیست شناسی وزمین شناسی رابخوانم چطورمیتوانم طبق روشی که شماگفتیداینهارابخوانم اگرامکانش هست برام توضیح دهید باتشکر.

  • زندگی یعنی ایمان داشتن مایوس شوی مایوس خواهی ماند به هیچ کس رو میندازه در درونت نگاه کن نوریست به او وابسته شو سرانجام خواهی گرفت امین

   آنجا که مردمان گرسنه اندازه آنجا که مردمان خسته اندازه دیوان بسیار خورد چون زنان حامله میمانند چه رغبت انگیزست بر منبر بالا روند پدری خداپرستی دهند آرام باش هیچ نگو که این ضحاک بخون تان تشنه است بمن واگذار کن یکایکشان را به ایشان ⁦:-$⁩⁦=-O⁩⁦O:-)⁩⁦:-$⁩⁦:-D⁩⁦(TT)⁩⁦^_^⁩⁦:-|⁩⁦:'(⁩⁦:-D⁩⁦:-)⁩⁦;-)⁩⁦:O⁩⁦:-[⁩⁦:-[⁩⁦:-[⁩⁦:-[⁩⁦:-[⁩⁦B-)⁩⁦:'(⁩⁦:-*⁩⁦:-$⁩⁦:'(⁩⁦:-*⁩⁦;-)⁩⁦:-(⁩⁦:-!⁩⁦:-*⁩⁦:-D⁩⁦:-\⁩⁦:-|⁩⁦:-|⁩⁦:-\⁩⁦(TT)⁩⁦(+_+)⁩⁦:'(⁩⁦=_=⁩⁦:-D⁩⁦:-[⁩⁦=_=⁩⁦:'(⁩⁦=_=⁩⁦:-D⁩⁦(^^)⁩⁦:-\⁩⁦:-(⁩⁦B-)⁩⁦O:-)⁩⁦:-!⁩⁦:-*⁩⁦:-!⁩⁦B-)⁩⁦:-!⁩⁦:-)⁩⁦:-*⁩⁦O:-)⁩⁦:-D⁩⁦:-[⁩⁦(TT)⁩⁦:-*⁩⁦:-[⁩⁦O:-)⁩⁦:-*⁩⁦:-\⁩⁦;-)⁩⁦:-[⁩⁦:-\⁩⁦:-(⁩⁦:-*⁩⁦O:-)⁩⁦:-!⁩⁦:O⁩⁦:-\⁩⁦:-(⁩⁦:O⁩⁦:-\⁩⁦:-)⁩⁦:O⁩⁦:-\⁩⁦:-)⁩⁦:O⁩⁦:-\⁩⁦:-)⁩⁦:O⁩⁦:'(⁩⁦;-)⁩⁦:-[⁩⁦:-\⁩⁦:-)⁩⁦:-*⁩⁦:'(⁩⁦;-)⁩⁦:-[⁩⁦:-\⁩⁦:'(⁩⁦^_^⁩⁦:-!⁩⁦(TT)⁩⁦O:-)⁩⁦:-\⁩⁦O:-)⁩⁦O:-)⁩⁦O:-)⁩⁦O:-)⁩⁦:O⁩⁦:O⁩⁦:-(⁩⁦;-)⁩⁦:-\⁩⁦:-(⁩⁦:-(⁩⁦;-)⁩⁦:-P⁩⁦:'(⁩⁦O:-)⁩⁦:-!⁩⁦O:-)⁩⁦:'(⁩⁦:'(⁩⁦:-*⁩⁦:-)⁩⁦:-P⁩⁦:-D⁩⁦:-!⁩⁦^_^⁩⁦:-!⁩⁦:-(⁩⁦(^^)⁩⁦:'(⁩⁦;-)⁩⁦:-[⁩⁦:-\⁩⁦:-)⁩⁦:-!⁩⁦^_^⁩⁦:-\⁩⁦:-[⁩⁦:-)⁩⁦:-*⁩⁦:-$⁩⁦:-D⁩⁦:-$⁩⁦:-)⁩⁦:O⁩⁦:-)⁩⁦;-)⁩⁦B-)⁩⁦:'(⁩⁦:-(⁩⁦:O⁩⁦:'(⁩⁦:-)⁩⁦:-*⁩

 4. سلام من همون نفر قبلیم که دوباره مزاحم شدم راستش یه سوالم جامونده… این برنامه ای که قرار دادید، فقط دوران تابستون قابل اجراست
  برای دوران مدارس چجوری تنظیمش کنیم با توجه به اینکه هفت هشت ساعت مدرسه بودیم، از نظر فیزیکی و روانی خسته ایم و شدیدا نیاز به خواب داریم (آیا بنظرتون علاوه بر خواب کوتاه، مدیتیشن هم در این شرایط کارامد هست؟)

  • سلام محمدصادق عزیز.

   ممنونم از حسن نظرت دوست خوبم.

   اول از همه باید عرض کنم که مطالعات من در خصوص یادگیری عمیق و بلندمدت هست. متأسفانه من هیچ دانسته‌ی به‌دردبخوری برای تست‌زنی ندارم و شاید آخرین نفری باشم که به درد پاسخ دادن به این سؤال بخورم.

   در خصوص سؤال دوم و توان ذهن برای متمرکز موندن این رو اضافه کنم که به نظر میاد ذهن توان محدودی برای تمرکز و یادگیری درست و حسابی توی طول روز داره. لازمه که با یه فرمی از استراحت، بهش فضا بدیم، تا جا برای اطلاعات جدید باز کنه. نمی‌دونم با یوگانیدرا (Yoga Nidra) آشنا هستی یا نه. یه فرم از یوگا برای خواب هست، که نسبت به خواب ریکاوری سریع‌تری رو رقم می‌زنه. بعد از مدرسه، یه نشست بیست تا سی دقیقه‌ای از یوگانیدرا می‌تونه ذهنت رو آماده کنه.

   بله، مدیتیشن فوق‌العاده مفیده به نظرم. یه موضوع ساده که دکتر هوبرمن در خصوص یادگیری بهش اشاره کرده بود رو برات بگم. می‌تونی نشست‌های یک دقیقه‌ای مدیتیشن رو بین سوال‌ها، یا بازه‌های کوتاه زمانی، مثلا هر ده دقیقه، بگنجونی. روش هم اینجوریه که چشمات رو ببندی، و سعی کنی ذهنت رو رها کنی تا هر کاری دوست داشت انجام بده، ولی گیر یه مساله نیفته. یه جوری بهش فضا بده تا سرگردون بشه. به مساله یا سوالی که داشتی می‌خوندی فکر نکن، و اجازه بده که ذهنت آزاد باشه (اگه فکر کنی، اون کاری که ذهنت توی پس زمینه می‌خواد انجام بده رو ناقص می‌کنی). جالبه بدونی که توی پس زمینه، مغزت با یه سرعت عجیبی شروع به مرور داده‌ها می‌کنه (و اگه درست به خاطر بیارم این مرور از جلو به عقب هست، درست مثل پخش نوار کاست توی حالت برعکس). خودت متوجه نیستی، ولی مسیر مدارهایی که هنوز شکل فیزیکی به خودشون نگرفتند، توی پس زمینه، تحریک میشن. بعد از چند شب خواب، آروم آروم توی همون مسیر، مدارها شکل می‌گیرند و اون مطلب به خوبی رد پاش رو توی ذهنت به جا می‌ذاره.

 5. درود بر شما
  دانش آموز یازدهم علوم تجربی هستم
  مطالبتون کامل بود، طرز بیانتون رو خیلی تحسین میکنم(مشخصه کتابهای خوبی در خصوص ارتباط با انسانها و روانشناسی روابط مطالعه کردید) سایر مقالات شما رو هم به بازدید کنندگان پیشنهاد میکنم
  فقط لطفا بگید دوران طلایی تابستون رو چطور تست بزنیم؟ چون متنتون بیشتر در مورد مطالعه کردن بود، یکسری سوالاتم بیجواب موندن…؟
  شخصا توی درسی مثل فیزیک اصلا تمرکز ندارم حل هر سوال پنج تا ده دقیقه طول میکشه یعنی دوتا پومودورو برای ده تا سوالش نیاز دارم بچینم! این درحالیه که روزی باید سی چهل تا تست فیزیک بزنم که تا اخر تابستون تمومش کنم…(+اوه خدای من!حجم و سختی دروس دیگرو فراموش نکنید!)
  بعدم اینکه موقع تست زدن، بعضی تستا رو وااااقعا بلد نیستیم، در حال حاضر یه علامت سوال کنارش میزنم و رد میشم اما ایا اینکار در اینده به من کمک میکنه و اینکه اگر از ده تا سوال مثلا پنج تا تستو همینجوری رد کنم یا حتی یک مبحث رو کلا رد کنم، ایرادی نداره؟ لطفا راهنمایی کنید چون یه وسواس عجیبی در این مورد دارم?

 6. سلام من ساعت مطالعه ام درحال حاضر ۸ ساعته، برای اینکه به ده ساعت برسونم، دو ساعت اضافی رو چطور تو برنامه جا بدم؟

 7. من مکان بی سر و صدا و خلوتی برای درس خواندن ندارم.دارم میرم یازدهم و رشته تجربی هستم.عملکردم از راهنمایی به بعد با ابتلا به بیماری خیلی افت کرده.باید دروس دهم رو اساسی دوباره بخونم.ولی فکر می‌کنم نمی تونم و خیلی زمان می بره.می خوام دهم رو بخون و یه پیش زمینه ای هم برای یازدهم داشته باشم،قبل از شروع مدارس.ممکنه؟چطور باید این کار رو انجام بدم؟

  • سلام. اگه در حد دوره‌ کردنه، به نظرم می‌رسید. صرفا وسواس روی مطالبی که فکر می‌کنید خیلی مهم نیستند به خرج ندید و با یه برنامه‌ریزی دقیق جلو برید. یک ماه، وقت کمی نیست.

 8. سلام.خسته نباشیداستادمن۵روزه دیگه بایدکنکوربدم خواستم بدونم باتکنیک شمامیتونم درس بخونم چون درس خواندن برام بسیارسخته وهمچین اراده ای ندارم خواستم دراین موردبرام توضیح بدین‌ که هفت پومودروی اول منظورم ۸تا۱۲ظهره اگربخوام عمومی بخونم بایدترتیب خواندن کتابهاچجوری باشه مثلاًپومودروی اول:ادبیات ومومودروی دوم: عربی وپوپودروی سوم: دینی وپومودروی چهارم انگلیسی وپومودروی پنجم ادبیات وپومودروی ششم عربی وپومودروی هفتم هم انگلیسی خواستم ببینم این طوری استفاده کردن ازپومودروهاخوبه خواهش میکنم دراین موردکمکم کنیدچگونه استفاده کنم وببخشیدکه زیادنوشتم.

  • سلام فرشاد جان.

   بله، روشی که گفتی به خاطر ماهیت ترکیبی تمرین‌ها، بهتر جواب می‌ده، هرچند فرصت پنج روزه، خیلی زیاد نیست و بیشتر به مرور اطلاعات می‌رسی.

  • سلام وقتتون بخیر ممنونم میشم پاسخ بدید
   من پایه نهمم و دو روز دیگه امتحان دارم
   ساعت مطالعه ام خوبه اما برای مثال توی دوساعت حتی یک درسم تموم نمیکنم میشه راهنماییم کنید؟

 9. سلام.خسته نباشیدآقای امینی من باید۱۱تیرماه کنکورتجربی بدم وواقعاًدرس خواندن برام خیلی سخته من اگربتونم به خودم فشارواردکنم دریک روزبیشتراز۳ساعت نمیتونم بخوانم ولی هرچه مقاله شماراخواندم متوجه نشدم یعنی نمیتونم برای خودم استفادش کنم بنظرتون در۷پومودوروی اول کتابهای عمومی رابخوانم یااختصاصی ودرهفت پومودوروی آخراختصاصی بخوانم یاعمومی خواهشاًدراین موردراهنماییم کنید که چطور بااستفاده ازاین تکنیکهادرس بخوانم

  • سلام. سه ساعت عدد خوب و طبیعی هست. تمرکز برای ذهن خسته‌کننده‌ست و هرچقدر شما جلو می‌رید نیاز به فعالیت‌هایی مثل ورزش یا استراحت و چرت زدن دارید تا بتونید اون قدرت تمرکز رو برگردونید. پس پیشنهاد می‌کنم که اون‌ها رو چاشنی مطالعه‌تون کنید.

   در خصوص مخلوط کردن سرفصل‌ها، به نظر میاد که مغز توانایی بیشتر در به خاطر سپردن داره، اگه اون‌ها رو مخلوط کنیم. اما نه به شکلی که شما فرمودید. ترکیب کردن باید به این شکل باشه که مثلا پومودروی اول موضوع الف، دوم موضع ب، سوم موضوع الف، چهارم موضوع ج، پنجم موضوع ب، ششم موضوع ج باشه. اینکه هفت تا یه موضوع باشه و بعدش هفت تای بعدی، اون مزیت تکنیک ترکیب کردن سرفصل‌ها رو از بین می‌بره.

   توی کتاب یادگیری هوشمندانه در خصوص این تکنیک‌ها مفصل گفته‌ام.
   https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills

 10. سلام
  خسته نباشید
  میشه راهنمایی کنید که من در سه روز چطور میتونم ۱۱ مبحث برای ازمون سمپاد هفتم رو بخونم ؟
  البته دو روز هم کلاس دارم و هر کلتسم یک و نیم ساعته

  • سلام. نه متاسفانه. من اینجا در خصوص تکنیک‌های یادگیری عمیق بیشتر می‌نویسم. چیزی که شما می‌فرمایید متفاوت است. من روش‌های درست cramming رو نمی‌دونم و توصیه هم نمی‌کنم ولی گاهی گریزی نیست.

 11. سلام
  الان سه روز مونده به امتحان تیزهوشان منم ۱۱ مبحثم مونده چطور اونا رو بخونم
  و اینکه من دو روز کلاس دارم
  کمیشه راهنمایی کنید ؟

 12. سلام من امسال انتخاب رشته داریم ولی اصلا نمیتونم درس بخونم میشه راهنمایم کنید؟

 13. سلام خسته نباشید ممنون میشم سوال های من را جواب بدین واقعا برام مهمه
  ۱_این ۲ درسی که می گین مربوط به دو درس جدا مثل فیزیک و شیمی باشن _ مربوط به یک درس ولی دو فصل جدا و یا ۲ مبحث از یک فصل باشن
  ۲_پومودور و استراحت ها را به چه نسبت زیاد کنیم مثلا اگر هر پومودور را کردیم ۳۰ و یا ۴۵ استراحت را چقدر زیاد کنیم
  ۳_حداکثر مقداری که برای هر پومودور در نظر بگیریم به طوری که تمرکزمون کاهش زیاد نداشته باشه چقدره
  ۴_مسئله ی خوابی که می گین من واقعا با خواب درروز مشکل دارم اولا نیم ساعت فقط طول می کشه بخوابم دوما از خواب روز که بلند می شم انگار از توی قبر کشیدنم بیرون کلا حال افتضاحی دارم
  ۵_توی هر نوبت مطالعاتی که یکی صبح یکی بعد از ظهر و شما دو درس در نظر گرفتیم تا چند درس افزایش بدیم مشکلی نداره و ۲ درس صبح و بعداز ظهر باید یکی باشن
  ۴_تایم ۲ ساعت استراحت یک مقدار زیاده می تونیم پومودور ها را ۸ تا در نظر بگیریم و تایم استراحت را یک ساعت و نیم کنیم
  می دونم سوالاتم زیاد شد و واقعا ممنونم از مطالبی که گذاشتین حتی اگر جواب ندین هم مطالبتان خیلی برام ارزشمند بود

  • سلام.

   ۱) بهتره که دو درس، متفاوت از هم باشند. شبکه‌های عصبی که پیرامون یه مبحث تشکیل می‌شن، وابستگی بیشتری نسبت به هم در مقایسه با شبکه‌های عصبی در خصوص یه سرفصل جداگانه دارند. به همین خاطر فکر می‌کنم، بهتر باشه که متفاوت‌تر باشند. دو فصل جدا زا یه مبحث فکر نمی‌کنم ایده‌ی خوبی باشه.

   ۲) تایم پومودورو بیشتر به شخص بستگی داره. عموما ۲۵ دقیقه در نظر گرفته میشه، ولی می‌تونه نسبت به چیزی که در حال یادگیری هستید، متفاوت باشه. اگه تمرکزتون حفظ میشه و احساس می‌کنید که بدون افت تمرکز می‌تونید ادامه بدید، زمانش رو بالا ببرید. در خصوص نسبتش هم همینطور. برای ذهن همون ۵ تا ۱۵ دقیقه کافی هست که یه استراحت جزئی کنه و آماده نشست بعدی بده. فکر نمی‌کنم نسبت خاصی با زمان پومودورو داشته باشه.

   ۳) همونجور که گفتم این بستگی به خودمون داره. من گاهی یه زمان ۲۰ دقیقه‌ای هم (وقتی مطلب عمیق باشه) ذهنم رو خسته می‌کنه، گاهی یه نشست دو ساعته (به خصوص حین نوشتن) من رو خسته نمی‌کنه.

   ۴) حتما لازم نیست که خوابتون ببره. من نمی‌دونم چقدر با انگلیسی آشنا هستید، ولی یه پروتکل هست به اسم NSDR یا یوگا نیدرا که می‌تونه جایگزین خیلی خیلی مناسبی برای شما باشه. و البته نیازی نیست که حتما خوابتون ببره. دراز بکشید، چشم‌هاتون رو ببندید، و یه بادی-اسکن، یا تمرکز روی تنفس رو برای بیست دقیقه داشته باشید. توی نوشته مدیتیشن چرا و چگونه بیشتر توضیح دادم. یه مدیتیشن درازکش بیست دقیقه‌ای همون اثر مفید رو داره.

   ۵) به نظرم سه سرفصل عدد خوبی باشه و در خصوص قسمت دوم سوال، باید بگم که نه، لازم نیست که حتما درس‌های صبح و بعدازظهر یکی باشه.

   ۶) بله. اصلا بهتره که با گذر زمان و فیدبک گرفتن از خودتون، برنامه رو شخصی‌سازی کنید. چه تایم پومودورو، چه زمان استراحت، چه مقدار زمانی که در طول روز مطالعه می‌کنید. فقط یادتون باشه که معمولا یه جایی مغز کم میاره، و اونجاست که باید حتما استراحت کنید، در غیر این صورت وقتتون رو هدر می‌دید.

   من امیدوارم که پاسخ‌هام براتون مفید باشه، اما باید عرض کنم که این‌ها صرفا برداشت من با توجه به چیزهای محدودی هست که می‌دونم.

 14. سلام یک سوال داشتم … شما فرمودید تمرین هر درس رو یکی دو روز بعد از مطالعه موکول کنیم و حالا توی یکی دو روز بعد تایم حل تمرین رو باید خارج از پومودور ها بزاریم ؟ یا داخل همونا؟ چون اینجوری هم باید ایتم های جدید بخونیم هم تمرین های ایتم های قبل رو بعد از گذشت 24 ساعت حل کنیم یکم گیج کننده به نظر میاد . در ضمن اگر ممکنه پاسخ کامنت رو ایمیل هم بفرمایید شاید نتونم کامنتم رو پیدا کنم.

  • سلام.

   مرور کردن، خودش یه نشستِ یادگیری به حساب میاد، به همین خاطر به نظرم بهتره که برای خودش، پومودورو مخصوص داخل برنامه‌ی روزانه داشته باشه.

   اگه منظورتون از «گیج‌کننده» اینه که بین سرفصل‌ها و تمرین‌های مختلف سردرگم می‌شید، به مغزتون بسپارید. اتفاقا خوبی پومودوروها اینه که ذهنتون رو روی یه سرفصل خاص تمرکز می دن (در زمانِ نشست)، و خوبی مغز اینه که اگه در طول روز سرفصل‌ها مختلف رو مطالعه کنید، نه‌تنها گیج نمی‌شید، بلکه مطالعات نشون داده که سرعت/میزان یادگیری‌تون افزایش پیدا می‌کنه.

 15. سلام، من هشتمم، من قبلا شاگرد اول بودم ولی دیگه چون یه نفر دیگه از من درسشـ بهتره دیگه نمیخوام شاگرد اول باشم، من یه روشی برای درس خوندن دارم که به خودم میگم: 20 ساعت درس میخونم، 4 ساعت استراحت میکنم. من وقتی اینو میگم یه حس دکتری بهم دسـ میده

  • سلام.

   اگه اهدافی که تعیین می‌کنید، واقع‌بینانه نباشه، دیر یا زود می‌بُرید، و ناامیدی از این بُریدن‌ها، ضربه سخت‌تری به عملکرد شما می‌زنه. من فکر می‌کنم بهتره که واقع‌بینانه به قضیه نگاه کنید. همیشه دست بالای دست هست و آدمیزاد یه سری محدودیت‌هایی داره.

  • سلام. من جواب قطعی برای مشکلی که فرمودید ندارم. تنها چیزی، که به ذهنم می‌رسه و از اتفاق کلاس‌های آنلاین بهش دامن زد، گوشی‌های موبایل و نرم‌افزارهای مختلف، به خصوص شبکه‌های اجتماعی موجود روی اونه.

   من، با وجود اینکه تقریبا درک می‌کنم که چطور این‌ها با ذهنم بازی می‌کنند، اگه گوشی موبایل کنارم باشه، سرعت کتاب خوندنم از نصف کمتر میشه، و میزان درک مطلبم به شدت کاهش پیدا می‌کنه. حتی حضور این وسیله‌ها، میزان و قدرت تمرکز و توجه رو تحت تاثیر قرار می‌ده، دیگه بماند که یکی دو سال دانش‌آموزها از این وسیله برای کلاس‌هاشون استفاده می‌کردند.

   نظر من اینه که با ساخت یه محیطِ مخصوص مطالعه و عاری از وسیله‌های حواس‌پرت‌کن شروع کنید.

 16. لطفا هر چه زود تر بهم بگید چیکار کنم نمیخوام بیشتر از این دوستم تو درساش افت و انگیزه ای برای درس خوندن نداشته باشه

 17. سلام من کلاس نهم هستم چیکار کنم که انگیزه دوستم برای درس خوندن بهتر بشه عین دو سال قبل که دانش آموز زرنگی بود برگرده به روزهای اوجش و تو امتحان گند نزنه کمتر به سراغ گوشی بره استفاده از تلفن همراه به کمتر از دو ساعت برسه تو این دوسالی که غیر حضوریبودیم و کرونا بوده خیلی تو درساش افت کرده چیکار کنم که برگردهبه روز های اوجش لطفابهم بگین چیکار کنم نمیخوام تو امتحاناتشگند بزنه و نمره کم بیاره و دنبال بهانه باشه برای درس نخوندن وقتی معلم میخواد درس بپرسه میگه یکم بخونم دوسال قبل بعد کرونا اینجوری شد چیکار کنم که دوباره همون دانش آموز باهوش دوسال قبل باشه

 18. بهترین عالی ترین علمی ترین وموثرترین روشی که خوندم برای درس خوندن..کلا خیلی سایت پرباری دارید موفق باشید

 19. سلام من کلاس ششم هستم درس هام خیلی خوبه ولی اصلا انگیزه ای برای درس خوندن ندارم و به همین دلیل درس هام به تدریج داره افت می کنه چکار کنم ؟ لطفا جواب بدید

  • سلام. اگه نخوام بگم که تمومِ مشکلات، باید بگم نود درصد مشکلات مرتبط با انگیزه، از موبایل شروع میشه.

   سیستمِ اپ‌هایی که به واسطه آزاد شدن دوپامین کار می‌کنند، باعث میشه این پیام‌رسان عصبی، که نقش اصلی و تعیین‌کننده‌ای توی به حرکت در آوردن ما داره، نتونه کاری که باید رو انجام بده. دلیل اکثر افسردگی‌های بی‌اندازه جوون‌های حالا، حتی توی بهترین و ثروتمندترین کشورها، همین اپ‌های موبایلیه.

   اگه وقتی صبح از خواب بیدار می‌شید، اولین حرکتتون به سمت موبایله، جوابش رو خودتون می‌دونید.

  • من اگر جای تو بودم متوسطه اول رو کلا به: ۱:تقویت دروس پایه مثل ریاضی و علوم ۲:پرداختن به مسائل جانبی مثل جشنواره ها یا آمادگی برای المپیاد یا مسابقات ۳:یاد گرفتن یه مهارت مثل نقاشی یا موسیقی میپرداختم حالا توی دبیرستان کم کم وارد کنکور و جدی درس خوندن میشی الان فقط سعی کن استفاده کنی(نه استراحت خالی)

 20. سلام ببخشید نمیدونم چرا هر چقدر خرخونی می کنم ولی آخرش هیچ به هیچ من یازدهم انسانی ام‌ تا سال اخر راهنمایی خرخونی می کردم ولی بازده داشت اما الان دو برابر خرخونی می کنم ولی بازده کمتر راستی فرصت تست زدن هم ندارم

  • سلام. احتمالا استفاده از تکنیک‌های یادگیری بهتون کمک کنه. در ضمن، شرایط هم مهمه. اتاقی که داخلش مطالعه می‌کنی، دور بودن وسایل حواس‌پرت‌کن مثل موبایل و این چیزها می‌تونه تاثیر زیادی روی یادگیری داشته باشه.

 21. سلام من پنجم ابتدایی هستم ومن در دوم وسوم عالی بودم ولی چهارم وپنجمم داره خراب میشه.لطفا کمک کنید یه برنامه ریضی برای تمام پرسش و برای نوشتن تمام تکالیفم

 22. سلام استاد
  تکنیک پومودورو واقعا عالی بود، من روزهای دیگه بیشتر از ۱۰ ساعت درس میخوندم، اما امروز با این تکنیک ۸ ساعت خوندم و مطالب بسیاری رو نسبت به روزهای قبل خوندم، سایر تکنیک های ارائه شده تو این مقاله رو چون وقت نداشتم امتحان نکردم، ولی از شما بسیار سپاسگذارم.

 23. سلام میخواستم اگه میشه یه برنامه ریزی درسی بدیدواسه رتبه شدن پایه هشتم من میخوام معدلم ۱۹ باشه اگه میشه برنامه بدید

 24. سلام من پایه هشتم درسم در ابتدای عالی بود همه نمونه کلاس صدام میکردن اما الان از همون دوستای ابتدای ایم عقب موندم اونا واقعا درسشون عالی شده اما من نه من اگه،امتحان،داشته باشم صبح،۵،بیدارم میشه تابخونم اما باز نمره ام رو خوب نمیدم و وضعیت مالی خیلی خوبی هم نداریم که معلم خصوصی بگیرم وکتاب ریاضی وزبان خیلی ضعیفم

  • من ختی از اینکه معدلم رو بگم خجالت میکشم بگه ۱۷

  • ومن بارها برنمه ریختم درس بخونم من برای کتاب عربی ۵ ساعت خوندم
   امتحان نوبت اول داریم و فقط ۳کتاب دیگه امتحان دارم و ریاضی روهم صددرصد تجدید شدم پ فرصتی هم برای جبران ندارم

  • سلام. یه الگوی رایج برای افراد باهوش، اینه که وقتی در دوره ابتدایی هستند، احتیاجی به تلاش کردن برای گرفتن نمره خوب ندارند. متأسفانه همین موضوع باعث میشه که یاد نگیرند چطور تلاش کنند. تنها کاری که به ذهن من می‌رسه، اینه که تلاش کنید. شما احتمالا فرد باهوشی هستید، و با تلاش مطمئنا نتایج خوبی می‌گیرید.

 25. سلام میشه واضح تر توضیح بدید یعنی میشه تو خونه آنلاین درس بخونم بدون اینک برم مدرسه

  • سلام. من در خصوص جزئیات موردی که فرمودید، اطلاعی ندارم. منظورم بیشتر در خصوص نحوه مطالعه بود.

 26. اقای امینی لطفا کمکم کنید لطفا زود راهنمایی کنید فقط همین ی فرست برام پیش اومده

  • سلام. ببینید، میانبری وجود نداره. یا حداقل من بلد نیستم. باید برنامه‌ریزی کنید و از یه جایی شروع کنید. دست به کار بشید، گوشی و هر چی چیز حواس‌پرت‌کن هست رو کنار بذارید، یه اتاق مخصوص مطالعه برای خودتون آماده کنید و شروع کنید. تنها راهش همینه. یه ایمیل بهم بزنید، تا اون ایمیل راهنمایی که برای دوستان دیگه هم ارسال کردم براتون بفرستم. ایمیل من eman.amini روی جیمیله.

   ولی زیاد دنبال راه‌حل نباشید، که وقت رو از دست می‌دید. شروع کنید.

 27. سلام من میخوام جهشی تو خونه درس بخونم اما من تا ششم ابتدایی خوندم و ب دلیل مشکلات مالی ۳سال از مدرسه ترک تحصیل کردم ولی چیز زیادی از ششم یادم نمیاد و میخوام از ششم تا هشتم رو جهشی بخونم میشه راهنمایی کنید

 28. سلام من پایه نهم هستم این سال که خیلی مهمه افت تحصیلی دارم
  اصلا دلم نمیخواد درس بخونم براش وقت بزارم
  بخونمم نمیتونم حفظ کنم یا تو ذهنم نگه دارم
  یا تو مدرسه دبیر چیزای ک توضیح میده رو نمیفهمم
  اگر بفهمم سری یادم میره
  چیکار کنم تروخدا کمکم کنین انتخاب رشتع دارم ارزوهام هیچ میشه؟؟؟؟ ? سری تر جواب بدین لطفا

  • اگه برای ارزوت هدف بزاری هیچوقت هیچ و پوچ نمیشه:)
   از فیلم های انلاین تدرس استفاده کن اگه از معلمات هیچی نمیفهمی یا تدریس حضوریشون سخته برات… و خیلی خیلی مهم اینه اگه بازی یا شبکه اجتماعی توی گوشیت داری که اعتیاد داری بهش رو حذف کن دلیلش رو هم اینطور خودتو توجیح کن که اهدافی بزرگتر از اینطور وقت گذرونی ها داری

 29. سلام من یازدهم رشته تجربی هستم غیر حضوری درس میخونم ولی امتحان های ترم حضوریه خیلی سخت شده برام نمیدونم چجوری بخونم لطفا کمکم کنید

 30. سلام من یازدهم رشته تجربی هستم غیر حضوری درس میخونم ولی امتحان های ترم حضوریه خیلی سخت شده برام نمیدونم چجوری بخونم

  • من هفتم چطور مطالعه کنم که توی ذهنم بمونه من می خونم اما از یادم میره فردا هم معلمان می پرسه لطفاً زود تر جواب منو بدین ممنون

 31. سلام وقتتون بخیر من یازدهم رشته ی ریاضیم درسم قبلا خیلی خوب بوده ولی الان نمیدونم یه جورایی حس میکنم دیگه انرژی که مثل قبل داشتمو واسه درس خوندن ندارم و زود زود خسته میشم مثلا قبلا روزی اگه کم میخوندم 6 ساعت بود تا 8 ساعت اما الان دیگه تقریبا از 3 ساعت شروع میشه و دیگه خیلی زور بزنم نهایت 7تا 8 ساعت به نظرتون چیکار کنم بتونم به نقطه اوج برگردم و تست زدن رو از نو و منظم شروع کنم؟

 32. سلام. من پایه دهم هستم . سال های پیش همیشه شاگرد اول کلاس بودم اما امسال نمره هام به شدت افت کرده به طوری که از ابتدای سال تا الان ۲۰ نگرفتم اصلا. با اینکه ساعت مطالعه ام از بعضی از همکلاسی هام بیشتره ولی نمراتم پایین تره. علت ش چی می تونه باشه؟

 33. سلام خسته نباشید من امسال کلاس نهمم و از وقتی مدارس مجازی شده اصلا درس نخوندم و هفتم و هشتم و با تقلب پاس کردم و الان که باز مدارس حضوری شده واقعا به مشکل خوردم چون هیچی از درسا نمیفهمم . ممنون میشم بگید چیکار کنم

  • سلام. من هیچ راهی سراغ ندارم به غیر از اینکه وسایل حواس‌پرت‌کن مثل موبایل رو کنار بگذارید، یه اتاق مخصوص مطالعه به خودتون اختصاص بدید، و با یه برنامه‌ریزی شروع کنید.

  • دقیقا
   من با اقای امینی موافقم
   مشکل مجازی شدن فقد خطر اعتیاد به گوشیه

 34. سلام من رشته انسانی هستم ما الان چند روزه امتحان می دیم من نمی دونم چرا ۲۰ ۱۹ ۱۸ نمی گیرم دیوونه شدم چون خیلی روش وقت می زارم ولی آخرش پوچ چرااااااااا ؟

  • سلام. شاید تمرکز کافی ندارید. یه محیط مناسب برای مطالعه دست و پا کنید و سعی کنید به دور از موبایل و وسایل حواس‌پرت‌کن مطالعه کنید.

  • ساعت مطالعت چقدره ؟
   کیفیت مطالعتو باید ببری بالا

 35. سلام من دوازدهم انسانی هستم ونمیتونم خوب درس بخونم با اینکه 15 بار از روی جانعه خوندم بازم امتحانم خراب شد باید روزی چندساعت بخونم؟!! کلا درس

 36. سلام من دوازدهم انسانی هستم و 15 بار از روی کتاب جامعه خوندم اما امتحان خوب نبود تمرکزم بهم ریخته و اصلا نمیدونم روزی چند ساعت باید درس بخونم

 37. سلام
  من کلاس هفتمی هستم و درسم عالی بود ولی با درس مجازی خیلی درسم بد شده دوس دارم درس بخونم ولی تنبلی می کنم درس نمی خونم نمره هام داره همین جور کم کم میاد پایین به فکر برنامه ریزی افتادم
  بنظرتون چه برنامه ریزی بکنم تا درسم بهتر بشه

  • سلام. یه برنامه‌ی ساده بنویسید و کم‌کم گسترشش بدید. اصلا نه لازمه و نه منطقیه که یه برنامه‌ی پیچیده و سنگین بنویسید چون نتیجه‌ش جا زدن میشه. با یه برنامه خیلی ساده و سبک شروع کنید.

 38. من کلاس ده تجربی هستم خیلی وقتا انگیزه و انرژی ندارم الان دوباره به فکرم رسیده که فقط امتحان نوبت اول یکاری کنم که نمره هام زیاد بد نباشه اما بازم از این همه درس انبار شده که نخوندم تاالان میترسم راستش من از اول این سال دوبار کرونا گرفتم و درگیرش بودم و انگار تازه باید درسا رو شروع کنم تا سال نهم نمره هام از ۲۰پایین تر نیومده و شاگرد اول بودم الان هم تو تیزهوشان درس میخونم اما سطح امتحانا خیلی بالاست نمیدونم چکار کنم با کتابای کمک درسی منی که کتابا رو هم نخوندم دوست دارم ترک تحصیل کنم اما میدونم که امکانش نیست و غیر ممکنه?بنابراین به اجبار مجبورم به درس خوندن نمیدونم تو این یه ماه چجوری برسم?بعد از امتحانای نوبت اول امکان جبران کمک درسی ها و تست و اینا شاید برام فراهم شه

  • سلام. قدم اول رو بردارید و با یه برنامه‌ی سبک ولی مستمر شروع کنید. کم‌کم حجم رو بالا ببرید، طوری که اونقدر سخت نباشه که جا بزنید، و ادامه بدید.

  • سلام نگران نباش منم تیز هوشان دارم درس میخونم و دوازدهمم امتحان های ترم رو اون قدری سخت نمیگیرن که دانش آموز اذیت شه اونا هم شرایط کرونایی رو درک میکنن و مسلما طبق تجربه شخصی میدونم که امتحانای ترم از امتحان های ماهانه آسون تره.

 39. لام
  من کلاس دهم ریاضی هستم مشکلم اینه که نمیدونم درس دین و زندگی رو چجور بخونم که تو حافظم بمونه. ودرس عربی قواعد رو چگونه بخونم که یادشون بگیرم.
  ممنون میشم اگه جواب بدین

  • سلام،برای عربی برنامه پنجاه روزه قلمچی کار میکنه اگر گوگل کنین همین رو احتمالا براتون میاره؛برای دین و‌زندگی لایتنر جواب میده

  • سلام. خلاصه‌نویسی کنید، و قبل از خواب یه بار مرور کنید. بعد از چند بار تکرار، مطمئنا همه‌چی مرتب میشه.

  • عاشق مشکلت شدم این مشکل همه ریاضیاس نگران نباش تو تنها نیستی?

 40. ممنونم از پاسخگویی تون آقای امینی????
  آرزوی بهترینارو دارم واستون????

 41. سلام من دوازدهم انسانی هستم و یازدهم را به دلیل انلاین بودن نخوندم و الان کلی دارم برای دوازدهم وقت میزارم ولی برای یازدهم نمیدونم چیکار کنم لطفا بگین چیکار کنم که بتونم هردورو باهم بخونم

  • سلام. برنامه‌ریزی کنید و با تکنیک‌هایی که اینجا گفته شده، برنامه رو پیش ببرید. من دقیقا نمی‌دونم چطوری می‌تونم کمک بیشتری بکنم. اگه با جزئیات بگید که مشکل چیه، شاید بهتر بتونم راهنمایی‌تون کنم.

 42. مطلب خیلی خوبو جالبی بود❤❤❤❤❤❤❤❤❤
  من کلاس ششم هستم قبلانا دختر خیلی زرنگی بودم نمره هام عالی بود بدون غلط، بهترین بودم
  الان خیلیییییی تنبل شدم نه حوصله درس دارم نه حوصله کلاس های مجازی و نه حوصله نگاه کردن به فیلمهای اموزشی
  همش سرم تو یوتیوبه
  چیکار کنم مثل سابق زرنگ شم؟؟؟؟
  ?????
  اینم بگم من مینوام همممممه درسام رو فول فول بلد باشم
  خیلی دلم میخولد تیزهوشان قبول شم

  • بنظر من خودتو محدود کن. اگرم محدود کردن واست سخته به اهدافت فکر کن…. اگه اهدافت اونقدر قوی باشن اونقدری واست ارزشمند باشن ، تو حتی نمیتونی یه لحظه هم بیخیال تلاش کردن بشی.?
   واست آرزوی موفقیت میکنم تو میتونی از پسش بر بیای. دو سه روز اول سخته ولی آخرش خیلی قشنگه و می ارزه این سختیا.

  • سلام. ممنونم.

   پشتکار بهترین راه حله. و البته آماده کردن شرایط و محیط مناسب برای استارت زدنِ این پشتکار.

 43. سلام وقتتون بخیر???بی نهایت سپاسگذارم ازتون بخاطر این مطلب فوق العاده مفیدتون واقعا بسیاااار کاربردی هستن????
  فقط یه سوالی داشتم ازتون راجب خواب. من زود میخوابم اما متاسفانه ساعت ۹ و گاهی هم ۱۰ از خواب بیدار میشم.
  میشه لطفا بهم بگید چجوری ساعت ۶ صبح بتونم از خواب بیدار بشم و به این روند عادت کنم؟
  چون من یه دانش آموز کنکوری هستم و نیاز دارم به این روند عادت کنم. و واقعا بی نهااایت ازتون ممنون میشم اگر پاسخم بدید???

  • سلام. ممنونم بابت این نظر دلگرم‌کننده‌تون.

   بهداشتِ خواب، با ریتم مناسب برای خوابیدن و بیدار شدن، تقریبا به دست میاد. فاکتورهای دیگه هم هستند ولی مهم‌ترینشون اینه که سر یه ساعت معین بخوابید و سر یه ساعت معین بیدار بشید. شما اگه می‌خواید ساعت ۶ بیدار بشید، با توجه به اینکه خانم هستید، باید نهایتش ساعت ۱۰ شب خواب باشید. اگه خوابتون نمی‌بره چی؟ خواب رو توی ایلولا جستجو کنید، تا به یه سری نوشته در خصوص خواب برسید. اونجا کامل به جوابتون می‌رسید.

 44. سلام
  ببخشید یک سوالی خیلی ذهن منو درگیر کرده و ان این هست که ایا چیزی به نام حداکثر ساعت مطالعه برای اینکه بازدهی ذهن پایین نیاد داریم ؟ اگر هم داریم در چه بازه ای هست ؟
  مورد دیگه کلاس های درسی جزو ساعات مطالعی به حساب میاد ؟
  داخل کتاب کار عمیق نوشته حداکثر ساعت تمرکز ۴ ساعته ولی من جای دیگه ای خوانده بودم که تمرکز مهارتی که میشه بالا برد
  الان سوالی که هست که واقعا کدوم درست میگه

  • سلام. یکی از مهم‌ترین قسمت‌های یادگیری، زمان خواب یا استراحت مغز هست. هیپوکامپوس به معنای واقعی سرریز میشه و شما تا استراحت نکنید، بازدهی برای به‌یادآوری اطلاعاتتون کاهش شدیدی پیدا می‌کنه. شاید استراحت‌های کوتاه‌مدت بین مطالعه، بتونه این ۴ ساعت رو افزایش بده.

 45. سلام من نمیدونم چیکار کنم که این تنبلی درس خوندن بزارم کنار میخوام بخونم ها ولی نمیشه تا میام کتاب باز میکنم مغزم نمیکشه تازه گیا اینجوری شدم و یه راه حل میخوام

  • سلام. اگه از موبایل و شبکه‌های مجازی استفاده می‌کنید، دلیلش همینه. یه جور محدودیت در استفاده از موبایل قائل بشید و آروم آروم شروع کنید. فضایی که برای مطالعه انتخاب می‌کنید، بهتره که مناسبِ این کار و به دور از حواس‌پرت‌کن‌ها باشه.

 46. سلام جناب امینی برای مقابله با منحنی فراموشی چه کار کنیم و چند بار مطلبو بخونیم به خاطر حجم بالای درس ها واقعا نمیشه از سر همرو مرور کرد مخصوصا درس هایی مثل ریاضی وفیزیک که هزاران نکته دارند

  • سلام

   برای درس‌هایی مثل ریاضی و فیزیک، فکر می‌کنم حل مساله‌ای که قواعد اون درس یا سرفصل رو درون خودش داره، خیلی مناسب باشه. خوبی مباحثی مثل ریاضی اینه که هرچقدر جلو برید، مطالب قبلی بی‌استفاده نمی‌شن، بلکه پایه‌ای برای مطالب جدید میشن. اینجوری خود به خود تکرار می‌شن و فراموش نخواهند شد.

   یه سری مساله برای هر سرفصل بنویسید، و ماهی یه بار به اون برگه سر بزنید و مساله‌ها رو حل کنید.

   برای درس‌های حفظی هم تکرارِ با فاصله، و غور کردن در خصوص سرفصل، خیلی کمک‌کننده‌ست.

 47. سلام من کلاس دهم هستم من یه درس ۶ صفحه ای را حدود هفت ساعت میخونم و این روش باعث میشه نتونم درسای دیگه بخونم اصلا هرچی میکنم که حدود ۲ ساعت بخونم نمیشه و یاد نمیگیرم میتونید یه راهکار بهم پیشنهاد بدید؟ آیا همین روش را برم یا یه روش بهتر بهم بگید لطفا جواب بدید
  ممنونم.

  • سلام. اول از همه یه محیط متناسب با مطالعه برای خودتون آماده کنید. به دور از هر عامل حواس‌پرت‌کنی، به خصوص وسایل دیجیتالی مثل موبایل. این مرحله اوله.

 48. سلام من کلاس دهم هستم من یه درس ۶ صفحه ای را حدود هفت ساعت میخونم و این روش باعث میشه نتونم درسای دیگه بخونم اصلا هرچی میکنم که حدود ۲ ساعت بخونم نمیشه و یاد نمیگیرم میتونید یه راهکار بهم پیشنهاد بدید؟ آیا همین روش را برم یا یه روش بهتر بهم بگید
  ممنونم.

  • سلام. اول از همه یه محیط متناسب با مطالعه برای خودتون آماده کنید. به دور از هر عامل حواس‌پرت‌کنی، به خصوص وسایل دیجیتالی مثل موبایل. این مرحله اوله.

 49. سلام آقای امینی بزرگوار خیلی خوشحالم که با سایت شما آشنا شدم من همچنان با قدرت و انگیزه به همون شیوه زنگ مقدس (زنگ پیله کن ???) درس می خونم اما واقعا خود نظم دهی داره یه وقتایی اصلا زمان نمیذارم و…. اما همچنان به مسیر ادامه میدم و… اما همیشه این زنگه و برنامه ریزی باشه صد البته بهتره
  من به تمام کسانی که انگیزه تمرکز ندارن و حواس پرتن این راه و به شدت توصیه میکنم
  چون خودمم این مشکل و داشتم هر چند نمیشه یه نسخه و برای همه پیچید اما شما عزیزان این راه و امتحان کنید نتیجه نگرفتید راههای بعدی و امتحان کنید
  خوش بدرخشید
  باز هم تشکر و قدردانی میکنم از شما آقای امینی بزرگوار ??

  • سلام.

   این روش برای من هم واقعا جواب میده. خوشحالم که شما هم تجربه مشابهی داشتید و ممنونم که سر می‌زنید و فیدبک می‌دیدید.

 50. سلام من به رشته ام علاقه دارم ولی حقیقتش حال و انگیزه درس خوندن ندارم چه کنم

 51. سلام
  بعد از خوندن یک پاراگراف حواسم به مدت چند دقیقه پرت میشه چکارکنم

 52. سلام ببخشید من میخوام از الآن شروع به درس خوندن کنم با این روشی که شما فرمودید. آیا تا کنکور سال بعد میتونم در درسم موفق بشم.

  • سلام. من متخصص کنکور نیستم. مطمئن نیستم جوابی که می‌دم به کارتون بیاد اما فکر می‌کنم روشی که گفتم با توجه به اینکه تحقیقات علمی پشتش هست، می‌تونه از پربازده‌ترین روش‌ها باشه. در نتیجه اگه قرار باشه «بتونید،» این روش یکی از بهترین روش‌هاست. البته کتاب یادگیری هوشمندانه هم می‌تونه کمکتون کنه تا بهتر با تکنیک‌های یادگیری آشنا بشید.

 53. سلام من یازدهم انسانیم وامسال میرم دواز دهم میخوام کنکور زبان بدم و از یک شهریور میخوام شرو کنم با روزی ده ساعت خوندن بنظرتون میتونم ت کنکور زبان زیر۵۰۰بیارم؟کنکور انسانی نمیخوام بدم

  • سلام. متاسفانه من آشنایی با رتبه‌ها و میزان سختی اون‌ها ندارم به همین خاطر نمی‌تونم کمکتون کنم.

 54. سلام من یازدهم انسانی هستم امسال میرم دوازدهم و از تابستان یازدهم شروع کردم و روزی ۷ ساعت مطالعه دارم ب نظر شما خوب؟

 55. سلام ، من امسال میرم یازدهم تجربی ، متاسفانه ب دلیل مجازی بودن نتونسم چیز زیادی یاد بگیرمو الانم هرچی ک یاد گرفتم رو همه رو فراموش کردم
  میخام ک تو این ی ماه باقی مونده درسامو مرور کنم تا سال یازدهم مشکلی برای درس خوندنم پیش نیاد و ب راحتی بتونم فکرمو روی کنکور متمرکز کنم
  میشع بگید باید چیکار کنم و چجوری برنامه ریزی موفقی داشتع باشم
  چون واقعانم تا میخام درس بخونم بخاطر گوشی و فضای مجازی نمیتونم

  • سلام منم مثل توم میرم یازدهم دقیقا دارم تو این یماه درسامو مرور میکنم و میخونم فقط کافیه شروع کنی مطمئن باش قدم اولو برداری هرچند سخت قدمای بعدیتو با اشتیاق برمیداری به شرطی که واقعا واقعا بخوای و مهمتر از همه هدف داشته باشی حتما حتما برنامه نویسی کن
   من خودم چنروز اول و بدون برنامه ریزی خوندم اذیت شدم واقعا تا میومدم یه کاری کنم ذهنم میرفت سمت درس و میگفتم من باید برم بخونم استرس داشتم ولی وقتی برنامه نوشتم انقدرررر راحت و خوب شد که من خودم دوست دارم درس بخونم و همچیز بجا و اوکیه
   همین برنامه ای که توی این مطلب هست هم برنامه ریزی خوبیه و من طبق اون پیش میرم و راضیم
   میتونی ساعتشو خودت تنظیم کنی
   مطمئن باش حتی قدمای کوچیک هم بهتر از هیچکاری نکردنه 😉
   موفق باشی

 56. سلام ممنون از مطالب مفیدتون حتما امتحان میکنم 🙂
  فقط یه سوال من الان دهم انسانیم و تازه شروع کردم به خوندن درسا تا امسالو بلد باشم مشکلی هم ندارم با اینکه سکماه وقت دارم چون میدونم میتونم از پسش بربیام
  فقط اینکه میترسم خوندنم بی نتیجه باشه یعنی یادم بره و وقتی که میزارم الکی باشه ازین لحاظ میگم که همونطور که میدونین طی دوسال ممکنه ادم یادش بره اونوقت باید چیکار کرد؟

  • سلام.

   شبکه‌های عصبی که در حین یادگیری توی ذهنتون شکل می‌گیره، می‌تونه پایه‌ای برای شبکه‌های جدید باشه. در این صورت، شما مطالب قبلی رو فراموش نمی‌کنید، بلکه با مطالب جدید، اون‌ها رو پیچیده‌تر و پربارتر می‌کنید. یه مثال ساده بزنم. برای شما، آموزش دوباره 2+2 معنایی نداره. چرا؟ چون نیازی ندارید. شبکه‌های عصبی بعدی و ریاضیات پیشرفته‌تر، روی شبکه‌های ابتدایی مثل 2+2 توی ذهن شما شکل گرفته‌اند.

   این شبکه‌ها معمولا، تا وقتی که بهشون چانک‌های اطلاعات رو اضافه می‌کنید، دردسترس می‌مونند و نیازی به یادگیری دوباره ندارند. و البته یادتون باشه که به ریاضی ختم نمی‌شوند: تاریخ، زیست‌شناسی یا هر چیز دیگه‌ای. به هر حال علم حاصل انباشت اطلاعات روی فرضیات ساده‌ی ابتدایی هست.

   مورد بعدی اطلاعاتی هست که توی مسیر بهشون برخورد می‌کنید، ولی همونجا تموم میشن. یعنی حداقل برای یه دانش‌آموز، چیز بیشتری ندارند. این شبکه‌های اطلاعاتی، معمولا کمرنگ‌تر میشن، ولی از بین نمی‌رن. برای همین فکر نمی‌کنم وقتتون رو هدر می‌دید، بلکه در آینده، با یه تحریک کوچک، می‌تونید این شبکه‌ها رو دو مرتبه زنده کنید. این مدل اطلاعات، یه مزیت بزرگ دارند (اگه نخوایم به بحث کنکور فکر کنیم) و اون اینه که خلاقیت شما رو افزایش می‌ده. توی دسته‌بندی چطور یاد بگیریم، در این خصوص توضیحات مفصل‌تری دادم.

   و توصیه من اینه که برنامه‌ی منظمی برای خواب داشته باشید. حداقل بین هفت تا نه ساعت در طول شبانه‌روز بخوابید، و سعی کنید که مواردی که توی این نوشته‌ها گفتم رو رعایت کنید. خواب اگه از خود یادگیری، برای یادگیری، مهم‌تر نباشه، کم‌اهمیت‌تر نیست.

   https://www.ilola.ir/1659
   https://www.ilola.ir/940

 57. خیلی ممنون پس احتمال اینکه من برای 1401 قبول نشم هست؟ من تلاشم رو می کنم اما درصد قبولیم کمه؟

  • خواهش می‌کنم. امیدوارم که قبول بشید، ولی می‌خوام بگم اگه هم نشدید، راه رو برای تلاش بعدی به سمت موفقیت هموارتر کردید، و زحماتتون به باد نمی‌ره.

 58. سلام من سال دوازدهم انسانی هستم اما می خوام کنکور هنر بدم هر کاری می کنم حس درس خوندنم نمی یاد و خیلی از این مورد ناراحتم تو این 3 هفته که کلاسا شروع شده چیزی نخوندم این برنامه رو امروز دیدم و می خوام امتحان کنم ولی میترسم که زمان کمی رو دارم

  • سلام. شاید زمان کمی داشته باشید، اما بهتره که از همین زمان کم هم استفاده کنید.

   هیچوقت اونقدر دیر نیست که شروع نکنید، و هیچوقت اونقدر زود نیست که عقبش بیاندازید. اجازه بدید منظورم رو با یه مثال توضیح بدم.

   فرض کنید من الان ۳۵ سالمه. وقتی ۳۰ ساله بودم هوس یاد گرفتن زبان انگلیسی کردم. حالا نشستم و با خودم فکر می‌کنم که چرا وقتی ۱۰ سالم بود به فکر یادگیری زبان نیفتادم؟ قبلا اینجا توضیح دادم (به خصوص در این نوشته) که مغز منعطف یه بچه ۱۰ ساله، چیزهایی از محیط درک می‌کنه و توانایی یادگیری آواهایی رو داره، که مغزِ منِ ۳۰ ساله نداشت.

   نکته اینجاست که یه جورایی، برای من ۳۰ ساله واقعا دیره که بخوام زبان یاد بگیرم، به خصوص که نمی‌تونم هیچوقت لهجه‌ی طبیعی داشته باشم و درک بعضی از ریزه‌کاری‌هایی آوایی زبان خیلی خیلی سخت میشه. آیا بیخیال بشم؟ حقیقتش اینه که درسته برای یه سری چیزها دیر شده، ولی هنوز هم فرصت برای یادگیری هست. با نگاه کردن به عقب، و حسرت خوردن چیزی عاید من نمی‌شه. اینجا بود که شروع کردم به یادگیری زبان. حالا، منِ ۳۵ ساله، می‌تونم از خوندن کتاب‌های زبان اصلی لذت ببرم و از طرفی پادکست‌های روز دنیا رو گوش بدم و خودم رو به‌روز نگه دارم.

   اگه من ۳۰ ساله به این نتیجه رسیده بود که دیره، این امتیازهایی که امروز دارم رو نداشتم. و اگه من ۳۰ ساله به این نتیجه رسیده بود که زوده باز هم چیزی بلد نبودم.

   همین حالا شروع کنید. شاید امسال نتونید، ولی یه قدم خیلی بزرگ از دیگران برای سال دیگه جلو هستید.

 59. عالی? عالی عالی ????????????عالی عالی عالی عالژ عالی عالی عالی عالی عالی????????? مچکرم واقعا نمیدونم چطور تشکر کنم من ۱۲ ساله هستم از شهر تهران اما کاری برامون پیش امد امدیم ابادان ???????

  • سلام. خواهش می‌کنم. ممنونم از حسن نظرتون.

 60. سلام ممنونم از محبتتون کتاب به دستم رسید خیلی خیلی متشکرم از هدیه ارزشمندتون ?
  متاسفانه خودم جایی و اشتباه کرده بودم ایمیل و بافاصله وارد کرده بودم برای همین نتونستم پرداخت کنم
  خدا رو شکر مشکل رفع شد و مبلغ و به حساب شما واریز کردم
  ممنونم از لطف شما
  و براتون آرزو میکنم اینقدر سیر بخندید که ندانید غم چیست
  انشاالله تا آخر مسیر که هدفم برام خیلی خیلی برام مهم با کتاب و روش پومودورو عالی شما پیش برم و نتیجه عالی و براتون تو همین صفحه بنویسم
  انشاالله و با توکل به خدای مهربان ?

  • خواهش می‌کنم و ممنونم.

   در نهایت این تلاش و پشتکار شماست که تعیین‌کننده‌ست و من مطمئنم که شما اون چیزی که لازمه‌ی موفقیت هست رو دارید.

 61. سلام آقای امینی بزرگوار ?????
  ممنونم از پیگیری شما در خصوص پرداخت و….
  شاید باورتون نشه این چند وقت این روش پومودورو روی خیلی از فعالیتهای من تاثیر مثبت گذاشته من که خیلی دعا گوی شما و شخصی که این روش و ایجاد کرد و…. هستم
  ممنونم از اینکه این کتاب ارزشمند و برام فرستادید
  خیلی خیلی خوشحالم که زودتر میتونم از این کتاب استفاده کنم و همینطور مطالبی که درسایت قرار دادید در مورد پومودورو و مدیتیشن و….
  فقط چند تا سوال برام در مورد اون عکسی که از صفحه گرفتیدو به ۳ بخش تقسیم شده و… برام پیش امد امیدوارم با خوندن کتاب یادگیری هوشمندانه به جوابم برسم
  گفتم شاید در اون کتاب توضیح داده باشید
  و حتما ایمیلم و چک میکنم و سپاسگزار لطفتون همیشه و همیشه هستم و به قول دوستان این بهترین سایتی که باهاش آشنا شدم خدا خیرتون بده که اینقدر حرفه ای و کاربلد کار و رفتار میکنید
  در اولین فرصتی که مشکل پرداخت حل شد مبلغ و تقدیمتون میکنم انشاالله در هر مسیری که قدم میذارید راه براتون هموار و روشن باشه انشاالله ?

  • سلام مجدد. شما خیلی به بنده لطف دارید. بی‌اندازه سپاسگزارم، و خوشحالم که تونستم کمک کوچیکی به شما بزرگوار کنم. بله، این روش خلاصه‌نویسی می‌تونه خیلی مفید باشه، و توی کتاب یکم مفصل‌تر بهش پرداختم.

 62. سلام،خیلی عالی بود
  من رشته تجربیم وپایه دهم
  من توی دروس حفظی عالی هستم ولی توی دروسی مثل ریاضی وفیزیک یخورده ریپ میزنم…
  گفتم تگ میشه بگین که چجوری ریاضی وفیزیک رو بخونم

  • سلام.
   یادگیری، توی هر زمینه‌ای، وقتی به روش هوشمندانه و هدفمند باشه، نتیجه‌ی دلخواهتون رو به همراه داره. از تکنیک‌های یادگیری به خصوص تکنیک تمرین سنجیده و آگاهانه استفاده کنید.

 63. سلام آقای امینی بزرگوار
  حسابی این چند وقت با روش پومودورو مطالعه میکنم و عالیه عالیه انشاالله دلتون همیشه شاد باشه و عیدغدیر خم مبارک
  چند روزه تلاش میکنم که کتاب یادگیری هوشمندانه و از طریق سایتتون تهیه کنم موقع پرداخت دچار مشکل میشم امکانش هست شماره کارت بفرمایید مبلغ و تقدیم کنم و لطف کنید کتاب و برام ایمیل کنید متشکرم ?

  • سلام
   خیلی خوشحالم که این برنامه تونسته به شما کمک کنه. مشکلِ پرداخت رو از طریق زرین‌پال پیگیری می‌کنم. در ضمن لطفا ایمیلتون رو چک کنید. این کتاب کوچک، یه هدیه ناقابل از طرف من به خواننده خوبی مثل شما. تمام هدف من از تشکیل ایلولا، همین بوده و هست.

 64. سلام
  خدا رو شکر میکنم که با تکنیک های بی نظیر شما آشنا شدم
  خیلی دلم می خواست درس بخونم و کتاب و میدیم سمتش نمیرفتم اگه میرفتم خیلی کم
  دیگه دو روز کامل شده بود که اصلا سمتش نمیرفتم ناراحت بودم که چرا نمیتونم بخونم از تکنیک های مختلف استفاده کردم و مشاور هم گرفتم و…..
  اما دیشب گفتم سرچ کنم ببینم چه تکنیکهایی هست قبلا هم سرچ کرده بودم ولی نتیجه چندانی نداشت و دیشب خدایی شد و وارد سایت شما شدم دیشب تا صبح فقط خوندم و لذت بردم تکنیک پومودور شما برای من بی نظیر بود خدا خیرتون بده
  من فکر کردم تازه سایت و راه انداختید از صحبتهای دوستان متوجه شدم که چند سالیه این سایت و دارید
  حتما حتما یادگیری هوشمندانه شما رو تهیه میکنم
  و امیدوارم به زودی زودی کتابش رو هم چاپ کنید
  اگه بدونید چقدر ذوق کردم انگار خدا بهشت و بهم داده
  ممنونم از زحماتی که کشیدید و ممنونم از انگیزه ای که برای خوندن بهم دادید
  چون من هر وقت میخواستم برم کتاب بخونم اما نمیشد ولی با این زمانبندی خیلی راحت رفتم سراغش و خوندمش و لذت بردم همون دیشب زمان و به شرایط خودم تغییر دادم یه زنگ پیله دار گذاشتم و به همشون پایبند بودم و قسم خورده ???? آخش دیگه از جام تکون نخوردم تا زمان استراحت ??? خدا خیرتون بده
  موفق باشید و آقای امینی گرامی امیدوارم بیش از پیش در تمام مراحل زندگیتون موفق باشید ?????
  زنگ پیله دار شروع کرد به زنگ زدن من رفتم ???????خوشحالی دنیا و آخرت نصیبتون ?????????

  • سلام. خیلی خیلی ممنونم از این نظر پرانرژی و مثبتتون. امیدوارم که موفق باشید.

 65. سلام من حدودا یازده روز دیگه امتحان ورودی دارم درس ها رو برای آزمون نوبت دوم که حوضوری بود خوندم ولی تست نزدم میشه کمکم کنید بگید چیکار کنم تا بتونم قبول بشم

 66. عالی بود. واقعا لذت بردم هیچ سایتی انقد کامل توضیحات نداشت و نمیتونست کمکم کنه . انرژیتون روزافزون

 67. سلام
  من یه سوال داشتم
  مهمه که توی برنامه ریزی درسی با توجه به سطح دشواری دروس برنامه ریزی کرد؟
  یعنی از دروس سخت تر شروع به درس خوندن کرد…

  • سلام. مهمه که وقت بیشتری برای دروسی که سخت‌تر هستند بگذارید. به عبارتی هدفمند مطالعه کنید.

 68. سلام استاد من هفته بعد امتحان کمک حسابدار دارم نمی تونم حفظ کنم سرم درد می‌کنه حفظ که میکنم یادم می‌ره چی کار کنم ممنون میشم بگید

  • سلام. احتمالا خواب خوب می‌تونه کمک کنه تا بهتر درس‌ها رو حفظ کنید و به یاد بیارید.

 69. صل
  من کلاس نهممم تا صبح هم بیدار میمونم درس میخونم ک بعدش برم امتحان بدم میرم سر جلسه امتحان یادم میرع ?

  • سلام. چون این کار اشتباهه. باید با برنامه درس بخونید.

 70. سلام آقای امینی ببخشید من رشته تجربی هستم و سال دهمم امسال کلاس های ما مجازی بود و من و دوستانم یکم بازی گوشی کردیم و من الان می‌خوام توی تابستان اون کتاب هارو بخونم دوباره فقط مشکلم اینه که وقت من یعنی من یک روز در میان از ساعت 8 صبح تا 19 کلاس دارم و میتونم از خوابم بزنم و اینکه وقتی برنامه ای رو می‌نویسم بهش عمل نمیکنم و واقعا نمیدونم چرا کل خانوادم هم ازم گلایه دارم بخاطر درسم چون من شاگرد زرنگی بودم که الان بخاطر مجازی بودن واقعا هیچ سری از دستم بیرون نمیارم و هیچ کدوم برام جالب نیست من عاشق رشتمم اما چیزی ازش نمیفهمم و انگار فرقی با یه بچه 4یا7 ساله ندارم

  • سلام. تنها راهش تلاش و پشتکار هست. و اینکه لطفا از خوابتون نزنید چون بزرگ‌ترین ضربه رو به یادگیری‌تون می‌زنه.

 71. با سلام من یک سال عربی نخوندم نهایی هستم الان کمتر از پنج ساعت مونده تا برم حوزه بدبخت شدم همین با تشکر

 72. من فردا امتحان پیام اسمانی دارم هیچی نخوندم
  امتحان هم نهایی است چکار کنم

  • به نظرم مودم و گوشی رو خاموش کنید و بخونید. راه دیگه‌ای بلد نیستم.

 73. سلام آقای امینی بنده دانش آموز کلاس دهم رشته ریاضی هستم متاسفانه بخاطر شرایط به وجود اومده تا امروز نتونستم واقعا چیزی از دهم بفهمم و خیلی پشیمونم میخاستم بدونم به نظرتون میتونم تو این چند ماه و تابستون دهم رو ببندم؟ و اینکه میشه بگین ما با این برنامه ریزی از چهارتا درس چندتاش تخصصی و چندتاش عمومی باشه؟ و اینکه چند روز بعد و چه زمانی تست بزنیم؟به جز این ۸ ساعت یعنی باید یه زمان خاص هم برای تست زنی انتخاب کرد؟ ممنون میشم

  • سلام. بهتره خودتون برنامه‌ریزی کنید. جزئیات «چطور برنامه‌ریزی کردن» رو توی کتاب یادگیری هوشمندانه آوردم. فکر کنم خوندش براتون خالی از لطف نباشه.

 74. سلام من حدود 30 رو ژله امتحان تیزهوشان مونده و کلا باید دو کتاب حدود 1000 صفحه ای رو یاد بگیرم آیا با این برنامه میتونم برسم بهش؟اصلا نمیتونم حواسم رو به در سرجمع کنم??

  • سلام. شمایی که امتحان تیزهوشان داری باید بهتر بدونی که بهتر بود پیش‌تر و با برنامه‌تر شروع می‌کردید.

 75. سلام من هفتم هستم از شنبه امتحانم شروع میشه و من تا الان یه اشتباه بزرگ کردمو نه به درسا گوش دادم نه لای کتاب رو باز کردم چیکار کنم بتونم امتحاناتم رو خوب بدم

  • سلام. متاسفانه معجزه‌ای در کار نیست. بهتره به جای اینکه گوگل کنید که چطور سریع درس‌ها رو بخونید، دیگه شروع کنید به خوندن. چون فرصت زیادی ندارید. اون حرف لینکن که نقل به مضمون می‌گفت من اگه ۳ ساعت وقت داشته باشم قطع کردن درختی، ۲ ساعتش رو به تیز کردن تبر اختصاص می‌دم، برای شمایی که تا الان کار رو عقب انداختید محلی از اعراب نداره. بهتره همین الان شروع کنید.

  • سلام من هم عقبم ولی تا این حد نه ولی باید بخونم چه کنم سه تا درس ریخته سرم

  • وایییی خداییییاا منم نهمم نه روز دیگه امتحانومون شروع میشه چیکار کنیم همدرددددد
   حضوریم هسسسس تازههههه?

  • به هر حال باید قدم اول رو بردارید. همین که اینجا هستید، نشون میده که ناخودآگاهانه تلاش می‌کنید که مسئولیت نشستن و درس خوندن رو گردن نگیرید.

 76. سلام آقای امینی من سال یازدهم هستم و دوران مجازی که شروع شد ما ۷۰ درصد مطالب سال دهم رو حضوری آموخته بودیم ولی ۳۰ درصد باقی مونده به صورت غیر حضوری شد که واقعا دبیران ما آنچنان با سامانه و چگونگی تدریس غیر حضوری آشنایی نداشتن
  طی بازی گوشی های ابلهانه و سرگرمی های مضحک یازدهم هم که کلا به صورت آنلاین بود نتونستم چیزی ازش یاد بگیرم
  از مطالب سال دهم تا حدودی یادم مونده و یازدهم هم که چیزی یاد ندارم
  از ماه مهر سال دوازدهم شروع میشه و من باید تو این بازه ۴،۵ ماهه یازدهم رو بیاموزم و دهم رو هم تا هرجا که شد جمع کنم و باقیش رو تا قبل از شروع نیم سال اول سال دوازدهم جمع کنم
  الان من برای برنامه ریزی درسی با بازدهی بالا تو این دوران کمی سردرگم شدم
  لطفا کمک کنید، نحوه برنامه ریزی با این شرایط فعلی که من دارم چگونه است و باید چه خاکی به سرم بریزم
  مطالب سایت خیلی خوب بود انگیزه درس خوندن کاملا از من پریده بود
  ممنون بابت تمام زحماتی که کشیدید?

  • سلام ابوالفضل جان.

   به نظر من، بهترین برنامه رو خودت می‌تونی برای خودت بنویسی. با یه برنامه تقریبا سبک شروع کن و آروم آروم تا مرز آسایشت جلو برو. منظورم اینه که پله پله برنامه رو سختش کن، تا به جایی برسی که تا حدودی چالش‌انگیز باشه.

 77. سلام من کلاس نهم هستم و از اول سال حتی ی صفحه از کتابم نخوندم و بلد نیسم و انگیزه ای هم برای درس خوندن ندارم خواهش میکنم کمکم کنید ممنونم

 78. سلام وقتتون بخیر من ۱۴ سالمه و میخام زبان کره ای رو یاد بگیرم بصورت خوداموز تا سطح یک کامل بلدم و میخام به سطح چهار برسم میشه بگین روزی چند ساعت باید درس بخونم تا بتونم توی یک سال تقریبن به سطح چهار برسم؟

  • سلام. متاسفانه نمی‌دونم. باید از یه مربی که خودش این مسیر رو رفته، حدود زمانی که برای این کار لازم هست رو بپرسید و برنامه بریزید.

 79. سلام ، خسته نباشید .
  برنامتون خوبه ولی یه چیزی به نظر شما میشه تو ۲۵ دقیقه که یک پومودور هست یه مبحث رو خواند یعنی تا آدم میخواد اوج بگیره و بیشتر بخونه زمانش تموم میشه و مبحث ممکنه بمونه.
  حالا یه سوال اگه همین برنامه رو با زمان بیشتری اجرا کنیم بازدهی آن کمتر نمیشه؟؟
  بعد یه سوال دیگه اینکه چجوری میشه که در زمان کم بیشترین یادگیری رو داشته باشیم؟

  • سلام. بستگی به میزان تمرکزتون داره. اگه احساس کردید تمرکزتون رو دارید از دست می‌دید، چند دقیقه استراحت کنید. در غیر این صورت می‌تونی ۲۵ دقیقه رو به مقدار مورد نیازتون افزایش بدید.

 80. سلام منکلاس هفتمم و از اول سال تا حالا درس نخوندم و حالا واقعا پشیمونم و نمی دونم چیکار کنم نمی دونم حتی چجوری برنامه ریزی کنم واسه امتحانام که بتونم قبول بشم اگه میتونید لطفا کمکم کنید تروخدا به کمکتون واقعا احتیاج دارم

  • سلام. برنامه‌ریزی کنید و شروع کنید. باور کنید راه جادوییِ دیگه‌ای وجود نداره.

 81. با سلام خدمت آقای امینی من به دلیل تجربه سوگ دچار افسردگی شدم و امسال کنکور دارم اوایل خوب خوندم ولی از بعد این اتفاق نتونستم خوب بخونم الان هم زمان زیادی ندارم نمیدونم چه طوری انگیزه ام برای درس خوندن بیشتر بشه؟

  • سلام. من فکر می‌کنم برنامه‌ریزی، از شب قبل برای فردا، بهترین روشش باشه. راستش من زیاد مواد انگیزه‌های هیجانی نیستم. سریع سر و کله‌شون پیدا میشه و خیلی زود محو میشن.

 82. اقای امینی ایمانی بنده کلای نهمم بخاطر مشکلاتی ک داشتم نتونستم درس بخونم و الان ی ماه مونده تا امتحانا و من هیچی بلد نیستم ب نظرتون تو ی ماه میشه این همه درسو تمومش کرد؟

  • من حجم درس‌هاتون رو نمی‌دونم ولی احتمالا بیش‌تر از چیزی که فکرش رو می‌کنید می‌تونید جلو برید اگه برنامه بریزید و وقت رو تلف نکنید.

 83. ببخشید من کلاس نهم هستم درس ام هم خوب است اما پدرم می گوید که چون امتحان ترم نزدیک است باید همه اش مطالعه کنی و خیلی کم می توانم استراحت کنم آیا مطالعه زیاد وقتی درس را یاد گرفتم درست است؟

  • سلام. به این کار می‌گن پُرآموزی. من دلیلی برای پرآموزی نمی‌بینیم. اگه وقت اضافه دارید، می‌تونید برای یادگیری سرفصل‌های جدید ازش استفاده کنید. مطالعه چندباره اون چیزی که یاد گرفته‌اید، اگه با فاصله‌های زمانی همراه نباشه، بیشتر شبیه به تلف کردن وقته.

 84. سلام من یه دانش آموز پایه نهم هستم و انتخاب رشته دارم از اول سال تا الان هیچی نخوندم و پشیمونم تورو خدا کمک کنید تا من بتونم درس بخونم امتحاناتم حضوری و هیچی هم بلد نیستم

 85. سلام من کلاس ششم هستم و امتحانام هم داره شروع میشه من اصلا نمیتونم برم سر درسم وقتی میرم بی حوصله میشم مثلا ویدیو های درسی که معلم میفرسته اصلا نگاه نمیکنم اصلا کتاب هامو به جز ریاضی اصلا کامل نمیکنم م سوالاتشون هم نمینویسم وقتی هم برای خودم برنامه درسی مینویسم اصلا بهش عمل نمیکنم ترخدا بگید چیکار کنم تو این دو ماه باقی مونده درسامو درست بخونم و از درس خوندن خسته نشم؟؟

  • سلام. به خدا راه معجزه‌آسایی وجود نداره. باید برنامه بریزید و شروع کنید. منتظر معجره هم نباشید.

 86. سلام آقای امینی ایمانی من میاز اول سال تا حالا نتونستم درست درس بخونم
  و الان ۱۵ ردز بیشتر وقت ندارم اگر میشه یه راهنمایی کنید

  • سلام. به خدا راه معجزه‌آسایی وجود نداره. باید برنامه بریزید و شروع کنید. منتظر معجره هم نباشید.

 87. سلام وقتتون بخیر من یه دانش آموز کلاس هشتمی هستم من تو امتحان هام هر چقدر درس میخونم نمیتونم نمره ی خوبی بگیرم به من یه روشی بگین که بتونم تو امتحان ها نمره ی خوبی بگیرم و معدلم ۲۰ بیاد

  • همین روش‌های یادگیری که توی این نوشته عنوان کردم، بهترین روش‌های شناخته شده‌ست. ببینید کدوم بهتر بهتون جواب می‌ده و انجام بدید. توی کتاب یادگیری هوشمندانه هم مفصل‌تر بهش پرداختم:
   https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills

  • سلام. اون برنامه پیشنهادی کنکور نیست. اصلا روش‌هایی که من پیشنهاد می‌کنم با روش‌هایی که مدرس‌های کنکور پیشنهاد می‌کنند متفاوته.

 88. سلام آقای ایمانی در طول یکسال اصلا درس نخوندم و خیلی پشیمونم و میخوام تویه این چهار ماه بخونم ولی نمیدونم چیکار کنم کلاس دهم رشته ی انسانی هستم

  • سلام. اولین قدم برنامه‌ریزیه. البته برنامه‌ریزی هوشمندانه! اونقدر سختش نکنید که بعد از چند روز بی‌خیالش بشید.

 89. سلام آقای ایمانی در طول یکسال اصلا درس نخوندم و خیلی پشیمونم و میخوام تویه این چهار ماه بخونم ولی نمیدونم چیکار کنم

 90. سلام اقای ایمانی
  من دانس اموز کلاس هفتم هستم ، متاسفانه خواهرم با کلمه ای که معنای خیلی خبلب بدی داره آشنا شده و فکرش درگیره ممنون میشم کمکم کنید ، خواهرم هم ششم هستش و اصلا دیگه فکرش سمت درس نیست و درس رو خوب یاد نمیگره لطفا کمک کنید ،

  • سلام. حقیقتش من چرایی اهمیت اون یک کلمه رو متوجه نمی‌شم و نمی‌دونم چرا اینجوری که می‌فرمائید تاثیر گذاشته. من فکر نمی‌کنم موضوع مهمی باشه و تنها زمان لازم داره تا از اون وسواس به کلمه دست برداره. به هر حال اگه نگران هستید بهتره که به یه متخصص مراجعه کنید.

 91. سلام ببخشید من یه کلاس نهمی هستم
  میخواستم بگم من یه روش می‌خوام که بتونم تمام درسام رو جوری بخونم که یادم نره تا زمان امتحان اگه میشه یه روش معرفی کنید چون چیزی به امتحانات نهایی من نمونده ممنون

  • سلام. با توجه به ایمیل‌های فراوانی که می‌رسه و دیگه از کنترل من خارج شده، متاسفانه امکان ارسال ایمیل رو فعلا ندارم. امیدوارم که من رو ببخشید. به تمام مطالبی که توی اون ایمیل هست توی کتاب یادگیری هوشمندانه، خیلی مفصل‌تر، اشاره شده. کتاب رو از طریق لینک زیر می‌تونید تهیه کنید:

   https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills

 92. سلام آقا حالتون خوبه آقا من هم پایه هفتم هستم و تقریبا دو ماه دیگه مدرسه تعطیل می شود می شود من را هم راهنمایی کنید. بعد یک سوال دیگه ای از شما داشتم ایا توکل بر خدا کمکی برای ما خواهد بود.

  • سلام و ممنونم. بستگی به تفسیر ذهن شما از توکل داره. اگه باعث میشه که بهتر با کسالت‌ها و خستگی‌های درس‌خوندن کنار بیاید، چرا که نه.

 93. سلام ببخشید میشود فایلی که برای دیکران ارسال کردید را برای منم ارسال کنید
  و بنده را که پایه هفتم هستم راهنمایی کنید

  • سلام. با توجه به ایمیل‌های فراوانی که می‌رسه و دیگه از کنترل من خارج شده، متاسفانه امکان ارسال ایمیل رو فعلا ندارم. امیدوارم که من رو ببخشید. به تمام مطالبی که توی اون ایمیل هست توی کتاب یادگیری هوشمندانه، خیلی مفصل‌تر، اشاره شده. کتاب رو از طریق لینک زیر می‌تونید تهیه کنید:

   https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills

  • سلام. با توجه به ایمیل‌های فراوانی که می‌رسه و دیگه از کنترل من خارج شده، متاسفانه امکان ارسال ایمیل رو فعلا ندارم. امیدوارم که من رو ببخشید. به تمام مطالبی که توی اون ایمیل هست توی کتاب یادگیری هوشمندانه، خیلی مفصل‌تر، اشاره شده. کتاب رو از طریق لینک زیر می‌تونید تهیه کنید:

   https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills

 94. اقا امینی من کلاس هفتم هستم فایلی برای دوستان ارسال کردین برای منم بزارین

  • سلام. با توجه به ایمیل‌های فراوانی که می‌رسه و دیگه از کنترل من خارج شده، متاسفانه امکان ارسال ایمیل رو فعلا ندارم. امیدوارم که من رو ببخشید. به تمام مطالبی که توی اون ایمیل هست توی کتاب یادگیری هوشمندانه، خیلی مفصل‌تر، اشاره شده. کتاب رو از طریق لینک زیر می‌تونید تهیه کنید:

   https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills

 95. سلام اقا امینی. واقعا عالی بود من پایه هفتم میخواستم ببینم فایلی برای دوستان ارسال کردی برای من بفرست

  • سلام. با توجه به ایمیل‌های فراوانی که می‌رسه و دیگه از کنترل من خارج شده، متاسفانه امکان ارسال ایمیل رو فعلا ندارم. امیدوارم که من رو ببخشید. تمام مطالبی که توی اون ایمیل هست توی کتاب یادگیری هوشمندانه، خیلی مفصل‌تر، اشاره شده. کتاب رو از طریق لینک زیر می‌تونید تهیه کنید:

   https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills

 96. سلام من بیشتر این راه هایی که شما می گویید را امتحان کردم ولی واقعاً من کسی نیستم که نتونم کارهای سخت رو انجام بدم ولی واقعاً مدرسه فشار میاره ما از 30 روز ماه دقیقاً 29 روز امتحان دارریم اون روزی که امتحان نداریم هم کلی تکلیف علوم و ریاضی و غیره میذاره تا ساعت 23:59 و واقعاً نمیتونیم و توی خیلی از روز ها 3 تا امتحان یا وسط امتحان های هفتگی امتحان کشوری مرآت با ریاضی پیشرفته و علوم پیشرفته و علوم تفکیکی که اصلاً درس داده نمیشه میذارن و بعد نمره رو توی همه درس ها تأثیر می دهند و نمی تونم چیکار کنم کلاً با این وضع روز به روز داره حالم بد تره میشه من قبلاً آدم عصبانی نبودم ولی الآن تا یچیزی میشه بدجور عصبانی میشم ?

  • سلام. با توجه به شرایط جاری، پایین اومدن آستانه تحمل رایجه.

 97. سلام عالی بود
  یک چیز میشه یه برنامه ای بدید بعد از ساعت ۲ اخه تا اون موقعه مدرسه کلاس آنلاین داریم اگه بشه ک خیلی ممنون میشم ازتون
  سپاس فراوان

  • سلام. بهتره که برنامه رو با توجه به شرایط‌تون، خودتون تدوین کنید. یعنی روش من از ابتدا همین بوده. توی کتاب یادگیری هوشمندانه به مواد و مواردی که برای ساخت یه برنامه لازمه اشاره کردم:

   https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills

 98. سلام من ‌‌کلاس نهمی هستم و درس هام رو نتونستم بخونم و امتحانات داره شروع میشه خواهش میکنم کمک کنید بتونم همش رو بخونم??

  • سلام. باور کنید من کاری نمی‌تونم انجام بدم. بهتره که یه برنامه بنویسید، بعد با آزمون و خطا اون رو بهینه کنید. برای اینکه به برنامه هم متعهد بمونید، از تکنیک زنگ مقدس استفاده کنید:
   https://www.ilola.ir/927

 99. سلام من کلاس هفتم هستم و دو ماه دیگه مدرسه ها تموم میشه هیچی درس نخوندم امتحان های ترم اول رو هم داداشم داد میشه یک برنامه ریزی خوب به من بدید تا در این دو ماه همه ی درس هارو بخونم لطفا

  • سلام. یوسف جان به نظر من هر شخص برنامه‌ی خوب و شخصی‌سازی شده‌ش رو خودش باید تهیه کنه. با آزمون و خطا.

  • سلام منم کلاس هفتم هستم مدارس مجازی تازه شروع شده و معلما دارن امتحان میگیرن نمیدونم با این روش ها میتونم به جایی برسم یا نه
   برای مثال
   کار و فناوری پودمان یا فصل یک کلت پرسیده میشه و هفته بعد هست الان من توی این هفته کلی درس دارم مثلا من هفته بعد امتحان ریاضی دارم متاسفانه اون فصل هم خوب یاد نگرفتم کار فناوری هم سوالاتش رو ننوشتم چه کنم آخه از اون طرف هم فوتبالیستم پنجشنبه و جمعه میرم تمرین وقتی هم که میام خیلی خستم یه راه کار بدید لطفا

 100. سلام استاد مقالتون فوق‌العاده بود.فقط لطف میکنید فایلی که برای دوستان فرستادید رو برای منم ایمیل کنید؟

  • سلام. ممنونم. حتما براتون ارسال می‌کنم.

 101. سلام
  من الان کلاس هفتمم الانم امتحانام دارن شروع میشن با همین برنامه برم خوبه؟

  • سلام. این برنامه یه نمونه‌ست. طبق چیزی که برای شرایط‌تون شخصی شده پیش برید. فکر می‌کنم بهتر باشه که از این برنامه به عنوان یه الگو استفاده کنید.

 102. سلام استاد خیلی ممنون بابت مقالتون به من خیلی کمک کرد
  و ممنون میشم فایلی که برای دوستان دیگه فرستادید برای من هم بفرستید

 103. سلام و خسته نباشید من یه کنکوریم
  اگه لطف کنید ایمیلی رو که مربوط هستش به کنکوری ها که واسه بقیه ارسال کردید برای من هم بفرستید
  باتشکر از مطالبتون

  • سلام. چشم. البته مطلب من بیشتر در خصوص یادگیری هست و مطمئن نیستم که بهتر از تکنیک‌های کنکوری برای تست زدن و امثالهم باشه.

 104. یک نفر اگه هشتم باشه و تیزهوشانی باشه به نظر من روزی ۵ ساعت باید درس بخونه

 105. سلام برنامتون عالی هست ولی لطفا بگید ما دانش آموزان پایه نهمی برای آزمون نمونه دولتی روزی چند ساعت درس بخونیم بهتر هست؟

  • سلام. باید اونقدری باشه که زمان برای استراحت کافی داشته باشه. منظورم اینه که تحت هیچ شرایطی زمان خواب یا استراحت رو مختل نکنه. بخش عمده‌ای از یادگیری توی زمان استراحت اتفاق می‌افته. شما اطلاعات رو در حین یادگیری به مغز می‌دید، مغز سلول‌های عصبی مرتبط رو علامت‌گذاری می‌کنه، و وقتی می‌خوابید تغییرات روی مغزتون اعمال می‌شن. برای همین اگه زمان کافی برای استراحت و خواب نداشته باشید، چیز زیادی هم یاد نمی‌گیرید. مثل سیو نکردن فایل ورد. هرچقدر هم توی فایل چیز نوشته باشید، وقتی سیوش نکنید، می‌پره و می‌ره.

 106. سلام به نظرتون یه بچه کلاس هشتمی که از مدرسه تیزهوشان هست باید روزی چند ساعت درس بخونه

 107. سلام مرسی از مقاله عالی شما.
  اگر امکانش هست فایلی که برای دوستان فرستادید برای من هم ایمیل کنی.
  بتشکر

  • سلام و ممنونم. چشم دوست عزیز. براتون ارسال می‌کنم.

  • سلام. ارسال شد. البته پیشنهادهای کنکوری نیست، بلکه در خصوص یادگیری است. آماده شدن برای کنکور یکم با یادگیری عمیق متفاوته.

 108. سلام استاد?واقعا ممنون بابت مطالب مفیدتون??خاستم بگم اگه میشه فایلی ک برای بچه های دیگه فرستادید برا منم بفرستید??

  • سلام.
   خواهش می‌کنم. خوشحالم که مطالب براتون مفید بوده.
   حتما براتون ارسال می‌کنم.

 109. سلام جناب امینی من هم مثل الناز این‌مشکلو دارم و اصلا از این پیزا بگزریم میترسم از درسم عقب بمونم و من دوست دارم روزی ۱۰ ساعت درس بخونم مطالبتون رو خوندم عالی بود اما من میترسم از درسم سر موضوع الناز خانم عقب بیفتم لطفا پایخ بدید

  • سلام. ده ساعت واقعا سخت و یه جورایی غیرواقع‌بینانه‌ست. سعی کنید برنامه رو سبک‌تر شروع کنید.

 110. با عرض سلام و خسته نباشید
  من یک دانش اموز کلاس نهمی هستم و امسال بخاطر مجازی شدن مدرسه نتونستم با برنامه درس بخونم و واقعا انگیزه مو از دست دادم چون هفتم و هشتم عملکرد خیلی خوبی داشتم ولی نهم رو اصلا چطور بگم نمیتونم درسامو درست بخونم و الان دو ماه مونده به امتحانات نهایی و من واقعا خیلی استرس دارم و از یک طرف نمیتونم درست برنامه ریزی کنم و کل درسام از اول سال تلنبار شدن چکار کنم بتونم که همه این درسا رو تو بازه زمانی کم بخونم مخصوصا که آموزش ها مجازی شده و بازدهی یادگیری من خیلی کم شده راهنمایی کنید که چکار کنم ؟
  با تشکر

  • سلام
   احتمالا در آینده یه مطلب در خصوص انگیزه روی ایلولا قرار می‌دم.

 111. آقای امینی لطفا کمکم کنید پیام پایین یا بالا رو میگم که گفتم با کلمه ی ….

  • سلام. واقعیتش اینه که مغز از این نظرها لجبازه. من دقیقا نمی‌دونم باید چیکار کنید. زمان بدید، احتمالا درست میشه.

 112. سلام من الناز هستم کلاس هفتمم اما کلمه ی بدی رو متوجه شدم‌که چیه **** رو میگم و الان‌اصلا مغزم فقط درگیره کلمه ی *** لطفا کمکم کنید که جچوری باید فکر و ذکرم درس باشه????????

 113. سلام خیلی ممنونم از سایت بسیار مفیدتان ،لطف میکنید برای من هم فایل را بفرستید

 114. سلام ممنون از شما لطفا مطالبی ک برای بقیه دوستان ارسال کردید برای من هم ارسال کنید ممنون میشم???

 115. سلام من نمی هستم درس هم نخوندم از اول سال چی کار کنم تا همه رو بخونم

  • سلام. برنامه‌ریزی کنید و شروع کنید. منتظر معجزه نباشید و انتظار نداشته باشید که یه شبه همه چیز حل بشه. آهسته و پیوسته و با برنامه. به خصوص با تعطیلاتی که پیش رو داریم.

 116. سلام خوب هستید اقای امینی من یک واقعیتی رو باید عرض کنم که من از اول سال تحصیلی چیزی نخوندم و امتحان من نمرم کم شد من کلاس هفتمی هستم از اونجایی که همتون میدونید پدرو مادر ها روی درس ها خیلی حساس هستن من درسم واقعا واقعا خوب بود شاگرد اول کلاس بودم اما تنبلی کردم خودم هم خیلی ناراحتم الان پدرم می گه می خواد مثلا ۱۴تا درس رو از اول بپرسه و من خیلی الان روی فشارم اگر میشه یک مشاوره بدین من یک چیزی رو هم عرض کنم من یک ازمون برای تیزهوشان دادم وقبول نشدم و روحیم رو از دست دادم

  • سلام عرفان عزیز. شما هنوز خیلی جوون هستید. ناامیدی به دلتون راه ندید. یکم به خودتون فرصت بدید. برنامه‌ریزی کنید و با برنامه پیش برید.

 117. سلام.
  خیلی ممنون بابت مطالبی که توضیح دادید بسیار عالی بودند.
  امکانش هست مطالب رو برای من هم ارسال کنید؟

 118. سلام استاد واقعا محشر بود بسیار عالی من ک خیلی استفاده کردم
  اگر امکانش هست ممنون میشم برای منم ایمیل کنید پیشنهاد های کنکوری رو

  • سلام. لطفا دارید شما. چشم ارسال می‌کنم.

 119. سلام
  خسته نباشید. مطالب سایتتون بسیار مفیده
  من دانش آموز کنکوری هستم. اگه میشه لطف کنید توصیه هایی که برای بقیه دانش آموزا ایمیل کردید برای من هم بفرستید.
  بسیار ممنون

 120. من ۵ روز در هفته تا ساعت ۲ و ربع کلاس دارم چجوری میتونم اونقدر سر حال باشم که با آرامش و تمرکز زیاد و حوصله درس بخونم ؟؟
  علاوه بر این تلویزیون خیلی وقت منو میگیره ?

 121. سلام خیلی ممنون بابت مطالب خوبتون
  اگر میشه فایل رو برای منم بفرستین ممنون

 122. سلام میخواستم بگم که من دقیقا تا چهارشنبه تا ساعت ۱۲ کلاس دارم چطور میتونم پس تایم مطالعمو اینقدر زیاد کنم که خیلی هم ب شب نخورم چون تو شب خیلی مطالب و یادنمیگیرم

 123. سلام
  خسته نباشید. مطالب سایتتون بسیار مفیده
  من دانش آموز کنکوری هستم. اگه میشه لطف کنید توصیه هایی که برای بقیه دانش آموزا ایمیل کردید برای من هم بفرستید.
  بسیار ممنون

 124. سلام با تشکر از زحمات شما. خدا قوت
  یه سوالی داشتم. کسی از این برنامه 25 دقیقه ای استفاده کرده؟ نتیجه عالی گرفته؟ من فکر می کردم بازه درس خواندن باید 2 ساعت باشه و 10 دقیقه استراحت
  متشکرم

  • سلام. در حقیقت ۲۵ دقیقه، مدت زمان بهینه برای متمرکز موندن هست. اگر سرفصلی که مطالعه می‌کنید نیاز به زمان بیشتری داره، این زمان رو افزایش بدید.

 125. سلام آقای امینی فایل رو اگر میشه به ایمیل من هم بفرستید ممنون از برنامه ریزی خوبی که آموزش دادید

  • سلام. ممنونم از حسن نظرتون. چشم ایمیل رو براتون ارسال می‌کنم ولی به شرطی که آدرس ایمیلتون رو توی فیلد ایمیلِ کامنت درج کنید. من الان آدرسی ندارم که ایمیل رو براش بفرستم.

 126. تشکر فراوان از مقاله زیبایتان اما من نمی فهمم که چطور از شر مهمان ها خلاص شوم که مانع درس خواندنم می شوند

 127. تشکر فراوان از مقاله زیبایتان اما من نمی فهمم که چطور از شر مهمان ها خلاص شوم که مانع درس خواندنم می شوند

 128. سلام وقتتون بخیر. من ۱۲ تجربی هستم خیلی استرس دارم و نامیدم حس میکنم نمیرسم جمع بندی کنم و باعث میشه درست نتونم تمرکز کنم و از بقیه خیلی عقبم . به نظرتون چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • سلام.
   من فکر می‌کنم یکی از راه‌های رایج که می‌تونه کمکتون کنه شکستن برنامه‌ست. لازم نیست همه چیز کامل باشه، بلکه بهتره که از زمانتون بهترین استفاده ممکن رو ببرید. برنامه رو بشکنید و با توجه به اون چیزی که در توان‌تون هست قطعه‌های برنامه رو تا هر جایی که تونستید پیش ببرید. این کار از استرستون کم می‌کنه و کم شدن استرس مساوی میشه با خریدن زمان بیشتر برای پیش‌برد بهتر برنامه‌هاتون.

 129. سلام خسته نباشید من بسیار درس خوان بودم اما به دلیل این مریضی رفتم سرکار و از درس موندم و نمی تونم درس بخوانم چون وسوسه میشم میشه کمکم کنید

  • سلام مهدی جان. حقیقتش با این اطلاعات کم نمی‌دونم چه توصیه‌ای می‌تونم بکنم.

 130. سلام من یک دختر ۱۲ ساله هستم اخیرا دو تا امتحان دادم که واقعا نمره ام خوب نبود من همیشه بهترین نمره ی کلاس رو می گرفتم اما چون توی این امتحانات کم گرفتم خیلی احساس بدی دارم بیشتر اوقات گریه می کنم یا احساس افسردگی دارم اما همیشه خودم رو خوب نشون میدم و همیشه یه ماسک رو صورتم هست با پدر و مادرم زیاد صحبت نمی کنم هر کی هر چی میپرسه مثبت جواب میدم اما جواب اصلیم منفی هست میتونید راهنماییم کنید که چطور میتونم توی درسام مثل قبل یا بهتر از قبل باشم؟

  • سلام

   یه موضوع شایع در کسایی که از نظر ذهنی، کمی از سایرین بالاتر هستند، همین شاگرد اول شدنشون در سال‌های ابتدایی تحصیل هست. شما بدون دردسر و تلاش اضافی درس‌ها رو یاد می‌گرفتید، چرا که درس‌ها از نظر سختی برای شما آسون به حساب میومده. قسمت بد ماجرا اینه که شما تلاش کردن رو یاد نگرفتن، و یاد گرفتن و آموختن نیاز به تلاش و مبارزه با تمام درموندگی‌های حاصل از یادنگرفتن و تلاش مجدد کردن داره. باید روی این زمینه کار کنید.

 131. سلام وقت بخیر
  میشه مطالب ارسالی واسه دوستان رو برای منم ارسال کنید??

 132. سلام آقای امینی عزیز واقعا ممنونم برای مطالب مفیدتون خدا خیرت بده دنبال همچنین برنامه ای بودم فقط یک سوال داشتم من این برنامه رو میخوام برای زبان انگلیسی قرار بدم چون خودم انگلیسی بلدم فقط میخوام برای کارم که ارتباط با مشتری انگلیسی هست فشرده کار کنم آیا این برنامه برای زبان انگلیسی جواب گو هست و تایمشم زیاد کنم خوده انگلیسی رو چهار گروه کردم میتونم با برنامه هماهنگ بشم فقط میخواستم ببینم مشکلی نداره فقط انگلیسی باشه و بازهم تشکر میکنم برای سایت عالی و مطلب فوق العاده مفیدتون

  • سلام و ممنونم از حسن نظرتون. یادگیری، یادگیریه و فکر می‌کنم برای زبان هم این برنامه به خوبی جواب بده. یعنی من خودم برای زبان از همین روش استفاده می‌کنم.

 133. سلام خیلی ممنون بابت راهنماییتون و اینکه من دهم تجربی ام و نیم سال اول رو نخوندم از اولین روز نیم سال دوم شروع کردم چندین بار برنامه مو عوض کردم ولی نمیرسم هر دو تا ترمو باهم بخونم و همش از یکیشون عقب میفتم میشه راهنماییم کنید و اون فایلی که برای بچه های دیگه میفرستید رو برام بفرستید ممنون میشم

 134. سلام.دکتر امینی واااااقعاااااا وااااااقعاااااا دنبال همچییین تغییری در خودم بودم که با خوندن مطالبتون برام اتفاق میفته مطمئنم!!
  واااقعا عاااالییییییییی و بینظییییر بود خیلی خیلی خیلی متشکککررر??????
  لطف میکنید برای من‌هم ارسال کنین
  آروزی تندرستی و موفقیت و سلاااامتی براتون دارم
  انشاءالله به تمووم اون چیزهایی که میخواید برسید و براتون اتفاق بیفته
  و اونچیزهای روهم که نمیخواید براتون اتفاق نیفته??

  • سلام و بسیار بسیار ممنونم بابت حسن نظر و دعاهای خیرتون. چسیم. حتما براتون ارسال می‌کنم.

 135. سلام اقای امینی مطالبتونعالییی ???????? اگه میشه فایل هایی رو مه برای بچه ها ارسال میکنید برای من هم ارسال کنید بینهایت متشکرم

  .

 136. سلام وقتتون بخیر من یه دانش اموز دهمی هستم
  و رشته ام خیلی سخته 🙁
  از اول سال هم بخاطره این کرونا ک درسا مجازی شده متاسفانه لای هیچکدوم از کتابامو باز نکردمو متاسفانه نمراتم بسیار پایین است .

  میتونم ازتون بخوام کمکم کنین ک انگیزم برای درس خوندن بیشتر بشه

  • سلام. حقیقتش باید خودتون رو متقاعد کنید که برنامه‌ریزی کنید و شروع کنید. هیچ راه میانبری وجود نداره.

 137. سلام میشه همزمان دو درسوباهم خوند مثلا تاریخ. و فلسفه رو‌همزمان تو یه ساعت خوند؟ به یادگیری لطمه ایی نمیخورع؟

  • سلام. بله، امکان‌پذیره. اتفاقا نه‌تنها لطمه نمی‌زنه، برعکس، این روش به بهتر به‌یادآوردنِ مطالب کمک می‌کنه.

  • سلام خانم زهرا ببخشید مزاحیمیتون شدم میشه بیهم بیگین چه طوری درس بخوانم

 138. سلام
  خسته نباشید. مطالب سایتتون بسیار مفیده
  من دانش آموز کنکوری هستم. اگه میشه لطف کنید توصیه هایی که برای بقیه دانش آموزا ایمیل کردید برای من هم بفرستید.
  بسیار ممنون

 139. سلام اقای امینی ممکنه مطالب ارسالی برای دیگران رو برای من هم بفرستید؟؟

 140. سلام اقای امینی خیلی ممنونم بابت مقالات عالیتون با کلی انرژی دکتر من کنکوری هستم اما بخاطر مشکلاتی نمیتونم خوب درسمو بخونم و این خیلی داره اذیتم میکنه و واقعا با روحو روانم بازی میکنه و اجازه نمیده ک نتیجه مورد نظرمو از کارام بگیرم میشه لطف کنید اون مطالبی که برای دانش اموزانتون ایمیل میکنی برای منم فرستید؟

  • سلام و سپاس بابت حسن نظرتون. حتما؛ تا چند دقیقه دیگه داخل اینباکستون خواهد بود.

  • این یک برنامه ریزی دقیق و مفیده ک برای هرکاری میشه انجامش داد

 141. سلام. بسیار بسیار متشکرم بابت این مقاله ؛ بسیار عالی بود.
  فقط یه نکته ای رو خدمت دوستان بگم که اگر همین نماز های پنجگانه رو با توجه و درست بخوانیم، نیاز به مدیتیشن و اینجور چیز ها نخواهیم داشت.
  باتشکر

  • من بهت حق میدم ک اینطوری درباره مدیتیشن حرف بزنی و البته ک حرف توهم درسته اما دیدگاه تو یک مشکلی داره ک برای همه پیش میاد….مدیتیشن و نماز هردو ب یک هدف انجام میشن و اونم ارامش روحی هستش….درواقع هردو یک کار رو انجام میدن و هردو ب تمرکز نیاز دارن ک نتیجش ارتباط با خداست…درواقع هدف من از گفتن این نکته ب تو اینه ک بگم لطفا ب مدیتیشن ب عنوان مانعی در راه خدا و غرب گرایی نگاه نکن مدیتیشن همون نمازه و بلعکس…کسی ک مثلا مسیحی باشه با این روش اروم میشه…بهت ی توصیه میکنم دوست عزیز…قبل از اینکه ظاهر دوچیز رو مقایسه کنی ابتدا از باطن و هدف از انجامشون اگاه شو و بعد ببین ایا فرقی با هم دارن و اینکه کدوم میتونه بهتر مارو ب هدف برسونه…
   امیدوارم ازین ببعد بیشتر درباره اهداف هر کاری فکر کنی…

 142. سلام و خسته نباشید خدمت شما جناب ایمان امینی…..اقای امینی ب جرات میتونم بگم سایت شما و نوشته های شما بهترین و مفید ترین مطالبی بودن ک بعد از کلی گشتن پیداشون کردم..دست مریزاد!!
  ولی من ی مشکل دیگه هم دارم ک اگه واسه منم راه حلی داشته باشید ممنون میشم…
  من تابستون برای تیزهوشان میخوندم یعنی از اردیبهشت یجورایی شروع کردم و ووواااقعاااا درس خوندم..خودم کیف کردم از صب زود تا شب درس میخوندم و بر خلاف اینکه میگن روی تخت خوابتون میبره من روی تختم کتاب سال قبلم رو کامل خوندم و نکته برداری کردم…ی روز گوشه اتاق درس پیخوندم یروز رو میز و خلاصه اینکه میخوندم بدون ذره ای خستگی…اما همونطور ک میدونین امسال همچی مجازی شده…پارسالم همین بود ولی من خیلی هم باهاش مشکل نداشتم و از کلاسام لذت میبردم ولی امسال حالم از درس بهم میخوره و این خیلی برام بده چون من سال اول دبیرستانم و رشته تجربی هستم و اینجور کوتاهی برام عواقب بدی داره،وقتی شروع میکنم سرگیجه میگیرم و سرم سنگین میشه انگار گردنم میخواد بشکنه و بشدت خوابم میگیره چهارتا کتاب تست عالی دارم و از نظر دسترسی ب پطالب درسی هیچ مشکلی ندارم ولی مشکل خودمم انگار یچیزی درونم بهونه میگیره…اینم بگم ک من اصلا درگیر فضای مجازی نیستم و دوستی ندارم ک بخوام باهاش حرفی بزنم پس از این لحاظ وقتم ازاده و هیچ مشکلی ندارم ولی دارم دیوونه میشم همش میشینم تو ی جای تاریک و چشامو میبندم حتی اهنگ گوش دادن هم حوصلمو سر میبره….
  اگه بهم کمک کنین واقعا ممنون میشم???

 143. چند تا نکته دیگه که بهتره اضافه بشه :
  ۱) باید یک سوم یا یک چهارم زمانی رو که برای برنامه ریزی نوشته ایم ذخیره ذاشته باشیم واسه بعضی مواقع که برنامه طبق روالش پیش نمیره (مثلا اگر برنامه ۲۱ واحدی می چینیم ۷ واحد ذخیره داشته باشیم)
  ۲)داخل نظر قبلیم هم گفتم باید هر روز بهتر از دیروز باشیم تا حدی که امکان داره
  ۳)به نظر من مرور اصلا جالب نیست و بهترین کار تقسیم کردن مطلبی که قراره بخونیم
  ۴)خلاصه نویسی هم خسته کنندست چه بسا کتاب هایی هستند که مطالبی که می خوانیم رو خلاصه کردند و بهتره از ان ها استفاده کنیم
  ۵)تا میشه سعی کنید که برنامتون رو فشرده تر کنید یعنی تا ان جا که میشه کاری رو که تو ۳۰ دقیقه قبلا انجام میدادید در ۲۰ دقیقه انجام بدهید

 144. مطلب عالی بود فقط یکم ناقصه و ان هم این هستش که باید هر روز از دیروز بهتر باشیم

 145. سلام
  خسته نباشید. مطالب سایتتون بسیار مفیده
  من دانش آموز کنکوری هستم. اگه میشه لطف کنید توصیه هایی که برای بقیه دانش آموزا ایمیل کردید برای من هم بفرستید.
  بسیار ممنون

  • سلام و ممنونم. حتما براتون ارسال می‌کنم.

 146. سلام اقای امینی خسته نباشید و وقتتون بخیر اگه میشه لطفا ایمیل هایی که برای دانش اموز های دیگه فرستادین رو لطف کنید برای من هم بفرستید

  • سلام. تا چند دقیقه دیگه به ایمیلتون ارسال می‌کنم.

 147. سلام وقتتون بخیر?
  اول اینکه باید ازتون خیلی تشکر کنم بابت مطالب بی نظیرتون.دوم اینکه الان که مدارس مجازی شدن من طرف صبح کلاس دارم و اینجوری نمیشود از ساعت ۸ پومودورو ها را اجرا کنم و اگر بخواهم از بعد از کلاس شروع کنم برنامه زمانی بهم میخورد و زمان درس خواندن کاهش پیدا میکند. ممنون میشم در این مورد راهنمایی کنید.?❤

  • سلام. ممنونم از حسن نظرتون دوست عزیزم. برنامه رو باید طبق شرایط خودتون تغییر بدید. چیزی که من بهش اشاره کرد شمایل کلی از اون بود. طبق نیازهاتون تغییرش بدید.

 148. سلام
  تو این روزا که همش داخل خونه به سر میبرم انگیزه ام خیلی کاهش پیدا کرده اما با خوندن مطالب شما انرژیی دوباره گرفتم.و اینکه یک سوال داشتم ازتون: بعد از به پایان رساندن برنامه دیگه نیازی به مرور مطالب نیست.یعنی اگر ساعت ۶ عصر به پایان رساندیم دیگر تا فردایه اون روز نیاز نیست درس بخونیم یا مرور نکات مهم میتونه موثر باشه؟❤

  • سلام. مرور کردن یکی از روش‌های موثر برای به خاطر سپردن اطلاعات در بلندمدته. توی کتاب یادگیری هوشمندانه، در خصوصش صحبت کردم. البته فاصله زمانی بین مرور کردن‌ها مهمه چرا که ممکنه با زیادآموزی، توهم یاد گرفتن مطلبی رو پیدا کنید که در حقیقت جایگاهی توی حافظه بلندمدتتون پیدا نکرده.

   خلاصه‌نویسی به علاوه فاصله‌ زمانی بین مرورها، می‌تونه خیلی مفید باشه. معمولا زمان مناسب برای مرور مطلب اون وقتیه که جزئیات شروع به محو شدن می‌کنند. اگه نکات کلیدی توی ذهنتون محو بشن، دیگه برای مرور، دیر شده و باید دوباره از نو یاد بگیرید (البته نه به سختی مرتبه اول ولی خب دیگه مرور به حساب نمیاد).

 149. سلام
  اولش که وارد سایت شدم فک نمی کردم که سایت مفیدی باشه فکر می کردم مثله بیشتر سایتایی که توی سطح وب هست یه سری مطالب جمع کرده سایت زده تا کسب درآمدی داشته باشه ولی وقتی مطالباون رو خوندم. احساس کردم که این مطالب مفیده و شروع کردم به خوندن مقاله هاتون من معمولا توی سایتایی که میرم نظر نمی ذارم بیشتر نظرات رو می خونم ولی این سایت اینقدر خوب بود که هم نظر گذاشتم و هم پرداخت داشتم
  امیدوارم همیشه پیروز و سربلند باشید

  • سلام. نظر لطف شماست دوست عزیزم. موفق باشید.

 150. مهدی هستم از سیستان و بلوچستان
  من کلاس نهم هستم و می‌خوام تو یک دبیرستان قبول بشم
  این مطالب خیلی کامل دقیق و بی نقص بود مطمنم که اگه این برنامه رو عملی کنم واقعا دکتر میشم
  ممنون برام دعا کنید که دکتر شم

  • مهدی عزیز امیدوارم که موفق باشی و دکتر بشی.

 151. سلام وقتتون بخیر…میدونم مدت زیادی از تاریخ انتشار مقاله فوق العادتون میگذره اما امیدوارم باز هم جواب من رو بدین…در کامنت ها دیدم اشاره کردین به اینکه این روش برای کنکوری ها زیاد مناسب نیست خواستم بدونم چون تایم دوستان کم بوده تا کنکور این رو گفتین یا حتی الان هم که 5 ماه و نیم وقت دارین این روش مناسب نیست؟

  • سلام. مطلب از این نظر برای دوستان کنکوری مفید نیست چون اغلبشون بازه زمانی کم و مطالب زیادی برای مطالعه دارند. یادگیری هوشندانه با عجله برای یادگیری جور در نمیاد و شاید روش‌های بهتری برای یادگیری سریع و نتیجه بهتر در کنکور وجود داشته باشه. اما مثل هر چیز دیگه‌ای که یک معامله‌ست، این یادگیری سریع نقطه ضعف بزرگی داره و اون هم فراموشی سریع‌تره.

   یادگیری عمیق، در طرف مقابل به شخص کمک می‌کنه تا نه‌تنها در اون زمینه‌ی خاص که با استفاده از اطلاعاتی که در یه زمینه یاد گرفتند، در جاهای دیگه هم خلاقیت به خرج بدن و پیشرفت کنند.

   هدف اغلب کنکوری‌ها، یادگیری عمیق نیست در نتیجه شاید بهتر هست که روش‌های دیگه‌ای رو امتحان کنند.

 152. سلام ممنون از شما.من دانش اموز پایه نهم هستم و دارم برای مدارس تیزهوشان میخونم.با خوندن مطالبتون کلی انرژی گرفتم و از همی الان شروع به اجرا این برنامه میکنم کمال تشکر رو دارم از نویسنده این متن.سپاس

  • بازدیدکنندگان ایلولا تجربه جالبی رو توی این چند سال برام رقم زدند. اینکه چقدر نگاه‌ها می‌تونه متفاوت از اون چیزی باشه که نیت نویسنده هست. حتی واضح‌ترین متن‌ها به نظر نویسنده تا چه حد می‌تونه متفاوت از چیزی که فکرش رو می‌کنه تفسیر بشه.

   دوست من، پرداخت اصلا اجباری نیست و کاملا اختیاریه. بازدید کننده در صورت تمایل مقاله رو میخره. همین مقاله که خونده. در غیر این صورت میگذره؛ مثل خیلی از بازدیدکنندگان دیگه.

 153. سلام سایتتون مطالبتون واقعا عالی بود تشکر از شما من با دو تا بچه کوچیک می خوام برا آزمون وکالت بخونم بعد از ده سال دوری از دزس و کتاب هر کاری میکنم تا میبینم یه صفحه از درس سخته حوصلم طر می ره و کتاب را می بندم و از بک ساعت در روز بیشتر نمب تونم بخونم بی زحمت کمکم کنید ممنونم

 154. ممنون از مطلب خوبتون من بعد از خوندن این مطلب و عمل به کاراش تو درسم خیلی پیشرفت کردم

 155. واااااقعاااا عالیییی بود. من شاید اولین باری باشه که کتاب دستم بگیرم و بخونم و این روش برای ذهن من باید جالب و کار ساز باشه. واقعا سپاسگزارم از مطالبتون چون واقعا کامل و جامع و صد البته مفید بود???

  • خواهش می‌کنم. خوشحالم که تونستم کمکی کنم.

 156. سلام با تشکر از مطلبی که گذاشته بودید . راستش را بخواهید من یک دانش اموز رشته ریاضی پایه دوازدهم مدرسه تیزهوشان هستم من یازدهم را بصورت مجازی گذراندم و الان که اذر ماه هست هنوز حتی مطالب کتاب را هم نخوانده ام و امتحاناتی که تا کنون داده ام را با تقلب و کمک دوستانم داده ام مشکل من این است که نمیدونم دقیقا چه کاری باید انجام بدهم هیچ انگیزه ای برای درس خوندن ندارم و هدفی هم برای قبولی در دانشگاه ندارم و الان هم با مشکل امتحانات نوبت اول روبه رو شده ام و دقیق نمیدونم که باید چجوری کتاب ها و درس هارا بخونم من از شهریور ماه که مدارس اغاز شد تا کنون بعضی از کتاب هایم از جمله فیزیک و حسابان را باز نکرده ام و کاملا نو و دست نخورده مانده اند از شما خواهش دارم که کمکم کنید درسته من مدرسه تیزهوشان درس میخونم ولی وضعیت خوبی برای اینکه به مشاوره بروم یا اینکه ازمونی ثبت نام کنم را ندارم لطفا کمکم کنید با تشکر

 157. با عرض سلام و خسته نباشید چنتا سوال داشتم که ممنون میشم در اسرع وقت پاسخ بدید
  ۱)من امسال کنکور دارم (البته پشت کنکوریم) و الان ۹ ماهه که میتونم بگم در گیر درس و برنامه ریزی و…شدم یعنی از بهمن ماه سال دوازدهم.به مدت سه ماه مشاور داشتم و یه سری از مشکلات درسی و برنامه ریزی و… برطرف شد.برنامه خودم رو بارها تغییر دادم تا تونستم یه برنامه درست حسابی برا خودم بریزم من درطول شبانه روز حتما به ۱۱ ساعت مطالعه مفید دقیق و با کیفیت نیاز دارم ولی طی این ۹ ماه بجز دوسه روز اونم نه بصورت متوالی و نه در زمانبندی مشخص شده،نتونستم ۱۱ساعت مطالعه رو داشته باشم.به توصیه خیلیها از ساعت مطالعه کم شروع کردم و یکباره اونو سنگین نکردم ولی بازم نمیتونم اجرا کنم کسی باورش نمیشه ولی هرچه بیشتر در اجرای برنامه تلاش میکنم بیشتر شکست میخورم و بیش از پیش نمیتونم اونو پیاده کنم.
  اونقدر تو این ۹ ماه و تقریبا ۸-۹ هفته شکست خوردم که دیگه احساس میکنم واقعا توانایی اجرای هیچ برنامه ای رو ندارم.و دلیلش هم اینه که انگیزه و شور و شوقم رو از دست دادم.و بگم که من واقعا هر روزی که شکست خورده و نتونسته بودم برنامه رو عملی کنم با امید و شوق فراوان روز بعد رو شروع میکردم تا بتونم جبران کنم ولی باز هم نمیشد تا اینکه دیگه بعد این چند ماه به این نتیجه رسیدم ک اصلا نمیشه.حتی با آدمای آگاه و موفق هم صحبت کردم دیدم هر چی میگن و هر راه کاری میدن من همه رو رفتم یه طوریکه خودشون گفتن ما واقعا دیگه نمیدونیم چی بگیم .خیلی هم مطالعه کردم تا ببینم اشکال کارم چیه ولی بی فایده بوده چون من همه رو درست. رفتم حالا شما بفرمایید چرا من با اینکه تمام اصول رو رعایت میکردم اصلا در اجرای برنامه ام موفق نشدم

  • سلام. من واقعا به خاطر اینکه فرصت نمی‌کنم پاسخ درخوری بدم ازتون عذر می‌خوام.

 158. سلام ممنون از مطالب عالی تون فقط من یه مشکلی دارم تا ساعت ۱ و ۴۰ دقیقه مدرسه هستم بعد نهار میخورم و میخوابم که تا حدود ساعت ۳ الی ۴ طول میکشه یعنی حداکثر از ساعت ۳ میتونم شروع به مطالعه بکنم و اگر بخواهم تا ۱۱ شب اون رو ادامه بدم و هیچ کار دیگه ای نکنم فقط ۸ ساعت میشه در صورتی که برنامه ی شما برای ۱۰ ساعت تنظیم شده و نمیدونم دقیقا چه طور اون رو تنظیم کنم که علاوه بر درس خوندم وقت برای کار هاییم مثل تمرین زبان و پیانو و تفریح داشته باشم لطفا راهنماییم کنید ممنون

 159. سلام من استفاده کردم خیلی خوب بود واقعا دمتون گرم فقط بای قسمت ورزشش چطور باید کار کنم و کیا ورزش بزارم تو برنامه ام ؟؟؟
  بازم دمتون دگرم واقعا نمی دونم چطور ازتون تشکر کنم ??❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

  • سلام و ممنونم. بهتره که برنامه ورزش منظم باشه و در حدی باشه که بتونید بهش پایبند بمونید. بعد به مرور می‌تونید به شدتش اضافه کنید. چه از نظر فشار بدنی چه از نظر زمانی.

 160. سلام
  من کلاس هفتمم توی فرزانگان
  من چند تا مشکل دارم ممنون می شم کمکم کنید بر طرف کنم
  من تا ۱۲ و ۵ کلاس دارم
  ۲ تا۳ نهار
  بیشتر روز ها هم ۲ ساعت کلاس فک کنید ساعت ۵ تا ۷
  من ۲ تا۳ نهار می خورم
  خوب شما چه پیشنهادی برای من دارید؟

 161. با سلام وممنون از مطلب عالیتون…ببخشید من تو شرکت کار میکنم و ساعت ٣ بعدازظهر میرسم خونه و قصد دارم برای ازمون استخدامی اماده بشم چه جوری درس بخونم میشه لطف کنید یه برنانه برام بزارید…با تشکر

 162. سلام خداقوت،ایا پرداخت ۱۵۰۰ تومان اجباری هست؟یعنی شرط خواندن مقاله پرداخت هزینه هست؟

 163. سلام مطلببتون بسیار مفید و عالی بود امیدوارم سایتتون روز به روز رونق پیدا کنه و موفق شوید.

 164. سلام خسته نباشید ، این برنامه خیلی خیلی خوبه ولی من چند تا سوال دارم راجبش
  اول اینکه دروی حل کردنی مثل هندسه و حسابان و گسسته رو باید چجوری بخونیم ؟
  این موضوع که تو پومودوروی هفتم و شیشم باید چشمامون رو ببندیم و مطالب رو به یاد بیاریم بعد مرورر کنیم خلاصه هامون رو برای هندسه و حسابان و دروس تمرینی چجوری میشه ؟
  و اینکه اگه تنوع دروسی که برای خودمون چیدیم بیشتر از ۴ تا باشه چی ؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

 165. با سلام خدمت شما من قبلن این تکنیک رو استفاده کردم و خوب بود ولی مشکل من اینه که رو یه شیوع نمی تونم باشم و پیش برم چون چند روز بهش عمل میکنم و زود خسته میشم چون کلا توی درس اینجوریم که حوصلم سر میره وقتی یه مقداری میخونم و این باعث شده که بیشتر از 5 ساعت نتونم بخونم ولی به نظرم 5 ساعت من در حد هشت ساعته چون من یادگیری بالایی دارم و سریع میفهمم و نیاز ندارم چیزی رو که فهمیدم دوباره بخونم مگر موقع امتحانات و اینکه الان من یازدهم تجربی هستم و درس های پایه دهم رو خوب نخوندم و واقعا گیج شدم چیکار کنم تا به هر دو برسم و اینکه من الان توی فضای مجازی درگیری خاصی ندارم مگر بازی که اونم موقع استراحتم انجام میدم و همینطور یکی از دلایلی که باعث میشه یه کم حواسم پرت شه اینه که به اینده فکر میکنم و حواسم مخصوصا به اون پرت میشه و یه حالتی رویا پردازی منطقی میکنم

 166. سلام خیلی ممنون از مطالب بی نظیر و فوق العاده خوبتون
  ببخشید ی سوال! من صبح ها از 6 تا 10 صبج عالی میخونم ولی بعد از اون،نمیدونم شاید ب خاطر خستگی نمیدونم ،ولی میام استراحت دیگ نمیتونم درست بخونم مثلا دیگ تا ظهر اگرم بخونم اصلا مفید نیست چون خیلی بی حوصله و کسل میشم و خب ی سال هم ب همین علت شکست خوردم لطفا بفرمایید برای رفع این کسالت باید چکار کنم ؟ البته تو مدرسه با این ساعت مطالعه کم اصلا مشکلی تو درسا نداشتم و حتی معدلم هم 19/80 شد ولی برای کنکور واقعا نمیدونم چیکار کنم

 167. سلام مطالبتون خیلی مفید بود و به دردم خورد والبته خیلی متفاوت چون بیشتر مشاورای کنکور میگن باید روزی ۱۰ساعت درس بخونی و از عید به بعد برسونی به ۱۳یا۱۴ساعت تا یه رتبه ی خوب بیاری.راستش من دیگه خسته شدم از مشاورای کنکور نمیتونم بهشون اعتماد کنم چون بیشتر تبلیغ موسسه ی خودشونه و دلسوزانه نیست میخواستم از شما کمک بگیرم اگه ممکنه…من ۴سال پشت کنکور بودم امسال رتبه ام بهتر از سال‌های قبل شد ولی بازم مجاز نشدم برای روزانه. من میخواستم و به خودمم میدیدم که یه رتبه ی خوب بیارم ولی به خاطر شرایط خانوادگی که تنهاییمو به دنبال داشت و باعث شد فشار روحی زیادی رو تجربه کنم و نمی‌دونم شاید اضطراب و اینکه انقدر کنکورومهم میدونستم که باعث می‌شد یه روز خیلی خوب بخونم چند روز اصلا نخونم البته نمی‌دونم مطمئن نیستم دلایلش این بود یا نه ولی به هرحال خودم احساس می‌کنم اگه برم دانشگاه و همزمان برای کنکور بخونم خوب باشه چون فشارهای روحی روم کمتر میشه و خانواده هم نمیذارن دیگه پشت کنکور بمونم ولی نمیخوام مثل سال‌های قبل احساسی تصمیم بگیرم می‌خوام عاقلانه باشه خودم فکر می‌کنم تصمیم خوبی باشه اگه واحدارو کم بردارم( و اگه خانواده ام بذارن بهمن رو مرخصی بگیرم )نظر شما چیه میتونم هم دانشگاه برم و هم برای یه رتبه ی خیلی خوب کنکور بخونم؟ میخوام دیگه جدی شروع کنم به درس خوندن چون نمیتونم قید رویاها و آرزوهامو بزنم.ببخشید طولانی نوشتم امیدوارم درک کنید چون کسی نیست کمکم کنه.ممنون.

 168. سلام خیلی ممنونم از اینکه این تجربیات رو در اختیار من و دیگر بینندگان گذاشتید من یه سوالی برام پیش اومده و البته به نظرم قابل حله اما یکم در موردش گیج شدم…
  مشکل اینجاس که زمانی من درسی رو شروع به خوندن میکنم نمیتونم اونرو دوباره بخونم برام سخت میشه ولی به نظرم این درس خوندن واسم جواب بده اما خب من در مکانی نیستم که بتونم آرامش کامل رو برای خودم ایجاد کنم پس چطوری به بهترین و بالاترین پیشرفت برسم من الان دهم تجربی هستم و امیدم به پیشرفت و سختی راه کمه و اینه باید تمام تلاشمو بکنم و از همه چیزم بزنم اینا خیلی اذیتم میکنه و از تصمیم خودم میترسونه چیکار کنم که این مشکلات از بین بره خیلی ممنونم از شما و لطف شما خواهشا جواب بدید و اینکه من حتی مطالعه روزی ۲ ساعت رو هم به صورت متداول نداشتم چطوری میتونم بهش عادت کنم و اینکه آیا الان که اول سه سال سرنوشت سازم میتونم با این برنامه و یکم تغییر دادنش هر سه سالو با بهترین نمره ها یعنی بالای ۱۹.۸۰ تموم کنم لطفا منو از این سردرگمی خارج کنید خیلی ممنونم و خواهشا زودتر جوابمو بهم بدید خیلی ممنونم

 169. سلام.و خسته نباشید
  آقا من یه سوال داشتم اینکه آیا درس خوندن با تکنیک پومودور برای کنکور و یا آزمون های استخدامی هم جواب میده؟منافاتی با آزمون های تستی نداره؟؟
  ممنون میشم پاسخ بدین اقای امینی

 170. سلام ممنون از سایت خوبتون
  می خواستم ببینم که از 4 ساعت شروع کنم بهتر نیست چون اینجوری بهم خیلی فشار میاد
  برنامه بهتری ندارید چون من کلاس زبان هم میرم
  ممنون میشم کمکم کنید

  • سلام.
   محمدرضا جان، راستش برنامه رو در نهایت خودت باید بنویسی. با توجه به شرایط خودت. مشکلی نیست اگه از ساعت چهار یا هر ساعتی که با شرایطت می‌خونه شروع کنی.

 171. ببخشید من می‌خوام از صبح شروع کنم ی حوریم نمیتونم چشام خوابه آب میزنم بصورتم همونه سعی میکنم یکم با خونوادم حرف بزنم اما بازم سر حال نمیشم و بعد از خوندن 4ساعت درس خسته میشم لطفا کمک کنین

 172. عالی بود ممنونم
  فقط من سوال داشتم
  رشتم تجربیه و میرم یازدهم میخام بدونم برای اینک درسای دهممو یادم بمونه و قدرت تست زنیم کمتر نشه خوندن جمع بندی هام کافیه؟!
  و دوم اینک من ی مشکل دارم خیلیا باید ت سکوت درس بخونن ولی من هنسفری میزارم ت گوشم و در میخونم و بهتر یاد میگیرم و تمرکزم بیشتره
  این جریان باعث سرزنش شدنم از طرف خانواده و دوستان شده و مشکلی ک دارم اینه ک سر امتحانا میخام اهنگ باشه و کارمو انجام بدم ولی چون نیست نه تنها تمرکز ندارم بلکه میلی ندارم ک سوالو حل کنم
  سوال اخرمم اینه برای درس زیستم چی کار کنم یادم نره ب طرز عجیبی یادم میره حتی دینی یادم نمیره ولی زیست لطفا راهنمایی کنید مرسی

  • سلام. حقیقتش درگیری‌های کاری، وقت زیادی ازم می‌گیره. از اون طرف هم نمی‌خوام که دوباره یه مطلب بذارم و چند وقت نه. دارم تلاش می‌کنم که جایی داخل برنامه روزانه‌م برای نوشتن باز کنم و باز در خدمت دوستان عزیزی مثل شما باشم.

 173. سلام ممنون ازتلاشتون برای موفقیت بقیه.من هروقت میخوام درس بخونم همه مشکلات وسختی هاییکه قبلاتوزندگی داشتم والان دارم برام مرورمیشه وباعث ناامیدی وخستگیم میشه.شماراه حلی براش دارید؟

  • سلام. راستش تنها چیزی که به ذهنم می‌رسه اینه که از مدیتیشن کمک بگیرید. با زمان‌های کوتاه شروع کنید و آروم آروم افزایشش بدید. اگه مشکل همچنان پابرجا بود، بهتره که با متخصص مشورت کنید.

   احتمالا، به خاطر پرسه‌زنی‌های ذهنیِ زیاد، مغز شما عادت به کنکاش و مرور خاطره‌های گذشته کرده. باید کم‌کم تمرکزتون رو به کاری که در دست اقدام دارید بدید،‌ و هر موقع ذهنتون رو در حال پرسه‌زنی دیدید، سریع تمرکزتون رو به کارتون برگردونید تا کم‌کم مدارها متفاوت (و البته دلخواه شما) تقویت بشه و مدارهای قبلی کمرنگ‌تر بشن. این نوشته شاید منظور من رو بهتر نشون بده:

   https://www.ilola.ir/617

  • سلام. حقیقتش فرقی نمی‌کنه. فقط کافیه که زمان رو افزایش بدید و برنامه رو از نو بنویسید. البته اگه دیدید که ۴۰ دقیقه زیاده، به نظرم کمیت رو فدای کیفیت مطالعه نکنید و به همون بیست و پنج دقیقه برگردید.

 174. ممنون از پاسختون
  من مشاوره ای که قبلا گرفتم هم انلاین بودش
  خیلی دوست دارم دوباره مشاوره بگیرم اما خانوادم موافق نیستن و متعتقد مشاور گرفتن نیستن
  من خودم بهتر از بقیه خودمو میشناسم…
  اما اونا میگن تو اگه مشاورم بگیری درس نمیخونی…
  نمیدونم چجوری بهشون بفهمونم که من اون یه ماهی که مشاور داشتم تمامه تلاشمو کردم وروزی هشت ساعت درس میخوندم

  ببخشید تو کامنتتون نوشتین که تکنیک هایی رو به دانش اموز اموزش میدی ینی شما خودتون برنامه نمینویسید که دانش اموز درطول یه هفته چه درساییو باید بخونه؟

  • سلام.
   بله، درست متوجه شدید. من برنامه نمی‌دم، ولی روش‌هایی که یاد گرفتم رو به دانش‌آموز می‌دم تا طبق اون‌ها برنامه‌ش رو شروع کنه و بعد از چند هفته به یک نسخه شخصی‌سازی‌شدهٔ اون برنامه برسه. برنامه‌ای که با شرایط دانش‌آموز جور در بیاد.

 175. ینی باید یکی نظارت کنه به کارم تا اون رو خوب اجام بدم…

  ببخشید میشه لطفا سریعتر پاسخ بدید چون من فقط دارم زمانو ازدست میدم
  و این روزبه روز حالمو بدتر میکنه..
  واقعا نمیدوم چیکار کنم…
  کلاگیج شدم??

  • سلام. من فکر می‌کنم که برگ برنده‌ی شما دست خودتونه؛ چرا که حداقل می‌دونید که چه روشی براتون موثرتره.

   در خصوص محل مطالعه هم باید عرض کنم که حق با شماست. اگه محل مناسبی برای مطالعه نباشه، درصد زیادی از بازدهی کم میشه. خیلی‌ها اصلا نمی‌تونن توی محیط شلوغ مطالعه کنند و چیز یاد بگیرند.

   من فکر می‌کنم که پاسخ شما در سوال‌تون هست: مشاوره گرفتن. اگه نمی‌تونید برای مشاوره بیرون برید، مشاوره تحصیلی آنلاین بگیرید. اینکه می‌تونید سر حرفتون بمونید و برنامه مشاوره رو ادامه بدید خیلی عالیه. روشی که من برای برنامه‌ریزی دارم متفاوته. یعنی در حقیقت دانش‌آموز با کمک تکنیک‌هایی که یاد می‌دم، برنامه‌ش رو می‌نویسه. برنامه با ساعت‌های مطالعه‌ش، نقاط ضعف و قوتش رابطه داره و در حقیقت توسط خود فرد شخصی‌سازی میشه. از اونجایی که شاغل هستم و این روزها خیلی سرم شلوغه، اگه خواستید می‌تونم ایمیل‌های مرتبطی که قبلا برای دوستان دیگه فرستاده بودم رو براتون بفرستم. بعدش اگه سوال یا ابهامی بود، در حد توانم، در خدمتتون هستم.

 176. سلام مطالبتون واقعا عالی و مفید بود…وازتون ممنونم که جوابه تک تک کاربرارو میدید
  من تقریبا بیشتر کامنتا روخوندم
  ای کاش میشد شما برنامه ریزی درسی هم میکردید…
  من مشکلم اینه برنامه مینویسم حتی این برنامه ای که شمادادی رو دویا سه بار انجام دادم اما زود کنار میکشم
  نمیدونم دقیقا چجوری باید درس بخونم که روزی حداقل به هفت یا هشت ساعت برسه…
  واقعا خسته شدم…
  من یبار مشاور گرفتم و واقعا اون یه ماهو درس خوندم…
  اما الان کسی به حرفم گوش نمیکنه و میگن خودت باید بخونی نمیدونم چرا کسی به حرفم توجه نمیکنه…خب هرکسی خودش بهتر میدونه که به چی نیاز داره..
  متاسفانه کتابخونه هاهم بخاطر کرونا بسته شده..نه اینکه بگم مکانی برای مطالعه ندارم،مکان هست اما عواملی که بخاد حواسمو پرت کنه به انداه کافی هست شاید بگین این عواملویجوری دور کنم اما نمیشه واقعا…
  من تموم این حرفا رو به خانوادم گفتم…
  اما اونا اصن درکم نمیکنن میگن کسی که بخاد بخونه تو بدترین جاهم میتونه بخونه
  حرفشون درسته اما من ادمی نیستم که بتونم اینجوری درس بخونم

  الان واقعا نیاز به یه مشاور دارم که برام برنامه بریزه …وجود مشاور باعث میشه که من به عهدم عمل کنم….
  بگین چیکار کنم؟
  اگه مشاور نباشه واقعا نمیتونم خوب عمل کنم?

 177. سلام
  خیلی عالی و مفید بود.
  فقط ببینید من یه دانش‌ آموز نهمی هستم و تا حالا برای امتحان تیزهوشان هیچی نخوندم میخواستم بدونم اگه بخوام از الان شروع کنم چطوری میتونم همه مطالب رو تموم کنم؟

  • سلام و ممنونم. من دقیقا نمی‌دونم که چقدر زمان دارید و حجم مطالب چه اندازه‌ست در نتیجه و با این تفاسیر کمکی از دست من برنمیاد.

 178. سلام امیدوارم حالتون عالی باشه
  راستش الان ساعت یک شبه و من یهویی هوس کردم برم تو گوگل و روش های افزایش ساعت مطالعه رو ببینم که سایت شما اومد و واردش شدم راستش اعتراف می کنم که تا حالا همچین روش درس خوندن و مطالعه رو ندیدم و حتی نمی دونم که می تونم انجامش بدم یانه
  نمی دونم چرا الان دارم اینو به شما می گم ولی من سال اول دبیرستان تو رشته تجربیم و تا الان نتونستم مثه آدم روی یه روش مطالعه پایبند باشم
  اولش فک میکردم که باید یکی یه برنامه ریزی خوب برام بکنه پسرفتم پیش یه مشاور و یه برنامه ریزی برام کرد اونم با حداقل۸تاحداکثر۱۲ساعت مطالعه
  باور کنید که فقط روزای اول بش پایبند بودم بعدش دیگه نتونستم
  بارها و بارها سعی کردم انجامش بدم اما بازم نتونستم و وقتی می دیدم همکلاسیم روزی هشت تا ده ساعت درس می خونه و من فقط چهار تا نهایتا پنج ساعت فک می کردم مشکل از خودمه و سریع نا امید می شدم
  بارها تلاش می کنم اما خیلی زود جا می زنم تا جایی که بعضی وقتا از اراده ضعیفم گریم میگیره
  به آینده ای که تو ذهنم برای خودم ساختم شک ندارم و مطمئنم که بش میرسم
  اما باید از الان یکاری بکنم!!
  از اونام که اصن اهل برنامه ریزی نیستن و نمی تونن با برنامه پیش برن
  متاسفانه خیلی دوس دارم که این روش شما رو اجرا کنم اما یسری کارا هست که نمیذارن سر وقت مطالعه کنم
  الان خواستم بپرسم پیشنهادتون برای من چیه میشه کمکم کنید؟ میشه بگید چجوری می تونم خودمو با برنامه ریزی وفق بدم؟؟ چون واقعا دلم میخواد که از تابستون دوباره شروع کنم به درس خوندن
  چون واقعا به یه حدی از بی انگیزگی و ناامیدی رسیدم که بی سابقه بوده…

  • سلام و ممنونم.
   راستش نمی‌دونم توی مغز این مشاورها چی می‌گذره ولی شاید سیستم آموزشی کشورمون ایجاب می‌کنه که این برنامه‌های «نشد» رو ارائه بدن.

   راستش بهترین کار اینه که به خودتون فرصت بدید تا با شرایط اخت بگیرید. شما برنامه رو جوری بچینید که از توانتون خارج نباشه. بعد یه قدم به جلو بردارید و سخت‌ترش کنید. بعد به خودتون فرصت بدید تا با برنامه جدید وفق پیدا کنید. بعد باز یه قدم جلو بردارید. هر موقع دیدید که دارید جا می‌زنید یا از برنامه عقب می‌مونید، دو قدم به عقب بردارید و باز به خودتون فرصت بدید. این بار بیشتر، تا با برنامه بهتر خو بگیرید.

 179. با سلام مطالب فوق العاده ای دارید و باید بگم خیلی به کار من اومد …امیدوارم همه ب اهراف قشنگشون برسن

 180. سلام خیلی از مطالب مفیدتون ممنونم و باید بگم ک خیلی به کارم اومد …میخواستم یه سوال بپرسم ،من در طول روز نسبت به دوازده شب ب بعد کمتر درس میخونم و دلیلش اینه ک در روز انرژی کمتری دارمو این بخاطر مختل شدن ساعت خوابمه ..میشه بگید چیکار کنم ک بتونم تو روز هم درس بخونم؟؟؟؟طلفاااا?

  • سلام و ممنونم. یکی از دلایل کم‌انرژی بودن خیلی از ماها، اینه که در طول روز زیاد در معرض نور خورشید نیستیم. منظورم این نیست که توی مغز آفتاب بشینیم، بلکه جایی باشیم (در سایه) که نور کافی به چشم‌هامون برسه. همین موضوع می‌تونه به پرانرژی‌تر شدنمون کمک کنه. دلیل مهم دیگه‌ش رو هم خودتون گفتید: خواب. بهتره که به خوابتون بیشتر اهمیت بدید. شاید ۱۲ شب به بعد به خاطر سکوتش زمان مناسبی برای تمرکز باشه اما از طرفی همون سکوت و آرامش کمک می‌کنه خواب عمیق‌تر و بهتری داشته باشید. بهتره که اون موقع به خواب‌تون برسید و یه راهی برای مطالعه در طول روز پیدا کنید. احتمالا اگه به موضوع خواب و رسیدن نور خورشید به چشم‌هاتون اهمیت بیشتری بدید، در طول روز توان بیشتری برای مطالعه خواهید داشت. از جوردن پیترسون هم یه کمکی بگیرم. سعی کنید صبحانه‌ی مقوی بخورید. از صبحانه‌هایی مثل چایی شیرین و شِیک و کلا مواردی که قند فراوان رو یه دفعه وارد بدن می‌کنند هم حذر کنید. قندْ انرژیی یک دفعه‌ای به شما می‌ده ولی با سرعت بالایی تخلیه می‌شید. بهتره صبحانه چیزهایی مثل تخم‌مرغ، عدسی و این قبیل موارد باشه تا سطح انرژی‌تون در طول روز حفظ بشه و تلاطم شدید نداشته باشه.

 181. سلام من کنکوریم و الان هم باید برای نهایی بخونم میشه یه برنامه بدین که تو نهایی نتیجه بگیرم
  تا الان خوب درس نخوندم ولی نمیخوام بشینم و فکر میکنم اگه بخوام میتونم موفق بشم

  • سلام. حقیقتش من برنامه برای دوستان نمی‌نویسم اما اون‌ها رو راهنمایی می‌کنم تا برای خودشون برنامه متناسب با نیازهاشون رو بنویسند و فکر می‌کنم که این بهترین راه برای نوشتن برنامه‌ست.

   متاسفانه این‌روزها اصلا فرصت برای این کار رو ندارم. اگه ایمیل‌تون رو وقت ثبت نظر درست وارد کرده باشید، می‌تونم ایمیل‌های قبلی که برای دوستان دیگه فرستاده بودم رو کمی ویرایش کنم و برای شما هم بفرستم. البته اگه مایل باشید.

 182. سلام
  ممنونم بابت لطفتون و وقتی که گذاشتین 🙂
  درمورد مورد اولی که گفتین قبل اینکه بیام و به سایتتون سر بزنم شروع کردم به نوشتن و با خودم صحبت کردن و واقعا به این نتیجه رسیدم که باید دوست خوبی برای خودم باشم تا یک معلم سخت گیر و پذیرفتن خودم و قدردانی زحماتش زمینه ی بهتری رو برای رشد من فراهم میکنه تا نادیده گرفتن . و وقتی که کامنت شمارو خوندم از گفته ی خودم بیشتر مطمئن شدم 🙂
  و راجب به باقی صحبت هاتون هم تشکر میکنم. متوجه خیلی چیزهای ریزی شدم که من با ندیدن و ندانستنشون نمیدونستم که روند کار همینه و قرار نیست عین زندگی یک ربات همه ی کارها انجام بشن پست سر هم بدون توقف و انعطافی .
  بازم کلی تشکر میکنم ، راستی وقت داشتید به وبلاگ کوچیکم سری بزنید خوشحال میشم 🙂

  • سلام. خواهش می‌کنم.

   در ضمن، بله، حتما به وبلاگ‌تون باز هم سر می‌زنم.

 183. عه عذر میخوام چند بار ارسال شد مشکل از اینترنتم بود . خودمم نمیتونم پاک کنم کامنت هارو ! شما پاک کنید .
  ممنونم .

  • سلام. چشم. اون‌هایی که چندبار ارسال شدند رو پاک می‌کنم.

 184. واقعا عالی بود از همینالان‌‌شروع‌میکنم‌امیدوارم‌نتیجه‌بگیرم..مرسی‌از‌ذهن‌خلاقتون

  • ممنونم. امیدوارم که نتیجه خوبی بگیرید.

  • سایت از طریق کلاودفلر کش می‌شه تا با سرعت بهتری در دسترس کاربرها باشه. این کش شدن باعث میشه که نسخه‌ای از سایت که مشاهده می‌کنید، معمولا با نسخه‌ای که روی سرورها قرار داره، متفاوت باشه. روی همین حساب، تا حدود سی دقیقه طول می‌کشه تا کامنتی که ارسال کردید، از طریق سایت نمایش داده بشه.

 185. سلام خسته نباشید
  من یک سوال داشتم :
  اینکه چکار کنیم روز هایی رو که یک اتفاق یا کاری پیش میاد و ما نمیتونیم به برناممون عمل کنیم و چون عین یک تعهد میمونه برنامه بعد از انجام ندادنش اونم به صورتی که اختیاری نبوده و نشده دیگه، یک حس بدی به ما دست میده و من بخاطر پرفکشنیزم بودنم اگه که نشه بخونم با اینکه من مقصر نبودم اون حس بد رو به خودم می گیرم و میگم نکنه از پسش برنیام و از اعتماد به نفسم کم میشه…
  با اینکه من برای مطالعه بازه ی زمانی مشخص میکنم و حداقل و حداکثر میذارم و نمیگم که یا 11 ساعت میخونی یا که هیچ تو موفق نشدی ..
  و یک چیز دیگه با اون مقدار از درس هایی که برنامه ریختم ولی نشد بخونم یک حسی بم دست میده که چجور میشه جبران کرد و اعتمادم رو به برنامم از دست میدم
  و جالبه بدونید تمام این حس ها بخاطر عوامل بیرونیه و اگه که امور دست من باشه واقعا نمیذارم که همچین حسی داشته باشم و اگه که تمام تلاشم رو بذارم حالا مقداری از درس بمونه اون رو میذارم برای روز جبرانی
  اما نمیخوام نیرویی خارج از نیروی درونی من راه من رو تغییر بده…
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  از بابت این پست مفیدتون هم متشکرم 🙂

  • سلام.

   این حس بدی که می‌فرمائید، به نظرم همیشه بد نیست. وقتی ما تغییری توی روند زندگی می‌دیم، معمولا از اون جاهایی که فکرش رو نمی‌کنیم، برامون می‌باره. من فکر می‌کنم این موضوع برمی‌گرده به عادت‌های ما. وقتی من برای مدت‌ها ساعت ده صبح تا پنج عصر در دسترس بوده‌ام، این سیگنال رو به اطرافیانم داده‌ام که توی این بازه‌ی زمانی آزادم. حتی این سیگنال رو به ناخودآگاهِ خودم می‌دم که توی این بازه‌ی زمانی آزادم. حالا تغییر توی این روند، مطمئنا با اصطکاک‌های همراهه. چه از سمت ناخودآگاه خودم، چه از سمت شرایط بیرونی. اون حس بد، به ما کمک می‌کنه که به تغییراتی که براش برنامه ریختیم، پایبند بمونیم. اگر بتونیم دووم بیاریم، کم‌کم عادت جدید به جایی می‌رسه که حتی اگه از زمین و زمان هم بباره، باز به اون کارِ مورد نظرمون می‌رسیم.

   مثال ساده‌ش از زندگی خودم، ورزش کردنمه. روزهای اولی که شروع کردم، واقعا هر روز یه مشکلی پیش میومد. ولی مصر بودیم و با وجود همه این‌ها ادامه دادم. حتی اگه یه روز نمیشد، فرداش دلسرد نمی‌شدم و باز طبق برنامه جلو می‌رفتم. اوایلش، روزهایی که واقعا نمی‌شد ورزش کنم زیاد بودند، ولی به مرور ورزش کردن جاش رو بین زندگیم پیدا کرد. الان،‌ گاهی از هزار جا کار می‌ریزه سرم، ولی اون بازه زمانی که برای ورزش در نظر گرفتم، انگار همیشه خالیه و منتظر اینه که من ورزشم رو شروع کنم.

   به نظرم یکم به خودتون فرصت بدید، و دلسرد نشید. مهم نیست اول کار، یکی دو روز جا بیفته و با مشکل مواجه بشید؛ با تکیه به انگیزه و اون حس بدی که می‌دونید از انجام ندادن کار سراغتون میاد، آروم آروم این تغییر رو توی زندگی‌تون پیاده کنید تا جاش رو بین کارهاتون پیدا کنه.

   و اما در خصوص عوامل بیرونی. یه نقل قولی می‌گه، ما باد رو نمی‌تونیم کنترل کنیم، اما می‌تونیم بادبان رو تنظیم کنیم. یکی از خردمندانه‌ترین کارهایی که در طول عمرمون می‌تونیم انجام بدیم، تمیز دادن اموری هست که «تحت کنترل ماست،» از اموری که «تحت کنترل ما نیست.» و بعد تلاش کنیم تا اولی‌ها (که تحت کنترل ما هستند) رو بر اساس اصولی که بهشون اعتقاد و اعتماد داریم تغییر بدیم،‌ و دومی‌ها رو بپذریم بدون اینکه کم و زیادش رو به خودمون بگیریم. ما کنترلی روی نیروهای خارجی نداریم. کنترل ما، نهایتا روی واکنش ما نسبت به اون‌هاست. و به عنوان آدمیزاد، خیلی وقت‌ها توانایی ما برای کنترل این واکنش‌ها هم محدوده. گاهی اگه بخوایم قایق رو برخلاف موج‌ها، روی مسیری که فکر می‌کنیم باید طی بشه، نگه داریم، فقط اون قایق رو خُرد می‌کنیم. پذیرفتن رخدادهای بیرونیِ خارج از کنترل ما، هنر سخت، اما لازمی برای زندگی سعادتمندانه‌ست. نه فقط در زمینه درس، که در خصوص تک‌تک رخدادهای زندگی.

 186. سلام خسته نباشید .
  یک سوال داشتم :
  بعضی روزها ممکنه یک سری اتفاقاتی .. کاری چیزی پیش میاد و دست خودمونم نیست واقعا و خلاصه اینجور میشه که ما نمیوتنیم برناممون رو انجام بدیم
  من یک مقدار پرفکشنزیم هستم با اینکه میگم ساعت مطالعم رو دقیق تعیین نکنم و یک ابزه ی زمانی بذارم که مثلا حداقل 5 ساعت و حداکثر 9 ساعت بخونم
  اما روزهایی که نمیشه و من به 5 ساعت می رسونم خودم رو ،اون رضایت رو از خودم ندارم و قتی به دروس باقیمونده از برنامم نگاه میکنم استرس میگیرم که تو از پسش برنیومدی و نکنه برنامه رو همینقدر دست و پا شکسته جلو ببری و به تکمیلش نرسی …
  چکارباید کرد !!
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  و البته بابت این پست مفیدتون هم کلی ممنونم :)))

  • سلام و ممنونم.

   در خصوص سوال‌تون دو تا نکته به ذهن من می‌رسه که معمولا خودم هم ازشون استفاده می‌کنم و نتیجه گرفتم.

   اول از همه اینکه با خودتون مهربون باشید. شاید یکی از توصیه‌های مکرر من به دوستان در زمینه‌های مختلف همینه. اینکه با خودتون همدلی کنید، و بابت تلاشی که می‌کنید از خودتون تشکر کنید. این مورد، یکی از ساده‌ترین راه‌هایی هست که می‌تونه به شما برای پیمودنِ بهترِ مسیر کمک کنه.

   یه قدم به عقب بردارید و خودتون رو با نگاهی دوستانه ببینید. یه دوستِ دلسوز و همدل به شمایی که در حال تلاش هستید، و حالا بعضی وقت‌ها به برنامه نمی‌رسید، نمی‌گه تنبل، یا سرزنش‌تون نمی‌کنه بلکه بابت تلاشتون تشویق‌تون می‌کنه و بهتون برای ادامه دلگرمی می‌ده. برای خودتون یه دوست مهربون باشید تا یه منتقدی که مانع‌تراشی می‌کنه.

   نکته دوم اینه که به خودتون فرصت برای استراحت و حتی لغزیدن از برنامه بدید ولی اجازه ندید که این فرصت‌ها مثل یه سوراخ کوچیک، کم‌کم بزرگ‌تر و بزرگ‌تر بشه و بهونه‌ای برای به تعویق انداختنِ دائمی بشه. اگه من بخوام هر روز ورزش کنم، شاید تا یکی دو هفته و یا حتی چند ماه مشکلی نداشته باشم، ولی این فشار مضاعف هر روزه، که جای هیچ انعطافی رو برای من نمی‌ذاره، یه جایی باعث میشه تا به کُل از ورزش دوری کنم. این موضوع در خصوص درس خوندن هم مصداق داره ولی برعکس ورزش که تقریبا همه رعایت می‌کنند و روزهای استراحت دارند، درس خوندنِ ما روز استراحت نداره. می‌تونید به خودتون در طول هفته، یه روز مرخصی بدید. لازم نیست که این روزِ مرخصی هم ثابت باشه، بلکه بسته به نیازتون می‌تونید اون رو اول یا آخر هفته استفاده کنید. حتی اگه از این روزهای مرخصی هم استفاده نکنید (که توصیه می‌کنم حتما بکنید) بار روانی زیادی رو از روی ذهن‌تون برمی‌داره.

 187. عالی خیلی ممنون هیچ جایی چنین مطلب خوب و مفیدی پیدا نکردم دستتون درد نکنه

 188. سلام.. من خیلی از این روش خوشم اومده و ب شدت امیدوارم نتیجه بده.. ولی از اونجایی ک من تازه شروع کردم برای کنکور خواندن بازم این روش جوابگو هست؟؟؟.. خیلی نگرانم بابت زمانی ک برام مونده

  • سلام. باربارا اوکلی، آخر دوره‌ی محبوبش در خصوص یادگیری، نقل به مضمون، می‌گه هرچقدر هم که تکنیک‌های یادگیری رو بلد باشیم، اگه به اندازه کافی وقت نگذاشته باشیم، احتمال موفقیتمون در مقایسه با دیگرانی که وقت گذاشتند، ناچیزه. خودِ این نگرانی، می‌تونه باعث بشه که همین وقت اندکی که مونده رو هم از دست بدید. نظر من اینه که یکم وسعت دیدتون در این زمینه رو باز کنید. از حالا تلاش بکنید، ولی همه چیز رو موکول به کنکور امسال نکنید. اگه موفق هم نشدید، دنیا به آخر نمی‌رسه چون سال دیگه و سال‌های بعدش هم هست. اینجوری هم از این فرصت برای کنکور همین امسال بهترین استفاده رو می‌برید هم اگه خدایی نکرده نشد، ادامه می‌دید و برای سال بعد با دست پر وارد جلسه کنکور میشید.

 189. واااااااااااااقعا سایت عالی و تاثیر گذاری دارین..:)
  شاید یکی از بهترین هاش که واقعا جوابمو اینجا پیدا کردم..خیلی دنبال همچین سایتی میگشتم ولی فکرشم نمیکردم بتونم پیدا کنم!!
  خییییلی خیییلی ازتون ممنونم و براتون از صمیم قلب آرزوی موفقیت و شادی روز افزون میکنم..:))
  حتما به فعالیتتون ادامه بدید…بی نظیییر بودیدددد^_^
  خیلی خوبه که هوای بقیه رو دارید..امیدوارم به تمام هدف هاتون برسید..چون دارید با این کار زیباتون راه برنامه ریزی و زندگی به صرفه و بدون اتلاف وقت رو به بقیه یاد میدید…برخلاف خیلی ها ک فقط به فکر خودشونن:))
  با آرزوی بهترینها

  • ممنونم از نظر امیدبخشتون. امیدوارم که در آینده باز بتونم با نوشته‌هام در خدمت شما دوستان خوب و عزیزم باشم.

 190. سلام عالی بود اما من کلاس ششم و میخواهم تیزهوشان قبول شم کاشکی کمی هم درباره اون توضیح میدادید

  • سلام و ممنونم. برای این مورد بهتره که با معلم خودتون مشورت کنید، ازش در خصوص منابع لازم بپرسید، و با روش‌ها و تکنیک‌های یادگیری اون‌ها رو مطالعه کنید.

 191. سلام روش شما واقعا خیلی خوبه ولی برا من که چند ماه دیگه کنکور دارم نمیشه مثلا چطور میشه من درسی مثل فلسفه و اینا رو تو 50دقیقه بخونم تو رو خدا بیشتر راهنمایی کنید من رو خیلی تو این روزا تحت فشارم

  • سلام. ببینید،‌من توی کامنت‌هام اشاره کردم که این روش شاید برای کنکوری‌ها، به خصوص دقیقه نودی‌ها، بهینه نباشه چرا که هدف این روش یادگیری درسته و حجم درس‌ها برای کنکور اونقدر زیاده که اگه زمان کافی برای یادگیری عمیق نباشه، عملا به خیلی از درس‌ها نخواهید رسید.

 192. سلام مجدد… خیلی ممنون از راهنمایی هاتون…واقعا مرسی از مطالب خوبتون

 193. سلام من یک سوال داشتم که چطوری میشه خودم را مجبور کنم که درس بخوانم

  • سلام. روی محیطتون کار کنید. محیط اطرافتون رو جوری بچینید که برای درس خوندن مناسب باشه. اگه مثلا گوشی شما یکی از خورنده‌های زمان‌تون هست، اون رو جلوی چشم نذارید. به جاش اتاقتون رو با کتاب پر کنید و برنامه درسی رو به دیوار، جلوی چشمتون بچسبونید و اینجور کارها.

 194. سلام من برای ارشدم(مطالعات زنان) باید تا انتهای تابستون پایان نامه بنویسم و دفاع کنم و یه رشته جدید در دوره لیسانس هم شرکت کردم و ترم اولش هستم ک ۱۲ واحد برداشتم (رشته حقوق) حالا با این برنامه میخوام دورس کارشناسی حقوم رو استارت بزنم و بخونم اما در بازه زمانی یک شبانه روز کار کردن روی پایان نامه و مقاله علمی پژوهشی اون رو در کجای این برنامه بگنجانم اگر شبها و نماز صبح تا ۸ صبح رو ب پژوهش های ارشدم اختصاص بدم بنظرتون جواب میده؟یعنی هنگ نمیکنم؟مغز کشش این روند رو داره
  ؟ باتشکر از مطالب خوب شما

  • سلام. من اخیرا یه کتابی به اسم ultralearning رو از آقای یانگ خوندم و توی اون نکات جالبی، در خصوص افرادی که به طور خستگی‌ناپذیری در حال “یاد گرفتن” هستند، گفته شده. فکر می‌کنم که مغزتون توان انجامی کاری که می‌گید رو داره، به شرطی که شما هم بهش کمک کنید. اول از همه سعی کنید هر چیزی که ذره‌ای از وقت شما رو می‌سوزونه، برای این بازه زمانی کنار بگذارید. حتی نگاه کردن یه سریال هم نیاز به تمرکز زیادی برای دنبال کردن داستان داره و می‌تونه منابع با ارزش ذهنی شما رو بسوزونه. پس تا جایی که امکانش هست، محیط اطرافتون رو جوری بچینید که فقط چیزهای مرتبط با درس و برنامه‌تون در دسترس باشند. حتی اگه برای پژوهش‌هاتون از اینترنت استفاده می‌کنید، سعی کنید در یه بازه‌ی زمانی کوتاه تموم اون صفحه‌های مورد نیاز و ضروری رو باز کنید و بعد اتصال اینترنت رو کلا قطع کنید.

   نکته بعدی خوابه. مغز برای منظم کردن و سر و سامان دادن به اطلاعات، لازمه که خواب خوبی داشته باشه. خوابی که شامل خواب عمیق و همینطور REM باشه. به خوابتون اهمیت بدید و سعی کنید بین نشست‌های درسی و کاری، خواب‌های بیست تا سی دقیقه‌ای بگنجونید. اینجوری تمرکز بهتری هم پیدا می‌کنید. البته برای اینکه به خواب شبتون که اهمیت ویژه‌ای داره، لطمه‌ای وارد نشه، بعد از ساعت ۲ بعد از ظهر، دیگه چرت نزنید. یه مطلب در خصوص خواب نوشتم، که بد نیست مطالعه کنید:
   https://www.ilola.ir/1659

   نکته بعدی، خورد و خوراکتون هست. پیترسون یه جایی توی کتاب دوازده قانون برای زندگی اشاره می‌کنه که به جای غذاهایی که سرشار از قند هستند، غذاهایی مقوی، پروتئین‌دار و با چربی بخورید تا سطح انرژی متعادلی در طول روز داشته باشید. غذاها با قند بالا، یه انرژی بالایی رو باعث میشن و بعد به سرعت اثرشون رو از دست می‌دن. یه جورایی یه پیک انرژی رو به سرعت تجربه می‌کنیم و بعدش سقوط. خلاصه به رژیم غذایی‌تون اهمیت بدید تا هم انرژی کافی داشته باشید، هم این انرژی در طول روز مستمر باشه.

   نکته بعد هم فعالیت بدنیه. ورزش بهتون کمک می‌کنه تا بهره‌وری‌تون از زمان بیشتر بشه. لازم هم نیست سخت و پیچیده باشه. بیست دقیقه طناب زدن به صورت (یک دقیقه طناب، یک دقیقه استراحت و در کل ده ست طناب) کافیه. اینجوری هم به کیفیت خوابتون کمک می‌کنید هم به بهره‌وری.

 195. سلام من برای ارشدم(مطالعات زنان) باید تا انتهای تابستون پایان نامه بنویسم و دفاع کنم و یه رشته جدید در دوره لیسانس هم شرکت کردم و ترم اولش هستم ک ۱۲ واحد برداشتم (رشته حقوق) حالا با این ب

 196. و اینکه باید بگم من درس هارو خیلی خوب یاد میگیرم البته درشب!.. خب یه مثال میزنم!.. راستش سال نهم 5 روز برای دینی وقت دادن و اینکه اگر من یه کوچولو تلاش میکردم تو این 5 روز همشو میخوندم ولی خب من یکم زیادی به خودم متکی شدم و همه شو گذاشتم برا شب آخر یعنی کتابی که باید طی 5 روز میخوندم رو تقریبا توی 5 یا 6 ساعت خوندم و نمره م هم 20 شد.. خب اینکه باید بگم نهایت تنبلی رو کردم و روز آخر هم تا 12 شب درس نخوندم یه جور به خودم دیکته کرده بودم که روز سرو صدا هست و نمیشه و فلان.. و از ساعت 12 من بالاترین سطح تمرکز رو به دست میاوردم و توی 5 یا 6 ساعت فرقی نداشت ریاضی یا دینی.. خونده میشد

  • سلام.

   خواب خیلی مهمه و به این خاطر که آرامش شب‌ها، اجازه‌ی خوابیدن عمیق رو می‌ده، خوابیدن در شب اهمیت ویژه‌ای برای سلامت مغز داره. یکی از مراحل خواب، خواب عمیقه که یکی از کارهاش سم‌زدایی و پاک کردن موادِ کم و بیش مضر برای مغزه. فرض کنید فضای بین سلول‌های مغزی شما مثل لاین‌های خیابون هستند. شب‌ها وقتی خواب هستید این لاین‌ها گشاد می‌شن و عبور و مرور پاک‌باکن‌ها رو تسهیل می‌کنند. حالا فرض کنید که خواب عمیق و کافی نداشته باشید. این سم‌ها، کم‌کم زیاد می‌شن و قسمت‌هایی از مغز که خودشون محرک خواب عمیق و خوبه رو از بین می‌برن. توی یه حلقه‌ای گرفتار می‌شید که به مرور هم خوابتون از کیفیتش کاسته میشه هم توانایی خوابیدنِ باکیفیت رو از دست می‌دید. یکی از مواردی که جناب واکر در کتابش به اون اشاره می‌کنه همین چیزی هست که خدمتتون عرض کردم و لازمه بدونید که این کم‌خوابی‌ها (چه از نظر کمیّت چه از نظر کیفیت) احتمال بیماری‌هایی مثل زوال عقل رو افزایش می‌ده.

   از این گذشته، چیزی که در خصوص نمراتتون می‌فرمائید یه مساله‌ی عادی هست. مشکلِ این نوع مطالعه کردن که به اون Cramming می‌گن اینه که اطلاعات معمولا به سرعت محو میشن. مغز شما با توجه به زمانِ کمی که به امتحان مونده، موارد رو ذخیره کرده و نمره‌های بالا مثل بیست برای این مدل مطالعه چیز خاص و خارق العاده‌ای نیست. اگه یادگیری اصولی رو معادل فراگرفتن دانش یا مهارت برای استفاده در بلندمدت بدونیم، این مدل یاد گرفتن، اصلا یادگیری به حساب نمیاد.

   حالا اگه در طول شب تمرکزتون خیلی خوب و بالاست، بهتره شرایط رو در طول روز جوری مهیا کنید که آرامش کافی برای خواب عمیق و کافی رو داشته باشید (حداقل هشت ساعت). البته این مورد هم جای بحث زیاد داره. اگه وقت کنم در خصوصش براتون می‌گم. متاسفانه این روزها خیلی سرم شلوغ شده.

 197. سلام من دهم تجربی هستم… و عادت کردم که شبها درس بخونم.. یعنی بازدهیم در شب تقریبا میشه گفت 2 برابر یا حداقل 1/5 برابر روزه… بعد اگر من بخام این برنامه رو در شب اجرا کنم… صدمه به مغزم وارد نمیشه؟… در مورد خواب هم بگم سال نهم برای امتحان نهایی ها درس هارو میزاشتم برای شب آخر و شب آخر بیدار میموندم و میخوندم و نمره م هم 20 بود.. و به همین خاطر به شب خونی عادت کردم و خب یه نکته عجیب این بود که بعد از امتحان انگار نه انگار که من کل شب رو بیدار بودم اصلا خوابم نمیومد! واسه همین مشکلی با خواب ندارم.. نه کمبود خواب و نه نخوابیدن… البته اگر بفهمم برای مغز ضرر داره میتونم ترکش کنم… سوالم اینه برای مغزم ضرر داره؟

 198. سلام ممنون از مقاله خوبتون
  خب من چنتا مشکل دارم که خوشحال میشم راهنماییم کنید
  خب من الان کلاس نهمم و اینکه قصد دارم دانشگاه رشته نرم افزار بخونم و مشکل اساسیه من اینه که نمیتونم خودمو متقاعد کنم چرا باید این همه درس بخونم به ویژه درس هایی که قاعدتا به من هیچ کمکی نمیکنه از جمله عربی ، دینی و حتی برخی اوقات هم ادبیات خب مثلا دونستن مضاف و مضاف الهیه به چه درد من میخوره ؟ خب من میتونم ساعت ها مسئله ریاضی و فیزیک حل کنم بدون اینکه خسته بشم اما وقتی صبحت از بقیه درس ها میشه به کلی انگیزمو از دست میدم.
  و یه چیزه دیگه ای که هست من میتونم مدت زیادی زمان صرف برنامه نوشتن بکنم و خب برنامه ی خوبیم هست و از همه لحاظ هم اوکیه اما فقط دروس ریاضی و علومو طبق برنامه پیش میرم و بازم بقیه درس هارو هیچ اشتیاقی واسه خوندنشون ندارم.خب من تا الان حقیقتا واسه این درس ها اصلا وقت نزاشته بودم و خب نمراتمم اوکی بود در حد ۱۹ و ۲۰ “یعنی اگه نخونم و شب امتحان یه نگاه بندازم میتونم امتحانای خرداد رو هم به راحتی نمرات خوبی بگیرم اما این بی برنامگی برای این درسها واقعا منو اذیت میکنه”
  ببخشید که طولانی شد:)

  • سلام. اول از همه بابت تاخیر در پاسخ‌دهی متاسفم. این روزها عجیب سرم شلوغه و فشار کاریِ بی‌اندازه‌ای روی دوشم هست.

   چیزی که در خصوص مساله‌ای که فرمودید به ذهنم می‌رسه اینه که شما، تقریبا مثل اکثریت، توان تحمل کردن “کسالت” رو ندارید؛ و متاسفانه باید خدمتتون عرض کنم، با احتمال زیاد، در مسیرِ یادگیری به سمت استادی، حتی در خصوص حرفه‌ای که براتون سرگرم‌کننده و جذابه، مدام به دوره‌های کسالت‌بار برخورد می‌کنید. من موافق برنامه‌هایی مثل عربی و امثالهم برای کسی که هیچ کاری با عربی نخواهد داشت نیستم، اما همین کلاس‌ها می‌تونه به شخص کمک کنه تا با دوره‌های کسالت‌بار کنار بیاد. یه جور تبدیل زمان‌های سوخته، به فرصته.

   وقتی آروم‌آروم با شرایط کسالت‌بار کنار اومدید، احتمالا مشکلِ عدم تبعیت از برنامه‌هاتون هم آروم‌آروم حل میشه.

 199. سلام خسته نباشی برنامه شما خیلی خوب است در حد که من ديگه برنامه
  مشاور خودم رو اجرا نکنم ولی ىه سوال براى کسانی که تازه شروع کردن
  به درستی خوندن ناز است دوباره درس ها را از اول بخوانند
  بعد براى تست چکار کنند از ساده ترین انتشارات استفاده کنند
  بعد چیز دیگری میشه هنگام درس اهنگ گوش داد

  • سلام و ممنونم. من حقیقتش متوجه منظور شما نشدم.

 200. سلام خوب هستین؟ببخشید من موقع کتاب ایمیلمو اشتباه زدم چطوری میتونم ویرایشش کنم؟

  • سلام و ممنونم. اگه با دریافت کتاب مشکل داشتید، بفرمائید تا براتون ارسال کنم. من آدرس ایمیلی که داخل کامنت نوشتید رو به لیست اضافه می‌کنم تا مشکلی پیش نیاد. خیالتون راحت.

 201. سلام. واقعا عالی و تاثیر گذار بود . من خودم به شخصه از وقتی که از این روش استفاده میکنم ، هم بیشتر درس میخونم هم بیشتر درس رو میفهمم .
  فقط من همیشه باید با صدای بلند درس رو بخونم . و این ، هم باعث میشه من گلوم درد بگیره و هم احساس خوبی ندارم از اینکه بقیه صدام رو میشنون . یه وقتایی هم سرو صدای خوده خونه اذیتم میکنه و به خاطر همین نمیتونم درست تمرکز کنم.
  بعدم از اون گوشیه که لینکش رو گذاشتین نمیتونم استفاده کنم چون باید صدای خودم رو بشنوم تا درس رو کامل بفهمم .
  بعد من یه مشکل دیگه ای هم که دارم ، اینه که من الان دانش آموز کلاس هفتم هستم و مشکلم اینه که هر موقع میخوام درسی رو شروع به خوندن کنم ، یه حسی بهم میگه : حالا که چی ؟ این همه درس بخونی که تهش یادت بره ؟
  و این میشه که من کلا انگیزه ی درس خوندنم رو از دست میدم و همش ترجیح میدم که به کارای دیگه که بهم آرامش میده و ازشون لذت میبرم برسم .
  از طرفی من یه مدرسه ی نمونه دولتی قبول شده بودم ولی خب بنا به دلایلی نشد که برم و خونمون رو عوض کردیم و من الان یه مدرسه ای میرم که اصلا ازش راضی نیستم در کل این مدرسه درس رو جدی نمیگیره و متاسفاته من آدمی هستم که اگه فشار و اجبار روم نباشه ، به هیچ وجه سراغ درس نمیدم و حالا این مدرسه هم باعث شده من هم درس خوندنم رو شل تر کنم .
  خانوادم هم بهم فشار میارن که باید درس بخونم تا سال دیگه یه مدرسه ی درست و حسابی قبول بشم و خب این فقط درخواست خانوادم هستش ولی من هیچ انگیزه ای واسه اینکه یه مدرسه ی خوب قبول بشم ندارم.
  حالا به نظر شما ، با توجه به این چند ماهی که مونده به تعطیلات تابستون و با توجه به این کرونایی که باعث شده مدرسه ها بسته بشه و کلا تعطیلیم من چیکار کنم ؟

  • سلام و ممنونم.

   حقیقتش من خودم هم دوست دارم که کتاب‌ها رو با صدای بلند بخونم، البته نه همیشه. این کار یه سری معایبی برای من داشته. مثلا روند کُند مطالعه و همچین سریع‌تر خسته میشم. البته شاید بلند خوندن حسن‌هایی داشته باشه، مثل تمرکز بیشتر روی مطلب و درک بهترش. به هر حال این انتخاب شماست. فکر کنم با تکرار بتونید که این بلند خوندن رو کم‌کم کنار بگذارید و بعد مقایسه کنید و ببینید که حسن‌های کدوم روش برای شما به دیگری می‌چربه.

   من تقریبا همیشه ورزش می‌کنم و ورزش من از نوع HIIT هست. چنان فشار سنگینی حین ورزش کردن بهم وارد میشه که تمام مدت، با اینکه چند سال هست این کار رو انجام می‌دم، به خودم می‌گم «که چی؟» یا «آیا اصلا ارزشش رو داره؟»

   حقیقت اینه که وقتی به مغز کار سختی رو محول می‌کنیم، مغز فقط می‌خواد از زیر کار در بره و به کارهایی برسه که لذت آنی رو براش به همراه داشته باشه. این خود ما هستیم که باید خودمون رو مجبور به انجام کاری کنیم، که می‌دونیم در بلندمدت بهمون کمک می‌کنه، ولی مغزمون و احساساتمون می‌گن که نه.

   اینکه چرا درصد خیلی زیادی از کسایی که با انگیزه کاری رو شروع می‌کنند، یه جایی، معمولا همون اول‌های مسیر، جا می‌زنند همینه. اون‌ها بر پایه احساسات کاری رو شروع می‌کنند (مثلا فیلم دیده و حالا جوگیر شده که دکتر بشه) و این احساسات در حین یادگیری (که کار سختی برای مغز به حساب میاد) بهشون خیانت می‌کنه. خیلی به این احساسات مغز بها ندید چون اصلا قطب‌نمای دقیقی نیست. یه سری از نوشته‌های جدیدتر ایلولا در خصوص مغز و روان هست و شاید بد نباشه اون‌ها رو مطالعه کنید.

   از ورزش HIIT می‌گفتم. با وجود اینکه می‌دونم انجام این ورزش توی سال‌های اخیر چقدر به بهتر زندگی کردنم کمک کرده، باز احساسِ «چرا باید انجامش بدم» موقع ورزش سراغم میاد. ولی خب یاد گرفتم که بهش محل نذارم.

   در خصوص مدرسه هم به نظرم بیشتر تمرکز رو روی خودتون بگذارید. الان مدرسه اینه، چند سال دیگه دانشگاه خیلی بدتر از این حرف‌هاست و شما کاملا خودتون هستید و خودتون. شاید بد نباشه این نوشته رو بخونید:

   https://www.ilola.ir/3794

 202. راستی شما میدونید که چطوری میشه خوابمو تنظیم کنم زودتر بیدار شم؟؟

 203. بله مرسیییی از توضیحات و لطف شما..
  کمکم کردید واقعا:))) دیگه خودمو خودم..
  اون سایت هایی هم گفتید رفتم مرسی:)

 204. یه چیزه دیگه اینه که فکر میکنم ب خاطر این که اونقدر خوندم، دیر نیست دیر نیست از همونجایی ک هستی شروع کن برا رسیدن ب هدفت، کارم ب اینجاها کشیده شده.(البته یکی از دلایلش)
  ب جایی رسیدم ک میگم مهم نیست! ولی این مهم نیست همون فراره. فرار از تغییر عادت!
  با این ک شدیداً با فرار مخالفم.
  فک کنم مهم نیست حرفهای مغزمه تا با عادتا بیشتر بهش خوش بگذره!
  دیوونه شدم من!
  چیکار کنم؟؟ پیش روانشناس اینا نمیتونم برم ..
  خودتون تا جایی ک بلدید بهم کمک کنید لطفاً.
  چون آدم دنیا دیده ای ب نظر میآید ک اطلاعات داره.
  چرا اینطوری میکنم با خودم!!

  • شما ذهنتون بهم ریخته. من مشاور رسمی و گواهی‌دار نیستم فقط حدس می‌زنم که زیادی دور خودتون رو شلوغ کردید. راهنماهای زیادی در خصوص کم کردن حواس‌پرت‌کن‌های دنیای اطرافمون هست که می‌تونید مطالعه کنید. به دنبال مطلب در خصوص زندگی به سبک مینیمال بگردید. به جای صدتا کتاب داشتن توی قفسه، یه دونه کتاب داشته باشید و اون رو مطالعه کنید، بعد برید سراغ دومی. اینجا مسیر پیش‌روتون واضح‌تر خودش رو نشون میده.

 205. سلام.
  مرسی از شما ک آنقدر با عشقو علاقه جواب ن تنها من بلکه همه رو میدید:)) چون غالبا هر کسی حوصله جواب دادن و این همه نوشتن رو نداره.

  من تکنیک زنگ مقدس رو انجام میدم هرچند من با این ک برنامه هامم می‌نویسم اجراشون نمیکنم حتی سنگین هم نباشه! چ برسه ب آلارم! ولی تلاشمو میکنم تا با ذهنیت مثبت برم سراغش. تازه برنامه هام اگه اجرا میشده ۹۰ درصد مواقع سر ساعت نبوده.راجب تکنیک یه دقیقه هم با اینکه من کتاب جلوم بازه و فکرم جای دیگه بازم باشه انجام میدم.
  ولی یه چیزیو صادقانه بگم، ک گفتنش هم درست نیست طبق قانون باور و جذب؛. ولی من الان کارم ب جایی رسیده ک فقط میخوام یکی دستمو بگیره ب زووور بلندم کنه تا درس بخونم. دقیقا ب جایی رسیدم ک مشکل من همون قدمه اوله. مثلاً امروز دیگه چون ساعت ۵:۳۰ صبح یا همون صب زود بیدار نشدم(ساعت۱:۳۰بیدارشدم)
  دیگه کلا هی این دست اون دست کردم ، بعدش رفتم سراغ درس و تکنیک، اما کلا جای دیگه بود فکرم! بعد تو ذهنم میومد بیخیییااالل، ولش کن، کی حوصله داره! همین ک اومدی سراغ درس کافیه!مگه بقیه جای تو بودن! کتاب مارک منسون هم خوندم انگار منو می‌شناخت!
  چرا واقعا اینطوریم!!؟ مرز بی‌خیالیه منه نه؟!
  اینم بگم من کلا ادمیم ک دوس دارم تو خودم سیر کنم چون همفکر و هم صحبت ندارم! برا همین می‌نویسم ک گاهی جواب نمیده واسم.

  • سلام. شاید بهتر باشه از یه تکنیک دیگه استفاده کنیم. شما به هر حال برای تغییر باید از دایره آسایشتون خارج بشید. این دایره آسایش خیلی پویاست. اگه سعی کنید ازش خارج نشید، به مرور کوچیک‌تر و کوچیک‌تر میشه و بیشتر و بیشتر شما رو فلج می‌کنه. برای همه همینه. برای خارج شدن از دایره آسایش و بزرگ‌تر کردنش، از این تکنیکی که می‌گم استفاده کنید: تا جایی که میشه کارهایی که قصد انجامش رو دارید بشکنید. فکر نتیجه رو نکنید و فقط و فقط روی پروسه تمرکز کنید. مثال می‌زنم. فرض کنید که می‌خواید ورزش رو توی برنامه‌تون قرار بدید اما هر بار برنامه می‌ریزید، انجامش نمی‌دید. خب بهترین راه اینه که برنامه رو سبک‌تر و سبک‌تر کنید. مثلا بگید که امروز فقط یه شنا می‌رم. یه شنا رفتن، کار پنج ثانیه‌ست. یه جورایی برای خودمون تحقیرکننده‌ست اگه نتونیم این شنا رو بریم. درسته؟ پس همین یه شنا رو برای امروز برید. به این فکر نکنید که با یه شنا رفتن چند قرن طول میکشه که عضله‌هاتون قوی‌تر بشه (فکر نکردن به نتیجه). فقط و فقط به انجام دادن اون کار فکر کنید (فکر کردن به پروسه). نتیجه، وقتی که وقتش برسه خودش کم‌کم ظاهر میشه.

   این فکر کردن به نتیجه و مقایسه کردن، تموم انگیزه شما رو نابود می‌کنه. بازم می‌گم، اگه از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید بهتره که خودتون رو تا جایی که می‌تونید محدود کنید. شبکه‌های اجتماعی، جوری تخم مقایسه کردن رو زیرپوستی در ذهن‌تون می‌کاره که خودتون هم نمی‌فهمید کی این همه از زندگی خودتون و آینده‌تون ناامید شدید.

 206. یه سوال خیلی مهم دیگه، ک برام پیش اومد اینه ک خب طبق تکنیک و اطلاعات ب دست آمده ۲۵ دقیقه حالا اصلا ما میگیم یه ساعت، برای تمرکز مغز مناسبه..
  ولی کنکور یا ازمونا ک وقتش ۳ تا ۴ ساعته رو باید چیکار کنیم!!!؟
  حالا این ب کنار، الان ب نظرتون اونایی ک ۱:۳۰ اینا درس میخونن و مغزشون عادت کرده، نسبت ب اونایی ک می‌خوان از این تکنیک استفاده کنن، تو میزان کیفیت و تمرکز و نتیجه ازمونشون تاثیر بهتری نمیذاره؟؟!!یعنی افرادی ک بازه ی ۱:۳۰ دارند بنا ب دلیل عادت،، بهتر از پودومویی ها عمل میکنن؟؟ یا نه و ربطی نداره؟؟!!

  لطفااا ب سوالام سریعتر جواب بدید .. مرسی از مهربونی شما..

  • سلام و ممنونم.

   من قول نمی‌دم که بتونم جواب کامل و بی‌نقصی براتون در چنته داشته باشم ولی سعی‌ام رو می‌کنم. به هر حال حدود یک سالی میشه که از این موضوع دور هستم.

   در خصوص پایبند نبودن به قول‌هایی که به خودمون می‌دیم باید بگم که این موضوع یه امر طبیعیه و تقریبا همه درگیرش هستند. مشکل در اصل این نیست که نمی‌تونیم به قول‌هامون پایبند باشیم، بلکه مشکل اصلی اینه که قول‌هایی به خودمون می‌دیم که از دایره‌ی آسایشمون اونقدر فاصله داره که ناخوداگاه اون‌ها رو پس می‌زنیم و در نهایت به قول‌هایی که به خودمون می‌دیم پایبند نمی‌مونیم. لازمه که برای برنامه‌ریزی هوشمندانه عمل کنیم تا ناخودآگاه اون رو پس نزنیم. اگه منِ فردا رو شخص دیگه‌ای در نظر بگیریم و از بیرون بهش نگاه کنیم و طبق توانایی‌هاش براش برنامه بریزیم اینجوری ناامیدمون نمی‌کنه. من فکر می‌کنم لازمه یکم با خودتون مهربون‌تر باشید.

   نکته‌ای که این بین هست اینه که هرچقدر هم هوشمندانه برنامه‌ریزی کنیم، باز هم امکان اینکه متعهد به برنامه نباشیم وجود داره. اما چرا؟ چون مغز ما دوست داره که در نقطه آسایشش باقی بمونه و برنامه‌ریزی برای پیشرفت یعنی خروج از این دایره. حالا اگه اونقدری اراده نداشته باشیم که بتونیم حتی یه قدم از این دایره خارج بشیم، دیگه کاری از دست هیچ احدی بر نمیاد. نویسنده کتاب «حل معمای تعلل‌ورزی» یه جایی اشاره می‌کنه که اگه حتی حاضر نباشیم قدم اول رو برداریم دیگه امیدی برای راهکارهای دیگه وجود نداره. یعنی یک عدد صفری که در هرچیزی ضربش کنیم باز صفر میشه.

   من بهتون پیشنهاد می‌کنم که از دو تا تکنیک استفاده کنید. اول تکنیک زنگ مقدس که توی لینک زیر می‌تونید بخونید. و دوم تکنیک یک دقیقه‌ای.

   https://www.ilola.ir/927

   با استفاده از زنگ مقدس اول زنگ ساعت موبایل رو تنظیم کنید و فقط اون چیزی که توی برنامه‌تون هست رو اجرا کنید. برای یک دقیقه. معمولا وقتی شروع به انجام کار می‌کنیم، دلمون نمی‌خواد که قطعش کنیم. شما خودتون رو با نیم‌ساعت و یک ساعت درس خوندن نترسونید، بلکه به خودتون بگید که من یک دقیقه یک نگاه به کتاب می‌ندازم. امتحان کنید، شاید جواب گرفتید.

   و اما به عنوان چاشنی این تکنیک‌ها، با خودتون مهربون باشید.

   یه موضوعی هم که هست شما از همین الان سنگ بزرگ رو نشونه گرفتید. فیلم‌ها و سریال‌ها و کتاب‌های داستانی-تخیلی یا حتی کتاب‌های خودیاری خیلی زیادی این امید رو درون ما به وجود میارن که میشه یه دفعه به همه‌چیز رسید. فقط کافی اراده کنی، فردا صبح زود بیدار بشی، یه برنامه‌ی سخت بنویسی و بهش متعهد باشی. و دقیقا وسط مشکل اصلی ما رو تنها می‌گذارند. هیچکدوم راه درستی بهمون نشون نمی‌دن که خب چطوری؟ فقط یه سری حرف‌های کلیشه‌ای.

   البته اشتباه نشه، این چیزها بازار داغی داره چرا که آرزوی من و شما رفتن ره صد ساله در یک روزه. ورزش سنگینی که امروز نفس من رو می‌بُره، اگه دو سال پیش انجام می‌دادم، من رو راهی قبرستون می‌کرد ولی امروز میشه. واقعیتش اینه که ما باید خودمون رو آماده کنیم و نم‌نم به هدف نزدیک بشیم.

   در خصوص زمان پومودورو شما می‌تونید اون رو بسته به نیازتون تغییر بدید. ۲۵ دقیقه یه زمان بهینه برای اغلب کارهاست. مقدار زمانی که معمولا آدمیزاد در این بازه متمرکز می‌مونم و بعدش کم‌کم تمرکزش رو از دست می‌ده. ولی این قانون همیشگی نیست.

   یه موضوع در خصوص جمع‌آوری مطلب خدمتون عرض کنیم. این غریزه‌ی آدمیزاده که بخواد جمع کنه. این جمع کردن مطلب و کتاب و رساله هم از همین قانون پیروی می‌کنه. شما باید خودآگاهانه دور و برتون رو خالی و خلوت کنید. سعی کنید که همه‌چیز، شامل مطالب رو اولویت‌بندی کنید، و صرفا به کارهایی برسید که اولویت بالاتری دارند و بقیه رو به معنای واقعی دور بریزید. در خصوص مطالب اون‌ها رو از روی گوشی حذف کنید.

   اگه از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید این مطلب رو بخونید و برای صلاح خودتون هم شده اکانت‌هاتون رو غیرفعال کنید:
   https://www.ilola.ir/3864

   حالا مجال صحبت در این باره نیست ولی به طور خلاصه این عدم توانایی در انجام پیوسته‌ی کارها تا حدودی به موبایل و وب برمی‌گرده. ماها قدرت «سر رفتن حوصله» رو از دست دادیم چرا که به محضی که حوصله‌مون سر رفته، موبایل رو دستمون گرفتیم و کاری کردیم. انجام کارهای مفید، تقریبا همیشه همراه با بی‌حوصلگی و کسالت بوده. وقتی ما این قابلیت رو از دست دادیم، به محضی که به کسالت می‌رسیم، دوره رو می‌شکنیم و اون پیوستگی رو از دست می‌دیم. چیزی که شما می‌فرمائید مشکل درصد بزرگی از مردمه. تنها راه‌حلی که اون هم به مرور می‌تونه کمک‌تون کنه کنار اومدن با کسالته. یکی از بهترین راه‌هاش هم انجام مدیتیشنه.

   اینکه کنکور اصلا آزمون استانداردی برای تعیین افراد شایسته هست یا نه خودش جای سوال داره چه برسه جزئیاتی مثل زمانش. اما در کل زمان پومودورو، چیز ثابتی نیست. بسته به نیاز می‌تونید تغییر بدید. مثلا خود من وقتی شروع به نوشتن می‌کنم تازه بعد از ده بیست دقیقه دستم گرم می‌شه و به راحتی تا یک، یک و نیم ساعت روی کارم متمرکز می‌مونم. البته تمرین هم موثره و معمولا افرادی که توان ذهنی‌شون با تمرین مستمر، برای متمرکز موندن، بالاتر می‌ره، مسلما راحت‌تر و بیشتر متمرکز می‌مونند. توی کتاب یادگیری هوشمندانه در این خصوص هم حرف زدم که می‌تونید کتاب رو از طریق لینک زیر تهیه کنید و بخونید:
   https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills/

 207. من اینطوریم ک فقط مطلب جمع میکنم! جدی الان یکی دیگه من بود و از من کمک میخواست طوری بهش اطلاعات میدادم ک احتمال زیاد برای مفید بود و کردم این کارو قبلاً.. ولی حیییف ک خودم فقط جوگیرم..
  کمکمممم کنییییید.. چیکااار کنم!! تا پیوسته بشم!!
  من وقتی حالم بد میشه یا یهو بی حوصله میشم اصللا طرف درس نمی‌رم.. الان شاید بگید روحیم رو تقویت کنم مشکل اینه من پیوسته نیستممم .. می‌خوام پیوسته باشم واقعا روانی شدمممم..
  اگه طرز حرف زدنم طوری بود ک ناراحت شدید شرمنده..

 208. یه چیزه دیگه.. اگه این تکنیک بشه ۳۰ دقیقه ب جای ۲۵ اشکالی داره؟؟

 209. سلام.. من خیلی نیاز ب کمک دارم خیلی.. از خدا ممنونم ک با این سایت منو آشنا کرده..
  راستش من حدود یه سال دیگه کنکور دارم و رشتم تجربیه..
  حالم بده واقعا.. می‌خوام گریه کنمو سرمو بکوبم ب دیوار از بس ک مثله آدم حتی در حده یه هفته ب خودمو قولام پایبند نبودم و پیوسته درس نمیخوندم..
  دیوانه شدم.. کلی کتابو چیزای روانشناسیو انگیزشی خوندم ولی تمام تلاشام میانگین در حده پنج روز بود.. چیزای روانشناسی می‌دونم در مورد عادت ولی باز عمل نمیکنم..
  حدودا دوسالو نیمه اینطوری شدم..
  همش هم ب خاطر مشکلات عاطفیو آشفتگی ذهنیم بود و هست وگرنه من یادمه از همون اول ابتدایی تا سال نهم فوق‌العاده بچه درس خونی بودم و درسو دوس دوس داشتم و دارم..
  نمییییدونممم چ کنم؟!! همین امروز هم تا یه ساعت اونم بدون تمرکز تکنیک پومودورو رو رفتم ولی بعدش چون ساعت ۵ صبح بلند شدم،خوابیدم و بعدش هم درس نخوندم..
  البته بگم ک مشکل اساسیه من درس مدرسه نیست!شاگرد ممتازم البته ب جز امسال اونم تو کل سال تحصیلیم!
  مشکل، هماهنگ و متعهد بودن حتی برای یکبار به برنامه ازمونه ک هیچوقت نبودم..
  من می‌خوام درصدای عالی داشته باشم و رتبه عالی بیارم.. هر چند تلاش کردنه برام مهم تره ک ندارمش..
  تو این دوسال همش دنبال این بودمو هستم ک چیکار کنم!! حوابش رو میگیرم ولی بدون عمل!!
  خیلی بده ۹۰ درصد چیزارو بدونی ولی تلاشت درحده ۱۰ درصد باشه..
  فقط هم کتابهای غیر درسی میخونمو وب گردی میکنم.
  ولی شما کمکم کنید خواهشاً حتی.حال درست و درمونی ندارم.
  نمی‌دونم چیکار کنم!!؟کمکم کنید توروخدا .. هرچی میدونید بگید.. لطفاااا
  منتظر پاسخ شما هستم..

 210. سلام خدا قوت راستش این برنامه ای که دادید به نظرم خیلی میتونه موثر باشه ولی چن سوال ذهنمو درگیر کرده اول اینکه درسای جدیدو چجوری میتونم تو پومودرو 1 فقط نگاه بندازم و دوم اینکه اگه مطلبی رو یاد نگیریم اون وقت چی؟

  • سلام و ممنونم

   راستش من فکر می‌کنم که بیست و پنج دقیقه برای یه نگاه اجمالی وقت کمی نباشه، اما به هر حال زمان‌های پومودورو دست خودتتونه و می‌تونید بسته به نیاز سرفصل کم یا زیادترش کنید.

   در خصوص مطالبی که یاد نگرفتیم، تجربه شخصی من میگه باید کمی به مغز فرصت بدیم. متیو واکر، خواب رو یه قسمت مهم از یادگیری می‌دونه. فکر می‌کنم اگه مطلبی که می‌خواهید کار کنید و یاد نمی‌گیرید رو به چند روز متوالی بشکنید، خواب کار خودش رو می‌کنه و کم‌کم سرنخ‌هایی از مطلب، هرچقدر هم پیچیده باشه دستتون میاد.

 211. ببخشید من اول اس دادم بعد جواب منو نمیدید و جواب یکی دیگه رو میدید واقعن که

  • سلام

   حقیقتش تا وقتی که خرید مقالات توی این وب‌سایت باز هست، من وظیفه‌ی خودم می‌دونم که به کسایی که پرداخت انجام دادند در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ بدم (اگه مشکلی در خریدشون داشته باشند.) اگه روزی سرم اونقدر شلوغ بشه که نتونم به این افراد جواب بدم، در کل امکان خرید مقالات رو می‌بندم.

   اما حقیقتش پاسخ دادن به سوال شما دو تا نکته داره. اول اینکه نیاز به دانشی داره که من به خاطر مشغله‌ها کمی ازش دور موندم و پاسخ من ممکنه که جواب درست و به‌دردبخوری نباشه. از طرفی هم نمی‌خوام از سر رفع تکلیف یه جواب سرسری به شما بدم. نکته دوم اینکه من الان واقعا سرم شلوغه و برای جواب دادن به سوال شما باید چندتا منبع رو زیر و رو کنم تا جواب درخوری بدم و با عرض تاسف فرصتش رو ندارم.

   خلاصه که من رو ببخشید. امیدوارم که در آینده نزدیک وقت برای پاسخ دادن به سوالات شما عزیزان پیدا کنم و از طرفی فرصت کنم دانشم رو توی این زمینه ارتقا بدم تا جواب‌های درخوری در چنته داشته باشم.

  • امروز چند نفر مقاله رو خردیدند و با توجه به نام مستعار شما من نمی‌تونم تشخیص بدم که شما کدوم هستید. لطف کنید آدرس ایمیل‌تون رو به eman.amini روی جیمیل بفرستید. در ضمن احتمالا شما مقاله رو خردید. کتاب یادگیری هوشمندانه رو باید از طریق صفحه‌ی مربوط به اون بخرید. قیمت اون کتاب فعلا 6100 تومانه.
   https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills/

 212. سلام ببخشید میگم من وقتی میخوام درس بخونم در کتاب رو باز میکنم مثلن علوم من کلاس هشتم هستم بعد بازش میکنم و میگم وای این خیلی زیاده یه بهونه میارم واسع معلم ولش کن این درس رو نمی تونم و بعضی وقت ها هم خوابم میگیره و بعضی وقت ها اصن وقت ندارم تا بیام کمک مامانم کنم دیر میشه واسه درسام و فصل به فصل روی هم تلنبار میشه و نمی تونم بحونم تازه ما امتحان نوبت اول داشیم این فصل ها روی هم تلنبار شدن و 2فصل رو نخوندم و علومم دو17اوردم و بازم الانم حفظش نکردم و رفتیم برا درسا دیگه وحالا تا نوبت دوم ببیینیم چی میشه تازه درسمم بعد نیستمعدلم بخدا شده19.40ولی راضی نیستم دوست دارم یک بار هم شده مثل نسترن شاگرد اول یا دوم بشم دوست دارم مثل اون بشم و معلما خیلی دوستتم داشته باشن مثل اون واقعن حسودیم میشه و اون میگه4ساعت فیکس میخونم و واقعن هم میخونه ولی یه بار خواستم4ساعت بخونم فشارم افتاد و از بی حالی مردم چشام دراومد وتاز خیلی هم در میان 4ساعت استراحت کردم ولی .اون 7صبح تا 12طهر میخونه من10تا 11.5میخونم واقعن برام خجالت اوره و وقتی میخوام درس بحونم خوابم میاد با اینکه خیلی خوابیدم و..اگه میشه یه راه حلی برام بگین که هم خیلی درس بخونم و هم خوابم نگیره و هم هی نگم وای این درس زیاده و نمی تونم حفظ کنمو پیش معلما محبوب باشم و بیشتر بخ درسام برسم لطفن جوابم رو بدین تورو خدا

  • می‌دونید، شما یه سری مسائل مختلف رو با هم داخل یه پاراگراف آوردید که تفکیک اون‌هایی که براشون جواب دارم از اون‌هایی که سوادش رو ندارم، سخته.

   اینکه وقت ندارید یا وقت نمی‌کنید، رو من بهونه‌های ناخودآگاه می‌دونم. احتمال داره که دلیلش سختی برنامه‌هاتون باشه که یه جور پس‌زدنِ ناخودآگاهانه رو تحریک می‌کنه. بهتره که زیاد خودتون رو با دیگران مقایسه نکنید و فشار بی‌خود و بی‌اندازه به خودتون نیارید. این مدل فشار آوردن نتیجه عکس می‌ده و تازه شما رو عقب می‌ندازه.

   در خصوص خواب هم به نظر من اصلا از خواب کم نذارید. خواب یه نعمتیه که اتفاقا در یادگیری خیلی دخیله.

 213. سلام. مطالبی را که به صورت نکات مهم استخراج می کنم را حفظ کنم یا کمک می کند مطالب را بعتر متوجه شوم

 214. بله من در این مورد اطلاعاتی ندارم ولی وقتی معلم ها سر کلاس درس میدن و همون موقع از اون محبث میپرسند من از همه ضعیف ترم
  بعضی از بچه ها همون ساعت که معلم درس میده درس رو به حافظه میسپارند و میتونن کامل به پرسش های معلم پاسخ بدن
  کلا در دروس حفظی ضعیفم
  نمیدونم ایراد من چیه?

  • من فکر می‌کنم که این موضوع بیشتر برمی‌گرده به «توانایی توجه» در شما. از موبایل یا شبکه‌های اجتماعی یا پیام‌رسان‌ها یا بازی‌های موبایل زیاد استفاده می‌کنید؟ هر کدوم این موارد توجه رو می‌شکنند و باعث می‌شن که بازه‌ی توجه شما کوتاه و کوتاه‌تر بشه.

   یه مطلب در خصوص شبکه‌های اجتماعی نوشتم که می‌تونید اون رو بخونید. توی بخشی از مطلب در خصوص توجه گفتم. توی کتابم هم در خصوص تمرین‌هایی که می‌تونه به بلند شدن بازه‌ی توجه کمک کنه حرف زدم که مطالعه‌ی اون هم توصیه می‌کنم:

   https://www.ilola.ir/3864

   و کتاب:

   https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills/

 215. بله من در این مورد اطلاعاتی ندارم ولی وقتی معلم ها سر کلاس درس میدن و همون موقع از اون محبث میپرسند من از همه ضعیف ترم
  بعضی از بچه ها همون ساعت که معلم درس میده درس رو به حافظه میسپارند و میتونن کامل به پرسش های معلم پاسخ بدن
  نمیدونم ایراد من چیه?

 216. سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  حافظه کوتاه مدت من بسیار ضعیفه
  برعکس حافظه بلندمدتم که شاید خیلی بهتر از دیگران باشه وقتی به این موضوع مطمئن شدم که معلمم هم همین رو مطرح کرد.
  در ضمن من خیلی میخوابم ولی حافظه کوتاه مدتم خیلی ضعیفه
  اگر در مورد حافظه کوتاه مدت مطالعه داشتید ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • سلام و ممنونم
   من فکر می‌کنم توی تعریف‌تون از حافظه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت یکمی دچار اشتباه شدید. منظورتون از حافظه کوتاه مدت اینه که مثلا بعد از چند ثانیه چیزی رو کمتر به یاد میارید؟ یا بعد از یکی دو دقیقه یا ساعت؟ حقیقتش اگه من به شما بگم که چهارتا عدد رو حفظ کن و شما بعد از یک دقیقه اون‌ها رو از حفظ برای من بگید، شما در حال دریافت اطلاعات از حافظه‌ی بلندمدت هستید. حافظه‌ی کوتاه‌مدت حالتش اینه که به سرعت خالی میشه تا جا برای اطلاعات جدید باز بشه. هرچیزی که حتی از چند ده ثانیه قبل به خاطر میارید از حافظه‌ی بلندمدت استخراج میشه.

  • سلام مطالب شما بسیار خوب بود.فقط یک سوال داشتم چگونه مطالب را به حافظه بلند مدت انتقال بدم؟

  • سلام. با تکنیک‌هایی که توی مطلب عنوان شده.

 217. سلام ببخشید اگه میشه حتمن جوابم رو بدین توی کلاسمون 2تا دختر درسخون هست یکی از اونها میگه من روزی 3تا4ساعت درس میخونم و یکیشون میگه30دقیقه میخونم و هر وقت راه ابن 2تا رو میرم درسم بد میشه و میگن ساعت 7صبح پا میشیم من تا 10خوابم تا بییام پا شم 1ساعت میشه درس خوندنم نمی تونم صبح ها زود بلند سم حتی8اونا میگن از 7شروع میکنیم تا 12که مییایم مدرسه و تازه معلما خیلی بهشون توجه میکنن و دوستشون دارن ادم حسودیش میشه چیکار کنم مثل اونا شم تو رو خدا کمکم کنیین

  • ساعت خواب ما آدم‌ها متفاوته. شما هم مثل من احتمالا جغد شب هستید. یه سری هم مرغ صبح یا آدم‌های سحرخیزی هستند. فرهنگ اشتباهی که تقریبا همه جای دنیا جا افتاده اینه که آدم سحرخیز رو آدم با دسیپلین‌تری می‌دونند و معمولا فرصت‌ها (چه در دوران مدرسه چه در دوران کار) برای این افراد مهیا‌تره. تقریبا سی درصد افراد (اگه اشتباه نکنم) مثل من و شما هستند. از اونجایی که خواب مساله خیلی مهمی هست، اصلا پیشنهاد نمی‌کنم که از خوابتون بزنید تا خودتون رو شبیه به کسایی کنید که از نظر بیولوژی متفاوت هستند. بهتره برنامه‌تون رو به دو قسمت تقسیم کنید. یه قسمت برای قبل از خواب و یه قسمت بعد از بیدار شدن. سعی نکنید که مثل اون‌ها بشید. سعی کنید که مثل خودتون باشید، اما با تلاشْ خودتون رو به بهترین ورژن خودتون تبدیل کنید.

 218. حقيقتش من ميتونم ساعت ها درس بخونم و مابينش ورزش کنم چ مجدد برگردم به کارم ، ميتونستم اينکارو انجام بدم ولی حجم فشار روحی که از مشکلات اطراف به ذهنم وارد ميشه بيش از حد توان و ظرفيت من هستش . کاش قدرت مديريت ، قدرت کنترل روي مغز و عواطفمون رو بهمون ياد ميدادن که انقدررر درجا نزنيم و نزنم

 219. سلام، من دانش آموز پشت کنکوری هستم، از مهرماه شروع به درس خوندن کردم، با برنامه ۸ ساعت ۴ کتاب مختلف.برنامم خوب بود اما بعد از یک ماه به ۱۰ ساعت ۵ کتاب مختلف رسوندم، تا دو هفته اول، مشکلی نداشتم اما کمی که گذشت حس میکنم مغزم خسته شده نمیتونم نتیجه مثل قبل توی آزمون بگیرم باوجود اینکه ساعت مطالعه، واقعا فقط مطالعه میکنم ولی بازدهیم ضعیف شده و باعث شده که با کسلی و خستگی درس بخونم و برای هر درس دو ساعت در نظر گرفتم خب معمولا همه درس ها که به یک اندازه نیاز به زمان نداره یک درس که واسم سخت باشه ۳ ساعت طول میکشه، و اینکه وقتی توی این تایم۲ ساعت تموم نمیکنم نمیتونم ۵ کتاب رو بخونم و میشه ۳ کتاب یا ۴ کتاب و اینجوری درس هایی که باید بخونم از برنامم عقب میفتم و اعتماد به نفسم پایین اومده و وقت کم میارم و درس ها انبار میشه و به بودجه بندی کامل آزمون نمیرسم و بعضی درس ها رو نمیرسم بخونم. لطفا در این خصوص راهنماییم کنین.
  با تشکر از شما.

 220. سلام وقت بخیر مطلب آموزنده و تامل برانگیزی بود
  متاسفانه مشکل من اینه که اینقدر کتاب ها مطالب فرسوده و ناکارآمد دارند که از مطالعه یا تلاش برای یادگیری لذت نمی برم و مدام این کار با اجبار و زور که خودم به مغزم وارد می کنم انجام میدهم و حالا که وارد دانشگاه شده ام مغزم واقعا دیگر هیچ اجباری را قبول نمی کند

  • سلام و ممنونم.

   راستش حق دارید اما به این نکته هم توجه داشته باشید که مسیر موفقیت، معمولا از بیابون‌های کسالت‌بار پُره. این بیابون‌ها رو کمتر کسی تحملش رو داره و ازش عبور می‌کنه.

   البته بیشتر منظورم از موفقیت در اینجا، کسب یه مهارت واقعیه. وگرنه خودِ واژه‌ی «موفقیت» بیشتر در نگاه شخص معنی میشه.

 221. من امسال کلاس نهم هستم و برای انتخاب رشته خیلی استرس دارم میخوام برم تجربی ولی همه ناامیدم میکنن میگن نرو سخته و خیلی حرفای دیگه میشه لطفا راهنماییم کنین

  • سلام

   حقیقتش من باتوجه به اطلاعات محدودی که توی کامنتتون هست و از طرفی گرفتاری‌های شدید این روزهام نمی‌تونم راهنمایی مفیدی بکنم. فقط در این حد بگم که سعی کنید بی‌طرفانه به قضیه نگاه کنید. زیاد روی شور و اشتیاق حساب نکنید که دائم زیر پاتون رو خالی می‌کنند. واقع‌بینانه انتخاب رشته کنید. وقتی وارد گود میشیم، اوضاع به قشنگی وقتی که بیرون گود نشسته‌ایم نیست.

  • سلام و خواهش می‌کنم. خوشحالم که براتون مفید بوده.

 222. عالی بود ممنون از زحمتتون انشاءالله نتیجه عالی بگیرم از این برنامه

 223. سلام آقای امینی
  این برنامه فوق العادست
  ازتون ممنونم
  من صبح های فرد باشگاه دارم
  به نظرتون برای اینکه جبران کنم دور اول پومودور رو؛میتونم هر دو دور رو از بعرظهر تا شب ادامه بدم؟

 224. سلام آقای امینی
  در ابتدا ممنونم از راهکار خوبتون
  سوالی داشتم ازتون
  من سال بعد کنکور دارم و امسال ، سال آخر من هست و پایه دوازدهم هستم
  میخواستم بدونم در طول تایم مدرسه چجوری میتونم پومودورو هارو زمان بندی کنم ، چون از صبح مدرسه میرم تا ساعت ۲:۳۰ ؛ درواقع بهترین زمان برای مطالعه رو از دست میدم
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • سلام و عرض ادب. شرمنده‌م از اینکه این روزها فوق العاده گرفتار هستم و فرصت پاسخ دادن به نظر شما رو ندارم.

 225. سلام آقای امینی
  در ابتدا ممنونم از راهکار خوبتون
  سوالی داشتم ازتون
  من سال بعد کنکور دارم و امسال ، سال آخر من هست و پایه دوازدهم هستم
  میخواستم بدونم در طول تایم مدرسه چجوری میتونم پومودورو هارو زمان بندی کنم ، چون از صبح مدرسه میرم تا ساعت ۲:۳۰ ؛ درواقع بهترین زمان برای مطالعه رو از دست میدم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 226. من دوتا سوال داشتم اولی اینکه این تاثیر داره که صدای خودمون رو موقع درس خوندن ظبط کنیم و بهش گوش بدیم ؟
  سوال دومم اینه که میشه مثلا ساعت 6 که مطالعه تموم میشه باز دو ساعت استراحت داشته باشیم چهار ساعت بعدی از ساعت 8 شب تا 12 شب مطالعه داشته باشیم بعدش هم که میخوابیم ؟

  • سلام. در خصوص سوال اولتون باید بگم که بهتره که خودتون آزمایش کنید و میزان تمرکزتون روی درس رو بسنجید. یه موقع‌ست ضبط کردن صدا باعث میشه که میزان تمرکزتون روی درس کمتر بشه و این تمرکز تا حدودی خرجِ نحوه‌ی ضبط کردن و چطور ضبط شدن صدا بشه. در این صورت فکر نمی‌کنم که ضبط کردن صدا مفید باشه.

   در کل فکر می‌کنم یادداشت‌برداری و خلاصه‌نویسی روش بهتری برای درک مطلب باشه.

   در خصوص سوال دوم باید عرض کنم که خواب تاثیر چشمگیری توی یادگیری داره و مطالعه‌ها نشون داده که حتی یه چرت کوتاه بین نشست‌های یادگیری می‌تونه میزان یادگیری مطلب رو افزایش بده. خواب چه برای بعد از یادگیری چه برای قبل از اون مهمه در نتیجه فکر خوبیه که شما دو ساعت بین نشست‌های یادگیری بخوابید. ولی چندتا نکته وجود داره. اول اینکه اگه ۱۲ بخوابید و بخواید که ۸ بیدار بشید، معلوم نیست تموم اون هشت ساعت رو (به خصوص به خاطر فشاری که روی مغز بوده) بخوابید و با کمبود خواب مواجه میشید که به ضرر یادگیری و بازدهی شماست. ثانیا شما خانم هستید و به میزان بیشتری خواب، نسبت به آقایون احتیاج دارید و این موضوع، مورد اول رو پررنگ‌تر می‌کنه. سوم، به نظرم این مقدار فشار برای درس خوندن یکم غیرعملیه و ممکنه باعث بشه که توی بلندمدت، نه‌تنها بازدهی‌تون پایین بیاد، بلکه یه سری از روزها رو از دست بدید. مثلا بعد از دو هفته به خاطر فشار زیاد به مدت یک هفته بیخیال همه چیز بشید. اینجوری فکر کنم اگه فشار رو کمتر کنید ولی حرکت پیوسته و مستدامی داشته باشید بهتر باشه.

 227. وقتی خودم رو تحليل ميکنم ميبينم واقعا از روزي که يادمه به علم علاقمند بودم ، به تفکر و توانايي های ذهن. ولی در تمام مراحل زندگيم از انتخاب کردن متنفر بودم چون هميشه بين دو گزينه مردد ميشدم . اينهارو گفتم که برسم به اينکه من مهندسي خوندم چون علاقه داشتم چون هميشه به خودم ميگفتم من از بيمارستان خوشم نمياد پس حتی به ذهنم خطور نکرد راجع به تجربی حتي فکر کنم نميدونم شايد حوصله ي انتخاب کردن نداشتم.حالا تو سن 27 سالگي در عين اينکه دارم برنامه های مطالعاتي و آيندمو تو مسير مهندسی دنبال ميکنم ،هر چند وقت يکبار به خودم ميگم کاش ميشد يکبار ديگه برگردم به ده سال قبل و پزشکی ميخوندم…کاش الان جربزه شو داشتم که همچين هدفيو دنبال کنم و هی نگم پس تو چند سالگي ميخواي فعاليت کنی. ….( نميتونم خودم رو درک کنم که اين ميل به چي برميگرده) تحت تاثير ميل به ديده شدن هست ؟ تحت تاثير جو جامعه ؟ يا واقعان تمامش برميگرده به اينکه حس ميکنم با اين شغل چقدر زمينه ي مفيد بودن و بازدهي بالايي ميتونم داشته باشم جوری که خودم ازش لذت ببرم.

  • سلام

   من فکر می‌کنم که تجربه‌ی شما، یه تجربه‌ی تقریبا شایع، البته با درجات متفاوت، بین کسایی هست که دنبال اون چیزی رفتند که دوست داشتند و شور و اشتیاق بهش نشون می‌دادند. من اگه از بچگی نسبت به خلبان شدن شور و اشتیاق داشته باشم و وقتی وقتش رسید در زمینه‌ی خلبانی تحصیل کنم و آموزش ببینم، یه جاهایی به شک می‌افتم. چرا؟ چون مسیر یادگیری هر چیزی همیشه هموار نیست و متاسفانه احساسات ما انسان‌ها پایه‌ی محکمی نداره. اینجاست که موانع موجود در مسیر، با اون تصور و انتظاری که از خلبان شدن داشتم جور در نمیاد و دلزده می‌شم.

   دقیقا یادم نیست این بحث رو توی کدوم کتابش آقای کال نیوپورت مطرح می‌کنه. به هر حال اون مسیرهایی که فکر می‌کنیم آرزوش رو داشتیم و نسبت بهشون “احساس” داشتیم با توجه به دخالت همین احساسات، ناامید‌های دردناک‌تری نسبت به مسیرهایی دارند که به اجبار در اون‌ها قدم گذاشتیم. یه نمونه‌ی ساده خود من هستم. من فروشنده‌ام و یادم نمیاد که هیچوقت از این کار خوشم اومده باشه. به اجبار توی این مسیر پا گذاشتم و سختی‌های یه فروشنده شدن رو تحمل کردم. تحمل کردن سختی‌های مسیر وقتی که انتظارات بی‌جا نداریم، ساده‌تره. حالا بعد از بیشتر از ده سال، احساس خیلی خوبی نسبت به کارم دارم. چرا؟ چون خیلی وقت‌ها اون شور و علاقه‌ی ما به کار نیست که ما رو نسبت به کارمون راضی و خشنود می‌کنه، بلکه توانایی ما در انجام اون کار و احساس مفید بودن و با معنی بودن اون کاره که رضایت ما رو تعیین می‌کنه.

   حالا خودتون این دو تا جاده رو تصور کنید. جفتش سختی‌های خودش رو داره و در انتهای هر دو، اگه توانایی انجام صحیح و درست (به نحو احسن) اون کار رو پیدا کنیم، احتمالا رضایت از انجام کار هست. تنها تفاوت وجود احساسات اولیه‌ست که پیمودن مسیر اون جاده رو نه‌تنها آسون‌تر نمی‌کنه، بلکه به خاطر بی‌ثبات بودنش، خیلی وقت‌ها ما رو از پا می‌اندازه.

   من فکر می‌کنم (و البته شاید اشتباه کنم) که شما به جای تغییر مسیر و احتمالا ناامید شدن دوباره در دل مسیر دوم، با این احساست روبرو شو و همین مسیر رو ادامه بده. تلاش کن که به استادی توی همین رشته برسه و از طریق همین رشته فرد مفیدی برای دیگران و جامعه (کوچک و بزرگش هم فرقی نداره) باشی. این جامعه می‌تونه چندتا همکار و شرکتتون باشه، می‌تونه در سطح یه شهر یا کشور باشه. اون وقته که اون رضایتی که دنبالش بودی رو پیدا خواهی کرد.

 228. از صحبت هاتون ممنونم و برای اینکه وقت بسیار با ارزشتون رو برای صرف اینکار گذاشتید.

  “فایل‌های هداسپیس رو باید از طریق اشتراک سایتش بخری. اما اگه امکانش رو نداری، من می‌تونم راهنمایی‌ت کنم که به دستت برسه. البته فایل‌هاش به زبان انگلیسی هست.”

  میشه راهنمای کنین؟؟

  • سلام هادی جان. به آدرس eman.amini روی gmail.com یه ایمیل بهم بزن.

 229. البته واقعا از صمیم قلب عذر خواهی میکنم که تعداد سوال ها بالا بود و اذیت میشین که به این همه سوال جواب بدید..

 230. سلام جناب امینی,
  من امسال پایه یازدهم رو شروع میکنم و در نظر دارم که این روش رو برای درس خوندن بکار ببرم اما انعطاف پذیری این برنامه تا حدودی پایینه میشه راهنمایی بکنین که:
  1-چجوری این برنامه رو با مدرسه وفقش بدم چون بهرحال در مدرسه که نمیتونم درس بخونم؟
  2-ایامی مثل امتحان یا… که مجبوری حتما 1 درس رو بخونی یا بلعکس تمرین های زیادی داری و مجبوری بیش از دو درس رو بخونی ( که دیگه نمیشه از تکنیک Interleaved Practice استفاده کرد ) این مواقع باید چیکار کرد؟
  3-حتی در همین ایام تابستون هم من کلاس هایی مثل ورزش و زبان دارم که باید برم و مشکل تایمی هست که باید به اونها اختصاص بدم که دقیقا میوفتن وسط درس خوندنم و کلا همه ی برنامه هام بهم میریزن و همینطور بعد از ورزش از شدت خستگی توانایی ام برای ادامه دادن درس بکل ناپدید میشه. آیا باید این کلاس هارو ترک کنم؟؟
  چند تا سوال متفرقه هم دارم: اول اینکه تعریف از خود نباشه ولی من از لحاظ هوشی و ذهنی جایگاه بسیار خوبی رو دارم و تیزهوشان هم درس میخونم اما تلاشم بسیار کمه و خیلی اوقات بعد از مدت طولانی ( از نظر خودم ) درس خوندن نگاه به ساعت میکنم و عجیب ترین چیزی که ممکنه رو میبینم : فقط 20 دقیقه گذشته! هر کاری که میکنم نمیتونم در کل بیش از دوساعت درس بخونم و البته با دقیقه هایی استراحت بین هر بیست دقیقه ( هننوز روش شما رو شروع نکردم ولی بزودی شروع میکنم انشاالله ). بنظرم این مشکل خودمه چون از وقتی که یادم میاد تا وقتی که پایه نهم رو تموم کردم بدون تلاش کمی نمره هام 20 بود و این باعث میشد که به درس خوندن عادت نکنم و الان این بزرگترین مشکلمه.نظر شما چیه باید چیکار کنم تا بقول شما ماهیچه ارادمو قوی کنم؟؟

  سوال دومم اینه که من خیلی از اوقات به این فکر میکنم که اگر کنکور ( رشته تجربی هستم ) قبول نشدم آینده شغلیم چی میشه؟ بیکار میمونم؟؟ چون من هیچ علاقه ای به کار های فنی و بدنی ندارم و ترجیح میدم برای شغلم چیزی رو انتخاب کنم که مغزمو درگیر کنه نه بدنمو. میتونین نظری در این مورد بدین؟

  و سوال آخر: چجوری میتونم آهنگ های هد اسپیس رو دریافت کنم؟؟

  • سلام هادی جان. من در خدمت شما هستم.

   ۱) این برنامه فقط یه نمونه‌ست برای اینکه به خواننده نشون بده چطوری از پومودوروها استفاده کنه. شما باید بر اساس نیازهای خودت، این برنامه رو تغییر بدی. مثلا شمایی که نزدیک به شش ساعت مدرسه یا کلاس تشریف داری، مسلما باید این برنامه رو سبک‌تر کنی. یه زمانی رو برای درس خوندن در نظر بگیر (مثلا دو ساعت) و بعد پومودوروها رو درون اون بازه‌ی زمانی بچین. شاید بگی «دو ساعت که خیلی کمه»؛ یکم حوصله کن تا برات توضیح بدم.

   ۲) ایام امتحان اوضاع برای کسایی که در طول سال درس رو نگرفتند فرق می‌کنه. قبلا بهش می‌گفتم «خر خونی» ولی فکر می‌کنم که کلمه‌ی مناسبی نباشه. توی ایام امتحان، بچه‌ها معمولا انباشته‌خوانی می‌کنند. حالا این انباشته‌خوانی چی هست؟ سعی می‌کنند شب امتحان یا دو سه روز مونده به امتحان، کتابی رو که تا حالا بهش خارج از مدرسه نگاه نکردند، بخونند. آیا این روش برای نمره گرفتن جواب میده؟ با عرض تاسف باید بگم که بله، جواب میده و اشکال سیستم آموزشی ما دقیقا همینجاست. حالا چرا؟ چون با انباشته‌خونیِ شب امتحان، مواد درسی توی ذهن دانش‌آموز برای چند روز می‌مونه و بعد به کل محو میشه. به عبارتی سال تحصیلی و درصد زیادی از اون چیزهایی که یاد گرفته به باد فنا می‌ره. من فکر می‌کنم اگه کسی در طول سال، به خوبی و هدفمند مطالعه کرده باشه، احتمالا وقت امتحان لازم نیست که تمام وقتش رو برای اون امتحان کنار بگذاره و برنامه‌ش رو به کل تغییر بده. با این حال برای گرفتن نمره‌ی بهتر، شاید بهتر باشه که تکنیک Interleaved رو موقتا کنار بذارید و به همون انباشته‌خونی بپردازید. اما یادتون باشه اون چیزی برای آینده (مثلا کنکور) بهتر توی ذهن شما می‌مونه که در طول سال خونده‌اید و انباشته‌خونی نکردید.

   ۳) ورزش چیز خوبیه و اگه به یادگیری و سلامت مغز اهمیت می‌دید باید همیشه در برنامه‌ی روزانه‌تون ورزش وجود داشته باشه. با علم به این موضوع، باید اولویت‌بندی کنید. ما در طول روز فقط بیست و چهار ساعت فرصت داریم که باید نزدیک به نه ساعت از اون رو بخوابیم. برای یادگیری خواب اگه از زمان مطالعه مهم‌تر نباشه، کم‌اهمیت‌تر نیست. اینجاست که اهمیت اولویت‌بندی مشخص میشه. دیگه این شما هستید که برای زندگی‌تون تصمیم می‌گیرید. ورزش و خواب رو جزء اولویت‌های اصلی قرار بدید (اصلا فکرش رو نکنید که برای رسیدن به بقیه از این دو مورد بزنید) و زمان باقیمونده رو به اولویت‌های بعدی اختصاص بدید. یادتون باشه که برای نوشتن برنامه، به خودتون سخت نگیرید.

   ۴) نمی‌دونم در طول ده-پونزده سال گذشته آموزش پرورش چه تغییری توی سیاست‌هاش داده اما این موضوعی که می‌فرمائید به شدت شایع هست. زمان ما، توی هر کلاس نهایتا یک یا دو نفر اینجور باهوش به حساب میومدند؛ اون هم کلاس‌های چهل پنجاه نفری. اما الان توی هر کلاسی بیست سی نفری، چهار پنج نفر مثل شما هستند. شاید سیستم آموزشی می‌خواد پا جای پای سیستمی بذاره که توی کشورهای غربی تلاش می‌کرد عزت نفس و اعتماد به نفس رو به بچه‌ها تزریق کنه و الان خیلی از روان‌شناس‌ها به شکست این پروژه اذعان دارند. به هر حال مشخصه که سیستم آموزشی از سختی درس‌ها کم کرده. این موضوع باعث میشه که درصد بیشتری، بدون تلاش قابل توجهی، نمره‌ی قابل قبولی دریافت کنند و یاد نگیرند که تلاش کنند. من بهش می‌گم نفرین هوش ولی شاید بهتر باشه بهش بگیم «نفرین سیستم ناقص.» به هر حال، متاسفانه شما هم جزء اون افرادی هستید که تلاش کردن رو یاد نگرفتید. الان هم با برنامه‌ریزی برای شش-هفت ساعت درس خوندن نمی‌تونی این موضوع رو تغییر بدی چرا که سختی این برنامه‌ها امکان اجراش برای مدت طولانی رو ازت می‌گیره. چون جوان هستی، انعطاف‌پذیری بیشتری داری ولی باز هم باید دقت کنی که گام به گام جلو بری. بالاتر گفتم که با دو ساعت شروع کن. دلیلش همین بود. شما یه زمانی رو برای مطالعه کنار بذار، بهش پایپند باش که تحت هر شرایطی اون رو انجام بدی (مثلا پنج روز در هفته – دو ساعت در هر روز) و هر سه هفته یه بار نیم ساعت به این زمان اضافه کن تا کم‌کم به سه چهار ساعت در طول روز برسی. یادت باشه هرجایی احساس کردی که به نحوی داری از زیر درس خوندن در می‌ری، زمان رو برگردون به حالت قبلی و به برنامه بچسب. اینجا پیوستگی و پاره نکردن رشته مهم‌تر از اون نیم ساعت اضافه‌تره. اینجوری به مرور اراده‌ت قوی‌تر میشه. توی کتاب یادگیری هوشمندانه، روش‌هایی برای تقویت اراده گفتم که خوندن اون‌ها هم خالی از لطف نیست.

   https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills

   ۵) هم طبیعیه که نگران باشی هم وسواس در این نگرانی می‌تونه باعث بشه که پیشگوییت درست از آب در بیاد. خارجی‌ها بهش می‌گن self fulfilling prophecy. یعنی پیشگویی که شرایط رو برای بوجود اومدن اون چیزی که توی پیشگویی وجود داره مهیا می‌کنه. بذار یه مثال بزنم. فرض کن من یه تریبون جهانی دارم. میام و می‌گم که من پیش‌بینی می‌کنم فردا قیمت طلا دو برابر میشه. حقیقتش اینه که قرار نبوده که قیمت طلا اضافه بشه ولی این حرف من باعث میشه که همه بریزن توی بازار و طلا بخرند. عرضه و تقاضا جور در نمیاد و قیمت طلا بالا می‌ره. چرا قیمت طلا بالا رفت؟ آیا من عالم غیب هستم؟ نه. فقط به دلیل اینکه اون حرف من، باعث شد که مردم طلا بخرند و هجوم مردم قیمت رو بالا برد. شما الان نگرانی که اگه موفق نشی چی. بعد همین نگرانی ذهنت رو درگیر می‌کنه و اجازه نمی‌ده که توانایی ذهنیت صرف کاری بشه که باید (درس خوندن). بعد که درس نخوندی، توی کنکور هم موفق نمیشی و همون چیزی که ازش می‌ترسیدی سرت میاد. بیخیال هادی جان. بذار آینده، وقتی وقتش رسید، خودش برات تعیین کنه که چی قراره پیش بیاد. الان درس‌ت رو بخون و کاری به چیز دیگه نداشته باش. در ضمن، نگران آینده هم نباش. اگه آقای هراری رو بشناسی می‌دونی که جزء متفکران بزرگ حال حاضر دنیاست. یه جایی اشاره می‌کرد که توی دنیای ما تقریبا هر ده سال یه جهش بزرگ رو داریم. کسایی توی آینده موفق هستند که یاد بگیرند با جهش‌ها خودشون رو وفق بدن. شاید اون گرایش پزشکی که شما الان براش جون می‌کَنی، چهار سال دیگه نیازی به نیروی انسانی نداشته باشه و کارهاش رو یه کامپیوتر یا روبات انجام بده. اون چیزی که آینده‌ی موفق تو رو مشخص می‌کنه، انعطاف‌پذیری و توانایی وفق دادن خودت با شرایطه. الان فعلا فکر و ذکرت همون درس و استفاده از زمانت باشه. الان که بتونی خودت رو با شرایط وفق بدی و برنامه برای درس خوندن و تلاش کردن بچینی، خودت رو جوری ساختی که آینده هر چی هم باشه جزء انسان‌های موفق باشی چون یاد گرفته‌ای که با شرایط سازگار بشی. در ضمن، اتفاقا بهتره که یاد بگیری که غیر از مغزت، بدنت رو هم درگیر کنی. اگه نتونی با این ترس کنار بیای و یاد بگیری که گاهی لازمه جون بکَنیم، برای آینده و احتمالاتش هیچوقت آماده نخواهی شد. از اون چیزی که آینده توی چنته داره نترس. خیلی وقت‌ها لذت عمیق زندگی، از پس کارهای سخت و یدی خودش رو نشون میده.

   ۶) فایل‌های هداسپیس رو باید از طریق اشتراک سایتش بخری. اما اگه امکانش رو نداری، من می‌تونم راهنمایی‌ت کنم که به دستت برسه. البته فایل‌هاش به زبان انگلیسی هست.

 231. @صبا

  اصلا اینجوری فکر نکنید. یعنی چی «آینده من از دست رفت؟»؟ این نوع تفکر استرس بی‌اندازه‌ای رو به شما وارد می‌کنه و باعث میشه که اون چیزی که ازش می‌ترسید واقعا سرتون بیاد. شما اگه می‌تونید روزی ده ساعت درس بخونید و بهش متعهد بمونید و فکر می‌کنید که بازدهی بالایی دارید، همین کار رو انجام بدید. من فکر می‌کنم که مغز آدم‌های معمولی مثل من، قادر نیست که این حجم از اطلاعات رو پردازش کنه.

 232. سلام.من یک فرد کنکوری هستم.تا دوم دبیرستان معلمانم بهم میگفتن رتبه دورقمی خواهم شد.از سوم نخوندم چون کلا زیر و رو شد الان من ساله دومم هست که میخوام پشت بمونم.با ساعت مطالعه ای که‌نوشتید من نمیتونم به یه رتبه خوب برسم چون رتبه من خیلی بد اومده بود.من روزی ده ساعت مطالعه رو تجربه کردم و‌مشکلی نداشتم در امر یادگیری.الان موندم کدوم راهو برم!اینده من از دست رفت یعنی؟

 233. به نظرم مشکلی نیست. مهم اینه که شما در طول مدت پومودورو بتونید متمرکز بمونید. کم یا زیاد کردن زمان پومودورو و استراحت، تا حدودی بستگی به خودتون داره و می‌تونید اون‌ها رو براساس نیازتون شخصی‌سازی کنید.

 234. سلام نظرتون راجع به بازه های 30 دقیقه مطاله و 10 دقیقه استراحت چیه؟؟؟

 235. سلام

  خواهش می‌کنم. نظر لطفتونه.

  افرادی که مثل شما هستند کم نیستند و نکته‌ی جالبش اینجاست که تا کلاس دوم دبیرستان (به وقت ما) و کلاس دهم (در نظام شما) به راحتی جلو می‌رن و بیست‌ها رو یکی یکی درو می‌کنند. متاسفانه این استعداد و توانایی ذهنی، برخلاف ظاهر قدیسش، به نظر من، نفرین سنگینی با خودش به همراه داره.

  نظام آموزشی، با توجه به اینکه نمی‌تونه برای هر شخص برنامه‌ی معینی تعیین کنه، ناگریزه یه برنامه‌ی جامع برای همه ترتیب بده. از طرفی، نظام آموزشی ما، مشکل کم نداره. این‌ها باعث میشه تا افرادی مثل شما که با استعداد و توانایی بالای ذهنی به دنیا اومدند، نیازی به تلاش برای عملکرد متوسط و خوب نداشته باشند. عدم نیاز به تلاش برای کسب «نتیجه» باعثِ بوجود اومدن عادت‌های نه‌چندان خوشایندی میشه. واضح‌ترینش، تمنای کامیابیِ سریع هست. مثل دوره‌ی ابتدایی که با گوش کردن سر کلاس، نمره‌ی کامل رو می‌گرفتید، شما انتظار دارید که هر چیزی رو با کمترین تلاشی به دست بیارید. اینجاست که دلیلِ اون پرت شدن حواس‌ها مشخص میشه. وقتی مغزتون روندی، غیر از روندی که بهش عادت داره رو مشاهده می‌کنه، می‌خواد به اون چیزی که براش «آشناتر» هست برگرده. تمرکز، مرور چندباره‌ی یک موضوع و تلاش برای یادگیری و در نهایت به دست آوردن نمره، برای مغز شما «ناآشنا» است.

  چیکار میشه کرد؟ ساخت عادت جدید برای متمرکز موندن در حین مرورهای چندباره. مغز همه‌ی ما انعطاف‌پذیره و مغز شما با توجه به سن‌تون، انعطاف‌پذیرتر از منی هست که سی سال رو رد کردم. مغزِ انعطاف‌پذیر، امکان و توانایی ساخت عادت‌های جدید و از بین بردن عادت‌های بد رو بالاتر می‌بره.

  بهتره که با یه «نشون» شروع کنیم و فقط روی یک جنبه از مشکلاتی که فرمودید کار کنیم: متمرکز موندن روی برنامه. فرمودید که بعد از چند روز، پا پس می‌کشید و به تنظیمات پیش‌فرض برمی‌گردید. اگه دایره‌ی تمرکز شما رو با شعاع n در نظر بگیریم، هر بار برنامه رو شروع می‌کنید، از مرکز دایره به سمت سطحش حرکت می‌کنید. وقتی اندازه‌ی شعاع n حرکت کردید، به آستانه‌ی دایره‌ی تحمل‌تون برای تمرکز برخورد می‌کنید. وقتی به اون آستانه رسیدید دو تا انتخاب دارید: ۱) به تنظیمات پیش‌فرض برگردید (نقطه‌ی آسایش)؛ یا ۲) از نقطه‌ی آسایش خارج بشید و از اون شعاع n عبور کنید.

  گزینه‌ی اول، راحته و معمولا انتخاب مغز خزنده‌مون همینه (این قسمتی از مغزه که با حیوون‌ها شریک هستیم). گزینه‌ی دوم، نیاز به تلاش خودآگاهانه داره و سخته. هر چیز سختی، حس درد رو توی مغز ما فعال می‌کنه و هر چیز دردناکی این سیگنال رو به مغز می‌ده که به تنظیمات پیش‌فرضش برگرده. اینجاست که تحملِ خودآگاهانه‌ی درد برای خروج از نقطه‌ی آسایش، باعث میشه که نقطه‌ی آسایش به مرور بزرگتر بشه و توانایی شما برای (در اینجا) تمرکز بیشتر و بیشتر بشه.

  نکته‌ی مهم اینه که خروج از نقطه‌ی آسایش باید حساب‌شده باشه. برنامه‌ی خیلی سنگین برای یه ورزشکار تازه‌کار، فقط موجب مجروح شدنش میشه. این قضیه برای همه صادقه. شما ابتدا سعی کنید که پنج روز متمرکز بمونید. بعد شش روز و به همین ترتیب ادامه بدید تا یواش یواش شعاع این دایره بزرگتر بشه.

  به نظر من الان لازم نیست که روی جنبه‌ی دیگه‌ای کار کنیم. بهتره که صبور باشید و کم‌کم و گام‌به‌گام جلو بریم. با این حال می‌تونید کتاب «یادگیری هوشمندانه» رو از طریق همین وب‌سایت بخرید و تکنیک‌هایی که برای متمرکز موندن رو آموزش دادم مطالعه کنید. لینک دانلود کتاب: https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills

 236. سلام واقعا ممنون مقاله خیلی خوبی بود در واقع بهترین مقاله ای بود که خوندم
  من یه کنکوری ام که یه مشکل بزرگ دارم من تا سال دهم اصلا درس نمیخوندم حتی قبل از امتحان کتابو میگرفتم یه نگا میکردم بعد نمره کامل رو میگرفتم کلا بیست بودم ولی خوب نه تو همه درسا تو درسایی که دوست داشتم تا پایه نهم کلا بیست بودم ولی الان فقط تو درسای ریاضی حسابان فیزیک شیمی کلا تخصیا که جزئ رشتم که ریاضی فیزیکه بیستم ولی بقیه رو که دوس ندارم شاید تو کلاس هم گوش نمیدم ولی خوب مثلا عمومیا رم کامل میگیرم منظور من از اون درساییه که الکین مثل جغرافیا و تاریخ ایناست که کلا به رشتم نمیخوره تو اینا واقعا بدم همه اینا رو گفتم تا یه شناخت از سطح تحصیلیم داشته باشین یعنی کلا من شاید تو روز یه ساعتم درس نمیخوندم حتی شاید از اول دبستان من کلا از تکرار بدم میومد خوب یعنی چی صد بار ار یک تا صد و به حروف بنویسم ولی خوب اگه بحث یه مطلب جدید بشه کاملا هوشیار میشم و دقیق گوش میدم و خیلی سریع میفهمم و از معلم حتی سوالای جزئی و ریز بینانه میپرسم ولی اگه یه جلسه وقت مرور بشه من هر کاری میکنم نمیتونم روش تمرکز کنم هی مغزم یه طرف میره از دکمه معلم تا لک روی شیشه
  یه مشکل دیگه هم اینه که خیلی ارادم سسته من هی میگم از امروز یه ادم جدید میشم بعد دیگه نهایتا تا چهار روز اون رویه ادامه داشته باشه دوباره برمیگردم رو تنظیمات پیشفرض من واقعا میخوام رتبه خیلی خوبی تو کنکور کسب کنم چون احساس میکنم کاملا درس رو میفهمم ولی خیلی سریع یادم میره یعنی کل روز اول یادمه حتی شاید به خودم بیام ببینم دارم به مبحث جدید مورد بحثم فکر میکنم حالا نمیدونم این فراموش کردنم بخاطر مرور نکردنه یا حافظم مشکل داره
  من میخواستم از شما کمک بگیرم تا بتونم تو کنکور موفق شم
  و نکته مهم من برعکس همه از درس خوندن خوشم میاد و لذت میبرم ولی متاسفانه افسار افکارم دستم نیست یعنی دارم حسابان تست میزنم بعد میبینم دارم به لوازم تحریری که میخوام بخرم فکر میکنم یا اینکه چرا کولر صدا میده کلا یه چیزی غیر از درس که این خیلی حس بدیه و اینکه خیلی میخوام ساعت مطالعه فعال و سودمندم زیاد بشه
  واقعا ممنون میشم واسه این مشکلا بهم کمک کنید

 237. خواهش می‌کنم.

  راستش فکر می‌کنم که راهکار در دل حرف‌هاتونه: اولویت‌بندی. مطمئنا یه سری چیزها مثل خانواده رو نمیشه کنار گذاشت، اما می‌شه یه گفتگوی کوتاهی داشت و ازشون کمک خواست. مطمئنا پاسخ به درخواستتون از سوی خانواده، به خصوص که برای هدف ارزشمندی هست، مثبته و حتما خوشحال خواهند شد که توی این راه بهتون کمک کنند. ساده‌ترین کمکی که می‌تونند بکنند اینه که محیط لازم برای رسیدنتون به هدف رو تا جایی که از دستشون بر میاد مهیا کنند.

  توی این اولویت‌بندی، مطمئنا یه سری رابطه‌ها رو، حداقل برای مدت محدود،‌ کنار می‌گذارید. اینجوری بازی برد بردی رو انجام داده‌اید. چرا؟ چون هم بقیه می‌فهمند که آدم با حساب‌کتاب و نظم‌وانضباطی هستید و ارزش بیشتری برای شما و وقتتون در آینده قائل خواهند شد، هم زمان بیشتری رو برای رسیدن به هدفتون می‌خرید. یه سری رابطه‌ها مثل خانواده رو هم که نمیشه کنار گذاشت ولی میشه از زمانی که صرف اون‌ها می‌کنید کم کنید. همونطور که گفتم، مکالمه رو با درخواست کمک و همدلی شروع کنید، حتما کمک‌تون خواهند کرد.

  و اما وجود زمان‌هایی که با خانواده بگذرونید و کمی از درس فاصله بگیرید یه منفعت بزرگ برای یادگیری داره و اون اینکه به مغزتون فرصت میده تا مطالب رو بهتر هضم کنه. در کل بودنِ معاشرت، من فکر می‌کنم که مفید هم خواهد بود. فقط تنظیم کنید که وقتتون رو بیش از اندازه به این معاشرت‌ها اختصاص ندید.

  و اما کمی مفصل‌تر (اگه فرصتش رو ندارید می‌تونید این قسمت رو نادیده بگیرد چون حرف اصلیم رو توی پاراگراف‌های بالاتر زدم)

  اما یه موضوعی که پیش میاد، استرس‌هاییه که از محیط و همین معاشرت‌ها بهمون وارد میشه و می‌تونه تاثیر منفی روی زندگی بذاره. از تجربه‌ی خودم براتون می‌گم. من جزء اون دسته‌ای هستم که استرس رو با واکنش‌های واقعی توی بدنم تجربه می‌کنم. یه عده ذهنشون مشغول میشه، یه عده عواقب استرس رو به چشمشون می‌بینند. وقتی فشار استرس بالا می‌رفت، معده‌م کلا بهم می‌ریخت و انگار یه چیزی توی گلوم گیر کرده بود و از طرفی پای چپم تا حدودی بی‌