درس خواندن | چطور روزی ده ساعت درس بخوانم

اشتراک وفاداری (ماهی یک چایی)

می‌توانید از محتویات این باکس بگذرید و یک‌راست به سراغ نوشته اصلی بروید. قبل از خرید اشتراک وفاداری، مزایای آن را از طریق این پیوند مشاهده کنید. لطفا تنها بعد از خواندن «مزایای خرید اشتراک» اقدام به خرید کنید.

این سوالی بود که دیشب از جانب دوستی برایم پیش آمد. بعد از این سوال، مغز من پنج شش ساعت زمان می‌خواست تا با مرور آنچه در گذشته با آن مواجه بوده به جواب قانع‌کننده‌ای – حداقل برای خودم – برسد. این جواب بر اساس دانسته‌های من از دوره‌ی Learning How to Learn کتاب‌های Make it Stick و The Power of Habit نوشته شده است. البته تعدادی از جواب‌های Quora را هم قرض گرفته‌ام.

شما نمی‌توانید

حقیقت این است که احتمالا شما نمی‌توانید روزی ده ساعت درس بخوانید. مغز ما برای هضم اطلاعات ورودی نیاز به زمان دارد و ممکن است آشفته‌بازاری که برای مغز ایجاد می‌کنید، اوضاع را نه‌تنها به سمت بهتر شدن سوق ندهد، بلکه بدترش کند.

حالا فرض را بر این بگذارید که قبلش هم درس‌خوان نبوده‌اید، اوضاع بدتر می‌شود. مغز شما به این نوع زندگی عادت ندارد و مدام بخش‌های مرتبط با درد را برای مقابله فعال می‌کند در نتیجه این کار بعد از چند روز تمام توانِ اراده‌ی شما را در خود می‌بلعد و تمام.

خب اگر فکر می‌کنید که آب پاکی را روی دستتان ریختم و کار تمام است، کمی صبر کنید. اگر بتوانید روش‌تان را برای مطالعه بهینه کنید، با بالا بردن بازده، برنده‌ی بازی خواهید بود. فقط یک نکته را در نظر داشته باشید و آن اینکه این پست، یک مثال کلی از یک برنامه‌ی سنگین است و شما می‌توانید آن را برای مقصود خود تنظیم و بهینه کنید.

قبل از خواندن ادامه‌ی مطلب نکته‌ای را عرض کنم. بیش از یک سال و نیم است که از انتشار این نوشته می‌گذرد و راهکارهای مدرن آن هنوز هم به افراد زیادی کمک می‌کند. با افزایش دانش خودم در زمینه یادگیری و بهره‌گیری از کتاب‌های روز دنیا، کتابچه‌ای در این زمینه نوشته‌ام که به جزئیات بهترین تکنیک‌های یادگیری می‌پردازد و به شما کمک می‌کند تا بهتر از زمان خود استفاده کنید. می‌توانید نسخه PDF کتاب را به مبلغ ۶۱۰۰ تومان از طریق لینک زیر خریداری کنید:

جزئیات بیشتر در صفحه‌ی کتاب (روی این پیوند ضربه بزنید)

خواب مهم است

خواب مهم است، به خصوص وقتی پای حافظه، حفظ‌کردن و درک مطلب به میان می‌آید. بایستی که حداقل در این دوره‌ی فشرده‌ی یادگیری، تا جایی که می‌توانید کیفیت خواب خود را افزایش دهید. ولی چطور؟

۱) برنامه‌ی منظمی برای خواب بچینید. ساعت مشخصی را به رخت‌خواب بروید و حتی اگر برای روزهای اول برای خوابیدن با مشکل مواجه شدید در فضای تاریک اتاق و در رخت‌خواب بمانید. به خود خوابیدن زیاد فکر نکنید که نتیجه‌ی عکس می‌دهد. در رخت‌خواب ذهن‌تان را رها کنید. بدن شما طی چند روز به الگوی جدیدی که به او تحمیل می‌کنید عادت کرده و به مرور راحت‌تر می‌خوابید. این روش حداقل روی چند نفر از دوستانم جواب داده است و راضی بوده‌اند.

۲) دو ساعت قبل از خواب، موبایل و هر صفحه‌ی نورانی دیگر (به خصوص تلویزیون) را کنار بگذارید. فضا را تا حد امکان تاریک کنید تا ملاتونین برای به خواب رفتن شما به مقدار لازم توسط غده‌های پینه‌آل یا صنوبری ترشح شود. «اون موبایل کوفتی رو بذار کنار!»

۳) قبل از خواب، یادداشت‌هایی که در طول روز برداشته‌اید را مرور کنید. این مرور به مغز شما می‌فهماند که این موضوع اهمیت دارد، و در حین خواب، اطلاعاتی که در طول روز خوانده‌اید و به آن مرتبط است را تقویت می‌کند. در نتیجه آن همه درسی که خواندید را به زباله‌دان مغز منتقل نمی‌کند!

مدیتیشن

اگر امکانش را دارید اکیدا توصیه می‌کنم که روزی ده دقیقه مدیتیشن را در برنامه‌ی خود بگنجانید. در این پست بیشتر در خصوص چرایی و چگونگی مدیتیشن صحبت کردم. این مورد را جدی بگیرید که به تمرکز شما بی‌نهایت کمک می‌کند. شما با روزی ده دقیقه مدیتیشن، ده دقیقه را از دست نمی‌دهید، بلکه بالعکس چندین و چند ده دقیقه به روزتان اضافه می‌کنید. مثل معروفی می‌گوید «اگر روزی بیست دقیقه وقت برای مدیتیشن نداری، روزی دو ساعت مدیتیشن کن!» حالا ما به همان ده دقیقه هم راضی‌ایم به خدا!

از کجا شروع کنیم؟

فرض کنید که یک کار تمام وقت دارید. ساعت هشت صبح تا ساعت شش بعد از ظهر. ده ساعت کار که دو ساعتش به ناهار و استراحت می‌گذرد. همین الان برای خودتان یک بازه‌ی مشخص را تعیین کنید. لازم است که یک ساعت خروج/پایان روز کاری برای خودتان داشته باشید تا ذهن‌تان در طلب رسیدن به آن ساعت، شما را در طی ساعات کاری یاری کند.

حالا شما یک نقشه‌ی کلی دارید. با توجه به آنچه بایستی در طول این مدت به اتمام برسانید، یک برنامه برای هفته‌ی پیش رو بنویسید. لازم نیست که این برنامه زیاد به جزئیات بپردازد، بلکه همین که یک نمای کلی از آنچه که از خود انتظار دارید را نشان دهد کافی‌ست.

حالا با توجه به آن برنامه‌ی هفتگی، یک برنامه برای فردا بنویسید. مثلا درس فلان و بیسار و بهمان را فردا می‌خوانم. ولی فعلا آن را زمانبندی نکنید تا نکاتی در خصوص زمان‌بندی درسی به شما بگویم.

زمان‌بندی

زمانی که در حال مطالعه‌اید، به مرور تمرکزتان را از دست می‌دهید. با از دست رفتن تمرکز، مغز شما در پیوند اطلاعات و ساختن قطعه‌های مفید (چانک‌ها) دچار مشکل می‌شود. به عبارتی هرچه جلو می‌رود بازده‌ی شما کمتر شده و هرچه بازده کمتر می‌شود هدر-رفتِ وقت بیشتر. برای این کار ما از تکنیک پومودورو استفاده می‌کنیم.

در این تکنیک شما بسته به مطلب درسی یک تایمر بیست دقیقه تا یک ساعته در کنار خود می‌گذارید، و در طول آن مدت زمان، بر روی آن آیتم درسی متمرکز می‌مانید. با خودتان تکرار کنید که «من طی مدت زمان پومودورو، آن را نخواهم شکست و هر کاری دارم را به بعد از تمام شدن تایمر موکول می‌کنم.» یک کاغذ کنار دستتان بگذارید تا چیزهایی که به ذهن‌تان می‌رسد را در آن یادداشت کنید و از ذهن‌تان بیرون بیندازید و در جا به مطلبی که در حال کار کردن روی آن‌اید برگردید. پومودورو را یک موجود مقدس در نظر بگیرید که شکستن آن، عواقب سنگینی را برای‌تان به همراه خواهد داشت. مدت زمان معمول یک پومودورو ۲۵ دقیقه است که من هم همان را پیشنهاد می‌کنم.

خب پیش‌تر ده ساعت برای مطالعه در نظر گرفتیم. آن را به سه بخش کلی تقسیم می‌کنیم:

۱) چهار ساعت مطالعه
۲) دو ساعت استراحت و تقویت قوا
۳) چهار ساعت مطالعه

چهار ساعت اول و آخر

فرض کنید هشت آیتم مختلف را باید یاد بگیرید. هر روز را به چهار آیتم اختصاص دهید. دو آیتم برای صبح (چهار ساعت اول) و دو آیتم برای بعد از ظهر (چهار ساعت آخر). چرایی‌اش را بعدا توضیح می‌دهم.

حالا چهار ساعت اول را به این صورت تقسیم‌بندی کنید:

از ساعت ۸:۰۰ تا ۸:۲۵ پومودورو اول
از ۸:۲۵ تا ۸:۳۵ استراحت
از ساعت ۸:۳۵ تا ۹:۰۰ پومودورو دوم
از ساعت ۹:۰۰ تا ۹:۱۰ استراحت
از ساعت ۹:۱۰ تا ۹:۳۵ پومودورو سوم
از ساعت ۹:۳۵ تا ۹:۴۵ استراحت
از ساعت ۹:۴۵ تا ۱۰:۱۰ پومودورو چهار
از ساعت ۱۰:۱۰ تا ۱۰:۳۰ استراحت (توجه کنید که این استراحت بعد از تمام شدن چهار دور پومودورو به جای ده دقیقه، بیست دقیقه است.
از ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۰:۵۵ پومودورو پنجم
از ساعت ۱۰:۵۵ تا ۱۱:۰۵ استراحت
از ساعت ۱۱:۰۵ تا ۱۱:۳۰ پوموردو ششم
از ساعت ۱۱:۳۰ تا ۱۱:۳۵ استراحت
از ساعت ۱۱:۳۵ تا ۱۲:۰۰ پومودورو هفتم

می‌توانید از تکنیک زنگ بدپیله استفاده کنید و برای شروع هر پومودورو یک آلارم تنظیم کنید.

تا اینجا دقیقا چهار ساعت شد. دو ساعت بعدی نوبت استراحت است. اولین آیتمی که در برنامه‌ی استراحت می‌گذارید سی دقیقه خواب (چرت) است. به محضی که ساعت دوازده شد دراز بکشید و چشمانتان را ببندید. حتی اگر احساس می‌کنید که خواب‌تان نمی‌برد، شما وارد مرحله‌ی یک و احتمالا دوم خواب خواهید شد و همین برای تجدید قوای مغز و سر و سامان دادن به اطلاعات کافی‌ست. یک برنامه‌ی هفت دقیقه‌ای ورزش هم از اینجا دانلود کنید. تمرین ورزشی به ساختن سلول‌های جدید عصبی کمک می‌کنید. چیزی که بیشتر از همه به آن نیاز دارید، پس ورزش، به همراه یک پیاده‌روی کوتاه‌مدت می‌تواند بیش از خود درس‌خواندن به شما کمک کند. از این موضوع سرسری نگذرید.

ساعت دو بعد از ظهر دقیقا مثل چهار ساعت اول، هفت پومودورو را اجرا کنید. و ساعت شش، برنامه‌ی فردا را بنویسید و تمام. نوشتن برنامه‌ی روز بعد به مغز شما اجازه می‌دهد تا برای اجرایی کردن آن در روز بعد، آمادگی داشته باشد.

اراده‌ی این برنامه‌ی سنگین را از کجا بیاورم؟

به قول کتاب The Power of Habit اراده مانند یک عضله است. شما نمی‌توانید که یک عضله را یک شبه بسازید و همینطور از یک عضله‌ی ضعیف انتظار داشته باشید که از پس یک برنامه‌ی سنگین بربیاید. پس منابعمان محدود است و در نتیجه لازم است در استفاده از آن صرفه‌جویی کنیم.

در برنامه‌ی بالا ما ۱۴ فشار ضعیف به عضله‌ی اراده وارد می‌کنیم. خوبی تکنیک پومودورو به این است که فشار را از عضله‌ی اراده برمی‌دارد. مهم است که شما به پومودورو مثل یک پدر یا مادر احترام بگذارید و حرف روی حرفش نزنید. اگه این داستان را در پس ذهن خود داشته باشید، برای تمام کردنش، بعد از شروع شدنش، به قدرت اراده نیاز خاصی نخواهید داشت. به این صورت عضله‌ی ضعیف اراده‌ی خودتان را کم‌کم تقویت می‌کنید و از طرفی از برنامه هم به خاطر بی‌ارادگی باز نمی‌مانید.

تکنیک‌های مطالعه

Interleaved Practice

در جایی که اکثر رقبای شما در حال خواندن یک درس در نشست‌های طولانی‌مدت به سر می‌برند، شما از تکنیک Interleaved Practice استفاده می‌کنید و تا سه برابر بازده بالاتری نسبت به آن‌ها خواهید داشت. خلاصه‌اش می‌شود که آیتم‌های درسی را با هم مخلوط کنید. قرار شد که چهار ساعت اول را به دو آیتم اختصاص دهیم. فرض کنید که اسم آن‌ها X و Y است. هفت پومودورو را به این صورت پیاده کنید.

در پومودوروی اول، یک نگاه کلی به قسمتی از منابع هر دو آیتم که بایستی در طول امروز مطالعه کنید بیندازید (پومودورو را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید). تیترها را بخوانید، خطوط بولد شده و نمودار و تصاویر و کپشن‌های تصاویر را بخوانید و مرور کنید. سعی کنید یک تصویر کلی از چیزی که می‌خواهید شروع به خواندنش کنید را در ذهن خود ساخته و پرداخته کنید. تایم استراحت روی صندلی لم بدهید و سعی در آزاد کردن ذهن کنید. به این صورت مغز شما در پس زمینه شروع به ساخت یک زیرساخت برای مطالب مربوطه می‌کند. استراحت که تمام شد پومودورو دوم و سوم را به درس X اختصاص دهید. پومودورو چهار و پنجم را به درس Y سپس پومودورو ششم را به X و دو مرتبه پومودورو هفتم را به Y.

در هم کردن دروس باعث می‌شود که در آینده آن‌ها را بهتر به یاد بیاورید. البته احتمالا ذهن‌تان به شما می‌گوید که «داری گیجم می‌کنی، من اینجوری کلا قاطی می‌کنم» ولی به حرفش گوش نکنید. حداقل نتایج مطالعات علمی می‌گوید بهتر است به حرفش گوش نکنید.

Spaced Practice

این تکنیک در خصوص تمرین با فاصله از هم است. یک توهمی به اسم توهم فهمیدن و درک مطلب وجود دارد. این توهم که بعد از روخوانی یا دوباره‌خوانی متنی سر و کله‌اش پیدا می‌شود، به شما می‌گوید که درس را به خوبی فهمیده‌اید. تکرار مداوم یک درس در یک روز که با تلاش ذهنی همراه نباشد، مفتش گران است و تنها این توهم را در شما به وجود می‌آورد که چیزی که به ذهن‌تان می‌رسد را در آینده به یاد خواهید آورد. لازم است که بین تمرین‌های یک درس، فاصله‌های یکی دو روزه بیندازید.

Reflect

این تکنیک یکی دیگر از تکنیک‌های موثر در یادگیری‌ست. کتاب را ببندید و سعی کنید که آنچه خوانده‌اید را به یاد بیاورید. احتمالا با چالشِ سختِ ذهنی مواجه می‌شوید و می‌بینید که چیز زیادی را به خاطر نمی‌آورید. کدام بهتر است؟ اینکه با دوباره‌خوانی توهم اینکه یاد گرفته‌اید به شما دست بدهد یا اینکه با Reflect کردن کلا از خودتان ناامید شوید؟ دومی به شدت موثر است و لازم است خاطرنشان کنم که در این ناامیدی تنها نیستید. دو پومودورو آخر (یعنی شش و هفت) را به این کار بپردازید. سعی کنید چیزهایی که در پومودوروهای دوم، سوم خواندید را در پومودورو شش و چیزهایی که در پومودوروهای چهارم و پنجم خواندید را در پومودورو هفت یادآوری کنید.

هر چقدر هم کم باشد مهم نیست، مهم این است که مغز شما اکنون تشنه‌ی اطلاعات است. نیمه‌ی اول پومودورو (شش و هفت که پومودوروهای Reflect می‌نامیم) را به تلاش ذهنی بپردازید. هرچقدر بیشتر زور بزنید و کمتر به یاد بیاورید، ذهن‌تان جای بیشتری برای اطلاعات باز می‌کند. پس بی‌خیال آن حجم ناامیدی که سراغ‌تان می‌آید تلاش کنید و تلاش کنید؛ حتی اگر هیچ چیز و مطلقا هیچ چیزی را به خاطر نیاوردید. نیمه‌ی دوم پومودورو شش و هفت را به مطالعه‌ی خلاصه‌ای که نوشته‌اید بپردازید. این اطلاعات مانند یک جاروبرقی چند هزار وات سریع به درون کشیده می‌شود و جای‌شان بسیار مستحکم خواهد شد. مگر خلاصه‌نویسی کرده بودید؟

خلاصه‌نویسی

خلاصه‌نویسی بر روی کاغذ یکی از روش‌های خوب برای درک مطلبی‌ست که می‌خوانید. گاهی ما خودمان هم حواسمان نیست که به کلی حواسمان از مطلب پرت شده است. با خلاصه‌نویسی دائم به خودتان یادآوری می‌کنید که بر روی مطلب متمرکز بمانید. ولی خلاصه‌نویسی هم برای خودش روش‌هایی دارد. در اینجا یک روش را با شما به اشتراک می‌گذارم. به تصویر زیر نگاه کنید:

Cornell Notes

کاغذ را به سه قسمت تقسیم کنید. یادتان است که گفتم پومودوروی اول را به نگاه کردن به تیترها و نمودارها و غیره بپردازید؟ سعی کنید در حین این نگاه اجمالی از قالب همان تیترها و نمودارها و… سوال طرح کنید. در ستون کناری کوچک‌تر آن سوالات را یادداشت کنید. حالا در حین مطالعه در پومودورهای بعدی، نکات کلیدی و مهم و همچنین پاسخ سوال‌هایی که مطرح کردید را در ستون دیگر بنویسید. زیاد شلوغش نکنید و به نکات کلیدی اکتفا کنید. کاری کنید که آن نکات کلیدی راهی شود به سایر مطالب درسی. یعنی با خواندن آن‌ها و Reflect کردن بقیه درس را تا حدودی به یاد بیاورید. پس شلوغ‌کاری فقط به ضررتان تمام خواهد شد.

قرار شد که در طول روز، چهار آیتم را بخوانیم. دو آیتم در صبح و دو آیتم در بعد از ظهر. بنابراین چهار برگه برای هر روز آماده داشته باشید. مطالب را بنویسید و شب قبل از خواب به جای اینکه به کل مطالب نگاه کنید، این چهار برگه را در حد چند دقیقه‌ی کوتاه مرور کنید و بخوابید.

از این برگه‌ها برای تکنیک Spaced Practice هم استفاده خواهیم کرد. به عبارتی با فاصله‌ی چند روزه، هر باری به آن‌ها یک نگاهی بیندازید.

برنامه را ویرایش و بهینه کنید

عملکرد هفتگی خود را بررسی و سعی کنید که مشکلات برنامه‌ای که برای هفته‌ی پیش نوشتید را برطرف و برنامه‌ی هفته‌ی بعد را بهینه‌تر بنویسید. بازخوردها مهم‌اند بنابراین یک کاغذ برای یادداشت این بازخوردها در کنار خود داشته باشید. بعد از چند هفته بهترین برنامه‌ای که با وضعیت شما سازگار است را خواهید داشت.

عادت‌های جدید و خوب بسازید

اولش سخت است ولی اگر این روند را به مدت دو هفته ادامه دهید، کم‌کم بدن عادت می‌کند و دیگر نیازی به نیروی زیادی برای اجرایی کردن برنامه ندارید. پس لطفا این دو هفته به هر ترفندی که شده خودتان را متقاعد کنید که پا پس نکشید.

عادت‌ها در اصل از سه بخش Cue و Routine و Reward تشکیل شده‌اند. شما نشانه را می‌بینید و وارد روتین می‌شوید تا به Reward یا پاداش برسید. ما عادت را به این صورت پیاده می‌کنیم که نشانه همان برنامه‌ای باشد که روز قبل نوشتید. اهمیت نوشتن برنامه با مشخص کردن زمان اجرا اینجاست که مشخص می‌شود. برنامه‌ای که نوشته‌اید را روی میز کار جلوی چشمانتان بگذارید. اینکه بدانید ساعت ۱۰:۳۰ وقت پومودورو پنجم است و هیچ عذر و بهانه‌ای پذیرفته نیست. روتین هم تایم پومودورو و پاداش هم… خودتان را بعد از هر پومودورو خوشحال کنید…

دورتان را خلوت کنید

حالت پرواز موبایل فقط برای سوار شدن داخل هواپیما نیست، برای نگرفتن اعلان و پرت نشدن حواس هم کارایی دارد. تمام راه‌های ارتباطی خود با دنیای بیرون را ببندید و اگر امکانش هست، کلا اینترنت را قطع کنید. میز کار را خلوت و اتاق‌تان را مرتب کنید. این جزئیات ریز به تمرکز شما کمک فراوانی می‌کند. نشانه‌هایی که در چرخه‌ی عادت نقش دارند، از همین شلوغ‌پلوغی‌های اطراف جان می‌گیرند. با مرتب و خلوت کردن اطراف خود و کم کردن وسایل مزاحم مثل گوشی موبایل، احتمال پدیدار شدن عادت‌های بد را به حداقل برسانید.

خودتان را مهمان کنید

به عنوان آخرین نکته، خودتان را مهمان کنید. بعد از هر پومودورو یک کاری که مورد علاقه‌تان است و از طرفی وقتتان را زیاد نمی‌گیرد انجام دهید. اگر مثل خیلی‌ها با خوردنی ارضاء می‌شوید، بهتر است بعد از هر نشست خودتان را به یک چیز خوشمزه مهمان کنید. یادتان باشد که رژیم غذایی هم مهم است. انرژی لازم برای مغز را تامین کنید و بعد از کنکور به فکر لاغری بیفتید!

موفق باشید…
(ممکن است این نوشته در آینده به‌روز شود)

625 دیدگاه

 1. سلام آقای امینی بزرگوار خیلی خوشحالم که با سایت شما آشنا شدم من همچنان با قدرت و انگیزه به همون شیوه زنگ مقدس (زنگ پیله کن 😂😂😂) درس می خونم اما واقعا خود نظم دهی داره یه وقتایی اصلا زمان نمیذارم و…. اما همچنان به مسیر ادامه میدم و… اما همیشه این زنگه و برنامه ریزی باشه صد البته بهتره
  من به تمام کسانی که انگیزه تمرکز ندارن و حواس پرتن این راه و به شدت توصیه میکنم
  چون خودمم این مشکل و داشتم هر چند نمیشه یه نسخه و برای همه پیچید اما شما عزیزان این راه و امتحان کنید نتیجه نگرفتید راههای بعدی و امتحان کنید
  خوش بدرخشید
  باز هم تشکر و قدردانی میکنم از شما آقای امینی بزرگوار 🌹🌹

  • سلام.

   این روش برای من هم واقعا جواب میده. خوشحالم که شما هم تجربه مشابهی داشتید و ممنونم که سر می‌زنید و فیدبک می‌دیدید.

 2. سلام من به رشته ام علاقه دارم ولی حقیقتش حال و انگیزه درس خوندن ندارم چه کنم

 3. سلام
  بعد از خوندن یک پاراگراف حواسم به مدت چند دقیقه پرت میشه چکارکنم

 4. سلام ببخشید من میخوام از الآن شروع به درس خوندن کنم با این روشی که شما فرمودید. آیا تا کنکور سال بعد میتونم در درسم موفق بشم.

  • سلام. من متخصص کنکور نیستم. مطمئن نیستم جوابی که می‌دم به کارتون بیاد اما فکر می‌کنم روشی که گفتم با توجه به اینکه تحقیقات علمی پشتش هست، می‌تونه از پربازده‌ترین روش‌ها باشه. در نتیجه اگه قرار باشه «بتونید،» این روش یکی از بهترین روش‌هاست. البته کتاب یادگیری هوشمندانه هم می‌تونه کمکتون کنه تا بهتر با تکنیک‌های یادگیری آشنا بشید.

 5. سلام من یازدهم انسانیم وامسال میرم دواز دهم میخوام کنکور زبان بدم و از یک شهریور میخوام شرو کنم با روزی ده ساعت خوندن بنظرتون میتونم ت کنکور زبان زیر۵۰۰بیارم؟کنکور انسانی نمیخوام بدم

  • سلام. متاسفانه من آشنایی با رتبه‌ها و میزان سختی اون‌ها ندارم به همین خاطر نمی‌تونم کمکتون کنم.

 6. سلام من یازدهم انسانی هستم امسال میرم دوازدهم و از تابستان یازدهم شروع کردم و روزی ۷ ساعت مطالعه دارم ب نظر شما خوب؟

 7. سلام ، من امسال میرم یازدهم تجربی ، متاسفانه ب دلیل مجازی بودن نتونسم چیز زیادی یاد بگیرمو الانم هرچی ک یاد گرفتم رو همه رو فراموش کردم
  میخام ک تو این ی ماه باقی مونده درسامو مرور کنم تا سال یازدهم مشکلی برای درس خوندنم پیش نیاد و ب راحتی بتونم فکرمو روی کنکور متمرکز کنم
  میشع بگید باید چیکار کنم و چجوری برنامه ریزی موفقی داشتع باشم
  چون واقعانم تا میخام درس بخونم بخاطر گوشی و فضای مجازی نمیتونم

  • سلام منم مثل توم میرم یازدهم دقیقا دارم تو این یماه درسامو مرور میکنم و میخونم فقط کافیه شروع کنی مطمئن باش قدم اولو برداری هرچند سخت قدمای بعدیتو با اشتیاق برمیداری به شرطی که واقعا واقعا بخوای و مهمتر از همه هدف داشته باشی حتما حتما برنامه نویسی کن
   من خودم چنروز اول و بدون برنامه ریزی خوندم اذیت شدم واقعا تا میومدم یه کاری کنم ذهنم میرفت سمت درس و میگفتم من باید برم بخونم استرس داشتم ولی وقتی برنامه نوشتم انقدرررر راحت و خوب شد که من خودم دوست دارم درس بخونم و همچیز بجا و اوکیه
   همین برنامه ای که توی این مطلب هست هم برنامه ریزی خوبیه و من طبق اون پیش میرم و راضیم
   میتونی ساعتشو خودت تنظیم کنی
   مطمئن باش حتی قدمای کوچیک هم بهتر از هیچکاری نکردنه 😉
   موفق باشی

 8. سلام ممنون از مطالب مفیدتون حتما امتحان میکنم 🙂
  فقط یه سوال من الان دهم انسانیم و تازه شروع کردم به خوندن درسا تا امسالو بلد باشم مشکلی هم ندارم با اینکه سکماه وقت دارم چون میدونم میتونم از پسش بربیام
  فقط اینکه میترسم خوندنم بی نتیجه باشه یعنی یادم بره و وقتی که میزارم الکی باشه ازین لحاظ میگم که همونطور که میدونین طی دوسال ممکنه ادم یادش بره اونوقت باید چیکار کرد؟

  • سلام.

   شبکه‌های عصبی که در حین یادگیری توی ذهنتون شکل می‌گیره، می‌تونه پایه‌ای برای شبکه‌های جدید باشه. در این صورت، شما مطالب قبلی رو فراموش نمی‌کنید، بلکه با مطالب جدید، اون‌ها رو پیچیده‌تر و پربارتر می‌کنید. یه مثال ساده بزنم. برای شما، آموزش دوباره 2+2 معنایی نداره. چرا؟ چون نیازی ندارید. شبکه‌های عصبی بعدی و ریاضیات پیشرفته‌تر، روی شبکه‌های ابتدایی مثل 2+2 توی ذهن شما شکل گرفته‌اند.

   این شبکه‌ها معمولا، تا وقتی که بهشون چانک‌های اطلاعات رو اضافه می‌کنید، دردسترس می‌مونند و نیازی به یادگیری دوباره ندارند. و البته یادتون باشه که به ریاضی ختم نمی‌شوند: تاریخ، زیست‌شناسی یا هر چیز دیگه‌ای. به هر حال علم حاصل انباشت اطلاعات روی فرضیات ساده‌ی ابتدایی هست.

   مورد بعدی اطلاعاتی هست که توی مسیر بهشون برخورد می‌کنید، ولی همونجا تموم میشن. یعنی حداقل برای یه دانش‌آموز، چیز بیشتری ندارند. این شبکه‌های اطلاعاتی، معمولا کمرنگ‌تر میشن، ولی از بین نمی‌رن. برای همین فکر نمی‌کنم وقتتون رو هدر می‌دید، بلکه در آینده، با یه تحریک کوچک، می‌تونید این شبکه‌ها رو دو مرتبه زنده کنید. این مدل اطلاعات، یه مزیت بزرگ دارند (اگه نخوایم به بحث کنکور فکر کنیم) و اون اینه که خلاقیت شما رو افزایش می‌ده. توی دسته‌بندی چطور یاد بگیریم، در این خصوص توضیحات مفصل‌تری دادم.

   و توصیه من اینه که برنامه‌ی منظمی برای خواب داشته باشید. حداقل بین هفت تا نه ساعت در طول شبانه‌روز بخوابید، و سعی کنید که مواردی که توی این نوشته‌ها گفتم رو رعایت کنید. خواب اگه از خود یادگیری، برای یادگیری، مهم‌تر نباشه، کم‌اهمیت‌تر نیست.

   https://www.ilola.ir/1659
   https://www.ilola.ir/940

 9. خیلی ممنون پس احتمال اینکه من برای 1401 قبول نشم هست؟ من تلاشم رو می کنم اما درصد قبولیم کمه؟

  • خواهش می‌کنم. امیدوارم که قبول بشید، ولی می‌خوام بگم اگه هم نشدید، راه رو برای تلاش بعدی به سمت موفقیت هموارتر کردید، و زحماتتون به باد نمی‌ره.

 10. سلام من سال دوازدهم انسانی هستم اما می خوام کنکور هنر بدم هر کاری می کنم حس درس خوندنم نمی یاد و خیلی از این مورد ناراحتم تو این 3 هفته که کلاسا شروع شده چیزی نخوندم این برنامه رو امروز دیدم و می خوام امتحان کنم ولی میترسم که زمان کمی رو دارم

  • سلام. شاید زمان کمی داشته باشید، اما بهتره که از همین زمان کم هم استفاده کنید.

   هیچوقت اونقدر دیر نیست که شروع نکنید، و هیچوقت اونقدر زود نیست که عقبش بیاندازید. اجازه بدید منظورم رو با یه مثال توضیح بدم.

   فرض کنید من الان ۳۵ سالمه. وقتی ۳۰ ساله بودم هوس یاد گرفتن زبان انگلیسی کردم. حالا نشستم و با خودم فکر می‌کنم که چرا وقتی ۱۰ سالم بود به فکر یادگیری زبان نیفتادم؟ قبلا اینجا توضیح دادم (به خصوص در این نوشته) که مغز منعطف یه بچه ۱۰ ساله، چیزهایی از محیط درک می‌کنه و توانایی یادگیری آواهایی رو داره، که مغزِ منِ ۳۰ ساله نداشت.

   نکته اینجاست که یه جورایی، برای من ۳۰ ساله واقعا دیره که بخوام زبان یاد بگیرم، به خصوص که نمی‌تونم هیچوقت لهجه‌ی طبیعی داشته باشم و درک بعضی از ریزه‌کاری‌هایی آوایی زبان خیلی خیلی سخت میشه. آیا بیخیال بشم؟ حقیقتش اینه که درسته برای یه سری چیزها دیر شده، ولی هنوز هم فرصت برای یادگیری هست. با نگاه کردن به عقب، و حسرت خوردن چیزی عاید من نمی‌شه. اینجا بود که شروع کردم به یادگیری زبان. حالا، منِ ۳۵ ساله، می‌تونم از خوندن کتاب‌های زبان اصلی لذت ببرم و از طرفی پادکست‌های روز دنیا رو گوش بدم و خودم رو به‌روز نگه دارم.

   اگه من ۳۰ ساله به این نتیجه رسیده بود که دیره، این امتیازهایی که امروز دارم رو نداشتم. و اگه من ۳۰ ساله به این نتیجه رسیده بود که زوده باز هم چیزی بلد نبودم.

   همین حالا شروع کنید. شاید امسال نتونید، ولی یه قدم خیلی بزرگ از دیگران برای سال دیگه جلو هستید.

 11. عالی💗 عالی عالی 💋💖😍💖💓💕💗💖💖💖💖💖عالی عالی عالی عالژ عالی عالی عالی عالی عالی💖💖💖💖💖💖💖💖💖 مچکرم واقعا نمیدونم چطور تشکر کنم من ۱۲ ساله هستم از شهر تهران اما کاری برامون پیش امد امدیم ابادان 💗💗💗💗💖😍😍

  • سلام. خواهش می‌کنم. ممنونم از حسن نظرتون.

 12. سلام ممنونم از محبتتون کتاب به دستم رسید خیلی خیلی متشکرم از هدیه ارزشمندتون 🙏
  متاسفانه خودم جایی و اشتباه کرده بودم ایمیل و بافاصله وارد کرده بودم برای همین نتونستم پرداخت کنم
  خدا رو شکر مشکل رفع شد و مبلغ و به حساب شما واریز کردم
  ممنونم از لطف شما
  و براتون آرزو میکنم اینقدر سیر بخندید که ندانید غم چیست
  انشاالله تا آخر مسیر که هدفم برام خیلی خیلی برام مهم با کتاب و روش پومودورو عالی شما پیش برم و نتیجه عالی و براتون تو همین صفحه بنویسم
  انشاالله و با توکل به خدای مهربان 🙏

  • خواهش می‌کنم و ممنونم.

   در نهایت این تلاش و پشتکار شماست که تعیین‌کننده‌ست و من مطمئنم که شما اون چیزی که لازمه‌ی موفقیت هست رو دارید.

 13. سلام آقای امینی بزرگوار 🌼🌼🌼🌼🌼
  ممنونم از پیگیری شما در خصوص پرداخت و….
  شاید باورتون نشه این چند وقت این روش پومودورو روی خیلی از فعالیتهای من تاثیر مثبت گذاشته من که خیلی دعا گوی شما و شخصی که این روش و ایجاد کرد و…. هستم
  ممنونم از اینکه این کتاب ارزشمند و برام فرستادید
  خیلی خیلی خوشحالم که زودتر میتونم از این کتاب استفاده کنم و همینطور مطالبی که درسایت قرار دادید در مورد پومودورو و مدیتیشن و….
  فقط چند تا سوال برام در مورد اون عکسی که از صفحه گرفتیدو به ۳ بخش تقسیم شده و… برام پیش امد امیدوارم با خوندن کتاب یادگیری هوشمندانه به جوابم برسم
  گفتم شاید در اون کتاب توضیح داده باشید
  و حتما ایمیلم و چک میکنم و سپاسگزار لطفتون همیشه و همیشه هستم و به قول دوستان این بهترین سایتی که باهاش آشنا شدم خدا خیرتون بده که اینقدر حرفه ای و کاربلد کار و رفتار میکنید
  در اولین فرصتی که مشکل پرداخت حل شد مبلغ و تقدیمتون میکنم انشاالله در هر مسیری که قدم میذارید راه براتون هموار و روشن باشه انشاالله 🙏

  • سلام مجدد. شما خیلی به بنده لطف دارید. بی‌اندازه سپاسگزارم، و خوشحالم که تونستم کمک کوچیکی به شما بزرگوار کنم. بله، این روش خلاصه‌نویسی می‌تونه خیلی مفید باشه، و توی کتاب یکم مفصل‌تر بهش پرداختم.

 14. سلام،خیلی عالی بود
  من رشته تجربیم وپایه دهم
  من توی دروس حفظی عالی هستم ولی توی دروسی مثل ریاضی وفیزیک یخورده ریپ میزنم…
  گفتم تگ میشه بگین که چجوری ریاضی وفیزیک رو بخونم

  • سلام.
   یادگیری، توی هر زمینه‌ای، وقتی به روش هوشمندانه و هدفمند باشه، نتیجه‌ی دلخواهتون رو به همراه داره. از تکنیک‌های یادگیری به خصوص تکنیک تمرین سنجیده و آگاهانه استفاده کنید.

 15. سلام آقای امینی بزرگوار
  حسابی این چند وقت با روش پومودورو مطالعه میکنم و عالیه عالیه انشاالله دلتون همیشه شاد باشه و عیدغدیر خم مبارک
  چند روزه تلاش میکنم که کتاب یادگیری هوشمندانه و از طریق سایتتون تهیه کنم موقع پرداخت دچار مشکل میشم امکانش هست شماره کارت بفرمایید مبلغ و تقدیم کنم و لطف کنید کتاب و برام ایمیل کنید متشکرم 🙏

  • سلام
   خیلی خوشحالم که این برنامه تونسته به شما کمک کنه. مشکلِ پرداخت رو از طریق زرین‌پال پیگیری می‌کنم. در ضمن لطفا ایمیلتون رو چک کنید. این کتاب کوچک، یه هدیه ناقابل از طرف من به خواننده خوبی مثل شما. تمام هدف من از تشکیل ایلولا، همین بوده و هست.

 16. سلام
  خدا رو شکر میکنم که با تکنیک های بی نظیر شما آشنا شدم
  خیلی دلم می خواست درس بخونم و کتاب و میدیم سمتش نمیرفتم اگه میرفتم خیلی کم
  دیگه دو روز کامل شده بود که اصلا سمتش نمیرفتم ناراحت بودم که چرا نمیتونم بخونم از تکنیک های مختلف استفاده کردم و مشاور هم گرفتم و…..
  اما دیشب گفتم سرچ کنم ببینم چه تکنیکهایی هست قبلا هم سرچ کرده بودم ولی نتیجه چندانی نداشت و دیشب خدایی شد و وارد سایت شما شدم دیشب تا صبح فقط خوندم و لذت بردم تکنیک پومودور شما برای من بی نظیر بود خدا خیرتون بده
  من فکر کردم تازه سایت و راه انداختید از صحبتهای دوستان متوجه شدم که چند سالیه این سایت و دارید
  حتما حتما یادگیری هوشمندانه شما رو تهیه میکنم
  و امیدوارم به زودی زودی کتابش رو هم چاپ کنید
  اگه بدونید چقدر ذوق کردم انگار خدا بهشت و بهم داده
  ممنونم از زحماتی که کشیدید و ممنونم از انگیزه ای که برای خوندن بهم دادید
  چون من هر وقت میخواستم برم کتاب بخونم اما نمیشد ولی با این زمانبندی خیلی راحت رفتم سراغش و خوندمش و لذت بردم همون دیشب زمان و به شرایط خودم تغییر دادم یه زنگ پیله دار گذاشتم و به همشون پایبند بودم و قسم خورده 😅😅😅😅 آخش دیگه از جام تکون نخوردم تا زمان استراحت 😂😂😂 خدا خیرتون بده
  موفق باشید و آقای امینی گرامی امیدوارم بیش از پیش در تمام مراحل زندگیتون موفق باشید 🌼🌼🌼🌼🌼
  زنگ پیله دار شروع کرد به زنگ زدن من رفتم 😂😂😂😂😂😂😂خوشحالی دنیا و آخرت نصیبتون 🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏

  • سلام. خیلی خیلی ممنونم از این نظر پرانرژی و مثبتتون. امیدوارم که موفق باشید.

 17. سلام من حدودا یازده روز دیگه امتحان ورودی دارم درس ها رو برای آزمون نوبت دوم که حوضوری بود خوندم ولی تست نزدم میشه کمکم کنید بگید چیکار کنم تا بتونم قبول بشم

 18. عالی بود. واقعا لذت بردم هیچ سایتی انقد کامل توضیحات نداشت و نمیتونست کمکم کنه . انرژیتون روزافزون

 19. سلام
  من یه سوال داشتم
  مهمه که توی برنامه ریزی درسی با توجه به سطح دشواری دروس برنامه ریزی کرد؟
  یعنی از دروس سخت تر شروع به درس خوندن کرد…

  • سلام. مهمه که وقت بیشتری برای دروسی که سخت‌تر هستند بگذارید. به عبارتی هدفمند مطالعه کنید.

 20. سلام استاد من هفته بعد امتحان کمک حسابدار دارم نمی تونم حفظ کنم سرم درد می‌کنه حفظ که میکنم یادم می‌ره چی کار کنم ممنون میشم بگید

  • سلام. احتمالا خواب خوب می‌تونه کمک کنه تا بهتر درس‌ها رو حفظ کنید و به یاد بیارید.

 21. صل
  من کلاس نهممم تا صبح هم بیدار میمونم درس میخونم ک بعدش برم امتحان بدم میرم سر جلسه امتحان یادم میرع 😐

  • سلام. چون این کار اشتباهه. باید با برنامه درس بخونید.

 22. سلام آقای امینی ببخشید من رشته تجربی هستم و سال دهمم امسال کلاس های ما مجازی بود و من و دوستانم یکم بازی گوشی کردیم و من الان می‌خوام توی تابستان اون کتاب هارو بخونم دوباره فقط مشکلم اینه که وقت من یعنی من یک روز در میان از ساعت 8 صبح تا 19 کلاس دارم و میتونم از خوابم بزنم و اینکه وقتی برنامه ای رو می‌نویسم بهش عمل نمیکنم و واقعا نمیدونم چرا کل خانوادم هم ازم گلایه دارم بخاطر درسم چون من شاگرد زرنگی بودم که الان بخاطر مجازی بودن واقعا هیچ سری از دستم بیرون نمیارم و هیچ کدوم برام جالب نیست من عاشق رشتمم اما چیزی ازش نمیفهمم و انگار فرقی با یه بچه 4یا7 ساله ندارم

  • سلام. تنها راهش تلاش و پشتکار هست. و اینکه لطفا از خوابتون نزنید چون بزرگ‌ترین ضربه رو به یادگیری‌تون می‌زنه.

 23. با سلام من یک سال عربی نخوندم نهایی هستم الان کمتر از پنج ساعت مونده تا برم حوزه بدبخت شدم همین با تشکر

 24. من فردا امتحان پیام اسمانی دارم هیچی نخوندم
  امتحان هم نهایی است چکار کنم

  • به نظرم مودم و گوشی رو خاموش کنید و بخونید. راه دیگه‌ای بلد نیستم.

 25. سلام آقای امینی بنده دانش آموز کلاس دهم رشته ریاضی هستم متاسفانه بخاطر شرایط به وجود اومده تا امروز نتونستم واقعا چیزی از دهم بفهمم و خیلی پشیمونم میخاستم بدونم به نظرتون میتونم تو این چند ماه و تابستون دهم رو ببندم؟ و اینکه میشه بگین ما با این برنامه ریزی از چهارتا درس چندتاش تخصصی و چندتاش عمومی باشه؟ و اینکه چند روز بعد و چه زمانی تست بزنیم؟به جز این ۸ ساعت یعنی باید یه زمان خاص هم برای تست زنی انتخاب کرد؟ ممنون میشم

  • سلام. بهتره خودتون برنامه‌ریزی کنید. جزئیات «چطور برنامه‌ریزی کردن» رو توی کتاب یادگیری هوشمندانه آوردم. فکر کنم خوندش براتون خالی از لطف نباشه.

 26. سلام من حدود 30 رو ژله امتحان تیزهوشان مونده و کلا باید دو کتاب حدود 1000 صفحه ای رو یاد بگیرم آیا با این برنامه میتونم برسم بهش؟اصلا نمیتونم حواسم رو به در سرجمع کنم😦😭

  • سلام. شمایی که امتحان تیزهوشان داری باید بهتر بدونی که بهتر بود پیش‌تر و با برنامه‌تر شروع می‌کردید.

 27. سلام من هفتم هستم از شنبه امتحانم شروع میشه و من تا الان یه اشتباه بزرگ کردمو نه به درسا گوش دادم نه لای کتاب رو باز کردم چیکار کنم بتونم امتحاناتم رو خوب بدم

  • سلام. متاسفانه معجزه‌ای در کار نیست. بهتره به جای اینکه گوگل کنید که چطور سریع درس‌ها رو بخونید، دیگه شروع کنید به خوندن. چون فرصت زیادی ندارید. اون حرف لینکن که نقل به مضمون می‌گفت من اگه ۳ ساعت وقت داشته باشم قطع کردن درختی، ۲ ساعتش رو به تیز کردن تبر اختصاص می‌دم، برای شمایی که تا الان کار رو عقب انداختید محلی از اعراب نداره. بهتره همین الان شروع کنید.

  • وایییی خداییییاا منم نهمم نه روز دیگه امتحانومون شروع میشه چیکار کنیم همدرددددد
   حضوریم هسسسس تازههههه😢

  • به هر حال باید قدم اول رو بردارید. همین که اینجا هستید، نشون میده که ناخودآگاهانه تلاش می‌کنید که مسئولیت نشستن و درس خوندن رو گردن نگیرید.

 28. سلام آقای امینی من سال یازدهم هستم و دوران مجازی که شروع شد ما ۷۰ درصد مطالب سال دهم رو حضوری آموخته بودیم ولی ۳۰ درصد باقی مونده به صورت غیر حضوری شد که واقعا دبیران ما آنچنان با سامانه و چگونگی تدریس غیر حضوری آشنایی نداشتن
  طی بازی گوشی های ابلهانه و سرگرمی های مضحک یازدهم هم که کلا به صورت آنلاین بود نتونستم چیزی ازش یاد بگیرم
  از مطالب سال دهم تا حدودی یادم مونده و یازدهم هم که چیزی یاد ندارم
  از ماه مهر سال دوازدهم شروع میشه و من باید تو این بازه ۴،۵ ماهه یازدهم رو بیاموزم و دهم رو هم تا هرجا که شد جمع کنم و باقیش رو تا قبل از شروع نیم سال اول سال دوازدهم جمع کنم
  الان من برای برنامه ریزی درسی با بازدهی بالا تو این دوران کمی سردرگم شدم
  لطفا کمک کنید، نحوه برنامه ریزی با این شرایط فعلی که من دارم چگونه است و باید چه خاکی به سرم بریزم
  مطالب سایت خیلی خوب بود انگیزه درس خوندن کاملا از من پریده بود
  ممنون بابت تمام زحماتی که کشیدید🌹

  • سلام ابوالفضل جان.

   به نظر من، بهترین برنامه رو خودت می‌تونی برای خودت بنویسی. با یه برنامه تقریبا سبک شروع کن و آروم آروم تا مرز آسایشت جلو برو. منظورم اینه که پله پله برنامه رو سختش کن، تا به جایی برسی که تا حدودی چالش‌انگیز باشه.

 29. سلام من کلاس نهم هستم و از اول سال حتی ی صفحه از کتابم نخوندم و بلد نیسم و انگیزه ای هم برای درس خوندن ندارم خواهش میکنم کمکم کنید ممنونم

 30. سلام وقتتون بخیر من ۱۴ سالمه و میخام زبان کره ای رو یاد بگیرم بصورت خوداموز تا سطح یک کامل بلدم و میخام به سطح چهار برسم میشه بگین روزی چند ساعت باید درس بخونم تا بتونم توی یک سال تقریبن به سطح چهار برسم؟

  • سلام. متاسفانه نمی‌دونم. باید از یه مربی که خودش این مسیر رو رفته، حدود زمانی که برای این کار لازم هست رو بپرسید و برنامه بریزید.

 31. سلام ، خسته نباشید .
  برنامتون خوبه ولی یه چیزی به نظر شما میشه تو ۲۵ دقیقه که یک پومودور هست یه مبحث رو خواند یعنی تا آدم میخواد اوج بگیره و بیشتر بخونه زمانش تموم میشه و مبحث ممکنه بمونه.
  حالا یه سوال اگه همین برنامه رو با زمان بیشتری اجرا کنیم بازدهی آن کمتر نمیشه؟؟
  بعد یه سوال دیگه اینکه چجوری میشه که در زمان کم بیشترین یادگیری رو داشته باشیم؟

  • سلام. بستگی به میزان تمرکزتون داره. اگه احساس کردید تمرکزتون رو دارید از دست می‌دید، چند دقیقه استراحت کنید. در غیر این صورت می‌تونی ۲۵ دقیقه رو به مقدار مورد نیازتون افزایش بدید.

 32. سلام منکلاس هفتمم و از اول سال تا حالا درس نخوندم و حالا واقعا پشیمونم و نمی دونم چیکار کنم نمی دونم حتی چجوری برنامه ریزی کنم واسه امتحانام که بتونم قبول بشم اگه میتونید لطفا کمکم کنید تروخدا به کمکتون واقعا احتیاج دارم

  • سلام. برنامه‌ریزی کنید و شروع کنید. باور کنید راه جادوییِ دیگه‌ای وجود نداره.

 33. با سلام خدمت آقای امینی من به دلیل تجربه سوگ دچار افسردگی شدم و امسال کنکور دارم اوایل خوب خوندم ولی از بعد این اتفاق نتونستم خوب بخونم الان هم زمان زیادی ندارم نمیدونم چه طوری انگیزه ام برای درس خوندن بیشتر بشه؟

  • سلام. من فکر می‌کنم برنامه‌ریزی، از شب قبل برای فردا، بهترین روشش باشه. راستش من زیاد مواد انگیزه‌های هیجانی نیستم. سریع سر و کله‌شون پیدا میشه و خیلی زود محو میشن.

 34. اقای امینی ایمانی بنده کلای نهمم بخاطر مشکلاتی ک داشتم نتونستم درس بخونم و الان ی ماه مونده تا امتحانا و من هیچی بلد نیستم ب نظرتون تو ی ماه میشه این همه درسو تمومش کرد؟

  • من حجم درس‌هاتون رو نمی‌دونم ولی احتمالا بیش‌تر از چیزی که فکرش رو می‌کنید می‌تونید جلو برید اگه برنامه بریزید و وقت رو تلف نکنید.

 35. ببخشید من کلاس نهم هستم درس ام هم خوب است اما پدرم می گوید که چون امتحان ترم نزدیک است باید همه اش مطالعه کنی و خیلی کم می توانم استراحت کنم آیا مطالعه زیاد وقتی درس را یاد گرفتم درست است؟

  • سلام. به این کار می‌گن پُرآموزی. من دلیلی برای پرآموزی نمی‌بینیم. اگه وقت اضافه دارید، می‌تونید برای یادگیری سرفصل‌های جدید ازش استفاده کنید. مطالعه چندباره اون چیزی که یاد گرفته‌اید، اگه با فاصله‌های زمانی همراه نباشه، بیشتر شبیه به تلف کردن وقته.

 36. سلام من یه دانش آموز پایه نهم هستم و انتخاب رشته دارم از اول سال تا الان هیچی نخوندم و پشیمونم تورو خدا کمک کنید تا من بتونم درس بخونم امتحاناتم حضوری و هیچی هم بلد نیستم

 37. سلام من کلاس ششم هستم و امتحانام هم داره شروع میشه من اصلا نمیتونم برم سر درسم وقتی میرم بی حوصله میشم مثلا ویدیو های درسی که معلم میفرسته اصلا نگاه نمیکنم اصلا کتاب هامو به جز ریاضی اصلا کامل نمیکنم م سوالاتشون هم نمینویسم وقتی هم برای خودم برنامه درسی مینویسم اصلا بهش عمل نمیکنم ترخدا بگید چیکار کنم تو این دو ماه باقی مونده درسامو درست بخونم و از درس خوندن خسته نشم؟؟

  • سلام. به خدا راه معجزه‌آسایی وجود نداره. باید برنامه بریزید و شروع کنید. منتظر معجره هم نباشید.

 38. سلام آقای امینی ایمانی من میاز اول سال تا حالا نتونستم درست درس بخونم
  و الان ۱۵ ردز بیشتر وقت ندارم اگر میشه یه راهنمایی کنید

  • سلام. به خدا راه معجزه‌آسایی وجود نداره. باید برنامه بریزید و شروع کنید. منتظر معجره هم نباشید.

 39. سلام وقتتون بخیر من یه دانش آموز کلاس هشتمی هستم من تو امتحان هام هر چقدر درس میخونم نمیتونم نمره ی خوبی بگیرم به من یه روشی بگین که بتونم تو امتحان ها نمره ی خوبی بگیرم و معدلم ۲۰ بیاد

  • همین روش‌های یادگیری که توی این نوشته عنوان کردم، بهترین روش‌های شناخته شده‌ست. ببینید کدوم بهتر بهتون جواب می‌ده و انجام بدید. توی کتاب یادگیری هوشمندانه هم مفصل‌تر بهش پرداختم:
   https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills

  • سلام. اون برنامه پیشنهادی کنکور نیست. اصلا روش‌هایی که من پیشنهاد می‌کنم با روش‌هایی که مدرس‌های کنکور پیشنهاد می‌کنند متفاوته.

 40. سلام آقای ایمانی در طول یکسال اصلا درس نخوندم و خیلی پشیمونم و میخوام تویه این چهار ماه بخونم ولی نمیدونم چیکار کنم کلاس دهم رشته ی انسانی هستم

  • سلام. اولین قدم برنامه‌ریزیه. البته برنامه‌ریزی هوشمندانه! اونقدر سختش نکنید که بعد از چند روز بی‌خیالش بشید.

 41. سلام آقای ایمانی در طول یکسال اصلا درس نخوندم و خیلی پشیمونم و میخوام تویه این چهار ماه بخونم ولی نمیدونم چیکار کنم

 42. سلام اقای ایمانی
  من دانس اموز کلاس هفتم هستم ، متاسفانه خواهرم با کلمه ای که معنای خیلی خبلب بدی داره آشنا شده و فکرش درگیره ممنون میشم کمکم کنید ، خواهرم هم ششم هستش و اصلا دیگه فکرش سمت درس نیست و درس رو خوب یاد نمیگره لطفا کمک کنید ،

  • سلام. حقیقتش من چرایی اهمیت اون یک کلمه رو متوجه نمی‌شم و نمی‌دونم چرا اینجوری که می‌فرمائید تاثیر گذاشته. من فکر نمی‌کنم موضوع مهمی باشه و تنها زمان لازم داره تا از اون وسواس به کلمه دست برداره. به هر حال اگه نگران هستید بهتره که به یه متخصص مراجعه کنید.

 43. سلام ببخشید من یه کلاس نهمی هستم
  میخواستم بگم من یه روش می‌خوام که بتونم تمام درسام رو جوری بخونم که یادم نره تا زمان امتحان اگه میشه یه روش معرفی کنید چون چیزی به امتحانات نهایی من نمونده ممنون

  • سلام. با توجه به ایمیل‌های فراوانی که می‌رسه و دیگه از کنترل من خارج شده، متاسفانه امکان ارسال ایمیل رو فعلا ندارم. امیدوارم که من رو ببخشید. به تمام مطالبی که توی اون ایمیل هست توی کتاب یادگیری هوشمندانه، خیلی مفصل‌تر، اشاره شده. کتاب رو از طریق لینک زیر می‌تونید تهیه کنید:

   https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills

 44. سلام آقا حالتون خوبه آقا من هم پایه هفتم هستم و تقریبا دو ماه دیگه مدرسه تعطیل می شود می شود من را هم راهنمایی کنید. بعد یک سوال دیگه ای از شما داشتم ایا توکل بر خدا کمکی برای ما خواهد بود.

  • سلام و ممنونم. بستگی به تفسیر ذهن شما از توکل داره. اگه باعث میشه که بهتر با کسالت‌ها و خستگی‌های درس‌خوندن کنار بیاید، چرا که نه.

 45. سلام ببخشید میشود فایلی که برای دیکران ارسال کردید را برای منم ارسال کنید
  و بنده را که پایه هفتم هستم راهنمایی کنید

  • سلام. با توجه به ایمیل‌های فراوانی که می‌رسه و دیگه از کنترل من خارج شده، متاسفانه امکان ارسال ایمیل رو فعلا ندارم. امیدوارم که من رو ببخشید. به تمام مطالبی که توی اون ایمیل هست توی کتاب یادگیری هوشمندانه، خیلی مفصل‌تر، اشاره شده. کتاب رو از طریق لینک زیر می‌تونید تهیه کنید:

   https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills

  • سلام. با توجه به ایمیل‌های فراوانی که می‌رسه و دیگه از کنترل من خارج شده، متاسفانه امکان ارسال ایمیل رو فعلا ندارم. امیدوارم که من رو ببخشید. به تمام مطالبی که توی اون ایمیل هست توی کتاب یادگیری هوشمندانه، خیلی مفصل‌تر، اشاره شده. کتاب رو از طریق لینک زیر می‌تونید تهیه کنید:

   https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills

 46. اقا امینی من کلاس هفتم هستم فایلی برای دوستان ارسال کردین برای منم بزارین

  • سلام. با توجه به ایمیل‌های فراوانی که می‌رسه و دیگه از کنترل من خارج شده، متاسفانه امکان ارسال ایمیل رو فعلا ندارم. امیدوارم که من رو ببخشید. به تمام مطالبی که توی اون ایمیل هست توی کتاب یادگیری هوشمندانه، خیلی مفصل‌تر، اشاره شده. کتاب رو از طریق لینک زیر می‌تونید تهیه کنید:

   https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills

 47. سلام اقا امینی. واقعا عالی بود من پایه هفتم میخواستم ببینم فایلی برای دوستان ارسال کردی برای من بفرست

  • سلام. با توجه به ایمیل‌های فراوانی که می‌رسه و دیگه از کنترل من خارج شده، متاسفانه امکان ارسال ایمیل رو فعلا ندارم. امیدوارم که من رو ببخشید. تمام مطالبی که توی اون ایمیل هست توی کتاب یادگیری هوشمندانه، خیلی مفصل‌تر، اشاره شده. کتاب رو از طریق لینک زیر می‌تونید تهیه کنید:

   https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills

 48. سلام من بیشتر این راه هایی که شما می گویید را امتحان کردم ولی واقعاً من کسی نیستم که نتونم کارهای سخت رو انجام بدم ولی واقعاً مدرسه فشار میاره ما از 30 روز ماه دقیقاً 29 روز امتحان دارریم اون روزی که امتحان نداریم هم کلی تکلیف علوم و ریاضی و غیره میذاره تا ساعت 23:59 و واقعاً نمیتونیم و توی خیلی از روز ها 3 تا امتحان یا وسط امتحان های هفتگی امتحان کشوری مرآت با ریاضی پیشرفته و علوم پیشرفته و علوم تفکیکی که اصلاً درس داده نمیشه میذارن و بعد نمره رو توی همه درس ها تأثیر می دهند و نمی تونم چیکار کنم کلاً با این وضع روز به روز داره حالم بد تره میشه من قبلاً آدم عصبانی نبودم ولی الآن تا یچیزی میشه بدجور عصبانی میشم 😑

  • سلام. با توجه به شرایط جاری، پایین اومدن آستانه تحمل رایجه.

 49. سلام عالی بود
  یک چیز میشه یه برنامه ای بدید بعد از ساعت ۲ اخه تا اون موقعه مدرسه کلاس آنلاین داریم اگه بشه ک خیلی ممنون میشم ازتون
  سپاس فراوان

  • سلام. بهتره که برنامه رو با توجه به شرایط‌تون، خودتون تدوین کنید. یعنی روش من از ابتدا همین بوده. توی کتاب یادگیری هوشمندانه به مواد و مواردی که برای ساخت یه برنامه لازمه اشاره کردم:

   https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills

 50. سلام من ‌‌کلاس نهمی هستم و درس هام رو نتونستم بخونم و امتحانات داره شروع میشه خواهش میکنم کمک کنید بتونم همش رو بخونم😭😭

  • سلام. باور کنید من کاری نمی‌تونم انجام بدم. بهتره که یه برنامه بنویسید، بعد با آزمون و خطا اون رو بهینه کنید. برای اینکه به برنامه هم متعهد بمونید، از تکنیک زنگ مقدس استفاده کنید:
   https://www.ilola.ir/927

 51. سلام من کلاس هفتم هستم و دو ماه دیگه مدرسه ها تموم میشه هیچی درس نخوندم امتحان های ترم اول رو هم داداشم داد میشه یک برنامه ریزی خوب به من بدید تا در این دو ماه همه ی درس هارو بخونم لطفا

  • سلام. یوسف جان به نظر من هر شخص برنامه‌ی خوب و شخصی‌سازی شده‌ش رو خودش باید تهیه کنه. با آزمون و خطا.

 52. سلام استاد مقالتون فوق‌العاده بود.فقط لطف میکنید فایلی که برای دوستان فرستادید رو برای منم ایمیل کنید؟

  • سلام. ممنونم. حتما براتون ارسال می‌کنم.

 53. سلام
  من الان کلاس هفتمم الانم امتحانام دارن شروع میشن با همین برنامه برم خوبه؟

  • سلام. این برنامه یه نمونه‌ست. طبق چیزی که برای شرایط‌تون شخصی شده پیش برید. فکر می‌کنم بهتر باشه که از این برنامه به عنوان یه الگو استفاده کنید.

 54. سلام استاد خیلی ممنون بابت مقالتون به من خیلی کمک کرد
  و ممنون میشم فایلی که برای دوستان دیگه فرستادید برای من هم بفرستید

 55. سلام و خسته نباشید من یه کنکوریم
  اگه لطف کنید ایمیلی رو که مربوط هستش به کنکوری ها که واسه بقیه ارسال کردید برای من هم بفرستید
  باتشکر از مطالبتون

  • سلام. چشم. البته مطلب من بیشتر در خصوص یادگیری هست و مطمئن نیستم که بهتر از تکنیک‌های کنکوری برای تست زدن و امثالهم باشه.

 56. یک نفر اگه هشتم باشه و تیزهوشانی باشه به نظر من روزی ۵ ساعت باید درس بخونه

 57. سلام برنامتون عالی هست ولی لطفا بگید ما دانش آموزان پایه نهمی برای آزمون نمونه دولتی روزی چند ساعت درس بخونیم بهتر هست؟

  • سلام. باید اونقدری باشه که زمان برای استراحت کافی داشته باشه. منظورم اینه که تحت هیچ شرایطی زمان خواب یا استراحت رو مختل نکنه. بخش عمده‌ای از یادگیری توی زمان استراحت اتفاق می‌افته. شما اطلاعات رو در حین یادگیری به مغز می‌دید، مغز سلول‌های عصبی مرتبط رو علامت‌گذاری می‌کنه، و وقتی می‌خوابید تغییرات روی مغزتون اعمال می‌شن. برای همین اگه زمان کافی برای استراحت و خواب نداشته باشید، چیز زیادی هم یاد نمی‌گیرید. مثل سیو نکردن فایل ورد. هرچقدر هم توی فایل چیز نوشته باشید، وقتی سیوش نکنید، می‌پره و می‌ره.

 58. سلام به نظرتون یه بچه کلاس هشتمی که از مدرسه تیزهوشان هست باید روزی چند ساعت درس بخونه

 59. سلام مرسی از مقاله عالی شما.
  اگر امکانش هست فایلی که برای دوستان فرستادید برای من هم ایمیل کنی.
  بتشکر

  • سلام و ممنونم. چشم دوست عزیز. براتون ارسال می‌کنم.

  • سلام. ارسال شد. البته پیشنهادهای کنکوری نیست، بلکه در خصوص یادگیری است. آماده شدن برای کنکور یکم با یادگیری عمیق متفاوته.

 60. سلام استاد🙂واقعا ممنون بابت مطالب مفیدتون🙏🙂خاستم بگم اگه میشه فایلی ک برای بچه های دیگه فرستادید برا منم بفرستید🙂🙏

  • سلام.
   خواهش می‌کنم. خوشحالم که مطالب براتون مفید بوده.
   حتما براتون ارسال می‌کنم.

 61. سلام جناب امینی من هم مثل الناز این‌مشکلو دارم و اصلا از این پیزا بگزریم میترسم از درسم عقب بمونم و من دوست دارم روزی ۱۰ ساعت درس بخونم مطالبتون رو خوندم عالی بود اما من میترسم از درسم سر موضوع الناز خانم عقب بیفتم لطفا پایخ بدید

  • سلام. ده ساعت واقعا سخت و یه جورایی غیرواقع‌بینانه‌ست. سعی کنید برنامه رو سبک‌تر شروع کنید.

 62. با عرض سلام و خسته نباشید
  من یک دانش اموز کلاس نهمی هستم و امسال بخاطر مجازی شدن مدرسه نتونستم با برنامه درس بخونم و واقعا انگیزه مو از دست دادم چون هفتم و هشتم عملکرد خیلی خوبی داشتم ولی نهم رو اصلا چطور بگم نمیتونم درسامو درست بخونم و الان دو ماه مونده به امتحانات نهایی و من واقعا خیلی استرس دارم و از یک طرف نمیتونم درست برنامه ریزی کنم و کل درسام از اول سال تلنبار شدن چکار کنم بتونم که همه این درسا رو تو بازه زمانی کم بخونم مخصوصا که آموزش ها مجازی شده و بازدهی یادگیری من خیلی کم شده راهنمایی کنید که چکار کنم ؟
  با تشکر

  • سلام
   احتمالا در آینده یه مطلب در خصوص انگیزه روی ایلولا قرار می‌دم.

 63. آقای امینی لطفا کمکم کنید پیام پایین یا بالا رو میگم که گفتم با کلمه ی ….

  • سلام. واقعیتش اینه که مغز از این نظرها لجبازه. من دقیقا نمی‌دونم باید چیکار کنید. زمان بدید، احتمالا درست میشه.

 64. سلام من الناز هستم کلاس هفتمم اما کلمه ی بدی رو متوجه شدم‌که چیه **** رو میگم و الان‌اصلا مغزم فقط درگیره کلمه ی *** لطفا کمکم کنید که جچوری باید فکر و ذکرم درس باشه😭😭😭😭😭😭😭😭

 65. سلام خیلی ممنونم از سایت بسیار مفیدتان ،لطف میکنید برای من هم فایل را بفرستید

 66. سلام ممنون از شما لطفا مطالبی ک برای بقیه دوستان ارسال کردید برای من هم ارسال کنید ممنون میشم🙏🏼🌼

 67. سلام من نمی هستم درس هم نخوندم از اول سال چی کار کنم تا همه رو بخونم

  • سلام. برنامه‌ریزی کنید و شروع کنید. منتظر معجزه نباشید و انتظار نداشته باشید که یه شبه همه چیز حل بشه. آهسته و پیوسته و با برنامه. به خصوص با تعطیلاتی که پیش رو داریم.

 68. سلام خوب هستید اقای امینی من یک واقعیتی رو باید عرض کنم که من از اول سال تحصیلی چیزی نخوندم و امتحان من نمرم کم شد من کلاس هفتمی هستم از اونجایی که همتون میدونید پدرو مادر ها روی درس ها خیلی حساس هستن من درسم واقعا واقعا خوب بود شاگرد اول کلاس بودم اما تنبلی کردم خودم هم خیلی ناراحتم الان پدرم می گه می خواد مثلا ۱۴تا درس رو از اول بپرسه و من خیلی الان روی فشارم اگر میشه یک مشاوره بدین من یک چیزی رو هم عرض کنم من یک ازمون برای تیزهوشان دادم وقبول نشدم و روحیم رو از دست دادم

  • سلام عرفان عزیز. شما هنوز خیلی جوون هستید. ناامیدی به دلتون راه ندید. یکم به خودتون فرصت بدید. برنامه‌ریزی کنید و با برنامه پیش برید.

 69. سلام.
  خیلی ممنون بابت مطالبی که توضیح دادید بسیار عالی بودند.
  امکانش هست مطالب رو برای من هم ارسال کنید؟

  • سلام و ممنونم بابت حسن نظرتون. چشم حتما ارسال می‌کنم.

 70. سلام استاد واقعا محشر بود بسیار عالی من ک خیلی استفاده کردم
  اگر امکانش هست ممنون میشم برای منم ایمیل کنید پیشنهاد های کنکوری رو

  • سلام. لطفا دارید شما. چشم ارسال می‌کنم.

 71. سلام
  خسته نباشید. مطالب سایتتون بسیار مفیده
  من دانش آموز کنکوری هستم. اگه میشه لطف کنید توصیه هایی که برای بقیه دانش آموزا ایمیل کردید برای من هم بفرستید.
  بسیار ممنون

 72. من ۵ روز در هفته تا ساعت ۲ و ربع کلاس دارم چجوری میتونم اونقدر سر حال باشم که با آرامش و تمرکز زیاد و حوصله درس بخونم ؟؟
  علاوه بر این تلویزیون خیلی وقت منو میگیره 😣

 73. سلام خیلی ممنون بابت مطالب خوبتون
  اگر میشه فایل رو برای منم بفرستین ممنون

 74. سلام میخواستم بگم که من دقیقا تا چهارشنبه تا ساعت ۱۲ کلاس دارم چطور میتونم پس تایم مطالعمو اینقدر زیاد کنم که خیلی هم ب شب نخورم چون تو شب خیلی مطالب و یادنمیگیرم

 75. سلام
  خسته نباشید. مطالب سایتتون بسیار مفیده
  من دانش آموز کنکوری هستم. اگه میشه لطف کنید توصیه هایی که برای بقیه دانش آموزا ایمیل کردید برای من هم بفرستید.
  بسیار ممنون

 76. سلام با تشکر از زحمات شما. خدا قوت
  یه سوالی داشتم. کسی از این برنامه 25 دقیقه ای استفاده کرده؟ نتیجه عالی گرفته؟ من فکر می کردم بازه درس خواندن باید 2 ساعت باشه و 10 دقیقه استراحت
  متشکرم

  • سلام. در حقیقت ۲۵ دقیقه، مدت زمان بهینه برای متمرکز موندن هست. اگر سرفصلی که مطالعه می‌کنید نیاز به زمان بیشتری داره، این زمان رو افزایش بدید.

 77. سلام آقای امینی فایل رو اگر میشه به ایمیل من هم بفرستید ممنون از برنامه ریزی خوبی که آموزش دادید

  • سلام. ممنونم از حسن نظرتون. چشم ایمیل رو براتون ارسال می‌کنم ولی به شرطی که آدرس ایمیلتون رو توی فیلد ایمیلِ کامنت درج کنید. من الان آدرسی ندارم که ایمیل رو براش بفرستم.

 78. تشکر فراوان از مقاله زیبایتان اما من نمی فهمم که چطور از شر مهمان ها خلاص شوم که مانع درس خواندنم می شوند

 79. تشکر فراوان از مقاله زیبایتان اما من نمی فهمم که چطور از شر مهمان ها خلاص شوم که مانع درس خواندنم می شوند

 80. سلام وقتتون بخیر. من ۱۲ تجربی هستم خیلی استرس دارم و نامیدم حس میکنم نمیرسم جمع بندی کنم و باعث میشه درست نتونم تمرکز کنم و از بقیه خیلی عقبم . به نظرتون چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • سلام.
   من فکر می‌کنم یکی از راه‌های رایج که می‌تونه کمکتون کنه شکستن برنامه‌ست. لازم نیست همه چیز کامل باشه، بلکه بهتره که از زمانتون بهترین استفاده ممکن رو ببرید. برنامه رو بشکنید و با توجه به اون چیزی که در توان‌تون هست قطعه‌های برنامه رو تا هر جایی که تونستید پیش ببرید. این کار از استرستون کم می‌کنه و کم شدن استرس مساوی میشه با خریدن زمان بیشتر برای پیش‌برد بهتر برنامه‌هاتون.

 81. سلام خسته نباشید من بسیار درس خوان بودم اما به دلیل این مریضی رفتم سرکار و از درس موندم و نمی تونم درس بخوانم چون وسوسه میشم میشه کمکم کنید

  • سلام مهدی جان. حقیقتش با این اطلاعات کم نمی‌دونم چه توصیه‌ای می‌تونم بکنم.

 82. سلام من یک دختر ۱۲ ساله هستم اخیرا دو تا امتحان دادم که واقعا نمره ام خوب نبود من همیشه بهترین نمره ی کلاس رو می گرفتم اما چون توی این امتحانات کم گرفتم خیلی احساس بدی دارم بیشتر اوقات گریه می کنم یا احساس افسردگی دارم اما همیشه خودم رو خوب نشون میدم و همیشه یه ماسک رو صورتم هست با پدر و مادرم زیاد صحبت نمی کنم هر کی هر چی میپرسه مثبت جواب میدم اما جواب اصلیم منفی هست میتونید راهنماییم کنید که چطور میتونم توی درسام مثل قبل یا بهتر از قبل باشم؟

  • سلام

   یه موضوع شایع در کسایی که از نظر ذهنی، کمی از سایرین بالاتر هستند، همین شاگرد اول شدنشون در سال‌های ابتدایی تحصیل هست. شما بدون دردسر و تلاش اضافی درس‌ها رو یاد می‌گرفتید، چرا که درس‌ها از نظر سختی برای شما آسون به حساب میومده. قسمت بد ماجرا اینه که شما تلاش کردن رو یاد نگرفتن، و یاد گرفتن و آموختن نیاز به تلاش و مبارزه با تمام درموندگی‌های حاصل از یادنگرفتن و تلاش مجدد کردن داره. باید روی این زمینه کار کنید.

 83. سلام وقت بخیر
  میشه مطالب ارسالی واسه دوستان رو برای منم ارسال کنید🙏🙏

 84. سلام آقای امینی عزیز واقعا ممنونم برای مطالب مفیدتون خدا خیرت بده دنبال همچنین برنامه ای بودم فقط یک سوال داشتم من این برنامه رو میخوام برای زبان انگلیسی قرار بدم چون خودم انگلیسی بلدم فقط میخوام برای کارم که ارتباط با مشتری انگلیسی هست فشرده کار کنم آیا این برنامه برای زبان انگلیسی جواب گو هست و تایمشم زیاد کنم خوده انگلیسی رو چهار گروه کردم میتونم با برنامه هماهنگ بشم فقط میخواستم ببینم مشکلی نداره فقط انگلیسی باشه و بازهم تشکر میکنم برای سایت عالی و مطلب فوق العاده مفیدتون

  • سلام و ممنونم از حسن نظرتون. یادگیری، یادگیریه و فکر می‌کنم برای زبان هم این برنامه به خوبی جواب بده. یعنی من خودم برای زبان از همین روش استفاده می‌کنم.

 85. سلام خیلی ممنون بابت راهنماییتون و اینکه من دهم تجربی ام و نیم سال اول رو نخوندم از اولین روز نیم سال دوم شروع کردم چندین بار برنامه مو عوض کردم ولی نمیرسم هر دو تا ترمو باهم بخونم و همش از یکیشون عقب میفتم میشه راهنماییم کنید و اون فایلی که برای بچه های دیگه میفرستید رو برام بفرستید ممنون میشم

 86. سلام.دکتر امینی واااااقعاااااا وااااااقعاااااا دنبال همچییین تغییری در خودم بودم که با خوندن مطالبتون برام اتفاق میفته مطمئنم!!
  واااقعا عاااالییییییییی و بینظییییر بود خیلی خیلی خیلی متشکککررر😍😍😍😍😍😍
  لطف میکنید برای من‌هم ارسال کنین
  آروزی تندرستی و موفقیت و سلاااامتی براتون دارم
  انشاءالله به تمووم اون چیزهایی که میخواید برسید و براتون اتفاق بیفته
  و اونچیزهای روهم که نمیخواید براتون اتفاق نیفته😍💙

  • سلام و بسیار بسیار ممنونم بابت حسن نظر و دعاهای خیرتون. چسیم. حتما براتون ارسال می‌کنم.

 87. سلام اقای امینی مطالبتونعالییی 👍👍👍👍💎💎🥇🥇 اگه میشه فایل هایی رو مه برای بچه ها ارسال میکنید برای من هم ارسال کنید بینهایت متشکرم

  .

 88. سلام وقتتون بخیر من یه دانش اموز دهمی هستم
  و رشته ام خیلی سخته 🙁
  از اول سال هم بخاطره این کرونا ک درسا مجازی شده متاسفانه لای هیچکدوم از کتابامو باز نکردمو متاسفانه نمراتم بسیار پایین است .

  میتونم ازتون بخوام کمکم کنین ک انگیزم برای درس خوندن بیشتر بشه

  • سلام. حقیقتش باید خودتون رو متقاعد کنید که برنامه‌ریزی کنید و شروع کنید. هیچ راه میانبری وجود نداره.

 89. سلام میشه همزمان دو درسوباهم خوند مثلا تاریخ. و فلسفه رو‌همزمان تو یه ساعت خوند؟ به یادگیری لطمه ایی نمیخورع؟

  • سلام. بله، امکان‌پذیره. اتفاقا نه‌تنها لطمه نمی‌زنه، برعکس، این روش به بهتر به‌یادآوردنِ مطالب کمک می‌کنه.

  • سلام خانم زهرا ببخشید مزاحیمیتون شدم میشه بیهم بیگین چه طوری درس بخوانم

 90. سلام
  خسته نباشید. مطالب سایتتون بسیار مفیده
  من دانش آموز کنکوری هستم. اگه میشه لطف کنید توصیه هایی که برای بقیه دانش آموزا ایمیل کردید برای من هم بفرستید.
  بسیار ممنون

 91. سلام اقای امینی ممکنه مطالب ارسالی برای دیگران رو برای من هم بفرستید؟؟

 92. سلام اقای امینی خیلی ممنونم بابت مقالات عالیتون با کلی انرژی دکتر من کنکوری هستم اما بخاطر مشکلاتی نمیتونم خوب درسمو بخونم و این خیلی داره اذیتم میکنه و واقعا با روحو روانم بازی میکنه و اجازه نمیده ک نتیجه مورد نظرمو از کارام بگیرم میشه لطف کنید اون مطالبی که برای دانش اموزانتون ایمیل میکنی برای منم فرستید؟

  • سلام و سپاس بابت حسن نظرتون. حتما؛ تا چند دقیقه دیگه داخل اینباکستون خواهد بود.

  • این یک برنامه ریزی دقیق و مفیده ک برای هرکاری میشه انجامش داد

 93. سلام. بسیار بسیار متشکرم بابت این مقاله ؛ بسیار عالی بود.
  فقط یه نکته ای رو خدمت دوستان بگم که اگر همین نماز های پنجگانه رو با توجه و درست بخوانیم، نیاز به مدیتیشن و اینجور چیز ها نخواهیم داشت.
  باتشکر

  • من بهت حق میدم ک اینطوری درباره مدیتیشن حرف بزنی و البته ک حرف توهم درسته اما دیدگاه تو یک مشکلی داره ک برای همه پیش میاد….مدیتیشن و نماز هردو ب یک هدف انجام میشن و اونم ارامش روحی هستش….درواقع هردو یک کار رو انجام میدن و هردو ب تمرکز نیاز دارن ک نتیجش ارتباط با خداست…درواقع هدف من از گفتن این نکته ب تو اینه ک بگم لطفا ب مدیتیشن ب عنوان مانعی در راه خدا و غرب گرایی نگاه نکن مدیتیشن همون نمازه و بلعکس…کسی ک مثلا مسیحی باشه با این روش اروم میشه…بهت ی توصیه میکنم دوست عزیز…قبل از اینکه ظاهر دوچیز رو مقایسه کنی ابتدا از باطن و هدف از انجامشون اگاه شو و بعد ببین ایا فرقی با هم دارن و اینکه کدوم میتونه بهتر مارو ب هدف برسونه…
   امیدوارم ازین ببعد بیشتر درباره اهداف هر کاری فکر کنی…

 94. سلام و خسته نباشید خدمت شما جناب ایمان امینی…..اقای امینی ب جرات میتونم بگم سایت شما و نوشته های شما بهترین و مفید ترین مطالبی بودن ک بعد از کلی گشتن پیداشون کردم..دست مریزاد!!
  ولی من ی مشکل دیگه هم دارم ک اگه واسه منم راه حلی داشته باشید ممنون میشم…
  من تابستون برای تیزهوشان میخوندم یعنی از اردیبهشت یجورایی شروع کردم و ووواااقعاااا درس خوندم..خودم کیف کردم از صب زود تا شب درس میخوندم و بر خلاف اینکه میگن روی تخت خوابتون میبره من روی تختم کتاب سال قبلم رو کامل خوندم و نکته برداری کردم…ی روز گوشه اتاق درس پیخوندم یروز رو میز و خلاصه اینکه میخوندم بدون ذره ای خستگی…اما همونطور ک میدونین امسال همچی مجازی شده…پارسالم همین بود ولی من خیلی هم باهاش مشکل نداشتم و از کلاسام لذت میبردم ولی امسال حالم از درس بهم میخوره و این خیلی برام بده چون من سال اول دبیرستانم و رشته تجربی هستم و اینجور کوتاهی برام عواقب بدی داره،وقتی شروع میکنم سرگیجه میگیرم و سرم سنگین میشه انگار گردنم میخواد بشکنه و بشدت خوابم میگیره چهارتا کتاب تست عالی دارم و از نظر دسترسی ب پطالب درسی هیچ مشکلی ندارم ولی مشکل خودمم انگار یچیزی درونم بهونه میگیره…اینم بگم ک من اصلا درگیر فضای مجازی نیستم و دوستی ندارم ک بخوام باهاش حرفی بزنم پس از این لحاظ وقتم ازاده و هیچ مشکلی ندارم ولی دارم دیوونه میشم همش میشینم تو ی جای تاریک و چشامو میبندم حتی اهنگ گوش دادن هم حوصلمو سر میبره….
  اگه بهم کمک کنین واقعا ممنون میشم😊😊😊

 95. چند تا نکته دیگه که بهتره اضافه بشه :
  ۱) باید یک سوم یا یک چهارم زمانی رو که برای برنامه ریزی نوشته ایم ذخیره ذاشته باشیم واسه بعضی مواقع که برنامه طبق روالش پیش نمیره (مثلا اگر برنامه ۲۱ واحدی می چینیم ۷ واحد ذخیره داشته باشیم)
  ۲)داخل نظر قبلیم هم گفتم باید هر روز بهتر از دیروز باشیم تا حدی که امکان داره
  ۳)به نظر من مرور اصلا جالب نیست و بهترین کار تقسیم کردن مطلبی که قراره بخونیم
  ۴)خلاصه نویسی هم خسته کنندست چه بسا کتاب هایی هستند که مطالبی که می خوانیم رو خلاصه کردند و بهتره از ان ها استفاده کنیم
  ۵)تا میشه سعی کنید که برنامتون رو فشرده تر کنید یعنی تا ان جا که میشه کاری رو که تو ۳۰ دقیقه قبلا انجام میدادید در ۲۰ دقیقه انجام بدهید

 96. مطلب عالی بود فقط یکم ناقصه و ان هم این هستش که باید هر روز از دیروز بهتر باشیم

 97. سلام
  خسته نباشید. مطالب سایتتون بسیار مفیده
  من دانش آموز کنکوری هستم. اگه میشه لطف کنید توصیه هایی که برای بقیه دانش آموزا ایمیل کردید برای من هم بفرستید.
  بسیار ممنون

  • سلام و ممنونم. حتما براتون ارسال می‌کنم.

 98. سلام اقای امینی خسته نباشید و وقتتون بخیر اگه میشه لطفا ایمیل هایی که برای دانش اموز های دیگه فرستادین رو لطف کنید برای من هم بفرستید

  • سلام. تا چند دقیقه دیگه به ایمیلتون ارسال می‌کنم.

 99. سلام وقتتون بخیر💙
  اول اینکه باید ازتون خیلی تشکر کنم بابت مطالب بی نظیرتون.دوم اینکه الان که مدارس مجازی شدن من طرف صبح کلاس دارم و اینجوری نمیشود از ساعت ۸ پومودورو ها را اجرا کنم و اگر بخواهم از بعد از کلاس شروع کنم برنامه زمانی بهم میخورد و زمان درس خواندن کاهش پیدا میکند. ممنون میشم در این مورد راهنمایی کنید.👌❤

  • سلام. ممنونم از حسن نظرتون دوست عزیزم. برنامه رو باید طبق شرایط خودتون تغییر بدید. چیزی که من بهش اشاره کرد شمایل کلی از اون بود. طبق نیازهاتون تغییرش بدید.

 100. سلام
  تو این روزا که همش داخل خونه به سر میبرم انگیزه ام خیلی کاهش پیدا کرده اما با خوندن مطالب شما انرژیی دوباره گرفتم.و اینکه یک سوال داشتم ازتون: بعد از به پایان رساندن برنامه دیگه نیازی به مرور مطالب نیست.یعنی اگر ساعت ۶ عصر به پایان رساندیم دیگر تا فردایه اون روز نیاز نیست درس بخونیم یا مرور نکات مهم میتونه موثر باشه؟❤

  • سلام. مرور کردن یکی از روش‌های موثر برای به خاطر سپردن اطلاعات در بلندمدته. توی کتاب یادگیری هوشمندانه، در خصوصش صحبت کردم. البته فاصله زمانی بین مرور کردن‌ها مهمه چرا که ممکنه با زیادآموزی، توهم یاد گرفتن مطلبی رو پیدا کنید که در حقیقت جایگاهی توی حافظه بلندمدتتون پیدا نکرده.

   خلاصه‌نویسی به علاوه فاصله‌ زمانی بین مرورها، می‌تونه خیلی مفید باشه. معمولا زمان مناسب برای مرور مطلب اون وقتیه که جزئیات شروع به محو شدن می‌کنند. اگه نکات کلیدی توی ذهنتون محو بشن، دیگه برای مرور، دیر شده و باید دوباره از نو یاد بگیرید (البته نه به سختی مرتبه اول ولی خب دیگه مرور به حساب نمیاد).

 101. سلام
  اولش که وارد سایت شدم فک نمی کردم که سایت مفیدی باشه فکر می کردم مثله بیشتر سایتایی که توی سطح وب هست یه سری مطالب جمع کرده سایت زده تا کسب درآمدی داشته باشه ولی وقتی مطالباون رو خوندم. احساس کردم که این مطالب مفیده و شروع کردم به خوندن مقاله هاتون من معمولا توی سایتایی که میرم نظر نمی ذارم بیشتر نظرات رو می خونم ولی این سایت اینقدر خوب بود که هم نظر گذاشتم و هم پرداخت داشتم
  امیدوارم همیشه پیروز و سربلند باشید

  • سلام. نظر لطف شماست دوست عزیزم. موفق باشید.

 102. مهدی هستم از سیستان و بلوچستان
  من کلاس نهم هستم و می‌خوام تو یک دبیرستان قبول بشم
  این مطالب خیلی کامل دقیق و بی نقص بود مطمنم که اگه این برنامه رو عملی کنم واقعا دکتر میشم
  ممنون برام دعا کنید که دکتر شم

  • مهدی عزیز امیدوارم که موفق باشی و دکتر بشی.

 103. سلام وقتتون بخیر…میدونم مدت زیادی از تاریخ انتشار مقاله فوق العادتون میگذره اما امیدوارم باز هم جواب من رو بدین…در کامنت ها دیدم اشاره کردین به اینکه این روش برای کنکوری ها زیاد مناسب نیست خواستم بدونم چون تایم دوستان کم بوده تا کنکور این رو گفتین یا حتی الان هم که 5 ماه و نیم وقت دارین این روش مناسب نیست؟

  • سلام. مطلب از این نظر برای دوستان کنکوری مفید نیست چون اغلبشون بازه زمانی کم و مطالب زیادی برای مطالعه دارند. یادگیری هوشندانه با عجله برای یادگیری جور در نمیاد و شاید روش‌های بهتری برای یادگیری سریع و نتیجه بهتر در کنکور وجود داشته باشه. اما مثل هر چیز دیگه‌ای که یک معامله‌ست، این یادگیری سریع نقطه ضعف بزرگی داره و اون هم فراموشی سریع‌تره.

   یادگیری عمیق، در طرف مقابل به شخص کمک می‌کنه تا نه‌تنها در اون زمینه‌ی خاص که با استفاده از اطلاعاتی که در یه زمینه یاد گرفتند، در جاهای دیگه هم خلاقیت به خرج بدن و پیشرفت کنند.

   هدف اغلب کنکوری‌ها، یادگیری عمیق نیست در نتیجه شاید بهتر هست که روش‌های دیگه‌ای رو امتحان کنند.

 104. سلام ممنون از شما.من دانش اموز پایه نهم هستم و دارم برای مدارس تیزهوشان میخونم.با خوندن مطالبتون کلی انرژی گرفتم و از همی الان شروع به اجرا این برنامه میکنم کمال تشکر رو دارم از نویسنده این متن.سپاس

  • بازدیدکنندگان ایلولا تجربه جالبی رو توی این چند سال برام رقم زدند. اینکه چقدر نگاه‌ها می‌تونه متفاوت از اون چیزی باشه که نیت نویسنده هست. حتی واضح‌ترین متن‌ها به نظر نویسنده تا چه حد می‌تونه متفاوت از چیزی که فکرش رو می‌کنه تفسیر بشه.

   دوست من، پرداخت اصلا اجباری نیست و کاملا اختیاریه. بازدید کننده در صورت تمایل مقاله رو میخره. همین مقاله که خونده. در غیر این صورت میگذره؛ مثل خیلی از بازدیدکنندگان دیگه.

 105. سلام سایتتون مطالبتون واقعا عالی بود تشکر از شما من با دو تا بچه کوچیک می خوام برا آزمون وکالت بخونم بعد از ده سال دوری از دزس و کتاب هر کاری میکنم تا میبینم یه صفحه از درس سخته حوصلم طر می ره و کتاب را می بندم و از بک ساعت در روز بیشتر نمب تونم بخونم بی زحمت کمکم کنید ممنونم

 106. ممنون از مطلب خوبتون من بعد از خوندن این مطلب و عمل به کاراش تو درسم خیلی پیشرفت کردم

 107. واااااقعاااا عالیییی بود. من شاید اولین باری باشه که کتاب دستم بگیرم و بخونم و این روش برای ذهن من باید جالب و کار ساز باشه. واقعا سپاسگزارم از مطالبتون چون واقعا کامل و جامع و صد البته مفید بود🙏🏻🌸

  • خواهش می‌کنم. خوشحالم که تونستم کمکی کنم.

 108. سلام با تشکر از مطلبی که گذاشته بودید . راستش را بخواهید من یک دانش اموز رشته ریاضی پایه دوازدهم مدرسه تیزهوشان هستم من یازدهم را بصورت مجازی گذراندم و الان که اذر ماه هست هنوز حتی مطالب کتاب را هم نخوانده ام و امتحاناتی که تا کنون داده ام را با تقلب و کمک دوستانم داده ام مشکل من این است که نمیدونم دقیقا چه کاری باید انجام بدهم هیچ انگیزه ای برای درس خوندن ندارم و هدفی هم برای قبولی در دانشگاه ندارم و الان هم با مشکل امتحانات نوبت اول روبه رو شده ام و دقیق نمیدونم که باید چجوری کتاب ها و درس هارا بخونم من از شهریور ماه که مدارس اغاز شد تا کنون بعضی از کتاب هایم از جمله فیزیک و حسابان را باز نکرده ام و کاملا نو و دست نخورده مانده اند از شما خواهش دارم که کمکم کنید درسته من مدرسه تیزهوشان درس میخونم ولی وضعیت خوبی برای اینکه به مشاوره بروم یا اینکه ازمونی ثبت نام کنم را ندارم لطفا کمکم کنید با تشکر

 109. با عرض سلام و خسته نباشید چنتا سوال داشتم که ممنون میشم در اسرع وقت پاسخ بدید
  ۱)من امسال کنکور دارم (البته پشت کنکوریم) و الان ۹ ماهه که میتونم بگم در گیر درس و برنامه ریزی و…شدم یعنی از بهمن ماه سال دوازدهم.به مدت سه ماه مشاور داشتم و یه سری از مشکلات درسی و برنامه ریزی و… برطرف شد.برنامه خودم رو بارها تغییر دادم تا تونستم یه برنامه درست حسابی برا خودم بریزم من درطول شبانه روز حتما به ۱۱ ساعت مطالعه مفید دقیق و با کیفیت نیاز دارم ولی طی این ۹ ماه بجز دوسه روز اونم نه بصورت متوالی و نه در زمانبندی مشخص شده،نتونستم ۱۱ساعت مطالعه رو داشته باشم.به توصیه خیلیها از ساعت مطالعه کم شروع کردم و یکباره اونو سنگین نکردم ولی بازم نمیتونم اجرا کنم کسی باورش نمیشه ولی هرچه بیشتر در اجرای برنامه تلاش میکنم بیشتر شکست میخورم و بیش از پیش نمیتونم اونو پیاده کنم.
  اونقدر تو این ۹ ماه و تقریبا ۸-۹ هفته شکست خوردم که دیگه احساس میکنم واقعا توانایی اجرای هیچ برنامه ای رو ندارم.و دلیلش هم اینه که انگیزه و شور و شوقم رو از دست دادم.و بگم که من واقعا هر روزی که شکست خورده و نتونسته بودم برنامه رو عملی کنم با امید و شوق فراوان روز بعد رو شروع میکردم تا بتونم جبران کنم ولی باز هم نمیشد تا اینکه دیگه بعد این چند ماه به این نتیجه رسیدم ک اصلا نمیشه.حتی با آدمای آگاه و موفق هم صحبت کردم دیدم هر چی میگن و هر راه کاری میدن من همه رو رفتم یه طوریکه خودشون گفتن ما واقعا دیگه نمیدونیم چی بگیم .خیلی هم مطالعه کردم تا ببینم اشکال کارم چیه ولی بی فایده بوده چون من همه رو درست. رفتم حالا شما بفرمایید چرا من با اینکه تمام اصول رو رعایت میکردم اصلا در اجرای برنامه ام موفق نشدم

  • سلام. من واقعا به خاطر اینکه فرصت نمی‌کنم پاسخ درخوری بدم ازتون عذر می‌خوام.

 110. سلام ممنون از مطالب عالی تون فقط من یه مشکلی دارم تا ساعت ۱ و ۴۰ دقیقه مدرسه هستم بعد نهار میخورم و میخوابم که تا حدود ساعت ۳ الی ۴ طول میکشه یعنی حداکثر از ساعت ۳ میتونم شروع به مطالعه بکنم و اگر بخواهم تا ۱۱ شب اون رو ادامه بدم و هیچ کار دیگه ای نکنم فقط ۸ ساعت میشه در صورتی که برنامه ی شما برای ۱۰ ساعت تنظیم شده و نمیدونم دقیقا چه طور اون رو تنظیم کنم که علاوه بر درس خوندم وقت برای کار هاییم مثل تمرین زبان و پیانو و تفریح داشته باشم لطفا راهنماییم کنید ممنون

 111. سلام من استفاده کردم خیلی خوب بود واقعا دمتون گرم فقط بای قسمت ورزشش چطور باید کار کنم و کیا ورزش بزارم تو برنامه ام ؟؟؟
  بازم دمتون دگرم واقعا نمی دونم چطور ازتون تشکر کنم 💮💮❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

  • سلام و ممنونم. بهتره که برنامه ورزش منظم باشه و در حدی باشه که بتونید بهش پایبند بمونید. بعد به مرور می‌تونید به شدتش اضافه کنید. چه از نظر فشار بدنی چه از نظر زمانی.

 112. سلام
  من کلاس هفتمم توی فرزانگان
  من چند تا مشکل دارم ممنون می شم کمکم کنید بر طرف کنم
  من تا ۱۲ و ۵ کلاس دارم
  ۲ تا۳ نهار
  بیشتر روز ها هم ۲ ساعت کلاس فک کنید ساعت ۵ تا ۷
  من ۲ تا۳ نهار می خورم
  خوب شما چه پیشنهادی برای من دارید؟

 113. با سلام وممنون از مطلب عالیتون…ببخشید من تو شرکت کار میکنم و ساعت ٣ بعدازظهر میرسم خونه و قصد دارم برای ازمون استخدامی اماده بشم چه جوری درس بخونم میشه لطف کنید یه برنانه برام بزارید…با تشکر

 114. سلام خداقوت،ایا پرداخت ۱۵۰۰ تومان اجباری هست؟یعنی شرط خواندن مقاله پرداخت هزینه هست؟

 115. سلام مطلببتون بسیار مفید و عالی بود امیدوارم سایتتون روز به روز رونق پیدا کنه و موفق شوید.

 116. سلام خسته نباشید ، این برنامه خیلی خیلی خوبه ولی من چند تا سوال دارم راجبش
  اول اینکه دروی حل کردنی مثل هندسه و حسابان و گسسته رو باید چجوری بخونیم ؟
  این موضوع که تو پومودوروی هفتم و شیشم باید چشمامون رو ببندیم و مطالب رو به یاد بیاریم بعد مرورر کنیم خلاصه هامون رو برای هندسه و حسابان و دروس تمرینی چجوری میشه ؟
  و اینکه اگه تنوع دروسی که برای خودمون چیدیم بیشتر از ۴ تا باشه چی ؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

 117. با سلام خدمت شما من قبلن این تکنیک رو استفاده کردم و خوب بود ولی مشکل من اینه که رو یه شیوع نمی تونم باشم و پیش برم چون چند روز بهش عمل میکنم و زود خسته میشم چون کلا توی درس اینجوریم که حوصلم سر میره وقتی یه مقداری میخونم و این باعث شده که بیشتر از 5 ساعت نتونم بخونم ولی به نظرم 5 ساعت من در حد هشت ساعته چون من یادگیری بالایی دارم و سریع میفهمم و نیاز ندارم چیزی رو که فهمیدم دوباره بخونم مگر موقع امتحانات و اینکه الان من یازدهم تجربی هستم و درس های پایه دهم رو خوب نخوندم و واقعا گیج شدم چیکار کنم تا به هر دو برسم و اینکه من الان توی فضای مجازی درگیری خاصی ندارم مگر بازی که اونم موقع استراحتم انجام میدم و همینطور یکی از دلایلی که باعث میشه یه کم حواسم پرت شه اینه که به اینده فکر میکنم و حواسم مخصوصا به اون پرت میشه و یه حالتی رویا پردازی منطقی میکنم

 118. سلام خیلی ممنون از مطالب بی نظیر و فوق العاده خوبتون
  ببخشید ی سوال! من صبح ها از 6 تا 10 صبج عالی میخونم ولی بعد از اون،نمیدونم شاید ب خاطر خستگی نمیدونم ،ولی میام استراحت دیگ نمیتونم درست بخونم مثلا دیگ تا ظهر اگرم بخونم اصلا مفید نیست چون خیلی بی حوصله و کسل میشم و خب ی سال هم ب همین علت شکست خوردم لطفا بفرمایید برای رفع این کسالت باید چکار کنم ؟ البته تو مدرسه با این ساعت مطالعه کم اصلا مشکلی تو درسا نداشتم و حتی معدلم هم 19/80 شد ولی برای کنکور واقعا نمیدونم چیکار کنم

 119. سلام مطالبتون خیلی مفید بود و به دردم خورد والبته خیلی متفاوت چون بیشتر مشاورای کنکور میگن باید روزی ۱۰ساعت درس بخونی و از عید به بعد برسونی به ۱۳یا۱۴ساعت تا یه رتبه ی خوب بیاری.راستش من دیگه خسته شدم از مشاورای کنکور نمیتونم بهشون اعتماد کنم چون بیشتر تبلیغ موسسه ی خودشونه و دلسوزانه نیست میخواستم از شما کمک بگیرم اگه ممکنه…من ۴سال پشت کنکور بودم امسال رتبه ام بهتر از سال‌های قبل شد ولی بازم مجاز نشدم برای روزانه. من میخواستم و به خودمم میدیدم که یه رتبه ی خوب بیارم ولی به خاطر شرایط خانوادگی که تنهاییمو به دنبال داشت و باعث شد فشار روحی زیادی رو تجربه کنم و نمی‌دونم شاید اضطراب و اینکه انقدر کنکورومهم میدونستم که باعث می‌شد یه روز خیلی خوب بخونم چند روز اصلا نخونم البته نمی‌دونم مطمئن نیستم دلایلش این بود یا نه ولی به هرحال خودم احساس می‌کنم اگه برم دانشگاه و همزمان برای کنکور بخونم خوب باشه چون فشارهای روحی روم کمتر میشه و خانواده هم نمیذارن دیگه پشت کنکور بمونم ولی نمیخوام مثل سال‌های قبل احساسی تصمیم بگیرم می‌خوام عاقلانه باشه خودم فکر می‌کنم تصمیم خوبی باشه اگه واحدارو کم بردارم( و اگه خانواده ام بذارن بهمن رو مرخصی بگیرم )نظر شما چیه میتونم هم دانشگاه برم و هم برای یه رتبه ی خیلی خوب کنکور بخونم؟ میخوام دیگه جدی شروع کنم به درس خوندن چون نمیتونم قید رویاها و آرزوهامو بزنم.ببخشید طولانی نوشتم امیدوارم درک کنید چون کسی نیست کمکم کنه.ممنون.

 120. سلام خیلی ممنونم از اینکه این تجربیات رو در اختیار من و دیگر بینندگان گذاشتید من یه سوالی برام پیش اومده و البته به نظرم قابل حله اما یکم در موردش گیج شدم…
  مشکل اینجاس که زمانی من درسی رو شروع به خوندن میکنم نمیتونم اونرو دوباره بخونم برام سخت میشه ولی به نظرم این درس خوندن واسم جواب بده اما خب من در مکانی نیستم که بتونم آرامش کامل رو برای خودم ایجاد کنم پس چطوری به بهترین و بالاترین پیشرفت برسم من الان دهم تجربی هستم و امیدم به پیشرفت و سختی راه کمه و اینه باید تمام تلاشمو بکنم و از همه چیزم بزنم اینا خیلی اذیتم میکنه و از تصمیم خودم میترسونه چیکار کنم که این مشکلات از بین بره خیلی ممنونم از شما و لطف شما خواهشا جواب بدید و اینکه من حتی مطالعه روزی ۲ ساعت رو هم به صورت متداول نداشتم چطوری میتونم بهش عادت کنم و اینکه آیا الان که اول سه سال سرنوشت سازم میتونم با این برنامه و یکم تغییر دادنش هر سه سالو با بهترین نمره ها یعنی بالای ۱۹.۸۰ تموم کنم لطفا منو از این سردرگمی خارج کنید خیلی ممنونم و خواهشا زودتر جوابمو بهم بدید خیلی ممنونم

 121. سلام.و خسته نباشید
  آقا من یه سوال داشتم اینکه آیا درس خوندن با تکنیک پومودور برای کنکور و یا آزمون های استخدامی هم جواب میده؟منافاتی با آزمون های تستی نداره؟؟
  ممنون میشم پاسخ بدین اقای امینی

 122. سلام ممنون از سایت خوبتون
  می خواستم ببینم که از 4 ساعت شروع کنم بهتر نیست چون اینجوری بهم خیلی فشار میاد
  برنامه بهتری ندارید چون من کلاس زبان هم میرم
  ممنون میشم کمکم کنید

  • سلام.
   محمدرضا جان، راستش برنامه رو در نهایت خودت باید بنویسی. با توجه به شرایط خودت. مشکلی نیست اگه از ساعت چهار یا هر ساعتی که با شرایطت می‌خونه شروع کنی.

 123. ببخشید من می‌خوام از صبح شروع کنم ی حوریم نمیتونم چشام خوابه آب میزنم بصورتم همونه سعی میکنم یکم با خونوادم حرف بزنم اما بازم سر حال نمیشم و بعد از خوندن 4ساعت درس خسته میشم لطفا کمک کنین

 124. عالی بود ممنونم
  فقط من سوال داشتم
  رشتم تجربیه و میرم یازدهم میخام بدونم برای اینک درسای دهممو یادم بمونه و قدرت تست زنیم کمتر نشه خوندن جمع بندی هام کافیه؟!
  و دوم اینک من ی مشکل دارم خیلیا باید ت سکوت درس بخونن ولی من هنسفری میزارم ت گوشم و در میخونم و بهتر یاد میگیرم و تمرکزم بیشتره
  این جریان باعث سرزنش شدنم از طرف خانواده و دوستان شده و مشکلی ک دارم اینه ک سر امتحانا میخام اهنگ باشه و کارمو انجام بدم ولی چون نیست نه تنها تمرکز ندارم بلکه میلی ندارم ک سوالو حل کنم
  سوال اخرمم اینه برای درس زیستم چی کار کنم یادم نره ب طرز عجیبی یادم میره حتی دینی یادم نمیره ولی زیست لطفا راهنمایی کنید مرسی

  • سلام. حقیقتش درگیری‌های کاری، وقت زیادی ازم می‌گیره. از اون طرف هم نمی‌خوام که دوباره یه مطلب بذارم و چند وقت نه. دارم تلاش می‌کنم که جایی داخل برنامه روزانه‌م برای نوشتن باز کنم و باز در خدمت دوستان عزیزی مثل شما باشم.

 125. سلام ممنون ازتلاشتون برای موفقیت بقیه.من هروقت میخوام درس بخونم همه مشکلات وسختی هاییکه قبلاتوزندگی داشتم والان دارم برام مرورمیشه وباعث ناامیدی وخستگیم میشه.شماراه حلی براش دارید؟

  • سلام. راستش تنها چیزی که به ذهنم می‌رسه اینه که از مدیتیشن کمک بگیرید. با زمان‌های کوتاه شروع کنید و آروم آروم افزایشش بدید. اگه مشکل همچنان پابرجا بود، بهتره که با متخصص مشورت کنید.

   احتمالا، به خاطر پرسه‌زنی‌های ذهنیِ زیاد، مغز شما عادت به کنکاش و مرور خاطره‌های گذشته کرده. باید کم‌کم تمرکزتون رو به کاری که در دست اقدام دارید بدید،‌ و هر موقع ذهنتون رو در حال پرسه‌زنی دیدید، سریع تمرکزتون رو به کارتون برگردونید تا کم‌کم مدارها متفاوت (و البته دلخواه شما) تقویت بشه و مدارهای قبلی کمرنگ‌تر بشن. این نوشته شاید منظور من رو بهتر نشون بده:

   https://www.ilola.ir/617

  • سلام. حقیقتش فرقی نمی‌کنه. فقط کافیه که زمان رو افزایش بدید و برنامه رو از نو بنویسید. البته اگه دیدید که ۴۰ دقیقه زیاده، به نظرم کمیت رو فدای کیفیت مطالعه نکنید و به همون بیست و پنج دقیقه برگردید.

 126. ممنون از پاسختون
  من مشاوره ای که قبلا گرفتم هم انلاین بودش
  خیلی دوست دارم دوباره مشاوره بگیرم اما خانوادم موافق نیستن و متعتقد مشاور گرفتن نیستن
  من خودم بهتر از بقیه خودمو میشناسم…
  اما اونا میگن تو اگه مشاورم بگیری درس نمیخونی…
  نمیدونم چجوری بهشون بفهمونم که من اون یه ماهی که مشاور داشتم تمامه تلاشمو کردم وروزی هشت ساعت درس میخوندم

  ببخشید تو کامنتتون نوشتین که تکنیک هایی رو به دانش اموز اموزش میدی ینی شما خودتون برنامه نمینویسید که دانش اموز درطول یه هفته چه درساییو باید بخونه؟

  • سلام.
   بله، درست متوجه شدید. من برنامه نمی‌دم، ولی روش‌هایی که یاد گرفتم رو به دانش‌آموز می‌دم تا طبق اون‌ها برنامه‌ش رو شروع کنه و بعد از چند هفته به یک نسخه شخصی‌سازی‌شدهٔ اون برنامه برسه. برنامه‌ای که با شرایط دانش‌آموز جور در بیاد.

 127. ینی باید یکی نظارت کنه به کارم تا اون رو خوب اجام بدم…

  ببخشید میشه لطفا سریعتر پاسخ بدید چون من فقط دارم زمانو ازدست میدم
  و این روزبه روز حالمو بدتر میکنه..
  واقعا نمیدوم چیکار کنم…
  کلاگیج شدم😔😞

  • سلام. من فکر می‌کنم که برگ برنده‌ی شما دست خودتونه؛ چرا که حداقل می‌دونید که چه روشی براتون موثرتره.

   در خصوص محل مطالعه هم باید عرض کنم که حق با شماست. اگه محل مناسبی برای مطالعه نباشه، درصد زیادی از بازدهی کم میشه. خیلی‌ها اصلا نمی‌تونن توی محیط شلوغ مطالعه کنند و چیز یاد بگیرند.

   من فکر می‌کنم که پاسخ شما در سوال‌تون هست: مشاوره گرفتن. اگه نمی‌تونید برای مشاوره بیرون برید، مشاوره تحصیلی آنلاین بگیرید. اینکه می‌تونید سر حرفتون بمونید و برنامه مشاوره رو ادامه بدید خیلی عالیه. روشی که من برای برنامه‌ریزی دارم متفاوته. یعنی در حقیقت دانش‌آموز با کمک تکنیک‌هایی که یاد می‌دم، برنامه‌ش رو می‌نویسه. برنامه با ساعت‌های مطالعه‌ش، نقاط ضعف و قوتش رابطه داره و در حقیقت توسط خود فرد شخصی‌سازی میشه. از اونجایی که شاغل هستم و این روزها خیلی سرم شلوغه، اگه خواستید می‌تونم ایمیل‌های مرتبطی که قبلا برای دوستان دیگه فرستاده بودم رو براتون بفرستم. بعدش اگه سوال یا ابهامی بود، در حد توانم، در خدمتتون هستم.

 128. سلام مطالبتون واقعا عالی و مفید بود…وازتون ممنونم که جوابه تک تک کاربرارو میدید
  من تقریبا بیشتر کامنتا روخوندم
  ای کاش میشد شما برنامه ریزی درسی هم میکردید…
  من مشکلم اینه برنامه مینویسم حتی این برنامه ای که شمادادی رو دویا سه بار انجام دادم اما زود کنار میکشم
  نمیدونم دقیقا چجوری باید درس بخونم که روزی حداقل به هفت یا هشت ساعت برسه…
  واقعا خسته شدم…
  من یبار مشاور گرفتم و واقعا اون یه ماهو درس خوندم…
  اما الان کسی به حرفم گوش نمیکنه و میگن خودت باید بخونی نمیدونم چرا کسی به حرفم توجه نمیکنه…خب هرکسی خودش بهتر میدونه که به چی نیاز داره..
  متاسفانه کتابخونه هاهم بخاطر کرونا بسته شده..نه اینکه بگم مکانی برای مطالعه ندارم،مکان هست اما عواملی که بخاد حواسمو پرت کنه به انداه کافی هست شاید بگین این عواملویجوری دور کنم اما نمیشه واقعا…
  من تموم این حرفا رو به خانوادم گفتم…
  اما اونا اصن درکم نمیکنن میگن کسی که بخاد بخونه تو بدترین جاهم میتونه بخونه
  حرفشون درسته اما من ادمی نیستم که بتونم اینجوری درس بخونم

  الان واقعا نیاز به یه مشاور دارم که برام برنامه بریزه …وجود مشاور باعث میشه که من به عهدم عمل کنم….
  بگین چیکار کنم؟
  اگه مشاور نباشه واقعا نمیتونم خوب عمل کنم😔

 129. سلام
  خیلی عالی و مفید بود.
  فقط ببینید من یه دانش‌ آموز نهمی هستم و تا حالا برای امتحان تیزهوشان هیچی نخوندم میخواستم بدونم اگه بخوام از الان شروع کنم چطوری میتونم همه مطالب رو تموم کنم؟

  • سلام و ممنونم. من دقیقا نمی‌دونم که چقدر زمان دارید و حجم مطالب چه اندازه‌ست در نتیجه و با این تفاسیر کمکی از دست من برنمیاد.

 130. سلام امیدوارم حالتون عالی باشه
  راستش الان ساعت یک شبه و من یهویی هوس کردم برم تو گوگل و روش های افزایش ساعت مطالعه رو ببینم که سایت شما اومد و واردش شدم راستش اعتراف می کنم که تا حالا همچین روش درس خوندن و مطالعه رو ندیدم و حتی نمی دونم که می تونم انجامش بدم یانه
  نمی دونم چرا الان دارم اینو به شما می گم ولی من سال اول دبیرستان تو رشته تجربیم و تا الان نتونستم مثه آدم روی یه روش مطالعه پایبند باشم
  اولش فک میکردم که باید یکی یه برنامه ریزی خوب برام بکنه پسرفتم پیش یه مشاور و یه برنامه ریزی برام کرد اونم با حداقل۸تاحداکثر۱۲ساعت مطالعه
  باور کنید که فقط روزای اول بش پایبند بودم بعدش دیگه نتونستم
  بارها و بارها سعی کردم انجامش بدم اما بازم نتونستم و وقتی می دیدم همکلاسیم روزی هشت تا ده ساعت درس می خونه و من فقط چهار تا نهایتا پنج ساعت فک می کردم مشکل از خودمه و سریع نا امید می شدم
  بارها تلاش می کنم اما خیلی زود جا می زنم تا جایی که بعضی وقتا از اراده ضعیفم گریم میگیره
  به آینده ای که تو ذهنم برای خودم ساختم شک ندارم و مطمئنم که بش میرسم
  اما باید از الان یکاری بکنم!!
  از اونام که اصن اهل برنامه ریزی نیستن و نمی تونن با برنامه پیش برن
  متاسفانه خیلی دوس دارم که این روش شما رو اجرا کنم اما یسری کارا هست که نمیذارن سر وقت مطالعه کنم
  الان خواستم بپرسم پیشنهادتون برای من چیه میشه کمکم کنید؟ میشه بگید چجوری می تونم خودمو با برنامه ریزی وفق بدم؟؟ چون واقعا دلم میخواد که از تابستون دوباره شروع کنم به درس خوندن
  چون واقعا به یه حدی از بی انگیزگی و ناامیدی رسیدم که بی سابقه بوده…

  • سلام و ممنونم.
   راستش نمی‌دونم توی مغز این مشاورها چی می‌گذره ولی شاید سیستم آموزشی کشورمون ایجاب می‌کنه که این برنامه‌های «نشد» رو ارائه بدن.

   راستش بهترین کار اینه که به خودتون فرصت بدید تا با شرایط اخت بگیرید. شما برنامه رو جوری بچینید که از توانتون خارج نباشه. بعد یه قدم به جلو بردارید و سخت‌ترش کنید. بعد به خودتون فرصت بدید تا با برنامه جدید وفق پیدا کنید. بعد باز یه قدم جلو بردارید. هر موقع دیدید که دارید جا می‌زنید یا از برنامه عقب می‌مونید، دو قدم به عقب بردارید و باز به خودتون فرصت بدید. این بار بیشتر، تا با برنامه بهتر خو بگیرید.

 131. با سلام مطالب فوق العاده ای دارید و باید بگم خیلی به کار من اومد …امیدوارم همه ب اهراف قشنگشون برسن

 132. سلام خیلی از مطالب مفیدتون ممنونم و باید بگم ک خیلی به کارم اومد …میخواستم یه سوال بپرسم ،من در طول روز نسبت به دوازده شب ب بعد کمتر درس میخونم و دلیلش اینه ک در روز انرژی کمتری دارمو این بخاطر مختل شدن ساعت خوابمه ..میشه بگید چیکار کنم ک بتونم تو روز هم درس بخونم؟؟؟؟طلفاااا😀

  • سلام و ممنونم. یکی از دلایل کم‌انرژی بودن خیلی از ماها، اینه که در طول روز زیاد در معرض نور خورشید نیستیم. منظورم این نیست که توی مغز آفتاب بشینیم، بلکه جایی باشیم (در سایه) که نور کافی به چشم‌هامون برسه. همین موضوع می‌تونه به پرانرژی‌تر شدنمون کمک کنه. دلیل مهم دیگه‌ش رو هم خودتون گفتید: خواب. بهتره که به خوابتون بیشتر اهمیت بدید. شاید ۱۲ شب به بعد به خاطر سکوتش زمان مناسبی برای تمرکز باشه اما از طرفی همون سکوت و آرامش کمک می‌کنه خواب عمیق‌تر و بهتری داشته باشید. بهتره که اون موقع به خواب‌تون برسید و یه راهی برای مطالعه در طول روز پیدا کنید. احتمالا اگه به موضوع خواب و رسیدن نور خورشید به چشم‌هاتون اهمیت بیشتری بدید، در طول روز توان بیشتری برای مطالعه خواهید داشت. از جوردن پیترسون هم یه کمکی بگیرم. سعی کنید صبحانه‌ی مقوی بخورید. از صبحانه‌هایی مثل چایی شیرین و شِیک و کلا مواردی که قند فراوان رو یه دفعه وارد بدن می‌کنند هم حذر کنید. قندْ انرژیی یک دفعه‌ای به شما می‌ده ولی با سرعت بالایی تخلیه می‌شید. بهتره صبحانه چیزهایی مثل تخم‌مرغ، عدسی و این قبیل موارد باشه تا سطح انرژی‌تون در طول روز حفظ بشه و تلاطم شدید نداشته باشه.

 133. سلام من کنکوریم و الان هم باید برای نهایی بخونم میشه یه برنامه بدین که تو نهایی نتیجه بگیرم
  تا الان خوب درس نخوندم ولی نمیخوام بشینم و فکر میکنم اگه بخوام میتونم موفق بشم

  • سلام. حقیقتش من برنامه برای دوستان نمی‌نویسم اما اون‌ها رو راهنمایی می‌کنم تا برای خودشون برنامه متناسب با نیازهاشون رو بنویسند و فکر می‌کنم که این بهترین راه برای نوشتن برنامه‌ست.

   متاسفانه این‌روزها اصلا فرصت برای این کار رو ندارم. اگه ایمیل‌تون رو وقت ثبت نظر درست وارد کرده باشید، می‌تونم ایمیل‌های قبلی که برای دوستان دیگه فرستاده بودم رو کمی ویرایش کنم و برای شما هم بفرستم. البته اگه مایل باشید.

 134. سلام
  ممنونم بابت لطفتون و وقتی که گذاشتین 🙂
  درمورد مورد اولی که گفتین قبل اینکه بیام و به سایتتون سر بزنم شروع کردم به نوشتن و با خودم صحبت کردن و واقعا به این نتیجه رسیدم که باید دوست خوبی برای خودم باشم تا یک معلم سخت گیر و پذیرفتن خودم و قدردانی زحماتش زمینه ی بهتری رو برای رشد من فراهم میکنه تا نادیده گرفتن . و وقتی که کامنت شمارو خوندم از گفته ی خودم بیشتر مطمئن شدم 🙂
  و راجب به باقی صحبت هاتون هم تشکر میکنم. متوجه خیلی چیزهای ریزی شدم که من با ندیدن و ندانستنشون نمیدونستم که روند کار همینه و قرار نیست عین زندگی یک ربات همه ی کارها انجام بشن پست سر هم بدون توقف و انعطافی .
  بازم کلی تشکر میکنم ، راستی وقت داشتید به وبلاگ کوچیکم سری بزنید خوشحال میشم 🙂

  • سلام. خواهش می‌کنم.

   در ضمن، بله، حتما به وبلاگ‌تون باز هم سر می‌زنم.

 135. عه عذر میخوام چند بار ارسال شد مشکل از اینترنتم بود . خودمم نمیتونم پاک کنم کامنت هارو ! شما پاک کنید .
  ممنونم .

  • سلام. چشم. اون‌هایی که چندبار ارسال شدند رو پاک می‌کنم.

 136. واقعا عالی بود از همینالان‌‌شروع‌میکنم‌امیدوارم‌نتیجه‌بگیرم..مرسی‌از‌ذهن‌خلاقتون

  • ممنونم. امیدوارم که نتیجه خوبی بگیرید.

  • سایت از طریق کلاودفلر کش می‌شه تا با سرعت بهتری در دسترس کاربرها باشه. این کش شدن باعث میشه که نسخه‌ای از سایت که مشاهده می‌کنید، معمولا با نسخه‌ای که روی سرورها قرار داره، متفاوت باشه. روی همین حساب، تا حدود سی دقیقه طول می‌کشه تا کامنتی که ارسال کردید، از طریق سایت نمایش داده بشه.

 137. سلام خسته نباشید
  من یک سوال داشتم :
  اینکه چکار کنیم روز هایی رو که یک اتفاق یا کاری پیش میاد و ما نمیتونیم به برناممون عمل کنیم و چون عین یک تعهد میمونه برنامه بعد از انجام ندادنش اونم به صورتی که اختیاری نبوده و نشده دیگه، یک حس بدی به ما دست میده و من بخاطر پرفکشنیزم بودنم اگه که نشه بخونم با اینکه من مقصر نبودم اون حس بد رو به خودم می گیرم و میگم نکنه از پسش برنیام و از اعتماد به نفسم کم میشه…
  با اینکه من برای مطالعه بازه ی زمانی مشخص میکنم و حداقل و حداکثر میذارم و نمیگم که یا 11 ساعت میخونی یا که هیچ تو موفق نشدی ..
  و یک چیز دیگه با اون مقدار از درس هایی که برنامه ریختم ولی نشد بخونم یک حسی بم دست میده که چجور میشه جبران کرد و اعتمادم رو به برنامم از دست میدم
  و جالبه بدونید تمام این حس ها بخاطر عوامل بیرونیه و اگه که امور دست من باشه واقعا نمیذارم که همچین حسی داشته باشم و اگه که تمام تلاشم رو بذارم حالا مقداری از درس بمونه اون رو میذارم برای روز جبرانی
  اما نمیخوام نیرویی خارج از نیروی درونی من راه من رو تغییر بده…
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  از بابت این پست مفیدتون هم متشکرم 🙂

  • سلام.

   این حس بدی که می‌فرمائید، به نظرم همیشه بد نیست. وقتی ما تغییری توی روند زندگی می‌دیم، معمولا از اون جاهایی که فکرش رو نمی‌کنیم، برامون می‌باره. من فکر می‌کنم این موضوع برمی‌گرده به عادت‌های ما. وقتی من برای مدت‌ها ساعت ده صبح تا پنج عصر در دسترس بوده‌ام، این سیگنال رو به اطرافیانم داده‌ام که توی این بازه‌ی زمانی آزادم. حتی این سیگنال رو به ناخودآگاهِ خودم می‌دم که توی این بازه‌ی زمانی آزادم. حالا تغییر توی این روند، مطمئنا با اصطکاک‌های همراهه. چه از سمت ناخودآگاه خودم، چه از سمت شرایط بیرونی. اون حس بد، به ما کمک می‌کنه که به تغییراتی که براش برنامه ریختیم، پایبند بمونیم. اگر بتونیم دووم بیاریم، کم‌کم عادت جدید به جایی می‌رسه که حتی اگه از زمین و زمان هم بباره، باز به اون کارِ مورد نظرمون می‌رسیم.

   مثال ساده‌ش از زندگی خودم، ورزش کردنمه. روزهای اولی که شروع کردم، واقعا هر روز یه مشکلی پیش میومد. ولی مصر بودیم و با وجود همه این‌ها ادامه دادم. حتی اگه یه روز نمیشد، فرداش دلسرد نمی‌شدم و باز طبق برنامه جلو می‌رفتم. اوایلش، روزهایی که واقعا نمی‌شد ورزش کنم زیاد بودند، ولی به مرور ورزش کردن جاش رو بین زندگیم پیدا کرد. الان،‌ گاهی از هزار جا کار می‌ریزه سرم، ولی اون بازه زمانی که برای ورزش در نظر گرفتم، انگار همیشه خالیه و منتظر اینه که من ورزشم رو شروع کنم.

   به نظرم یکم به خودتون فرصت بدید، و دلسرد نشید. مهم نیست اول کار، یکی دو روز جا بیفته و با مشکل مواجه بشید؛ با تکیه به انگیزه و اون حس بدی که می‌دونید از انجام ندادن کار سراغتون میاد، آروم آروم این تغییر رو توی زندگی‌تون پیاده کنید تا جاش رو بین کارهاتون پیدا کنه.

   و اما در خصوص عوامل بیرونی. یه نقل قولی می‌گه، ما باد رو نمی‌تونیم کنترل کنیم، اما می‌تونیم بادبان رو تنظیم کنیم. یکی از خردمندانه‌ترین کارهایی که در طول عمرمون می‌تونیم انجام بدیم، تمیز دادن اموری هست که «تحت کنترل ماست،» از اموری که «تحت کنترل ما نیست.» و بعد تلاش کنیم تا اولی‌ها (که تحت کنترل ما هستند) رو بر اساس اصولی که بهشون اعتقاد و اعتماد داریم تغییر بدیم،‌ و دومی‌ها رو بپذریم بدون اینکه کم و زیادش رو به خودمون بگیریم. ما کنترلی روی نیروهای خارجی نداریم. کنترل ما، نهایتا روی واکنش ما نسبت به اون‌هاست. و به عنوان آدمیزاد، خیلی وقت‌ها توانایی ما برای کنترل این واکنش‌ها هم محدوده. گاهی اگه بخوایم قایق رو برخلاف موج‌ها، روی مسیری که فکر می‌کنیم باید طی بشه، نگه داریم، فقط اون قایق رو خُرد می‌کنیم. پذیرفتن رخدادهای بیرونیِ خارج از کنترل ما، هنر سخت، اما لازمی برای زندگی سعادتمندانه‌ست. نه فقط در زمینه درس، که در خصوص تک‌تک رخدادهای زندگی.

 138. سلام خسته نباشید .
  یک سوال داشتم :
  بعضی روزها ممکنه یک سری اتفاقاتی .. کاری چیزی پیش میاد و دست خودمونم نیست واقعا و خلاصه اینجور میشه که ما نمیوتنیم برناممون رو انجام بدیم
  من یک مقدار پرفکشنزیم هستم با اینکه میگم ساعت مطالعم رو دقیق تعیین نکنم و یک ابزه ی زمانی بذارم که مثلا حداقل 5 ساعت و حداکثر 9 ساعت بخونم
  اما روزهایی که نمیشه و من به 5 ساعت می رسونم خودم رو ،اون رضایت رو از خودم ندارم و قتی به دروس باقیمونده از برنامم نگاه میکنم استرس میگیرم که تو از پسش برنیومدی و نکنه برنامه رو همینقدر دست و پا شکسته جلو ببری و به تکمیلش نرسی …
  چکارباید کرد !!
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  و البته بابت این پست مفیدتون هم کلی ممنونم :)))

  • سلام و ممنونم.

   در خصوص سوال‌تون دو تا نکته به ذهن من می‌رسه که معمولا خودم هم ازشون استفاده می‌کنم و نتیجه گرفتم.

   اول از همه اینکه با خودتون مهربون باشید. شاید یکی از توصیه‌های مکرر من به دوستان در زمینه‌های مختلف همینه. اینکه با خودتون همدلی کنید، و بابت تلاشی که می‌کنید از خودتون تشکر کنید. این مورد، یکی از ساده‌ترین راه‌هایی هست که می‌تونه به شما برای پیمودنِ بهترِ مسیر کمک کنه.

   یه قدم به عقب بردارید و خودتون رو با نگاهی دوستانه ببینید. یه دوستِ دلسوز و همدل به شمایی که در حال تلاش هستید، و حالا بعضی وقت‌ها به برنامه نمی‌رسید، نمی‌گه تنبل، یا سرزنش‌تون نمی‌کنه بلکه بابت تلاشتون تشویق‌تون می‌کنه و بهتون برای ادامه دلگرمی می‌ده. برای خودتون یه دوست مهربون باشید تا یه منتقدی که مانع‌تراشی می‌کنه.

   نکته دوم اینه که به خودتون فرصت برای استراحت و حتی لغزیدن از برنامه بدید ولی اجازه ندید که این فرصت‌ها مثل یه سوراخ کوچیک، کم‌کم بزرگ‌تر و بزرگ‌تر بشه و بهونه‌ای برای به تعویق انداختنِ دائمی بشه. اگه من بخوام هر روز ورزش کنم، شاید تا یکی دو هفته و یا حتی چند ماه مشکلی نداشته باشم، ولی این فشار مضاعف هر روزه، که جای هیچ انعطافی رو برای من نمی‌ذاره، یه جایی باعث میشه تا به کُل از ورزش دوری کنم. این موضوع در خصوص درس خوندن هم مصداق داره ولی برعکس ورزش که تقریبا همه رعایت می‌کنند و روزهای استراحت دارند، درس خوندنِ ما روز استراحت نداره. می‌تونید به خودتون در طول هفته، یه روز مرخصی بدید. لازم نیست که این روزِ مرخصی هم ثابت باشه، بلکه بسته به نیازتون می‌تونید اون رو اول یا آخر هفته استفاده کنید. حتی اگه از این روزهای مرخصی هم استفاده نکنید (که توصیه می‌کنم حتما بکنید) بار روانی زیادی رو از روی ذهن‌تون برمی‌داره.

 139. عالی خیلی ممنون هیچ جایی چنین مطلب خوب و مفیدی پیدا نکردم دستتون درد نکنه

 140. سلام.. من خیلی از این روش خوشم اومده و ب شدت امیدوارم نتیجه بده.. ولی از اونجایی ک من تازه شروع کردم برای کنکور خواندن بازم این روش جوابگو هست؟؟؟.. خیلی نگرانم بابت زمانی ک برام مونده

  • سلام. باربارا اوکلی، آخر دوره‌ی محبوبش در خصوص یادگیری، نقل به مضمون، می‌گه هرچقدر هم که تکنیک‌های یادگیری رو بلد باشیم، اگه به اندازه کافی وقت نگذاشته باشیم، احتمال موفقیتمون در مقایسه با دیگرانی که وقت گذاشتند، ناچیزه. خودِ این نگرانی، می‌تونه باعث بشه که همین وقت اندکی که مونده رو هم از دست بدید. نظر من اینه که یکم وسعت دیدتون در این زمینه رو باز کنید. از حالا تلاش بکنید، ولی همه چیز رو موکول به کنکور امسال نکنید. اگه موفق هم نشدید، دنیا به آخر نمی‌رسه چون سال دیگه و سال‌های بعدش هم هست. اینجوری هم از این فرصت برای کنکور همین امسال بهترین استفاده رو می‌برید هم اگه خدایی نکرده نشد، ادامه می‌دید و برای سال بعد با دست پر وارد جلسه کنکور میشید.

 141. واااااااااااااقعا سایت عالی و تاثیر گذاری دارین..:)
  شاید یکی از بهترین هاش که واقعا جوابمو اینجا پیدا کردم..خیلی دنبال همچین سایتی میگشتم ولی فکرشم نمیکردم بتونم پیدا کنم!!
  خییییلی خیییلی ازتون ممنونم و براتون از صمیم قلب آرزوی موفقیت و شادی روز افزون میکنم..:))
  حتما به فعالیتتون ادامه بدید…بی نظیییر بودیدددد^_^
  خیلی خوبه که هوای بقیه رو دارید..امیدوارم به تمام هدف هاتون برسید..چون دارید با این کار زیباتون راه برنامه ریزی و زندگی به صرفه و بدون اتلاف وقت رو به بقیه یاد میدید…برخلاف خیلی ها ک فقط به فکر خودشونن:))
  با آرزوی بهترینها

  • ممنونم از نظر امیدبخشتون. امیدوارم که در آینده باز بتونم با نوشته‌هام در خدمت شما دوستان خوب و عزیزم باشم.

 142. سلام عالی بود اما من کلاس ششم و میخواهم تیزهوشان قبول شم کاشکی کمی هم درباره اون توضیح میدادید

  • سلام و ممنونم. برای این مورد بهتره که با معلم خودتون مشورت کنید، ازش در خصوص منابع لازم بپرسید، و با روش‌ها و تکنیک‌های یادگیری اون‌ها رو مطالعه کنید.

 143. سلام روش شما واقعا خیلی خوبه ولی برا من که چند ماه دیگه کنکور دارم نمیشه مثلا چطور میشه من درسی مثل فلسفه و اینا رو تو 50دقیقه بخونم تو رو خدا بیشتر راهنمایی کنید من رو خیلی تو این روزا تحت فشارم

  • سلام. ببینید،‌من توی کامنت‌هام اشاره کردم که این روش شاید برای کنکوری‌ها، به خصوص دقیقه نودی‌ها، بهینه نباشه چرا که هدف این روش یادگیری درسته و حجم درس‌ها برای کنکور اونقدر زیاده که اگه زمان کافی برای یادگیری عمیق نباشه، عملا به خیلی از درس‌ها نخواهید رسید.

 144. سلام مجدد… خیلی ممنون از راهنمایی هاتون…واقعا مرسی از مطالب خوبتون

 145. سلام من یک سوال داشتم که چطوری میشه خودم را مجبور کنم که درس بخوانم

  • سلام. روی محیطتون کار کنید. محیط اطرافتون رو جوری بچینید که برای درس خوندن مناسب باشه. اگه مثلا گوشی شما یکی از خورنده‌های زمان‌تون هست، اون رو جلوی چشم نذارید. به جاش اتاقتون رو با کتاب پر کنید و برنامه درسی رو به دیوار، جلوی چشمتون بچسبونید و اینجور کارها.

 146. سلام من برای ارشدم(مطالعات زنان) باید تا انتهای تابستون پایان نامه بنویسم و دفاع کنم و یه رشته جدید در دوره لیسانس هم شرکت کردم و ترم اولش هستم ک ۱۲ واحد برداشتم (رشته حقوق) حالا با این برنامه میخوام دورس کارشناسی حقوم رو استارت بزنم و بخونم اما در بازه زمانی یک شبانه روز کار کردن روی پایان نامه و مقاله علمی پژوهشی اون رو در کجای این برنامه بگنجانم اگر شبها و نماز صبح تا ۸ صبح رو ب پژوهش های ارشدم اختصاص بدم بنظرتون جواب میده؟یعنی هنگ نمیکنم؟مغز کشش این روند رو داره
  ؟ باتشکر از مطالب خوب شما

  • سلام. من اخیرا یه کتابی به اسم ultralearning رو از آقای یانگ خوندم و توی اون نکات جالبی، در خصوص افرادی که به طور خستگی‌ناپذیری در حال “یاد گرفتن” هستند، گفته شده. فکر می‌کنم که مغزتون توان انجامی کاری که می‌گید رو داره، به شرطی که شما هم بهش کمک کنید. اول از همه سعی کنید هر چیزی که ذره‌ای از وقت شما رو می‌سوزونه، برای این بازه زمانی کنار بگذارید. حتی نگاه کردن یه سریال هم نیاز به تمرکز زیادی برای دنبال کردن داستان داره و می‌تونه منابع با ارزش ذهنی شما رو بسوزونه. پس تا جایی که امکانش هست، محیط اطرافتون رو جوری بچینید که فقط چیزهای مرتبط با درس و برنامه‌تون در دسترس باشند. حتی اگه برای پژوهش‌هاتون از اینترنت استفاده می‌کنید، سعی کنید در یه بازه‌ی زمانی کوتاه تموم اون صفحه‌های مورد نیاز و ضروری رو باز کنید و بعد اتصال اینترنت رو کلا قطع کنید.

   نکته بعدی خوابه. مغز برای منظم کردن و سر و سامان دادن به اطلاعات، لازمه که خواب خوبی داشته باشه. خوابی که شامل خواب عمیق و همینطور REM باشه. به خوابتون اهمیت بدید و سعی کنید بین نشست‌های درسی و کاری، خواب‌های بیست تا سی دقیقه‌ای بگنجونید. اینجوری تمرکز بهتری هم پیدا می‌کنید. البته برای اینکه به خواب شبتون که اهمیت ویژه‌ای داره، لطمه‌ای وارد نشه، بعد از ساعت ۲ بعد از ظهر، دیگه چرت نزنید. یه مطلب در خصوص خواب نوشتم، که بد نیست مطالعه کنید:
   https://www.ilola.ir/1659

   نکته بعدی، خورد و خوراکتون هست. پیترسون یه جایی توی کتاب دوازده قانون برای زندگی اشاره می‌کنه که به جای غذاهایی که سرشار از قند هستند، غذاهایی مقوی، پروتئین‌دار و با چربی بخورید تا سطح انرژی متعادلی در طول روز داشته باشید. غذاها با قند بالا، یه انرژی بالایی رو باعث میشن و بعد به سرعت اثرشون رو از دست می‌دن. یه جورایی یه پیک انرژی رو به سرعت تجربه می‌کنیم و بعدش سقوط. خلاصه به رژیم غذایی‌تون اهمیت بدید تا هم انرژی کافی داشته باشید، هم این انرژی در طول روز مستمر باشه.

   نکته بعد هم فعالیت بدنیه. ورزش بهتون کمک می‌کنه تا بهره‌وری‌تون از زمان بیشتر بشه. لازم هم نیست سخت و پیچیده باشه. بیست دقیقه طناب زدن به صورت (یک دقیقه طناب، یک دقیقه استراحت و در کل ده ست طناب) کافیه. اینجوری هم به کیفیت خوابتون کمک می‌کنید هم به بهره‌وری.

 147. سلام من برای ارشدم(مطالعات زنان) باید تا انتهای تابستون پایان نامه بنویسم و دفاع کنم و یه رشته جدید در دوره لیسانس هم شرکت کردم و ترم اولش هستم ک ۱۲ واحد برداشتم (رشته حقوق) حالا با این ب

 148. و اینکه باید بگم من درس هارو خیلی خوب یاد میگیرم البته درشب!.. خب یه مثال میزنم!.. راستش سال نهم 5 روز برای دینی وقت دادن و اینکه اگر من یه کوچولو تلاش میکردم تو این 5 روز همشو میخوندم ولی خب من یکم زیادی به خودم متکی شدم و همه شو گذاشتم برا شب آخر یعنی کتابی که باید طی 5 روز میخوندم رو تقریبا توی 5 یا 6 ساعت خوندم و نمره م هم 20 شد.. خب اینکه باید بگم نهایت تنبلی رو کردم و روز آخر هم تا 12 شب درس نخوندم یه جور به خودم دیکته کرده بودم که روز سرو صدا هست و نمیشه و فلان.. و از ساعت 12 من بالاترین سطح تمرکز رو به دست میاوردم و توی 5 یا 6 ساعت فرقی نداشت ریاضی یا دینی.. خونده میشد

  • سلام.

   خواب خیلی مهمه و به این خاطر که آرامش شب‌ها، اجازه‌ی خوابیدن عمیق رو می‌ده، خوابیدن در شب اهمیت ویژه‌ای برای سلامت مغز داره. یکی از مراحل خواب، خواب عمیقه که یکی از کارهاش سم‌زدایی و پاک کردن موادِ کم و بیش مضر برای مغزه. فرض کنید فضای بین سلول‌های مغزی شما مثل لاین‌های خیابون هستند. شب‌ها وقتی خواب هستید این لاین‌ها گشاد می‌شن و عبور و مرور پاک‌باکن‌ها رو تسهیل می‌کنند. حالا فرض کنید که خواب عمیق و کافی نداشته باشید. این سم‌ها، کم‌کم زیاد می‌شن و قسمت‌هایی از مغز که خودشون محرک خواب عمیق و خوبه رو از بین می‌برن. توی یه حلقه‌ای گرفتار می‌شید که به مرور هم خوابتون از کیفیتش کاسته میشه هم توانایی خوابیدنِ باکیفیت رو از دست می‌دید. یکی از مواردی که جناب واکر در کتابش به اون اشاره می‌کنه همین چیزی هست که خدمتتون عرض کردم و لازمه بدونید که این کم‌خوابی‌ها (چه از نظر کمیّت چه از نظر کیفیت) احتمال بیماری‌هایی مثل زوال عقل رو افزایش می‌ده.

   از این گذشته، چیزی که در خصوص نمراتتون می‌فرمائید یه مساله‌ی عادی هست. مشکلِ این نوع مطالعه کردن که به اون Cramming می‌گن اینه که اطلاعات معمولا به سرعت محو میشن. مغز شما با توجه به زمانِ کمی که به امتحان مونده، موارد رو ذخیره کرده و نمره‌های بالا مثل بیست برای این مدل مطالعه چیز خاص و خارق العاده‌ای نیست. اگه یادگیری اصولی رو معادل فراگرفتن دانش یا مهارت برای استفاده در بلندمدت بدونیم، این مدل یاد گرفتن، اصلا یادگیری به حساب نمیاد.

   حالا اگه در طول شب تمرکزتون خیلی خوب و بالاست، بهتره شرایط رو در طول روز جوری مهیا کنید که آرامش کافی برای خواب عمیق و کافی رو داشته باشید (حداقل هشت ساعت). البته این مورد هم جای بحث زیاد داره. اگه وقت کنم در خصوصش براتون می‌گم. متاسفانه این روزها خیلی سرم شلوغ شده.

 149. سلام من دهم تجربی هستم… و عادت کردم که شبها درس بخونم.. یعنی بازدهیم در شب تقریبا میشه گفت 2 برابر یا حداقل 1/5 برابر روزه… بعد اگر من بخام این برنامه رو در شب اجرا کنم… صدمه به مغزم وارد نمیشه؟… در مورد خواب هم بگم سال نهم برای امتحان نهایی ها درس هارو میزاشتم برای شب آخر و شب آخر بیدار میموندم و میخوندم و نمره م هم 20 بود.. و به همین خاطر به شب خونی عادت کردم و خب یه نکته عجیب این بود که بعد از امتحان انگار نه انگار که من کل شب رو بیدار بودم اصلا خوابم نمیومد! واسه همین مشکلی با خواب ندارم.. نه کمبود خواب و نه نخوابیدن… البته اگر بفهمم برای مغز ضرر داره میتونم ترکش کنم… سوالم اینه برای مغزم ضرر داره؟

 150. سلام ممنون از مقاله خوبتون
  خب من چنتا مشکل دارم که خوشحال میشم راهنماییم کنید
  خب من الان کلاس نهمم و اینکه قصد دارم دانشگاه رشته نرم افزار بخونم و مشکل اساسیه من اینه که نمیتونم خودمو متقاعد کنم چرا باید این همه درس بخونم به ویژه درس هایی که قاعدتا به من هیچ کمکی نمیکنه از جمله عربی ، دینی و حتی برخی اوقات هم ادبیات خب مثلا دونستن مضاف و مضاف الهیه به چه درد من میخوره ؟ خب من میتونم ساعت ها مسئله ریاضی و فیزیک حل کنم بدون اینکه خسته بشم اما وقتی صبحت از بقیه درس ها میشه به کلی انگیزمو از دست میدم.
  و یه چیزه دیگه ای که هست من میتونم مدت زیادی زمان صرف برنامه نوشتن بکنم و خب برنامه ی خوبیم هست و از همه لحاظ هم اوکیه اما فقط دروس ریاضی و علومو طبق برنامه پیش میرم و بازم بقیه درس هارو هیچ اشتیاقی واسه خوندنشون ندارم.خب من تا الان حقیقتا واسه این درس ها اصلا وقت نزاشته بودم و خب نمراتمم اوکی بود در حد ۱۹ و ۲۰ “یعنی اگه نخونم و شب امتحان یه نگاه بندازم میتونم امتحانای خرداد رو هم به راحتی نمرات خوبی بگیرم اما این بی برنامگی برای این درسها واقعا منو اذیت میکنه”
  ببخشید که طولانی شد:)

  • سلام. اول از همه بابت تاخیر در پاسخ‌دهی متاسفم. این روزها عجیب سرم شلوغه و فشار کاریِ بی‌اندازه‌ای روی دوشم هست.

   چیزی که در خصوص مساله‌ای که فرمودید به ذهنم می‌رسه اینه که شما، تقریبا مثل اکثریت، توان تحمل کردن “کسالت” رو ندارید؛ و متاسفانه باید خدمتتون عرض کنم، با احتمال زیاد، در مسیرِ یادگیری به سمت استادی، حتی در خصوص حرفه‌ای که براتون سرگرم‌کننده و جذابه، مدام به دوره‌های کسالت‌بار برخورد می‌کنید. من موافق برنامه‌هایی مثل عربی و امثالهم برای کسی که هیچ کاری با عربی نخواهد داشت نیستم، اما همین کلاس‌ها می‌تونه به شخص کمک کنه تا با دوره‌های کسالت‌بار کنار بیاد. یه جور تبدیل زمان‌های سوخته، به فرصته.

   وقتی آروم‌آروم با شرایط کسالت‌بار کنار اومدید، احتمالا مشکلِ عدم تبعیت از برنامه‌هاتون هم آروم‌آروم حل میشه.

 151. سلام خسته نباشی برنامه شما خیلی خوب است در حد که من ديگه برنامه
  مشاور خودم رو اجرا نکنم ولی ىه سوال براى کسانی که تازه شروع کردن
  به درستی خوندن ناز است دوباره درس ها را از اول بخوانند
  بعد براى تست چکار کنند از ساده ترین انتشارات استفاده کنند
  بعد چیز دیگری میشه هنگام درس اهنگ گوش داد

  • سلام و ممنونم. من حقیقتش متوجه منظور شما نشدم.

 152. سلام خوب هستین؟ببخشید من موقع کتاب ایمیلمو اشتباه زدم چطوری میتونم ویرایشش کنم؟

  • سلام و ممنونم. اگه با دریافت کتاب مشکل داشتید، بفرمائید تا براتون ارسال کنم. من آدرس ایمیلی که داخل کامنت نوشتید رو به لیست اضافه می‌کنم تا مشکلی پیش نیاد. خیالتون راحت.

 153. سلام. واقعا عالی و تاثیر گذار بود . من خودم به شخصه از وقتی که از این روش استفاده میکنم ، هم بیشتر درس میخونم هم بیشتر درس رو میفهمم .
  فقط من همیشه باید با صدای بلند درس رو بخونم . و این ، هم باعث میشه من گلوم درد بگیره و هم احساس خوبی ندارم از اینکه بقیه صدام رو میشنون . یه وقتایی هم سرو صدای خوده خونه اذیتم میکنه و به خاطر همین نمیتونم درست تمرکز کنم.
  بعدم از اون گوشیه که لینکش رو گذاشتین نمیتونم استفاده کنم چون باید صدای خودم رو بشنوم تا درس رو کامل بفهمم .
  بعد من یه مشکل دیگه ای هم که دارم ، اینه که من الان دانش آموز کلاس هفتم هستم و مشکلم اینه که هر موقع میخوام درسی رو شروع به خوندن کنم ، یه حسی بهم میگه : حالا که چی ؟ این همه درس بخونی که تهش یادت بره ؟
  و این میشه که من کلا انگیزه ی درس خوندنم رو از دست میدم و همش ترجیح میدم که به کارای دیگه که بهم آرامش میده و ازشون لذت میبرم برسم .
  از طرفی من یه مدرسه ی نمونه دولتی قبول شده بودم ولی خب بنا به دلایلی نشد که برم و خونمون رو عوض کردیم و من الان یه مدرسه ای میرم که اصلا ازش راضی نیستم در کل این مدرسه درس رو جدی نمیگیره و متاسفاته من آدمی هستم که اگه فشار و اجبار روم نباشه ، به هیچ وجه سراغ درس نمیدم و حالا این مدرسه هم باعث شده من هم درس خوندنم رو شل تر کنم .
  خانوادم هم بهم فشار میارن که باید درس بخونم تا سال دیگه یه مدرسه ی درست و حسابی قبول بشم و خب این فقط درخواست خانوادم هستش ولی من هیچ انگیزه ای واسه اینکه یه مدرسه ی خوب قبول بشم ندارم.
  حالا به نظر شما ، با توجه به این چند ماهی که مونده به تعطیلات تابستون و با توجه به این کرونایی که باعث شده مدرسه ها بسته بشه و کلا تعطیلیم من چیکار کنم ؟

  • سلام و ممنونم.

   حقیقتش من خودم هم دوست دارم که کتاب‌ها رو با صدای بلند بخونم، البته نه همیشه. این کار یه سری معایبی برای من داشته. مثلا روند کُند مطالعه و همچین سریع‌تر خسته میشم. البته شاید بلند خوندن حسن‌هایی داشته باشه، مثل تمرکز بیشتر روی مطلب و درک بهترش. به هر حال این انتخاب شماست. فکر کنم با تکرار بتونید که این بلند خوندن رو کم‌کم کنار بگذارید و بعد مقایسه کنید و ببینید که حسن‌های کدوم روش برای شما به دیگری می‌چربه.

   من تقریبا همیشه ورزش می‌کنم و ورزش من از نوع HIIT هست. چنان فشار سنگینی حین ورزش کردن بهم وارد میشه که تمام مدت، با اینکه چند سال هست این کار رو انجام می‌دم، به خودم می‌گم «که چی؟» یا «آیا اصلا ارزشش رو داره؟»

   حقیقت اینه که وقتی به مغز کار سختی رو محول می‌کنیم، مغز فقط می‌خواد از زیر کار در بره و به کارهایی برسه که لذت آنی رو براش به همراه داشته باشه. این خود ما هستیم که باید خودمون رو مجبور به انجام کاری کنیم، که می‌دونیم در بلندمدت بهمون کمک می‌کنه، ولی مغزمون و احساساتمون می‌گن که نه.

   اینکه چرا درصد خیلی زیادی از کسایی که با انگیزه کاری رو شروع می‌کنند، یه جایی، معمولا همون اول‌های مسیر، جا می‌زنند همینه. اون‌ها بر پایه احساسات کاری رو شروع می‌کنند (مثلا فیلم دیده و حالا جوگیر شده که دکتر بشه) و این احساسات در حین یادگیری (که کار سختی برای مغز به حساب میاد) بهشون خیانت می‌کنه. خیلی به این احساسات مغز بها ندید چون اصلا قطب‌نمای دقیقی نیست. یه سری از نوشته‌های جدیدتر ایلولا در خصوص مغز و روان هست و شاید بد نباشه اون‌ها رو مطالعه کنید.

   از ورزش HIIT می‌گفتم. با وجود اینکه می‌دونم انجام این ورزش توی سال‌های اخیر چقدر به بهتر زندگی کردنم کمک کرده، باز احساسِ «چرا باید انجامش بدم» موقع ورزش سراغم میاد. ولی خب یاد گرفتم که بهش محل نذارم.

   در خصوص مدرسه هم به نظرم بیشتر تمرکز رو روی خودتون بگذارید. الان مدرسه اینه، چند سال دیگه دانشگاه خیلی بدتر از این حرف‌هاست و شما کاملا خودتون هستید و خودتون. شاید بد نباشه این نوشته رو بخونید:

   https://www.ilola.ir/3794

 154. راستی شما میدونید که چطوری میشه خوابمو تنظیم کنم زودتر بیدار شم؟؟

 155. بله مرسیییی از توضیحات و لطف شما..
  کمکم کردید واقعا:))) دیگه خودمو خودم..
  اون سایت هایی هم گفتید رفتم مرسی:)

 156. یه چیزه دیگه اینه که فکر میکنم ب خاطر این که اونقدر خوندم، دیر نیست دیر نیست از همونجایی ک هستی شروع کن برا رسیدن ب هدفت، کارم ب اینجاها کشیده شده.(البته یکی از دلایلش)
  ب جایی رسیدم ک میگم مهم نیست! ولی این مهم نیست همون فراره. فرار از تغییر عادت!
  با این ک شدیداً با فرار مخالفم.
  فک کنم مهم نیست حرفهای مغزمه تا با عادتا بیشتر بهش خوش بگذره!
  دیوونه شدم من!
  چیکار کنم؟؟ پیش روانشناس اینا نمیتونم برم ..
  خودتون تا جایی ک بلدید بهم کمک کنید لطفاً.
  چون آدم دنیا دیده ای ب نظر میآید ک اطلاعات داره.
  چرا اینطوری میکنم با خودم!!

  • شما ذهنتون بهم ریخته. من مشاور رسمی و گواهی‌دار نیستم فقط حدس می‌زنم که زیادی دور خودتون رو شلوغ کردید. راهنماهای زیادی در خصوص کم کردن حواس‌پرت‌کن‌های دنیای اطرافمون هست که می‌تونید مطالعه کنید. به دنبال مطلب در خصوص زندگی به سبک مینیمال بگردید. به جای صدتا کتاب داشتن توی قفسه، یه دونه کتاب داشته باشید و اون رو مطالعه کنید، بعد برید سراغ دومی. اینجا مسیر پیش‌روتون واضح‌تر خودش رو نشون میده.

 157. سلام.
  مرسی از شما ک آنقدر با عشقو علاقه جواب ن تنها من بلکه همه رو میدید:)) چون غالبا هر کسی حوصله جواب دادن و این همه نوشتن رو نداره.

  من تکنیک زنگ مقدس رو انجام میدم هرچند من با این ک برنامه هامم می‌نویسم اجراشون نمیکنم حتی سنگین هم نباشه! چ برسه ب آلارم! ولی تلاشمو میکنم تا با ذهنیت مثبت برم سراغش. تازه برنامه هام اگه اجرا میشده ۹۰ درصد مواقع سر ساعت نبوده.راجب تکنیک یه دقیقه هم با اینکه من کتاب جلوم بازه و فکرم جای دیگه بازم باشه انجام میدم.
  ولی یه چیزیو صادقانه بگم، ک گفتنش هم درست نیست طبق قانون باور و جذب؛. ولی من الان کارم ب جایی رسیده ک فقط میخوام یکی دستمو بگیره ب زووور بلندم کنه تا درس بخونم. دقیقا ب جایی رسیدم ک مشکل من همون قدمه اوله. مثلاً امروز دیگه چون ساعت ۵:۳۰ صبح یا همون صب زود بیدار نشدم(ساعت۱:۳۰بیدارشدم)
  دیگه کلا هی این دست اون دست کردم ، بعدش رفتم سراغ درس و تکنیک، اما کلا جای دیگه بود فکرم! بعد تو ذهنم میومد بیخیییااالل، ولش کن، کی حوصله داره! همین ک اومدی سراغ درس کافیه!مگه بقیه جای تو بودن! کتاب مارک منسون هم خوندم انگار منو می‌شناخت!
  چرا واقعا اینطوریم!!؟ مرز بی‌خیالیه منه نه؟!
  اینم بگم من کلا ادمیم ک دوس دارم تو خودم سیر کنم چون همفکر و هم صحبت ندارم! برا همین می‌نویسم ک گاهی جواب نمیده واسم.

  • سلام. شاید بهتر باشه از یه تکنیک دیگه استفاده کنیم. شما به هر حال برای تغییر باید از دایره آسایشتون خارج بشید. این دایره آسایش خیلی پویاست. اگه سعی کنید ازش خارج نشید، به مرور کوچیک‌تر و کوچیک‌تر میشه و بیشتر و بیشتر شما رو فلج می‌کنه. برای همه همینه. برای خارج شدن از دایره آسایش و بزرگ‌تر کردنش، از این تکنیکی که می‌گم استفاده کنید: تا جایی که میشه کارهایی که قصد انجامش رو دارید بشکنید. فکر نتیجه رو نکنید و فقط و فقط روی پروسه تمرکز کنید. مثال می‌زنم. فرض کنید که می‌خواید ورزش رو توی برنامه‌تون قرار بدید اما هر بار برنامه می‌ریزید، انجامش نمی‌دید. خب بهترین راه اینه که برنامه رو سبک‌تر و سبک‌تر کنید. مثلا بگید که امروز فقط یه شنا می‌رم. یه شنا رفتن، کار پنج ثانیه‌ست. یه جورایی برای خودمون تحقیرکننده‌ست اگه نتونیم این شنا رو بریم. درسته؟ پس همین یه شنا رو برای امروز برید. به این فکر نکنید که با یه شنا رفتن چند قرن طول میکشه که عضله‌هاتون قوی‌تر بشه (فکر نکردن به نتیجه). فقط و فقط به انجام دادن اون کار فکر کنید (فکر کردن به پروسه). نتیجه، وقتی که وقتش برسه خودش کم‌کم ظاهر میشه.

   این فکر کردن به نتیجه و مقایسه کردن، تموم انگیزه شما رو نابود می‌کنه. بازم می‌گم، اگه از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید بهتره که خودتون رو تا جایی که می‌تونید محدود کنید. شبکه‌های اجتماعی، جوری تخم مقایسه کردن رو زیرپوستی در ذهن‌تون می‌کاره که خودتون هم نمی‌فهمید کی این همه از زندگی خودتون و آینده‌تون ناامید شدید.

 158. یه سوال خیلی مهم دیگه، ک برام پیش اومد اینه ک خب طبق تکنیک و اطلاعات ب دست آمده ۲۵ دقیقه حالا اصلا ما میگیم یه ساعت، برای تمرکز مغز مناسبه..
  ولی کنکور یا ازمونا ک وقتش ۳ تا ۴ ساعته رو باید چیکار کنیم!!!؟
  حالا این ب کنار، الان ب نظرتون اونایی ک ۱:۳۰ اینا درس میخونن و مغزشون عادت کرده، نسبت ب اونایی ک می‌خوان از این تکنیک استفاده کنن، تو میزان کیفیت و تمرکز و نتیجه ازمونشون تاثیر بهتری نمیذاره؟؟!!یعنی افرادی ک بازه ی ۱:۳۰ دارند بنا ب دلیل عادت،، بهتر از پودومویی ها عمل میکنن؟؟ یا نه و ربطی نداره؟؟!!

  لطفااا ب سوالام سریعتر جواب بدید .. مرسی از مهربونی شما..

  • سلام و ممنونم.

   من قول نمی‌دم که بتونم جواب کامل و بی‌نقصی براتون در چنته داشته باشم ولی سعی‌ام رو می‌کنم. به هر حال حدود یک سالی میشه که از این موضوع دور هستم.

   در خصوص پایبند نبودن به قول‌هایی که به خودمون می‌دیم باید بگم که این موضوع یه امر طبیعیه و تقریبا همه درگیرش هستند. مشکل در اصل این نیست که نمی‌تونیم به قول‌هامون پایبند باشیم، بلکه مشکل اصلی اینه که قول‌هایی به خودمون می‌دیم که از دایره‌ی آسایشمون اونقدر فاصله داره که ناخوداگاه اون‌ها رو پس می‌زنیم و در نهایت به قول‌هایی که به خودمون می‌دیم پایبند نمی‌مونیم. لازمه که برای برنامه‌ریزی هوشمندانه عمل کنیم تا ناخودآگاه اون رو پس نزنیم. اگه منِ فردا رو شخص دیگه‌ای در نظر بگیریم و از بیرون بهش نگاه کنیم و طبق توانایی‌هاش براش برنامه بریزیم اینجوری ناامیدمون نمی‌کنه. من فکر می‌کنم لازمه یکم با خودتون مهربون‌تر باشید.

   نکته‌ای که این بین هست اینه که هرچقدر هم هوشمندانه برنامه‌ریزی کنیم، باز هم امکان اینکه متعهد به برنامه نباشیم وجود داره. اما چرا؟ چون مغز ما دوست داره که در نقطه آسایشش باقی بمونه و برنامه‌ریزی برای پیشرفت یعنی خروج از این دایره. حالا اگه اونقدری اراده نداشته باشیم که بتونیم حتی یه قدم از این دایره خارج بشیم، دیگه کاری از دست هیچ احدی بر نمیاد. نویسنده کتاب «حل معمای تعلل‌ورزی» یه جایی اشاره می‌کنه که اگه حتی حاضر نباشیم قدم اول رو برداریم دیگه امیدی برای راهکارهای دیگه وجود نداره. یعنی یک عدد صفری که در هرچیزی ضربش کنیم باز صفر میشه.

   من بهتون پیشنهاد می‌کنم که از دو تا تکنیک استفاده کنید. اول تکنیک زنگ مقدس که توی لینک زیر می‌تونید بخونید. و دوم تکنیک یک دقیقه‌ای.

   https://www.ilola.ir/927

   با استفاده از زنگ مقدس اول زنگ ساعت موبایل رو تنظیم کنید و فقط اون چیزی که توی برنامه‌تون هست رو اجرا کنید. برای یک دقیقه. معمولا وقتی شروع به انجام کار می‌کنیم، دلمون نمی‌خواد که قطعش کنیم. شما خودتون رو با نیم‌ساعت و یک ساعت درس خوندن نترسونید، بلکه به خودتون بگید که من یک دقیقه یک نگاه به کتاب می‌ندازم. امتحان کنید، شاید جواب گرفتید.

   و اما به عنوان چاشنی این تکنیک‌ها، با خودتون مهربون باشید.

   یه موضوعی هم که هست شما از همین الان سنگ بزرگ رو نشونه گرفتید. فیلم‌ها و سریال‌ها و کتاب‌های داستانی-تخیلی یا حتی کتاب‌های خودیاری خیلی زیادی این امید رو درون ما به وجود میارن که میشه یه دفعه به همه‌چیز رسید. فقط کافی اراده کنی، فردا صبح زود بیدار بشی، یه برنامه‌ی سخت بنویسی و بهش متعهد باشی. و دقیقا وسط مشکل اصلی ما رو تنها می‌گذارند. هیچکدوم راه درستی بهمون نشون نمی‌دن که خب چطوری؟ فقط یه سری حرف‌های کلیشه‌ای.

   البته اشتباه نشه، این چیزها بازار داغی داره چرا که آرزوی من و شما رفتن ره صد ساله در یک روزه. ورزش سنگینی که امروز نفس من رو می‌بُره، اگه دو سال پیش انجام می‌دادم، من رو راهی قبرستون می‌کرد ولی امروز میشه. واقعیتش اینه که ما باید خودمون رو آماده کنیم و نم‌نم به هدف نزدیک بشیم.

   در خصوص زمان پومودورو شما می‌تونید اون رو بسته به نیازتون تغییر بدید. ۲۵ دقیقه یه زمان بهینه برای اغلب کارهاست. مقدار زمانی که معمولا آدمیزاد در این بازه متمرکز می‌مونم و بعدش کم‌کم تمرکزش رو از دست می‌ده. ولی این قانون همیشگی نیست.

   یه موضوع در خصوص جمع‌آوری مطلب خدمتون عرض کنیم. این غریزه‌ی آدمیزاده که بخواد جمع کنه. این جمع کردن مطلب و کتاب و رساله هم از همین قانون پیروی می‌کنه. شما باید خودآگاهانه دور و برتون رو خالی و خلوت کنید. سعی کنید که همه‌چیز، شامل مطالب رو اولویت‌بندی کنید، و صرفا به کارهایی برسید که اولویت بالاتری دارند و بقیه رو به معنای واقعی دور بریزید. در خصوص مطالب اون‌ها رو از روی گوشی حذف کنید.

   اگه از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید این مطلب رو بخونید و برای صلاح خودتون هم شده اکانت‌هاتون رو غیرفعال کنید:
   https://www.ilola.ir/3864

   حالا مجال صحبت در این باره نیست ولی به طور خلاصه این عدم توانایی در انجام پیوسته‌ی کارها تا حدودی به موبایل و وب برمی‌گرده. ماها قدرت «سر رفتن حوصله» رو از دست دادیم چرا که به محضی که حوصله‌مون سر رفته، موبایل رو دستمون گرفتیم و کاری کردیم. انجام کارهای مفید، تقریبا همیشه همراه با بی‌حوصلگی و کسالت بوده. وقتی ما این قابلیت رو از دست دادیم، به محضی که به کسالت می‌رسیم، دوره رو می‌شکنیم و اون پیوستگی رو از دست می‌دیم. چیزی که شما می‌فرمائید مشکل درصد بزرگی از مردمه. تنها راه‌حلی که اون هم به مرور می‌تونه کمک‌تون کنه کنار اومدن با کسالته. یکی از بهترین راه‌هاش هم انجام مدیتیشنه.

   اینکه کنکور اصلا آزمون استانداردی برای تعیین افراد شایسته هست یا نه خودش جای سوال داره چه برسه جزئیاتی مثل زمانش. اما در کل زمان پومودورو، چیز ثابتی نیست. بسته به نیاز می‌تونید تغییر بدید. مثلا خود من وقتی شروع به نوشتن می‌کنم تازه بعد از ده بیست دقیقه دستم گرم می‌شه و به راحتی تا یک، یک و نیم ساعت روی کارم متمرکز می‌مونم. البته تمرین هم موثره و معمولا افرادی که توان ذهنی‌شون با تمرین مستمر، برای متمرکز موندن، بالاتر می‌ره، مسلما راحت‌تر و بیشتر متمرکز می‌مونند. توی کتاب یادگیری هوشمندانه در این خصوص هم حرف زدم که می‌تونید کتاب رو از طریق لینک زیر تهیه کنید و بخونید:
   https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills/

 159. من اینطوریم ک فقط مطلب جمع میکنم! جدی الان یکی دیگه من بود و از من کمک میخواست طوری بهش اطلاعات میدادم ک احتمال زیاد برای مفید بود و کردم این کارو قبلاً.. ولی حیییف ک خودم فقط جوگیرم..
  کمکمممم کنییییید.. چیکااار کنم!! تا پیوسته بشم!!
  من وقتی حالم بد میشه یا یهو بی حوصله میشم اصللا طرف درس نمی‌رم.. الان شاید بگید روحیم رو تقویت کنم مشکل اینه من پیوسته نیستممم .. می‌خوام پیوسته باشم واقعا روانی شدمممم..
  اگه طرز حرف زدنم طوری بود ک ناراحت شدید شرمنده..

 160. یه چیزه دیگه.. اگه این تکنیک بشه ۳۰ دقیقه ب جای ۲۵ اشکالی داره؟؟

 161. سلام.. من خیلی نیاز ب کمک دارم خیلی.. از خدا ممنونم ک با این سایت منو آشنا کرده..
  راستش من حدود یه سال دیگه کنکور دارم و رشتم تجربیه..
  حالم بده واقعا.. می‌خوام گریه کنمو سرمو بکوبم ب دیوار از بس ک مثله آدم حتی در حده یه هفته ب خودمو قولام پایبند نبودم و پیوسته درس نمیخوندم..
  دیوانه شدم.. کلی کتابو چیزای روانشناسیو انگیزشی خوندم ولی تمام تلاشام میانگین در حده پنج روز بود.. چیزای روانشناسی می‌دونم در مورد عادت ولی باز عمل نمیکنم..
  حدودا دوسالو نیمه اینطوری شدم..
  همش هم ب خاطر مشکلات عاطفیو آشفتگی ذهنیم بود و هست وگرنه من یادمه از همون اول ابتدایی تا سال نهم فوق‌العاده بچه درس خونی بودم و درسو دوس دوس داشتم و دارم..
  نمییییدونممم چ کنم؟!! همین امروز هم تا یه ساعت اونم بدون تمرکز تکنیک پومودورو رو رفتم ولی بعدش چون ساعت ۵ صبح بلند شدم،خوابیدم و بعدش هم درس نخوندم..
  البته بگم ک مشکل اساسیه من درس مدرسه نیست!شاگرد ممتازم البته ب جز امسال اونم تو کل سال تحصیلیم!
  مشکل، هماهنگ و متعهد بودن حتی برای یکبار به برنامه ازمونه ک هیچوقت نبودم..
  من می‌خوام درصدای عالی داشته باشم و رتبه عالی بیارم.. هر چند تلاش کردنه برام مهم تره ک ندارمش..
  تو این دوسال همش دنبال این بودمو هستم ک چیکار کنم!! حوابش رو میگیرم ولی بدون عمل!!
  خیلی بده ۹۰ درصد چیزارو بدونی ولی تلاشت درحده ۱۰ درصد باشه..
  فقط هم کتابهای غیر درسی میخونمو وب گردی میکنم.
  ولی شما کمکم کنید خواهشاً حتی.حال درست و درمونی ندارم.
  نمی‌دونم چیکار کنم!!؟کمکم کنید توروخدا .. هرچی میدونید بگید.. لطفاااا
  منتظر پاسخ شما هستم..

 162. سلام خدا قوت راستش این برنامه ای که دادید به نظرم خیلی میتونه موثر باشه ولی چن سوال ذهنمو درگیر کرده اول اینکه درسای جدیدو چجوری میتونم تو پومودرو 1 فقط نگاه بندازم و دوم اینکه اگه مطلبی رو یاد نگیریم اون وقت چی؟

  • سلام و ممنونم

   راستش من فکر می‌کنم که بیست و پنج دقیقه برای یه نگاه اجمالی وقت کمی نباشه، اما به هر حال زمان‌های پومودورو دست خودتتونه و می‌تونید بسته به نیاز سرفصل کم یا زیادترش کنید.

   در خصوص مطالبی که یاد نگرفتیم، تجربه شخصی من میگه باید کمی به مغز فرصت بدیم. متیو واکر، خواب رو یه قسمت مهم از یادگیری می‌دونه. فکر می‌کنم اگه مطلبی که می‌خواهید کار کنید و یاد نمی‌گیرید رو به چند روز متوالی بشکنید، خواب کار خودش رو می‌کنه و کم‌کم سرنخ‌هایی از مطلب، هرچقدر هم پیچیده باشه دستتون میاد.

 163. ببخشید من اول اس دادم بعد جواب منو نمیدید و جواب یکی دیگه رو میدید واقعن که

  • سلام

   حقیقتش تا وقتی که خرید مقالات توی این وب‌سایت باز هست، من وظیفه‌ی خودم می‌دونم که به کسایی که پرداخت انجام دادند در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ بدم (اگه مشکلی در خریدشون داشته باشند.) اگه روزی سرم اونقدر شلوغ بشه که نتونم به این افراد جواب بدم، در کل امکان خرید مقالات رو می‌بندم.

   اما حقیقتش پاسخ دادن به سوال شما دو تا نکته داره. اول اینکه نیاز به دانشی داره که من به خاطر مشغله‌ها کمی ازش دور موندم و پاسخ من ممکنه که جواب درست و به‌دردبخوری نباشه. از طرفی هم نمی‌خوام از سر رفع تکلیف یه جواب سرسری به شما بدم. نکته دوم اینکه من الان واقعا سرم شلوغه و برای جواب دادن به سوال شما باید چندتا منبع رو زیر و رو کنم تا جواب درخوری بدم و با عرض تاسف فرصتش رو ندارم.

   خلاصه که من رو ببخشید. امیدوارم که در آینده نزدیک وقت برای پاسخ دادن به سوالات شما عزیزان پیدا کنم و از طرفی فرصت کنم دانشم رو توی این زمینه ارتقا بدم تا جواب‌های درخوری در چنته داشته باشم.

  • امروز چند نفر مقاله رو خردیدند و با توجه به نام مستعار شما من نمی‌تونم تشخیص بدم که شما کدوم هستید. لطف کنید آدرس ایمیل‌تون رو به eman.amini روی جیمیل بفرستید. در ضمن احتمالا شما مقاله رو خردید. کتاب یادگیری هوشمندانه رو باید از طریق صفحه‌ی مربوط به اون بخرید. قیمت اون کتاب فعلا 6100 تومانه.
   https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills/

 164. سلام ببخشید میگم من وقتی میخوام درس بخونم در کتاب رو باز میکنم مثلن علوم من کلاس هشتم هستم بعد بازش میکنم و میگم وای این خیلی زیاده یه بهونه میارم واسع معلم ولش کن این درس رو نمی تونم و بعضی وقت ها هم خوابم میگیره و بعضی وقت ها اصن وقت ندارم تا بیام کمک مامانم کنم دیر میشه واسه درسام و فصل به فصل روی هم تلنبار میشه و نمی تونم بحونم تازه ما امتحان نوبت اول داشیم این فصل ها روی هم تلنبار شدن و 2فصل رو نخوندم و علومم دو17اوردم و بازم الانم حفظش نکردم و رفتیم برا درسا دیگه وحالا تا نوبت دوم ببیینیم چی میشه تازه درسمم بعد نیستمعدلم بخدا شده19.40ولی راضی نیستم دوست دارم یک بار هم شده مثل نسترن شاگرد اول یا دوم بشم دوست دارم مثل اون بشم و معلما خیلی دوستتم داشته باشن مثل اون واقعن حسودیم میشه و اون میگه4ساعت فیکس میخونم و واقعن هم میخونه ولی یه بار خواستم4ساعت بخونم فشارم افتاد و از بی حالی مردم چشام دراومد وتاز خیلی هم در میان 4ساعت استراحت کردم ولی .اون 7صبح تا 12طهر میخونه من10تا 11.5میخونم واقعن برام خجالت اوره و وقتی میخوام درس بحونم خوابم میاد با اینکه خیلی خوابیدم و..اگه میشه یه راه حلی برام بگین که هم خیلی درس بخونم و هم خوابم نگیره و هم هی نگم وای این درس زیاده و نمی تونم حفظ کنمو پیش معلما محبوب باشم و بیشتر بخ درسام برسم لطفن جوابم رو بدین تورو خدا

  • می‌دونید، شما یه سری مسائل مختلف رو با هم داخل یه پاراگراف آوردید که تفکیک اون‌هایی که براشون جواب دارم از اون‌هایی که سوادش رو ندارم، سخته.

   اینکه وقت ندارید یا وقت نمی‌کنید، رو من بهونه‌های ناخودآگاه می‌دونم. احتمال داره که دلیلش سختی برنامه‌هاتون باشه که یه جور پس‌زدنِ ناخودآگاهانه رو تحریک می‌کنه. بهتره که زیاد خودتون رو با دیگران مقایسه نکنید و فشار بی‌خود و بی‌اندازه به خودتون نیارید. این مدل فشار آوردن نتیجه عکس می‌ده و تازه شما رو عقب می‌ندازه.

   در خصوص خواب هم به نظر من اصلا از خواب کم نذارید. خواب یه نعمتیه که اتفاقا در یادگیری خیلی دخیله.

 165. سلام. مطالبی را که به صورت نکات مهم استخراج می کنم را حفظ کنم یا کمک می کند مطالب را بعتر متوجه شوم

 166. بله من در این مورد اطلاعاتی ندارم ولی وقتی معلم ها سر کلاس درس میدن و همون موقع از اون محبث میپرسند من از همه ضعیف ترم
  بعضی از بچه ها همون ساعت که معلم درس میده درس رو به حافظه میسپارند و میتونن کامل به پرسش های معلم پاسخ بدن
  کلا در دروس حفظی ضعیفم
  نمیدونم ایراد من چیه😞

  • من فکر می‌کنم که این موضوع بیشتر برمی‌گرده به «توانایی توجه» در شما. از موبایل یا شبکه‌های اجتماعی یا پیام‌رسان‌ها یا بازی‌های موبایل زیاد استفاده می‌کنید؟ هر کدوم این موارد توجه رو می‌شکنند و باعث می‌شن که بازه‌ی توجه شما کوتاه و کوتاه‌تر بشه.

   یه مطلب در خصوص شبکه‌های اجتماعی نوشتم که می‌تونید اون رو بخونید. توی بخشی از مطلب در خصوص توجه گفتم. توی کتابم هم در خصوص تمرین‌هایی که می‌تونه به بلند شدن بازه‌ی توجه کمک کنه حرف زدم که مطالعه‌ی اون هم توصیه می‌کنم:

   https://www.ilola.ir/3864

   و کتاب:

   https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills/

 167. بله من در این مورد اطلاعاتی ندارم ولی وقتی معلم ها سر کلاس درس میدن و همون موقع از اون محبث میپرسند من از همه ضعیف ترم
  بعضی از بچه ها همون ساعت که معلم درس میده درس رو به حافظه میسپارند و میتونن کامل به پرسش های معلم پاسخ بدن
  نمیدونم ایراد من چیه😞

 168. سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  حافظه کوتاه مدت من بسیار ضعیفه
  برعکس حافظه بلندمدتم که شاید خیلی بهتر از دیگران باشه وقتی به این موضوع مطمئن شدم که معلمم هم همین رو مطرح کرد.
  در ضمن من خیلی میخوابم ولی حافظه کوتاه مدتم خیلی ضعیفه
  اگر در مورد حافظه کوتاه مدت مطالعه داشتید ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • سلام و ممنونم
   من فکر می‌کنم توی تعریف‌تون از حافظه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت یکمی دچار اشتباه شدید. منظورتون از حافظه کوتاه مدت اینه که مثلا بعد از چند ثانیه چیزی رو کمتر به یاد میارید؟ یا بعد از یکی دو دقیقه یا ساعت؟ حقیقتش اگه من به شما بگم که چهارتا عدد رو حفظ کن و شما بعد از یک دقیقه اون‌ها رو از حفظ برای من بگید، شما در حال دریافت اطلاعات از حافظه‌ی بلندمدت هستید. حافظه‌ی کوتاه‌مدت حالتش اینه که به سرعت خالی میشه تا جا برای اطلاعات جدید باز بشه. هرچیزی که حتی از چند ده ثانیه قبل به خاطر میارید از حافظه‌ی بلندمدت استخراج میشه.

  • سلام مطالب شما بسیار خوب بود.فقط یک سوال داشتم چگونه مطالب را به حافظه بلند مدت انتقال بدم؟

  • سلام. با تکنیک‌هایی که توی مطلب عنوان شده.

 169. سلام ببخشید اگه میشه حتمن جوابم رو بدین توی کلاسمون 2تا دختر درسخون هست یکی از اونها میگه من روزی 3تا4ساعت درس میخونم و یکیشون میگه30دقیقه میخونم و هر وقت راه ابن 2تا رو میرم درسم بد میشه و میگن ساعت 7صبح پا میشیم من تا 10خوابم تا بییام پا شم 1ساعت میشه درس خوندنم نمی تونم صبح ها زود بلند سم حتی8اونا میگن از 7شروع میکنیم تا 12که مییایم مدرسه و تازه معلما خیلی بهشون توجه میکنن و دوستشون دارن ادم حسودیش میشه چیکار کنم مثل اونا شم تو رو خدا کمکم کنیین

  • ساعت خواب ما آدم‌ها متفاوته. شما هم مثل من احتمالا جغد شب هستید. یه سری هم مرغ صبح یا آدم‌های سحرخیزی هستند. فرهنگ اشتباهی که تقریبا همه جای دنیا جا افتاده اینه که آدم سحرخیز رو آدم با دسیپلین‌تری می‌دونند و معمولا فرصت‌ها (چه در دوران مدرسه چه در دوران کار) برای این افراد مهیا‌تره. تقریبا سی درصد افراد (اگه اشتباه نکنم) مثل من و شما هستند. از اونجایی که خواب مساله خیلی مهمی هست، اصلا پیشنهاد نمی‌کنم که از خوابتون بزنید تا خودتون رو شبیه به کسایی کنید که از نظر بیولوژی متفاوت هستند. بهتره برنامه‌تون رو به دو قسمت تقسیم کنید. یه قسمت برای قبل از خواب و یه قسمت بعد از بیدار شدن. سعی نکنید که مثل اون‌ها بشید. سعی کنید که مثل خودتون باشید، اما با تلاشْ خودتون رو به بهترین ورژن خودتون تبدیل کنید.

 170. حقيقتش من ميتونم ساعت ها درس بخونم و مابينش ورزش کنم چ مجدد برگردم به کارم ، ميتونستم اينکارو انجام بدم ولی حجم فشار روحی که از مشکلات اطراف به ذهنم وارد ميشه بيش از حد توان و ظرفيت من هستش . کاش قدرت مديريت ، قدرت کنترل روي مغز و عواطفمون رو بهمون ياد ميدادن که انقدررر درجا نزنيم و نزنم

 171. سلام، من دانش آموز پشت کنکوری هستم، از مهرماه شروع به درس خوندن کردم، با برنامه ۸ ساعت ۴ کتاب مختلف.برنامم خوب بود اما بعد از یک ماه به ۱۰ ساعت ۵ کتاب مختلف رسوندم، تا دو هفته اول، مشکلی نداشتم اما کمی که گذشت حس میکنم مغزم خسته شده نمیتونم نتیجه مثل قبل توی آزمون بگیرم باوجود اینکه ساعت مطالعه، واقعا فقط مطالعه میکنم ولی بازدهیم ضعیف شده و باعث شده که با کسلی و خستگی درس بخونم و برای هر درس دو ساعت در نظر گرفتم خب معمولا همه درس ها که به یک اندازه نیاز به زمان نداره یک درس که واسم سخت باشه ۳ ساعت طول میکشه، و اینکه وقتی توی این تایم۲ ساعت تموم نمیکنم نمیتونم ۵ کتاب رو بخونم و میشه ۳ کتاب یا ۴ کتاب و اینجوری درس هایی که باید بخونم از برنامم عقب میفتم و اعتماد به نفسم پایین اومده و وقت کم میارم و درس ها انبار میشه و به بودجه بندی کامل آزمون نمیرسم و بعضی درس ها رو نمیرسم بخونم. لطفا در این خصوص راهنماییم کنین.
  با تشکر از شما.

 172. سلام وقت بخیر مطلب آموزنده و تامل برانگیزی بود
  متاسفانه مشکل من اینه که اینقدر کتاب ها مطالب فرسوده و ناکارآمد دارند که از مطالعه یا تلاش برای یادگیری لذت نمی برم و مدام این کار با اجبار و زور که خودم به مغزم وارد می کنم انجام میدهم و حالا که وارد دانشگاه شده ام مغزم واقعا دیگر هیچ اجباری را قبول نمی کند

  • سلام و ممنونم.

   راستش حق دارید اما به این نکته هم توجه داشته باشید که مسیر موفقیت، معمولا از بیابون‌های کسالت‌بار پُره. این بیابون‌ها رو کمتر کسی تحملش رو داره و ازش عبور می‌کنه.

   البته بیشتر منظورم از موفقیت در اینجا، کسب یه مهارت واقعیه. وگرنه خودِ واژه‌ی «موفقیت» بیشتر در نگاه شخص معنی میشه.

 173. من امسال کلاس نهم هستم و برای انتخاب رشته خیلی استرس دارم میخوام برم تجربی ولی همه ناامیدم میکنن میگن نرو سخته و خیلی حرفای دیگه میشه لطفا راهنماییم کنین

  • سلام

   حقیقتش من باتوجه به اطلاعات محدودی که توی کامنتتون هست و از طرفی گرفتاری‌های شدید این روزهام نمی‌تونم راهنمایی مفیدی بکنم. فقط در این حد بگم که سعی کنید بی‌طرفانه به قضیه نگاه کنید. زیاد روی شور و اشتیاق حساب نکنید که دائم زیر پاتون رو خالی می‌کنند. واقع‌بینانه انتخاب رشته کنید. وقتی وارد گود میشیم، اوضاع به قشنگی وقتی که بیرون گود نشسته‌ایم نیست.

  • سلام و خواهش می‌کنم. خوشحالم که براتون مفید بوده.

 174. عالی بود ممنون از زحمتتون انشاءالله نتیجه عالی بگیرم از این برنامه

 175. سلام آقای امینی
  این برنامه فوق العادست
  ازتون ممنونم
  من صبح های فرد باشگاه دارم
  به نظرتون برای اینکه جبران کنم دور اول پومودور رو؛میتونم هر دو دور رو از بعرظهر تا شب ادامه بدم؟

 176. سلام آقای امینی
  در ابتدا ممنونم از راهکار خوبتون
  سوالی داشتم ازتون
  من سال بعد کنکور دارم و امسال ، سال آخر من هست و پایه دوازدهم هستم
  میخواستم بدونم در طول تایم مدرسه چجوری میتونم پومودورو هارو زمان بندی کنم ، چون از صبح مدرسه میرم تا ساعت ۲:۳۰ ؛ درواقع بهترین زمان برای مطالعه رو از دست میدم
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • سلام و عرض ادب. شرمنده‌م از اینکه این روزها فوق العاده گرفتار هستم و فرصت پاسخ دادن به نظر شما رو ندارم.

 177. سلام آقای امینی
  در ابتدا ممنونم از راهکار خوبتون
  سوالی داشتم ازتون
  من سال بعد کنکور دارم و امسال ، سال آخر من هست و پایه دوازدهم هستم
  میخواستم بدونم در طول تایم مدرسه چجوری میتونم پومودورو هارو زمان بندی کنم ، چون از صبح مدرسه میرم تا ساعت ۲:۳۰ ؛ درواقع بهترین زمان برای مطالعه رو از دست میدم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 178. من دوتا سوال داشتم اولی اینکه این تاثیر داره که صدای خودمون رو موقع درس خوندن ظبط کنیم و بهش گوش بدیم ؟
  سوال دومم اینه که میشه مثلا ساعت 6 که مطالعه تموم میشه باز دو ساعت استراحت داشته باشیم چهار ساعت بعدی از ساعت 8 شب تا 12 شب مطالعه داشته باشیم بعدش هم که میخوابیم ؟

  • سلام. در خصوص سوال اولتون باید بگم که بهتره که خودتون آزمایش کنید و میزان تمرکزتون روی درس رو بسنجید. یه موقع‌ست ضبط کردن صدا باعث میشه که میزان تمرکزتون روی درس کمتر بشه و این تمرکز تا حدودی خرجِ نحوه‌ی ضبط کردن و چطور ضبط شدن صدا بشه. در این صورت فکر نمی‌کنم که ضبط کردن صدا مفید باشه.

   در کل فکر می‌کنم یادداشت‌برداری و خلاصه‌نویسی روش بهتری برای درک مطلب باشه.

   در خصوص سوال دوم باید عرض کنم که خواب تاثیر چشمگیری توی یادگیری داره و مطالعه‌ها نشون داده که حتی یه چرت کوتاه بین نشست‌های یادگیری می‌تونه میزان یادگیری مطلب رو افزایش بده. خواب چه برای بعد از یادگیری چه برای قبل از اون مهمه در نتیجه فکر خوبیه که شما دو ساعت بین نشست‌های یادگیری بخوابید. ولی چندتا نکته وجود داره. اول اینکه اگه ۱۲ بخوابید و بخواید که ۸ بیدار بشید، معلوم نیست تموم اون هشت ساعت رو (به خصوص به خاطر فشاری که روی مغز بوده) بخوابید و با کمبود خواب مواجه میشید که به ضرر یادگیری و بازدهی شماست. ثانیا شما خانم هستید و به میزان بیشتری خواب، نسبت به آقایون احتیاج دارید و این موضوع، مورد اول رو پررنگ‌تر می‌کنه. سوم، به نظرم این مقدار فشار برای درس خوندن یکم غیرعملیه و ممکنه باعث بشه که توی بلندمدت، نه‌تنها بازدهی‌تون پایین بیاد، بلکه یه سری از روزها رو از دست بدید. مثلا بعد از دو هفته به خاطر فشار زیاد به مدت یک هفته بیخیال همه چیز بشید. اینجوری فکر کنم اگه فشار رو کمتر کنید ولی حرکت پیوسته و مستدامی داشته باشید بهتر باشه.

 179. وقتی خودم رو تحليل ميکنم ميبينم واقعا از روزي که يادمه به علم علاقمند بودم ، به تفکر و توانايي های ذهن. ولی در تمام مراحل زندگيم از انتخاب کردن متنفر بودم چون هميشه بين دو گزينه مردد ميشدم . اينهارو گفتم که برسم به اينکه من مهندسي خوندم چون علاقه داشتم چون هميشه به خودم ميگفتم من از بيمارستان خوشم نمياد پس حتی به ذهنم خطور نکرد راجع به تجربی حتي فکر کنم نميدونم شايد حوصله ي انتخاب کردن نداشتم.حالا تو سن 27 سالگي در عين اينکه دارم برنامه های مطالعاتي و آيندمو تو مسير مهندسی دنبال ميکنم ،هر چند وقت يکبار به خودم ميگم کاش ميشد يکبار ديگه برگردم به ده سال قبل و پزشکی ميخوندم…کاش الان جربزه شو داشتم که همچين هدفيو دنبال کنم و هی نگم پس تو چند سالگي ميخواي فعاليت کنی. ….( نميتونم خودم رو درک کنم که اين ميل به چي برميگرده) تحت تاثير ميل به ديده شدن هست ؟ تحت تاثير جو جامعه ؟ يا واقعان تمامش برميگرده به اينکه حس ميکنم با اين شغل چقدر زمينه ي مفيد بودن و بازدهي بالايي ميتونم داشته باشم جوری که خودم ازش لذت ببرم.

  • سلام

   من فکر می‌کنم که تجربه‌ی شما، یه تجربه‌ی تقریبا شایع، البته با درجات متفاوت، بین کسایی هست که دنبال اون چیزی رفتند که دوست داشتند و شور و اشتیاق بهش نشون می‌دادند. من اگه از بچگی نسبت به خلبان شدن شور و اشتیاق داشته باشم و وقتی وقتش رسید در زمینه‌ی خلبانی تحصیل کنم و آموزش ببینم، یه جاهایی به شک می‌افتم. چرا؟ چون مسیر یادگیری هر چیزی همیشه هموار نیست و متاسفانه احساسات ما انسان‌ها پایه‌ی محکمی نداره. اینجاست که موانع موجود در مسیر، با اون تصور و انتظاری که از خلبان شدن داشتم جور در نمیاد و دلزده می‌شم.

   دقیقا یادم نیست این بحث رو توی کدوم کتابش آقای کال نیوپورت مطرح می‌کنه. به هر حال اون مسیرهایی که فکر می‌کنیم آرزوش رو داشتیم و نسبت بهشون “احساس” داشتیم با توجه به دخالت همین احساسات، ناامید‌های دردناک‌تری نسبت به مسیرهایی دارند که به اجبار در اون‌ها قدم گذاشتیم. یه نمونه‌ی ساده خود من هستم. من فروشنده‌ام و یادم نمیاد که هیچوقت از این کار خوشم اومده باشه. به اجبار توی این مسیر پا گذاشتم و سختی‌های یه فروشنده شدن رو تحمل کردم. تحمل کردن سختی‌های مسیر وقتی که انتظارات بی‌جا نداریم، ساده‌تره. حالا بعد از بیشتر از ده سال، احساس خیلی خوبی نسبت به کارم دارم. چرا؟ چون خیلی وقت‌ها اون شور و علاقه‌ی ما به کار نیست که ما رو نسبت به کارمون راضی و خشنود می‌کنه، بلکه توانایی ما در انجام اون کار و احساس مفید بودن و با معنی بودن اون کاره که رضایت ما رو تعیین می‌کنه.

   حالا خودتون این دو تا جاده رو تصور کنید. جفتش سختی‌های خودش رو داره و در انتهای هر دو، اگه توانایی انجام صحیح و درست (به نحو احسن) اون کار رو پیدا کنیم، احتمالا رضایت از انجام کار هست. تنها تفاوت وجود احساسات اولیه‌ست که پیمودن مسیر اون جاده رو نه‌تنها آسون‌تر نمی‌کنه، بلکه به خاطر بی‌ثبات بودنش، خیلی وقت‌ها ما رو از پا می‌اندازه.

   من فکر می‌کنم (و البته شاید اشتباه کنم) که شما به جای تغییر مسیر و احتمالا ناامید شدن دوباره در دل مسیر دوم، با این احساست روبرو شو و همین مسیر رو ادامه بده. تلاش کن که به استادی توی همین رشته برسه و از طریق همین رشته فرد مفیدی برای دیگران و جامعه (کوچک و بزرگش هم فرقی نداره) باشی. این جامعه می‌تونه چندتا همکار و شرکتتون باشه، می‌تونه در سطح یه شهر یا کشور باشه. اون وقته که اون رضایتی که دنبالش بودی رو پیدا خواهی کرد.

 180. از صحبت هاتون ممنونم و برای اینکه وقت بسیار با ارزشتون رو برای صرف اینکار گذاشتید.

  “فایل‌های هداسپیس رو باید از طریق اشتراک سایتش بخری. اما اگه امکانش رو نداری، من می‌تونم راهنمایی‌ت کنم که به دستت برسه. البته فایل‌هاش به زبان انگلیسی هست.”

  میشه راهنمای کنین؟؟

  • سلام هادی جان. به آدرس eman.amini روی gmail.com یه ایمیل بهم بزن.

 181. البته واقعا از صمیم قلب عذر خواهی میکنم که تعداد سوال ها بالا بود و اذیت میشین که به این همه سوال جواب بدید..

 182. سلام جناب امینی,
  من امسال پایه یازدهم رو شروع میکنم و در نظر دارم که این روش رو برای درس خوندن بکار ببرم اما انعطاف پذیری این برنامه تا حدودی پایینه میشه راهنمایی بکنین که:
  1-چجوری این برنامه رو با مدرسه وفقش بدم چون بهرحال در مدرسه که نمیتونم درس بخونم؟
  2-ایامی مثل امتحان یا… که مجبوری حتما 1 درس رو بخونی یا بلعکس تمرین های زیادی داری و مجبوری بیش از دو درس رو بخونی ( که دیگه نمیشه از تکنیک Interleaved Practice استفاده کرد ) این مواقع باید چیکار کرد؟
  3-حتی در همین ایام تابستون هم من کلاس هایی مثل ورزش و زبان دارم که باید برم و مشکل تایمی هست که باید به اونها اختصاص بدم که دقیقا میوفتن وسط درس خوندنم و کلا همه ی برنامه هام بهم میریزن و همینطور بعد از ورزش از شدت خستگی توانایی ام برای ادامه دادن درس بکل ناپدید میشه. آیا باید این کلاس هارو ترک کنم؟؟
  چند تا سوال متفرقه هم دارم: اول اینکه تعریف از خود نباشه ولی من از لحاظ هوشی و ذهنی جایگاه بسیار خوبی رو دارم و تیزهوشان هم درس میخونم اما تلاشم بسیار کمه و خیلی اوقات بعد از مدت طولانی ( از نظر خودم ) درس خوندن نگاه به ساعت میکنم و عجیب ترین چیزی که ممکنه رو میبینم : فقط 20 دقیقه گذشته! هر کاری که میکنم نمیتونم در کل بیش از دوساعت درس بخونم و البته با دقیقه هایی استراحت بین هر بیست دقیقه ( هننوز روش شما رو شروع نکردم ولی بزودی شروع میکنم انشاالله ). بنظرم این مشکل خودمه چون از وقتی که یادم میاد تا وقتی که پایه نهم رو تموم کردم بدون تلاش کمی نمره هام 20 بود و این باعث میشد که به درس خوندن عادت نکنم و الان این بزرگترین مشکلمه.نظر شما چیه باید چیکار کنم تا بقول شما ماهیچه ارادمو قوی کنم؟؟

  سوال دومم اینه که من خیلی از اوقات به این فکر میکنم که اگر کنکور ( رشته تجربی هستم ) قبول نشدم آینده شغلیم چی میشه؟ بیکار میمونم؟؟ چون من هیچ علاقه ای به کار های فنی و بدنی ندارم و ترجیح میدم برای شغلم چیزی رو انتخاب کنم که مغزمو درگیر کنه نه بدنمو. میتونین نظری در این مورد بدین؟

  و سوال آخر: چجوری میتونم آهنگ های هد اسپیس رو دریافت کنم؟؟

  • سلام هادی جان. من در خدمت شما هستم.

   ۱) این برنامه فقط یه نمونه‌ست برای اینکه به خواننده نشون بده چطوری از پومودوروها استفاده کنه. شما باید بر اساس نیازهای خودت، این برنامه رو تغییر بدی. مثلا شمایی که نزدیک به شش ساعت مدرسه یا کلاس تشریف داری، مسلما باید این برنامه رو سبک‌تر کنی. یه زمانی رو برای درس خوندن در نظر بگیر (مثلا دو ساعت) و بعد پومودوروها رو درون اون بازه‌ی زمانی بچین. شاید بگی «دو ساعت که خیلی کمه»؛ یکم حوصله کن تا برات توضیح بدم.

   ۲) ایام امتحان اوضاع برای کسایی که در طول سال درس رو نگرفتند فرق می‌کنه. قبلا بهش می‌گفتم «خر خونی» ولی فکر می‌کنم که کلمه‌ی مناسبی نباشه. توی ایام امتحان، بچه‌ها معمولا انباشته‌خوانی می‌کنند. حالا این انباشته‌خوانی چی هست؟ سعی می‌کنند شب امتحان یا دو سه روز مونده به امتحان، کتابی رو که تا حالا بهش خارج از مدرسه نگاه نکردند، بخونند. آیا این روش برای نمره گرفتن جواب میده؟ با عرض تاسف باید بگم که بله، جواب میده و اشکال سیستم آموزشی ما دقیقا همینجاست. حالا چرا؟ چون با انباشته‌خونیِ شب امتحان، مواد درسی توی ذهن دانش‌آموز برای چند روز می‌مونه و بعد به کل محو میشه. به عبارتی سال تحصیلی و درصد زیادی از اون چیزهایی که یاد گرفته به باد فنا می‌ره. من فکر می‌کنم اگه کسی در طول سال، به خوبی و هدفمند مطالعه کرده باشه، احتمالا وقت امتحان لازم نیست که تمام وقتش رو برای اون امتحان کنار بگذاره و برنامه‌ش رو به کل تغییر بده. با این حال برای گرفتن نمره‌ی بهتر، شاید بهتر باشه که تکنیک Interleaved رو موقتا کنار بذارید و به همون انباشته‌خونی بپردازید. اما یادتون باشه اون چیزی برای آینده (مثلا کنکور) بهتر توی ذهن شما می‌مونه که در طول سال خونده‌اید و انباشته‌خونی نکردید.

   ۳) ورزش چیز خوبیه و اگه به یادگیری و سلامت مغز اهمیت می‌دید باید همیشه در برنامه‌ی روزانه‌تون ورزش وجود داشته باشه. با علم به این موضوع، باید اولویت‌بندی کنید. ما در طول روز فقط بیست و چهار ساعت فرصت داریم که باید نزدیک به نه ساعت از اون رو بخوابیم. برای یادگیری خواب اگه از زمان مطالعه مهم‌تر نباشه، کم‌اهمیت‌تر نیست. اینجاست که اهمیت اولویت‌بندی مشخص میشه. دیگه این شما هستید که برای زندگی‌تون تصمیم می‌گیرید. ورزش و خواب رو جزء اولویت‌های اصلی قرار بدید (اصلا فکرش رو نکنید که برای رسیدن به بقیه از این دو مورد بزنید) و زمان باقیمونده رو به اولویت‌های بعدی اختصاص بدید. یادتون باشه که برای نوشتن برنامه، به خودتون سخت نگیرید.

   ۴) نمی‌دونم در طول ده-پونزده سال گذشته آموزش پرورش چه تغییری توی سیاست‌هاش داده اما این موضوعی که می‌فرمائید به شدت شایع هست. زمان ما، توی هر کلاس نهایتا یک یا دو نفر اینجور باهوش به حساب میومدند؛ اون هم کلاس‌های چهل پنجاه نفری. اما الان توی هر کلاسی بیست سی نفری، چهار پنج نفر مثل شما هستند. شاید سیستم آموزشی می‌خواد پا جای پای سیستمی بذاره که توی کشورهای غربی تلاش می‌کرد عزت نفس و اعتماد به نفس رو به بچه‌ها تزریق کنه و الان خیلی از روان‌شناس‌ها به شکست این پروژه اذعان دارند. به هر حال مشخصه که سیستم آموزشی از سختی درس‌ها کم کرده. این موضوع باعث میشه که درصد بیشتری، بدون تلاش قابل توجهی، نمره‌ی قابل قبولی دریافت کنند و یاد نگیرند که تلاش کنند. من بهش می‌گم نفرین هوش ولی شاید بهتر باشه بهش بگیم «نفرین سیستم ناقص.» به هر حال، متاسفانه شما هم جزء اون افرادی هستید که تلاش کردن رو یاد نگرفتید. الان هم با برنامه‌ریزی برای شش-هفت ساعت درس خوندن نمی‌تونی این موضوع رو تغییر بدی چرا که سختی این برنامه‌ها امکان اجراش برای مدت طولانی رو ازت می‌گیره. چون جوان هستی، انعطاف‌پذیری بیشتری داری ولی باز هم باید دقت کنی که گام به گام جلو بری. بالاتر گفتم که با دو ساعت شروع کن. دلیلش همین بود. شما یه زمانی رو برای مطالعه کنار بذار، بهش پایپند باش که تحت هر شرایطی اون رو انجام بدی (مثلا پنج روز در هفته – دو ساعت در هر روز) و هر سه هفته یه بار نیم ساعت به این زمان اضافه کن تا کم‌کم به سه چهار ساعت در طول روز برسی. یادت باشه هرجایی احساس کردی که به نحوی داری از زیر درس خوندن در می‌ری، زمان رو برگردون به حالت قبلی و به برنامه بچسب. اینجا پیوستگی و پاره نکردن رشته مهم‌تر از اون نیم ساعت اضافه‌تره. اینجوری به مرور اراده‌ت قوی‌تر میشه. توی کتاب یادگیری هوشمندانه، روش‌هایی برای تقویت اراده گفتم که خوندن اون‌ها هم خالی از لطف نیست.

   https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills

   ۵) هم طبیعیه که نگران باشی هم وسواس در این نگرانی می‌تونه باعث بشه که پیشگوییت درست از آب در بیاد. خارجی‌ها بهش می‌گن self fulfilling prophecy. یعنی پیشگویی که شرایط رو برای بوجود اومدن اون چیزی که توی پیشگویی وجود داره مهیا می‌کنه. بذار یه مثال بزنم. فرض کن من یه تریبون جهانی دارم. میام و می‌گم که من پیش‌بینی می‌کنم فردا قیمت طلا دو برابر میشه. حقیقتش اینه که قرار نبوده که قیمت طلا اضافه بشه ولی این حرف من باعث میشه که همه بریزن توی بازار و طلا بخرند. عرضه و تقاضا جور در نمیاد و قیمت طلا بالا می‌ره. چرا قیمت طلا بالا رفت؟ آیا من عالم غیب هستم؟ نه. فقط به دلیل اینکه اون حرف من، باعث شد که مردم طلا بخرند و هجوم مردم قیمت رو بالا برد. شما الان نگرانی که اگه موفق نشی چی. بعد همین نگرانی ذهنت رو درگیر می‌کنه و اجازه نمی‌ده که توانایی ذهنیت صرف کاری بشه که باید (درس خوندن). بعد که درس نخوندی، توی کنکور هم موفق نمیشی و همون چیزی که ازش می‌ترسیدی سرت میاد. بیخیال هادی جان. بذار آینده، وقتی وقتش رسید، خودش برات تعیین کنه که چی قراره پیش بیاد. الان درس‌ت رو بخون و کاری به چیز دیگه نداشته باش. در ضمن، نگران آینده هم نباش. اگه آقای هراری رو بشناسی می‌دونی که جزء متفکران بزرگ حال حاضر دنیاست. یه جایی اشاره می‌کرد که توی دنیای ما تقریبا هر ده سال یه جهش بزرگ رو داریم. کسایی توی آینده موفق هستند که یاد بگیرند با جهش‌ها خودشون رو وفق بدن. شاید اون گرایش پزشکی که شما الان براش جون می‌کَنی، چهار سال دیگه نیازی به نیروی انسانی نداشته باشه و کارهاش رو یه کامپیوتر یا روبات انجام بده. اون چیزی که آینده‌ی موفق تو رو مشخص می‌کنه، انعطاف‌پذیری و توانایی وفق دادن خودت با شرایطه. الان فعلا فکر و ذکرت همون درس و استفاده از زمانت باشه. الان که بتونی خودت رو با شرایط وفق بدی و برنامه برای درس خوندن و تلاش کردن بچینی، خودت رو جوری ساختی که آینده هر چی هم باشه جزء انسان‌های موفق باشی چون یاد گرفته‌ای که با شرایط سازگار بشی. در ضمن، اتفاقا بهتره که یاد بگیری که غیر از مغزت، بدنت رو هم درگیر کنی. اگه نتونی با این ترس کنار بیای و یاد بگیری که گاهی لازمه جون بکَنیم، برای آینده و احتمالاتش هیچوقت آماده نخواهی شد. از اون چیزی که آینده توی چنته داره نترس. خیلی وقت‌ها لذت عمیق زندگی، از پس کارهای سخت و یدی خودش رو نشون میده.

   ۶) فایل‌های هداسپیس رو باید از طریق اشتراک سایتش بخری. اما اگه امکانش رو نداری، من می‌تونم راهنمایی‌ت کنم که به دستت برسه. البته فایل‌هاش به زبان انگلیسی هست.

 183. @صبا

  اصلا اینجوری فکر نکنید. یعنی چی «آینده من از دست رفت؟»؟ این نوع تفکر استرس بی‌اندازه‌ای رو به شما وارد می‌کنه و باعث میشه که اون چیزی که ازش می‌ترسید واقعا سرتون بیاد. شما اگه می‌تونید روزی ده ساعت درس بخونید و بهش متعهد بمونید و فکر می‌کنید که بازدهی بالایی دارید، همین کار رو انجام بدید. من فکر می‌کنم که مغز آدم‌های معمولی مثل من، قادر نیست که این حجم از اطلاعات رو پردازش کنه.

 184. سلام.من یک فرد کنکوری هستم.تا دوم دبیرستان معلمانم بهم میگفتن رتبه دورقمی خواهم شد.از سوم نخوندم چون کلا زیر و رو شد الان من ساله دومم هست که میخوام پشت بمونم.با ساعت مطالعه ای که‌نوشتید من نمیتونم به یه رتبه خوب برسم چون رتبه من خیلی بد اومده بود.من روزی ده ساعت مطالعه رو تجربه کردم و‌مشکلی نداشتم در امر یادگیری.الان موندم کدوم راهو برم!اینده من از دست رفت یعنی؟

 185. به نظرم مشکلی نیست. مهم اینه که شما در طول مدت پومودورو بتونید متمرکز بمونید. کم یا زیاد کردن زمان پومودورو و استراحت، تا حدودی بستگی به خودتون داره و می‌تونید اون‌ها رو براساس نیازتون شخصی‌سازی کنید.

 186. سلام نظرتون راجع به بازه های 30 دقیقه مطاله و 10 دقیقه استراحت چیه؟؟؟

 187. سلام

  خواهش می‌کنم. نظر لطفتونه.

  افرادی که مثل شما هستند کم نیستند و نکته‌ی جالبش اینجاست که تا کلاس دوم دبیرستان (به وقت ما) و کلاس دهم (در نظام شما) به راحتی جلو می‌رن و بیست‌ها رو یکی یکی درو می‌کنند. متاسفانه این استعداد و توانایی ذهنی، برخلاف ظاهر قدیسش، به نظر من، نفرین سنگینی با خودش به همراه داره.

  نظام آموزشی، با توجه به اینکه نمی‌تونه برای هر شخص برنامه‌ی معینی تعیین کنه، ناگریزه یه برنامه‌ی جامع برای همه ترتیب بده. از طرفی، نظام آموزشی ما، مشکل کم نداره. این‌ها باعث میشه تا افرادی مثل شما که با استعداد و توانایی بالای ذهنی به دنیا اومدند، نیازی به تلاش برای عملکرد متوسط و خوب نداشته باشند. عدم نیاز به تلاش برای کسب «نتیجه» باعثِ بوجود اومدن عادت‌های نه‌چندان خوشایندی میشه. واضح‌ترینش، تمنای کامیابیِ سریع هست. مثل دوره‌ی ابتدایی که با گوش کردن سر کلاس، نمره‌ی کامل رو می‌گرفتید، شما انتظار دارید که هر چیزی رو با کمترین تلاشی به دست بیارید. اینجاست که دلیلِ اون پرت شدن حواس‌ها مشخص میشه. وقتی مغزتون روندی، غیر از روندی که بهش عادت داره رو مشاهده می‌کنه، می‌خواد به اون چیزی که براش «آشناتر» هست برگرده. تمرکز، مرور چندباره‌ی یک موضوع و تلاش برای یادگیری و در نهایت به دست آوردن نمره، برای مغز شما «ناآشنا» است.

  چیکار میشه کرد؟ ساخت عادت جدید برای متمرکز موندن در حین مرورهای چندباره. مغز همه‌ی ما انعطاف‌پذیره و مغز شما با توجه به سن‌تون، انعطاف‌پذیرتر از منی هست که سی سال رو رد کردم. مغزِ انعطاف‌پذیر، امکان و توانایی ساخت عادت‌های جدید و از بین بردن عادت‌های بد رو بالاتر می‌بره.

  بهتره که با یه «نشون» شروع کنیم و فقط روی یک جنبه از مشکلاتی که فرمودید کار کنیم: متمرکز موندن روی برنامه. فرمودید که بعد از چند روز، پا پس می‌کشید و به تنظیمات پیش‌فرض برمی‌گردید. اگه دایره‌ی تمرکز شما رو با شعاع n در نظر بگیریم، هر بار برنامه رو شروع می‌کنید، از مرکز دایره به سمت سطحش حرکت می‌کنید. وقتی اندازه‌ی شعاع n حرکت کردید، به آستانه‌ی دایره‌ی تحمل‌تون برای تمرکز برخورد می‌کنید. وقتی به اون آستانه رسیدید دو تا انتخاب دارید: ۱) به تنظیمات پیش‌فرض برگردید (نقطه‌ی آسایش)؛ یا ۲) از نقطه‌ی آسایش خارج بشید و از اون شعاع n عبور کنید.

  گزینه‌ی اول، راحته و معمولا انتخاب مغز خزنده‌مون همینه (این قسمتی از مغزه که با حیوون‌ها شریک هستیم). گزینه‌ی دوم، نیاز به تلاش خودآگاهانه داره و سخته. هر چیز سختی، حس درد رو توی مغز ما فعال می‌کنه و هر چیز دردناکی این سیگنال رو به مغز می‌ده که به تنظیمات پیش‌فرضش برگرده. اینجاست که تحملِ خودآگاهانه‌ی درد برای خروج از نقطه‌ی آسایش، باعث میشه که نقطه‌ی آسایش به مرور بزرگتر بشه و توانایی شما برای (در اینجا) تمرکز بیشتر و بیشتر بشه.

  نکته‌ی مهم اینه که خروج از نقطه‌ی آسایش باید حساب‌شده باشه. برنامه‌ی خیلی سنگین برای یه ورزشکار تازه‌کار، فقط موجب مجروح شدنش میشه. این قضیه برای همه صادقه. شما ابتدا سعی کنید که پنج روز متمرکز بمونید. بعد شش روز و به همین ترتیب ادامه بدید تا یواش یواش شعاع این دایره بزرگتر بشه.

  به نظر من الان لازم نیست که روی جنبه‌ی دیگه‌ای کار کنیم. بهتره که صبور باشید و کم‌کم و گام‌به‌گام جلو بریم. با این حال می‌تونید کتاب «یادگیری هوشمندانه» رو از طریق همین وب‌سایت بخرید و تکنیک‌هایی که برای متمرکز موندن رو آموزش دادم مطالعه کنید. لینک دانلود کتاب: https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills

 188. سلام واقعا ممنون مقاله خیلی خوبی بود در واقع بهترین مقاله ای بود که خوندم
  من یه کنکوری ام که یه مشکل بزرگ دارم من تا سال دهم اصلا درس نمیخوندم حتی قبل از امتحان کتابو میگرفتم یه نگا میکردم بعد نمره کامل رو میگرفتم کلا بیست بودم ولی خوب نه تو همه درسا تو درسایی که دوست داشتم تا پایه نهم کلا بیست بودم ولی الان فقط تو درسای ریاضی حسابان فیزیک شیمی کلا تخصیا که جزئ رشتم که ریاضی فیزیکه بیستم ولی بقیه رو که دوس ندارم شاید تو کلاس هم گوش نمیدم ولی خوب مثلا عمومیا رم کامل میگیرم منظور من از اون درساییه که الکین مثل جغرافیا و تاریخ ایناست که کلا به رشتم نمیخوره تو اینا واقعا بدم همه اینا رو گفتم تا یه شناخت از سطح تحصیلیم داشته باشین یعنی کلا من شاید تو روز یه ساعتم درس نمیخوندم حتی شاید از اول دبستان من کلا از تکرار بدم میومد خوب یعنی چی صد بار ار یک تا صد و به حروف بنویسم ولی خوب اگه بحث یه مطلب جدید بشه کاملا هوشیار میشم و دقیق گوش میدم و خیلی سریع میفهمم و از معلم حتی سوالای جزئی و ریز بینانه میپرسم ولی اگه یه جلسه وقت مرور بشه من هر کاری میکنم نمیتونم روش تمرکز کنم هی مغزم یه طرف میره از دکمه معلم تا لک روی شیشه
  یه مشکل دیگه هم اینه که خیلی ارادم سسته من هی میگم از امروز یه ادم جدید میشم بعد دیگه نهایتا تا چهار روز اون رویه ادامه داشته باشه دوباره برمیگردم رو تنظیمات پیشفرض من واقعا میخوام رتبه خیلی خوبی تو کنکور کسب کنم چون احساس میکنم کاملا درس رو میفهمم ولی خیلی سریع یادم میره یعنی کل روز اول یادمه حتی شاید به خودم بیام ببینم دارم به مبحث جدید مورد بحثم فکر میکنم حالا نمیدونم این فراموش کردنم بخاطر مرور نکردنه یا حافظم مشکل داره
  من میخواستم از شما کمک بگیرم تا بتونم تو کنکور موفق شم
  و نکته مهم من برعکس همه از درس خوندن خوشم میاد و لذت میبرم ولی متاسفانه افسار افکارم دستم نیست یعنی دارم حسابان تست میزنم بعد میبینم دارم به لوازم تحریری که میخوام بخرم فکر میکنم یا اینکه چرا کولر صدا میده کلا یه چیزی غیر از درس که این خیلی حس بدیه و اینکه خیلی میخوام ساعت مطالعه فعال و سودمندم زیاد بشه
  واقعا ممنون میشم واسه این مشکلا بهم کمک کنید

 189. خواهش می‌کنم.

  راستش فکر می‌کنم که راهکار در دل حرف‌هاتونه: اولویت‌بندی. مطمئنا یه سری چیزها مثل خانواده رو نمیشه کنار گذاشت، اما می‌شه یه گفتگوی کوتاهی داشت و ازشون کمک خواست. مطمئنا پاسخ به درخواستتون از سوی خانواده، به خصوص که برای هدف ارزشمندی هست، مثبته و حتما خوشحال خواهند شد که توی این راه بهتون کمک کنند. ساده‌ترین کمکی که می‌تونند بکنند اینه که محیط لازم برای رسیدنتون به هدف رو تا جایی که از دستشون بر میاد مهیا کنند.

  توی این اولویت‌بندی، مطمئنا یه سری رابطه‌ها رو، حداقل برای مدت محدود،‌ کنار می‌گذارید. اینجوری بازی برد بردی رو انجام داده‌اید. چرا؟ چون هم بقیه می‌فهمند که آدم با حساب‌کتاب و نظم‌وانضباطی هستید و ارزش بیشتری برای شما و وقتتون در آینده قائل خواهند شد، هم زمان بیشتری رو برای رسیدن به هدفتون می‌خرید. یه سری رابطه‌ها مثل خانواده رو هم که نمیشه کنار گذاشت ولی میشه از زمانی که صرف اون‌ها می‌کنید کم کنید. همونطور که گفتم، مکالمه رو با درخواست کمک و همدلی شروع کنید، حتما کمک‌تون خواهند کرد.

  و اما وجود زمان‌هایی که با خانواده بگذرونید و کمی از درس فاصله بگیرید یه منفعت بزرگ برای یادگیری داره و اون اینکه به مغزتون فرصت میده تا مطالب رو بهتر هضم کنه. در کل بودنِ معاشرت، من فکر می‌کنم که مفید هم خواهد بود. فقط تنظیم کنید که وقتتون رو بیش از اندازه به این معاشرت‌ها اختصاص ندید.

  و اما کمی مفصل‌تر (اگه فرصتش رو ندارید می‌تونید این قسمت رو نادیده بگیرد چون حرف اصلیم رو توی پاراگراف‌های بالاتر زدم)

  اما یه موضوعی که پیش میاد، استرس‌هاییه که از محیط و همین معاشرت‌ها بهمون وارد میشه و می‌تونه تاثیر منفی روی زندگی بذاره. از تجربه‌ی خودم براتون می‌گم. من جزء اون دسته‌ای هستم که استرس رو با واکنش‌های واقعی توی بدنم تجربه می‌کنم. یه عده ذهنشون مشغول میشه، یه عده عواقب استرس رو به چشمشون می‌بینند. وقتی فشار استرس بالا می‌رفت، معده‌م کلا بهم می‌ریخت و انگار یه چیزی توی گلوم گیر کرده بود و از طرفی پای چپم تا حدودی بی‌حس می‌شد. وضعیت بغرنجی میشد. همیشه به استرس به صورت صفر و یک نگاه می‌کردم. البته ابتدای آشنایی با هر تجربه‌ای، آدم اون رو صفر و یک می‌بینه ولی اگه بخواد ازش یاد بگیره کم‌کم ظریف‌کاری‌هایی رو اون بین مشاهده می‌کنه. برای کسی که تا حالا شیرینی دانمارکی نخورده، وقتی چند نمونه شیرینی دانمارکی جلوش می‌ذارند، انگار همه‌ش یه طعم رو می‌ده. ولی وقتی تجربه‌های زیادی پیدا کرد، اونقدر روی طعم هرکدوم حساس میشه که می‌تونه چشم‌بسته بگه کدومش یه مدلیش بود. استرس هم برای من همینجور بود. همه‌ی استرس‌ها یه طعم رو داشت و اون هم طعم تلخی که توی بدنم حسش می‌کردم. تا با کِلی مک‌کانیگال و کتاب جنبه مثبت استرس آشنا شدم. کم‌کم فهمیدم که استرس، مثل اون شیرینی‌های دانمارکی، طعم‌های مختلفی داره. فقط باید دقت کنم.

  چالش‌هایی که فرمودید، همیشه هست، اما رویکرد شما می‌تونه از استرسِ ناشی از این چالش‌ها، سکویی برای جهش به سمت هدفتون بسازه. مک‌کانیگال توی یه پاراگراف یه حرفی توی کتابش زد، که هشت ماه مدیتیشن برای من توی زمینه‌ی استرس انجام نداد. البته شاید هشت ماه مدیتیشن خودش پلتفرمی بوده تا این حرف مک‌کانیگال اثر بهتری روی من داشته باشه. وقتی با فشار و استرسی روبرو میشید، یه لحظه چشماتون رو ببندید و قبول کنید که الان در شرایط استرس و فشار هستید. بعدش به این فکر کنید که پاسخِ بدنِ عزیز شما به استرس، برای محافظت از شماست. برای اینه که شما آماده بشید که به شرایط بهترین پاسخ رو بدید. (اینکه بدن و واکنش‌های اون به وقایع رو «عزیز» بدونید، بی‌اندازه کمک کننده‌ست.) این کلمه‌ی عزیز، فوق‌العاده مهمه. بایستی ما با خودمون کنار بیایم که واکنش‌های بدن ما، نه به منظور زمین‌گیر کردنمون، بلکه به منظور کمک به حفظ ماست. حالا شرایط جدید رو چالش و متعاقبش، چالشی در نظر بگیرید که به سازگاری و انعطاف شما با شرایط و قدرتمندتر شدنتون کمک می‌کنه. اگه نگاهمون به استرس، صفر و یک (بودنش بد و نبودنش خوب) نباشه و وقتی امکانش هست اون رو به صورت یه چالش در نظر بگیریم، نه‌تنها مانعی برای پیشرفتمون نمیشه، بلکه سکویی برای جهش و بزرگ‌تر شدنمون خواهد شد. (در یک جمله: پذیرشِ استرس و تفسیرش به عنوان یک چالش)

  شاید این حرف‌ها برای خیلی‌ها مصداق نداشته باشه، اما اون چیزی که توی گلوی من گیر می‌کرد و معده‌ای که بهم می‌ریخت و پایی که بی‌حس میشد رو دیگه تجربه نکردم. حتی توی شرایط بسیار پرتنشی که دو هفته‌ی پیش داشتم.

  شما هم، با محدود کردن روابطتون توی این بازه‌ی زمانی، از طرفی منبع استرس رو کاهش می‌دید (تا دیگه اونقدرها هم از کنترل خارج نباشه)، از طرفی از اون جریان محدود استرسی که از اطرافیان عزیزتون به سمتتون روانه میشه، می‌تونید انرژی تولید کنید که به هدفتون برسید.

  در خصوص موارد احساسی که ذهن‌تون رو کامل درگیر می‌کنه و نمی‌تونید بهش فکر نکنید، بهترین کار خوابیدنه. متیو واکر، خواب رو مثل سوهانی می‌دونه که به شیشه‌های شکسته‌ی احساساتمون ابزار می‌زنه تا لبه‌هاش دیگه بُرنده نباشه. خواب میزان واکنش شما به وقایع رو نرمال می‌کنه و از بُرندگی اون‌ها کم می‌کنه. بعد از بیدار شدن، بهتر می‌تونید روی کارتون متمرکز بمونید.

 190. يه سوال ديگه هم داشتم ازتون . راهکار کلی يا تجربه شخصيتون راجع به اين موضوع چيه ؟ اينکه اولويت شما برا يه بازه زمانی مثلا يک ساله مشخصه ، دوس دارين ذهنتون کاملا متمرکز باشه رو اولويتتون. اما مسائل پيرامونتون از جمله روابط عاطفی و چالش های خانواده شما رو وادار به درگيري فکری و صرف انرژي ميکنه (هر چند وقت يکبار)
  برای خود من کااش ميشد مدتی به هيچ موضوعي توجه نکنم و نامرﺋی بشم و عواقبش برام بی اهميت بود

 191. ممنونم از پاسخ کاملتون .سپاس از سايت خوبتون و پست مفيدتون که بعد از مدتها همچنان راهنمای افراد مختلفه

 192. یه نکته‌ی دیگه اینکه اون موقع اصلا برای مطالعه هم مناسب نیست. اما چرا؟

  چند تا نکته اینجاست. اول اینکه وقتی چیزی رو قبل از خواب یاد می‌گیرید، احتمالا به این خاطر که مغز هنوز درگیر مواد اون محتوا هست، خواب تاثیر خیلی مثبتی روش خواهد داشت اما مشکل اینجاست که اگه این یادگیری بعد از ساعت‌ها بیداری بوده باشه، هیپوکمپوس شما همینجوری حاوی اطلاعات زیادی هست و واقعا چیز زیادی توی مغزتون نمی‌ره. یه حالتی که حس می‌کنید باید یه جمله رو چندبار بخونید تا متوجه مفهومش بشید. خواب، اطلاعات این قسمت‌ها رو خالی می‌کنه و به سمت نئوکورتکس می‌فرسته. به عبارتی، درست بعد از یه خواب خوب، مغز شما آماده‌ی دریافت اطلاعاته. حالا خودتون مقایسه کنید با وقتی که یه روز طولانی رو داشتید و این قسمت از مغز توان پذیرش اطلاعات جدید رو نداره.

  بهترین ترفندی که می‌تونید استفاده کنید اینه که یادگیری رو برای بعد از بیدار شدن از خواب بذارید و قبل از خواب خلاصه‌ اون چیزی که در طول روز یادگرفتید رو مرور کنید. اینجوری یه معامله‌ی دو سر سود داشتید چرا که به خاطر مرور احتمالا اون اطلاعات اولویت بالاتری برای مغز پیدا می‌کنند و بعد از یکپارچه‌سازی (Consolidation) اطلاعاتشون برای به خاطر آوردن در دسترس‌تر خواهد بود.

 193. صفر درصد موافق برنامه‌ای هستم که گفتید. اما چرا؟ از من بپرسند که برای یادگیری «آموختن» مهم‌تره یا «خواب»، جواب می‌دم که این دو تا دو روی سکه‌ی یادگیری هستند. اگه خواب باکیفیت و خوبی نداشته باشید، قسمت عظیمی از اون چیزی که یاد گرفتید رو به سرعت فراموش می‌کنید.

  حتی یه تحقیق نشون داده بود که مصرف الکل تا سه روز بعد، به خاطر مختل کردن مرحله‌ی رِم خواب، «یادگیری» رو مختل می‌کنه و محققان دقیقا نمی‌دونند که تا چند شب بعد از یادگیری چیزی باید خواب خوب داشت تا اون چیز توی مغز حک بشه. به عبارتی، اگه شما شنبه چیزی رو بخونید ولی دوشنبه خوب نخوابید، درصد بزرگی از چیزهایی که شنبه هم خوندید یادتون خواهد رفت.

  حالا اگه زمان خواب رو تغییر بدیم چی؟ خواب به فاکتورهای زیادی بستگی داره و در این بین ساعت بیولوژیکی بدن جزء مهم‌ترین فاکتورهاست. برای همینه که اگه خواب منظم، سر یه ساعت خاص داشته باشیم، معمولا با بی‌خواب و مشکلاتش مواجه نمی‌شیم و خواب باکیفیت‌تری خواهیم داشت.

  ولی لازمه بدونید که ساعت زیستی بدن ما انسان‌ها، دقیقا بیست و چهار ساعت نیست و اگه اشتباه نکنم، یکمی بیشتره. اینجاست که خورشید وارد معادله میشه. نور خورشید و شدتش در بین طلوع و غروبش، یه جور تنظیم کننده‌ی این ساعته. من فکر می‌کنم اگه شب‌ها درس بخونید تا در طول روز بخوابید، ساعت زیستی‌تون به هم بریزه و متعاقبش، خوابتون به شدت بی‌کیفیت بشه و بعدش درصد زیادی از تلاش‌هاتون برای یادگیری هدر بره.

  یه نکته‌ی مهم دیگه اینه که نورِ شدید خورشید، در طول روز، تاثیر مثبتی روی کیفیت خواب در طول شب داره. شما با حذف این نور (و خوابیدن در طول روز برای هفت هشت ساعت) چرخه‌ی تولید ملاتونین رو بهم می‌ریزید و حتما از کیفیت خوابتون می‌زنید.

  بدن ما، بعد از میلیون‌ها سال، خودش رو با خوابیدن در شب وفق داده، تغییر در این روند، به نظر من هزینه‌ی سنگینی داره.

 194. بنظرتون 6 ماه به اين سبک درس خوندن برای امتحاني که 8 صبح برگزار ميشه چقدر صحيحه ؟ اينکه با توجه به شرايط زندگی شبها از ساعت حدودن 12 تا 8 صبح آدم مطالعه کنه و بعدش بخوابه و باقي کاراشو توي ظهر و غروب انجام بده

  اينو اگر مقايسه کنيد با مطالعه از 8 صبح تا 12ظهر و مجدد يک الي دوساعت غروب .

 195. سلام و خسته نباشید ب شما مشاور عزیز
  اسم اون وسیله ای ک گفتین باعث میشه از سروصداها ب دور باشیم و میشه لطف کنین
  و اینک یخوردع راجبش میگین
  از کجا تهیع کنم؟

  • سلام و ممنونم
   اسمش محافظ گوش هست و از ابزارفروشی‌ها می‌تونید تهیه کنید. معمولا برای کم کردن صدای اطراف در محیط‌های پرصدا، مثل کارگاه‌ها ازش استفاده می‌کنند.

 196. من مدت ها سردرگم بودم و خودم فکر می کردم تنبلم و تو سایت ها می گشتم به نظرم بهترین سایت مشاوره ای که تا حالا خوندم این سایت بوده.
  ممنون بابات ترفند های خوبتون

 197. سلام
  حقیقتش در خصوص تست زدن و کنکور بهتره که از یه مشاور این کاره کمک بگیرید. من در خصوص مطالعه و یادگیری عمیق و حسابی مطالعه داشتم. در خصوص نحوه‌ی تست زدن و کنکور، اطلاعات چندانی ندارم.

 198. و اینک من خییییلی ضعیفم
  و ت گزینه دو تراز 5000دارم
  بنظرتون فیلم ببینم بهتره یا کتاب؟؟
  من حس میکنم هیچوقت نمیتونم حتی یه تست از ریاضی و فیزیک بزنم و انگار ک خیلی با کتاب فرق دارع و تا حالا نتونستم یه تست ب بزنم
  البته هیچوقتم نخواندم چون ب خودم جرات نمیدادم ک سمت اونا برم و برا همین نمیخوندم

 199. سلام وقتتون بخیر
  سوال داشتم ازتون
  میخاستم بدونم ت این زمانها فقط درسنامه و جزوات بخونیم
  کی تست بزنیم؟؟؟
  و سوال بعدیم اینه ک من شنیدم باید روزی بین 400_500تست زد، آخه ت 6ساعت وقت نمیشه
  منظر پاسخگوییتون هستم:)

 200. سلام

  من اول از همه به یه موضوع اشاره کنم و اون اینکه از اونجایی که سایت توسط کلاودفلر کَش میشه، نمایش کامنت‌ها یکم زمان‌بر هست. مطمئن باشید، کامنتی که ارسال کردید، نمایش داده میشه. فقط تا کش کلادفلر آپدیت بشه، یکم طول می‌کشه.

  در خصوص انگیزه باید بگم که انگیزه‌ی آدم می‌افته و من فکر می‌کنم که این موضوع یکم چالش‌انگیزتر از اون چیزیه که رسانه‌ها و نوشته‌های انگیزشی نمایش می‌دن. من دو تا نکته رو عرض می‌کنم، شاید بتونه بهتون کمک کنه.

  اول از همه، زیاد روی انگیزه حساب نکنید. انگیزه، رابطه‌ی تنگاتنگی با احساسات آدمیزاد داره. یعنی در اصل همون حس آدم نسبت به انجام کاره. احساسات آدمیزاد هم راستش نه‌تنها ثبات نداره بلکه دائم با تحریف‌هایی دست به گریبانه که مغز از واقعیت برداشت می‌کنه. شاید بهتره یه مثال بزنم تا بهتر منظورم رو متوجه بشید. فرض کنید که من الان نشستم و با خودم می‌گم که می‌خوام یه روان‌شناس موفق بشم. یه لحظه خودم رو در فیگور یه روان‌شناس مطرح تصور می‌کنم و یه حس خیلی خوبی پیدا می‌کنم. اون حس خوب، انگیزه میده تا بشینم و کتاب رو باز کنم و از همین امروز شروع کنم. اینجا، برداشت مغز من اینه که با تصور روان‌شناس شدن، من تا همیشه می‌تونم همینقدر انرژی داشته باشم. ولی واقعیت خیلی متفاوت از این‌هاست. شاید کمتر از یه هفته طول بکشه که به کل اون تصویر نتونه نیروی لازم رو برای ادامه بهم بده.

  خیلی ساده‌ش میشه اینکه، روی دوام احساساتی که همون انگیزه رو ایجاد می‌کنه، حساب نکنید، حتی اگه به نظر می‌رسه این انگیزه اونقدر پررنگه که تا همیشه پشتتون هست. حقیقتش اینه که نیست.

  دوم استفاده از انگیزه برای هدف‌های معقوله. همونجور که گفتم، اگه انگیزه رو برای هدف بلندمدت در نظر بگیرید، خیلی طول نمی‌کشه که کفگیرش به ته دیگ می‌خوره. راه چاره اینه که با اشراف به این موضوع که انگیزه دوامی نداره، هدف‌هامون رو جوری انتخاب کنید، که اون انگیزه‌ی کوتاه‌مدت حداقل برای استارت بهمون کمک کنه، و سختی و طولِ زمان هدف هم اونقدر نباشه که بی‌خیال بشیم. به عبارت ساده‌تر، اولین کاری که می‌تونید انجام بدید اینه که هدفتون رو بشکنید. اون رو به هدف‌های خیلی کوچک‌تری که می‌تونید طی چند روز بهش دست پیدا کنید بشکنید. اینجوری هر بار که هدف کوچیک رو کسب کردید، برای آغاز هدف بعدی یه انگیزه‌ی کوچیک برای پیشبرد پله‌ی بعدی و رسیدن به هدف کوچک بعدی دارید.

  خسته شدن طبیعیه، به خصوص اگه از گوشی موبایل و شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید. این شبکه‌ها توجه آدمیزاد رو به مرور می‌شکنند. وقتی توجه شما شکسته شده، تلاش برای تمرکز خیلی سخت‌تر از چیزی میشه که یه انسان معمولی می‌تونه انجامش بده. اینجاست که تلاش برای درس خوندن یا انجام کار، که نیاز به تمرکز داره، باعث خستگی زودهنگام میشه. اگه وسوسه‌ی باز کردن گوشی، سر زدن به ایمیل و شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها هم در کنارش بذاریم، تمرکز کار طاقت‌فرسایی میشه. اول از همه باید سبک زندگی‌تون رو تغییر بدید و قدرت تمرکزتون رو بالا ببرید. کار ساده‌ای نیست ولی برای رسیدن به اهدافتون لازمه.

  بله، حتما محیط کتابخونه برای مطالعه، مناسب‌تر از محیط شلوغ خونه‌ست و روش پومودورو هم برای اجرایی کردن توی اون محیط به نظرم خوبه.

  من دلیل اینکه خیلی از مشاورها محیط خونه رو ترجیح می‌دن، نمی‌دونم و خب نظری ندارم. اگه دلیلش رو بگن شاید قانع بشم شاید بتونم زیر سوالش ببرم.

  ببینید، مغز ما یه ظرفیتی داره. یه بخشی از مغز اسمش هیپوکمپس هست که وظیفه‌ی ذخیره‌ی اطلاعات و ارسالشون به حافظه‌ی بلندمدت رو داره. این کار به ویژه وقتی خواب هستیم اتفاق می‌افته. به همین خاطر، نباید خواب رو یه وضعیت بی‌مصرف در نظر بگیرید. در همین حد بگم که یه سری مطالعات نشون داده که اگر بعد از یادگیری، خواب درستی نداشته باشیم، تا پنجاه درصد اون چیزی که با زحمت یاد گرفتیم رو فراموش خواهیم کرد. البته این موضوع فقط به شب اول و شب دوم ختم نمیشه. واقعا مشخص نیست که اطلاعات به چند خوابِ خوب شب نیاز دارند تا به خوبی توی مغز ذخیره بشن،‌ اما خوب خوابیدن رو جدی بگیرید.

  اما، تا قبل از خواب، هیپوکمپس اطلاعات رو در خودش نگه می‌داره و بسته‌ها بعد از خواب هستند که شروع به رفتن به سمت نئوکورتکس می‌کنند. اگه شما فشار زیادی به هیپوکمپس بیارید، نتیجه‌ی عکس می‌گیرید چرا که وقتی ظرفیتش به آستانه رسید، تقریبا چیز دیگه‌ای توی مغزتون نمی‌ره و اون زمانی که زحمت درس خوندن رو می‌کشید، احتمالا هدر می‌ره. شما راننده‌ی تاکسی لندن نیستید که تقریبا بعد از چهار سال آموزش هیپوکمپس بزرگتری پیدا می‌کنند بلکه، احتمالا مثل خیلی انسان‌های معمولی دیگه، ظرفیتتون برای ذخیره‌ی اطلاعات، خیلی محدوده. به نظرم به جای اون سه ساعت اضافه، به فکر بهتر خوابیدن و ذخیره‌ی این اطلاعات به بهترین شکل ممکنه باشید. متیو واکر می‌گه که خواب، مثل فشردن دکمه‌ی Save روی حافظه‌هاست. حالا فرض کنید که به خاطر درس خوندن از خوابتون بزنید و به خودتون زحمت بیشتری بدید. چه اتفاقی می‌افته؟ مثل این می‌مونه که یه سند بزرگ ورد رو توی طول روز بنویسید و آخر شب پاکش کنید. در نهایت من موافق اون زمانِ اضافه نیستم و توی به‌روزرسانی بعدی کتابم، بخش برنامه‌ی فوق سنگین رو اصلاح خواهم کرد.

 201. اقای امینی میخاستم بدونم چجوری انگیزمون نیفته
  اخه من خیلی زود خسته میشم
  و اینک من امسال کنکور دارم و مطمنن قبول نیشم چون چیری نخوندم
  با این حساب واسه منی ک صفره صفرم میتونم با این برنامه ب ازمونا برسم با تراز بالا؟ ( تجربیم)
  ضمن اینک محیط خونه خیلی شلوغه و اصلا نمیشه درس خوند و مجبورم ک برای مطالعه ب کتابخونه برم
  ایا مطالعه ت کتابخونه با همین روش پومودورو مفیده؟
  اخه خیلی از مشاوا میگن ک ت خونه بهتره درس خوند
  و اخرین سوال ابنک میتونم ب این روشی ک عرض کردین سه ساعت دیگ برای شب اضافه کنم؟؟؟
  ممنون ک هنوز هم ب این سایت سر میزنین🎀💐

 202. آقای امینی میخواستم بدونم چجوری انگیزم هیچوقت نیفته..من خیلی زود از درس خوندن خسته میشم
  و اینک من امسال کنکور دارم و مطمئنم قبول نمیشم بنظر شما با این ساعت واسع منی ک صفره صفرم میتونم ب آزمونها برسم با تراز خوب(تجربیم)
  ضمن اینک محیط خونه ما خیلی شلوغه و مجبورم ک ب کتابخونه برم آیا مطالعه ت کتابخونه با همین روش پومودورو مفیده؟
  و آخرین سوال اینک اگه من این شیش ساعت مطالعه رو با همین روشی ک عرض کردین بخونم
  میشه سه ساعتم شب بخونم ک بشه نه ساعت

 203. آقای امینی
  میخواستم بدونم چجوری انگیزمون نیفته؟ من خیلی زود خسته میشم
  و اینک من امسال کنکور دارم و نظام جدیدم (تجربیم) امسال قبول نمیشم چون چیزی نخوندم
  حالا سوال من اینجاست با این ساعت مطالعه (6ساعت)واسه منی ک صفرع صفرم میتونم به آزمونها برسم با تراز خوب
  من اینک محیط خونه خیلی شلوغه و مجبورم ک ب کتابخونه برم آیا مطالعه ت کتابخونه با همین روش پومودورو مفیده؟آخه مشاورا میگن خونه بخونیم بهتره
  و آخرین سوال اینک نمیشه تمام این پومودورو اجرا کرد و سه ساعت هم شب بهش اضافه کرد تا روزی نه ساعت مطالعه داشته باشم
  ممنون از اینک هنوز هم ب این سایت سر میزنید

 204. سلام

  من به تلگرام سر نمی‌زنم. می‌تونید همینجا بپرسید یا اینکه به eman.amini روی جیمیل ایمیل بزنید.

 205. سلام
  آقای امینی من میتونم ایدی تلگرام شمارو داشته باشم
  چن تا سوال دارم ازتون
  البته نمیدونم هنوز هم ب این سایت سر میزنید یا نه

 206. واقعا ممنون جوری که همه ازتون راضی بودن منم فک کنم واقعا منم موفق میشم آخه 31خرداد 98امتحان نمونه داریم از همتون میخوام واسم دعا کنین ک قبول شم و امیدوارم تکنیکهای آقای امینی هم مفید باشه واسم واقعا مرسی آقای امینی ان شاءالله دعای خیر مهمون پشت سرتان باشه و هر چی از خدا میخوایم بهتون بده ک واسه ی ما وقتتان میگیریم من رشته ی انسانی رو انتخاب کردم و میخوام راه بابام و ادامه بدم و دبیر ادبیات شم ان شاءالله با کمک شما به هدفم برسم واقعا مرسی

  • سلام و ممنونم از نظر لطفتون خانم محمدی
   امیدوارم که به اون چیزی که می‌خواهید برسید و موفق باشید.

 207. سلام خسته نباشید
  خیلی ممنون از این مطالب مفید و کامل
  فقط میشه بگین چجوری میتونیم ب خوبی مرور کنیم
  من اصلی ترین مشکلم همینه

  • سلام و ممنونم.

   برای مرور، من فکر می‌کنم، اگه کمی اون رو چالش‌انگیز کنید، مرور پربازده‌تری خواهید داشت. اما چطوری؟ با مطرح کردن سوال. سعی کنید، وقتی در حال مطالعه هستید، از خلال درس‌ها، اون چیزی که احساس می‌کنید، ارزش مرور کردن رو داره، به صورت سوال روی کاغذ بیارید. حین مرور کردن، سوال رو می‌خونید، و سعی می‌کنید که پاسخ رو به خاطر بیارید. این باعث می‌شه، که مطلب به خوبی توی ذهتون بمونه و اسیر مواردی مثل «توهم دانستن» نشید. جلوی هر سوال هم می‌تونید عدد صفحه‌ای که اون سوال رو از خلالش در آوردید یادداشت کنید، تا اگه در به خاطر آوردنش به مشکل برخوردید، برای پیدا کردن جواب، وقتتون، بی‌دلیل تلف نشه.

 208. من یک سوال دارم، برای امتحان های ترم ۲ که کل کتاب رو باید در ۲ روز بخونیم و قبلا هم از این روش استفاده نکردیم، مشکلی ایجاد نمیشه و وقت کم نمیاریم؟

  • سلام

   این “باید”ی که می‌گید، واقعا «باید» نیست. اینجا من در خصوص یادگیری «درست» صحبت کردم و اگه دانش‌آموز در طول ترم، درس‌ها با استفاده از این تکنیک‌ها خونده باشه، اون دو روز منتهی به امتحان، زمان برای مرورِ اون چیزی که یاد گرفته میشه!

   اما بهتره به یه مفهومی هم اشاره کنم و اون «پرآموزی»ـه. پرآموزی، روش اکثر دانش‌آموزها و دانشجوهای این دوره است برای گرفتن نمره. جریانش چیه؟ ما، دو روز رو سفت و سخت درس می‌خونیم و درس رو احتمالا با نمره خوبی پاس می‌کنیم ولی از اونجایی که یادگیری عمیق نبوده، چند روز بعد، کل اون چیزی که توی اون دو روز کار کردیم رو یادمون می‌ره. مشکلی ایجاد می‌کنه؟ اگه صرفا نمره و مدرک مد نظرمون باشه، خیر ولی اگه واقعا بخوایم که درس بخونیم تا از اون چیزی که یاد گرفته‌ایم استفاده کنیم، بله.

   سیستم آموزشی باید یه فکری به حال این موضوع بکنه، چرا که صادر کردن مدرک برای افرادی که این مدل نمره می‌گیرند، یه امر رایجه و در اصل این موضوع، ارزش اون مدرک رو پایین میاره و اون کسایی که واقعا «یاد گرفته‌اند» و زحمت کشیده‌اند رو هم‌تراز کسایی قرار می‌ده که دو روز بعد هیچی یادشون نیست.

 209. سلام ممنون از مطالب واقعا مفیدتون از این روش خوبتون هم برای خودم و هم پسرم استفاده میکنم فقط من یک مشکلی دارم اینکه چندبار تا الان شروع کردم برای آزمون خاصی مطالعه ولی بخاطر مشکلات و اتفاقات وسطش رها کردم و نتونستم به برنامه هام پایبند باشم و مشکل دوم اینکه من که شاغل هستم زمان 4ساعت صبح رو ندارم !و اینکه کلی کارهای منزل و..دارم چطوری برنامه رو انجام بدم؟ میشه لطف کنید راهنمایی کنید؟

  • سلام و ممنونم

   راستش، به نظرم، یه انسان ظرفیت بالفعل داره و یه ظرفیت بالقوه. ظرفیت بالفعل کم و بیش در حدود اون چیزی هست که الان هستیم. شما ماشالا سرتون شلوغه و همینکه می‌تونید مدیریت کنید و به خودتون و بچه و خونه برسید و تازه سر کار هم برید، واقعا تحسین‌برانگیزه.

   به عبارتی، ظرفیت بالفعل شما الان بالاست و چه بسا نزدیک به ظرفیت بالقوه‌تون باشه.

   ولی ظرفیت بالقوه چیه؟ شاید فرد تا فرد متفاوت باشه، ولی یه جایی دیگه انتهای پتانسیل ما آدم‌هاست. به عنوان نمونه، شاید یه آدمیزاد بتونه با ورزش و هورمون زدن و هزار راه و روش دیگه، یه وزنه سیصد کیلویی رو بلند کنه، ولی این ظرفیت، دیگه از یه جایی بالاتر نمی‌ره، مگر اینکه آدمیزاد به یه چیزی تبدیل بشه که دیگه آدمیزاد نیست.

   توی بقیه‌ی موارد هم این موضوع صادقه. ظرفیت ماها، هرچقدر هم که تلاش کنیم و از روش‌های مختلف استفاده کنیم، یه جایی به نهایتی می‌رسه که دیگه تخطی از اون امکان‌پذیر نیست. اسم این آستانه رو بذاریم ظرفیت بالقوه، که باز برای فرد تا فرد متفاوته. برای یه فرد ضعیف، آستانه‌ی تحمل یه وزنه با یه فردی مثل رضازاده، متفاوته.

   حالا بزنم به تخته، شما رو یه انسان جان‌سخت در نظر بگیریم که ظرفیت بالقوه‌تون بالاتر از این حرف‌هاست. حالا باید چیکار کرد؟

   نظر من اینه که اگه قراره برنامه‌ی آزمون رو به برنامه‌تون اضافه کنید، صبور باشید و خیلی آروم آروم پیش برید. اما چطوری؟ هدف‌هاتون رو بِشکَنید. مثلا به جای اینکه هدف رو سه چهار ساعت مطالعه در روز بگذارید، هدف رو با نیم‌ساعت شروع کنید، و هر دو هفته یک بار پونزده تا بیست دقیقه به این زمان اضافه کنید. یه جایی می‌رسید که احساس می‌کنید زمین و زمان دست به دست هم می‌دن تا از برنامه عقب بمونید. اینجا، به آستانه‌ی ظرفیت فعلی رسیدید. بهترین کار اینه که یه چند پله، برنامه رو سبک کنید، و برای یه مدت طولانی‌تر توی اون مرحله در جا بزنید. مثلا فرض کنید که به دو ساعت چهل دقیقه در روز رسیدید، و احساس می‌کنید که روزها رو دارید از دست می‌دید و برنامه رو یه روز در میون اجرا می‌کنید. اینجا به همون دو ساعت در روز برگردید و برای دو ماه تغییری توی برنامه ندید.

   بهترین توصیه‌ای که می‌تونم بکنم اینه که صبور و با خودتون مهربون باشید. امسال نشد، سال دیگه. سال دیگه نشد، سال بعدش. زندگی، مسیره، نه انتهای جاده.

  • سلام
   من تازه نظر شما رو دیدم. شرمنده، برادرم رفته مسافرت و من سر کار دست تنها موندم، اصلا فرصت برای سر زدن به سایت یا پاسخ دادن ندارم. برادرم که برگشت، جواب نظرتون رو کامل می‌دم. موقعِ ثبت نظر، ایمیل‌تون رو صحیح وارد کردید؟ اگه بله، من وقتی پاسخ رو دادم، بهتون از طریق ایمیل اطلاع میدم.

   بازم ببخشید بابت تاخیر.

 210. سلام من سال نهمی هستم اگه میشه این پومودور هارو از ساعت ۳ تا ۹ بگین

  • سلام. در اولین فرصت چشم. فعلا وقت آزادم دقیقا مساوی با صفر شده. شرمنده.

 211. خدا خیر تون بده واقعا ازتون ممنونم . تو این ماه رمضون حسابی دعاتون کردم و میکنم .

  • سلام و خیلی خیلی ممنونم که دعام می‌کنید. دستتون درد نکنه.

 212. سلام خسته نباشید،مطالبتون جالب بود من معمولا دنبال این چیزا نمیگردم چون حس میکردم فقط خودم میتونم به خودم کمک کنم اما انگیزه ی خاصی تو نوشته ی شما بود
  مشکل من اینه که از وقتی یادم میاد درس نمیخوندم معمولا موفق هم بودم تا قبل از دبیرستان جزو شاگردای برتر بودم اما از وقتی وارد دبیرستان شدم کاملا انگیزمو از دست دادم هر سال بد تر از سال قبل نمیدونم چمه نمیتونم درس بخونم حتی یه طوری شدم تو کلاس درس هم گوش نمیکنم معلم چی میگه لطفا کمکم کنید ممنون

  • سلام ایمان جان. مشکلی که شما ازش حرف می‌زنی، مشکل دسته‌ی بزرگی از دانش‌آموزهاست و اینجور که به نظر میاد، وضعیت نسبت به زمانی که ما دانش‌آموز بودیم، خیلی بدتر شده.

   توی سیستم آموزشی، به خاطر اینکه بتونن حداکثر بهره‌وری رو داشته باشند، معمولا بعد از بررسی، سطح سختی درس‌ها رو به نحوی تعیین می‌کنند که درصدِ بالاتری از دانش‌آموزها از سیستم سود ببرند. مشکل این سیستم‌ها اینه که یه دسته که هوش پایین‌تری دارند، باز هم عقب می‌مونند و یه دسته که هوش بالاتری نسبت به متوسط دانش‌آموزها دارند، درس‌ها براشون چالش‌برانگیز نمیشه و خیلی راحت اون‌ها رو پاس می‌کنند. با این حال، با شرایط فعلی، این راه بهینه‌ترین روشه ولی یه وظیفه‌ی اضافی روی دوش اون‌هایی که هوش پایین‌تر از متوسط یا بالاتر از متوسط دارند می‌افته.

   چه وظیفه‌ای؟ افرادی که هوش پایین‌تری دارند، باید تلاش بیشتری کنند، کلاس اضافه بروند، توی خونه تمرین‌های بیشتری حل کنند، تا بتونن توی رقابت باقی بمونند. افرادی که هوش بالاتری دارند، اما کارشون سخت‌تره. چرا؟ چون دسته‌ای که ضریب هوشی پایین‌تری دارند، به خاطر موندن توی رقابت، «مجبور هستند» که «تلاش کنند» اما دسته‌ای که ضریب هوشی بالاتری دارند، این نیاز رو احساس نمی‌کنند، در نتیجه «تلاش نمی‌کنند» چون قرار نیست به چیز بالاتری برسند و دقیقا ضربه رو همینجا می‌خورند. خیلی از افرادِ خیلی موفق، افرادی با ضریب هوشی پایین بودند، که توی سال‌های ابتدایی آموزش، یاد گرفتند که تلاش کنند و همین تلاش توی رده‌های بالاتر اون‌ها رو از خیلی افراد باهوش، خیلی خیلی جلوتر انداخت.

   اون چیزی که در نهایت تعیین‌کننده‌ی موفقیته، تلاشه.

   شما هم مثل خیلی‌های دیگه که راهنمای درستی نداشتی و یاد نگرفتی که توی سال‌های ابتدایی آموزش، خودت رو به چالش بکشی، احتمالا با این تلاش کردن غریبه‌ای. الان که خودت خیر و صلاح خودت رو بهتر می‌دونی، بهتره که این «تلاش کردن» و «شکست خوردن» و «باز تلاش کردن» و «باز شکست خوردن» و رو تمرین کنی. راهی نیست غیر از اینکه آستین‌هات رو بالا بزنی.

   مطمئن نیستم، ولی با این شرایطی که می‌بینم، احتمالا استانداردهای سیستم آموزشی پایین اومده، تا اون دسته‌ای که بهره هوشی کمتری دارند، جا نمونند، و این مورد دقیقا اثر معکوس داشته چرا که همون درصد هم دیگه تلاش نمی‌کنند، و درصد بزرگتری هم اصلا نیازی به تلاش کردن نمی‌بینند و در نتیجه این هنر رو یاد نمی‌گیرند.

   به عبارتی اومدند کاری کنند که «عزت نفس» اون دسته‌ با بهره‌ی هوشی کمتر جریحه‌دار نشه، تازه زدند چشمش رو کور کردند.

 213. سلام, خسته نباشید,پی دی افی که تو صفحه پرداختم بود باز نشد, ایمیلم واسم نیومد,لطفا رسیدگی کنید

  • سلام. حامد جان ایمیل رو همون دیروز براتون فرستادم. پوشه‌ی اسپم‌ها رو چک کنید لطفا. در ضمن از طریق شماره‌ای که موقع خرید ثبت کردید، روی آیدی تلگرام براتون کتاب رو می‌فرستم.

 214. سلام من این کتابتون رو هزینه اش رو \رداخت کردم حالا چجوری میتونم داشته باشمش؟؟؟؟؟

  • باید روی دکمه «دریافت محصول» کلیک می‌کردید. البته الان دیگه هیچ مشکلی نیست و همین حالا براتون ایمیلش می‌کنم.

 215. سلام من این کتابتون رو هزینه اش رو \رداخت کردم حالا چجوری میتونم داشته باشمش؟؟؟؟؟

 216. ممنون آقای امینی متالبی که گفته بودید عالی هستند از میشه یه برنامه برای من درست کنید که از ساعت ۵ شروع بشه.ممنون میشم

  • سلام و ممنونم از حسن نظرتون.

   اتفاقا چند روز کتابی رو شروع کردم به اسم چرا ما می‌خوابیم. توی این کتاب در خصوص اهمیت خواب توی یادگیری گفته. به نظرم اگه می‌تونید که ساعت ۹ شب بخوابید که تا ساعت ۵ صبح هشت ساعت خوابیده باشید، برنامه رو از اون ساعت بچینید. خواب‌تون مختل بشه، از کیفیت یادگیری کاسته میشه و کیفیت یادگیری کم بشه، زحمت‌هاتون به هدر می‌ره.

   از طرفی ساعت ۵ صبح زمان خیلی ایده‌آلیه چون همه جا ساکت و عوامل حواس‌پرت‌کن کم هستند. اینجوری کیفیت مطالعه و یادگیری بالا میره. اگه بتونید که زمان خوابتون رو تنظیم کنید که هم خواب خوبی برید هم ساعت ۵ بیدار بشید، به نظرم مطالعه ساعت ۵ صبح انتخاب بی‌اندازه خوبیه.

   حالا اگه هنوز مایل هستید از ۵ شروع کنید که براتون در خصوص برنامه بگم.

 217. ممنون آقای امینی متالبی که گفته بودید عالی هستند از میشه یه برنامه برای من درست کنید که از ساعت ۵ شروع بشه.ممنون میشم

 218. بنظرتون کسی که يک ماه مونده به آزمونش _ ايام عيدم که رسيده _ محيط اطرافش ناخواسته بشدت شلوغه … بايد تمام تلاششو کنه که به هيچ وجه از حس آزمون و مطالعه خارج نشه ؟ بنظرتون خيلی صدمه ميزنه به نظم ذهن ؟

  • سلام

   من درست منظورتون رو نفهمیدم. اگه منظورتون اینه که شلوغی این روزها باعث میشه که از کیفیت مطالعه‌مون کاسته بشه باید عرض کنم که احتمالا جواب مثبته. به هر حال هرچقدر محیط برای تمرکز نامساعد باشه و عوامل حواس‌پرت‌کن بیشتر باشند، بازدهی پایین میاد.

 219. مفید بودن ممنون ولی واسه کسی ک کطلبی رو باید چند بار بخونه تا یاد بگیره باید چطوری زمانبندی کنه

  • سلام و خواهش می‌کنم.

   متین جان، این روش‌هایی که اینجا و در کتاب یادگیری هوشمندانه گفتم، برای بالا بردن بازدهیه. فرقی نداره که شخص سریع مطلب رو بگیره یا در گرفتن مطلب کند باشه، به هر حال این کارها بازده رو بالا می‌بره.

   شما برای اون شخص باید برنامه را جوری بریزید که مثلا به جای یک بار مرور، سه بار مرور کنه. اون دیگه بستگی به برنامه‌ریزی‌تون داره، نه تکنیک‌های مطالعه.

   کلا فاصله انداختن بین زمان‌های مطالعه، به صورتی که فاصله اونقدر نباشه که مطلب کلا فراموش بشه، خیلی کمک کننده‌ست. مثلا فصل سوم فلان کتاب رو امروز بخونه، فردا هم بخونه، دو روز بعدش بخونه، پنج روز بعدش باز بخونه.

   یادتون باشه خیلی از انسان‌های موفق، در یادگیری مشکلات و اختلالات شدیدتر از این داشته‌اند. این موضوع یه نقطه‌ی مثبت داره و اون اینکه این افراد یاد می‌گیرند تلاش کنند. تلاش کردن و پشتکار یه خصوصیت خیلی مثبت و خوبیه که به موفقیتشون کمک می‌کنه.

 220. کامنت مدير به دوستانی که نظر گذاشتند به من کمک کرد اميدوارم کامنت من به خانم الهه هم کمک کنه
  دقيقا من هم هميشه درسم عالی بود ، يه دختر باهوش و خوشحال تا سال دوم دبيرستان ، کاری به سيستم آموزشی نداشتم هميشه فراتر مطالعه ميکردم و پرسش داشتم تا مفهوم رياضيات رو فيزيک رو و جهان رو با لذت درک کنم من حفظ نميکردم .همه مشکلات دارند ولی من سال دوم دچار چندين بحران شدم .اگر اطرافيانت باهوش باشند ممکنه دستتو بگيرند وگرنه به ورطه ی افسردگی و افت تحصيل کشيده ميشي . اتفاقی که براي من افتاد ، چرخه ي افسردگی و تلاش من برای بلند شدن … اما بي فايده بود .گاهی واقعا فرد به کمک ديگران نياز داره اصلن همين که بفهمی چه اتفاقی افتاده که تو به اينجا رسيدی.
  شرايط من منجر به رفتن به يک دانشگاه بد شد و تموم 4 سال خودم رو ملامت ميکردم و اطرافيانم تحقيرم ميکردن با کنايه هاشون .فردی قرار بوده با روند تحصيلي عاليش بره بهترين دانشگاه يک فرد مستقل بشه اما ……
  من در کنار ويژگی هايی که گفتم متاسفانه يه فرد احساساتی هستم-زير بار مشکلات عزيزانم خانواده م ميشکستم . و مهمترين فرد خانواده يعنی مادرم اين ويژگی رو داشت و داره : تمام مشکلات رو به من انتقال ميداد .
  من بخاطر علاقه م به روانشناسی و دنبال کردن مطالبش متوجه شرايطم شدم ، اول از همه اين رو مطمن بودم که من پتانسيل انجام کارهاي بزرگ رو دارم اما بايد بستری فراهم کنم .دوم اينکه تا شما به خودت اهميت ندی هرگز تبديل به فرد يا وسيله با ارزش و مفيدي براي کمک به بقيه نخواهي شد . پس اول خودت رشد کن و براي سلامتي و زيبايي و شادي روح و روانت ارزش قایل شو. ما انسانيم هر فردي يه ظرفيتی داره نميشه به بدنت و روحت هزاران زخم بزنی و بعد انتظار داشته باشی با لبخند بشيني چاي عصرانه ت رو بخوری.
  کاش تشخيص بديد چه افرادي به ذهنتون و زندگيتون صدمه ميزنن ، گاهي عزيزانتونن. بايد رابطه هاتون رو مديريت کنيد ، با آدم سالم معاشرت کنيد حداقل تو بازه زماني مطالعه .
  برای ضعف توی مباحثم حتما و حتما قبل از هر چيزی حرف مدير رو گوش کنيد يعنی تلاش کردن رو تمرين کن. بهت فشار بياد مهم نيس . بلد نيستی مهم نيس حوصله ت سر ميره مهم نيس .من بايد ياد بگيرم تلاش کنم .
  ولي راجع به بعضي مباحث شايد پايه ت ضعيف بوده باشه راجع به اون مطلب يعني کافيه يه معلم خوب و دلسوز اصل مبحثو برات بگه و تو ديگه باقی مباحث پيش رو رو بتونی پيش ببري.

  • از نظر پرمحتواتون ممنونم. کلی استفاده کردم و از طرفی بی‌اندازه خوشحال شدم که ایلولا خواننده خوبی مثل شما داره که وقت پر ارزشش رو در اختیار سایت و بازدیدکنندهاش می‌ذاره. نمی‌دونم چطوری تشکر کنم ازتون. واقعا ممنونم.

  • خیلی خیلی ممنونم
   حتما سعی میکنم یاد بگیرم
   امیدوارم شمام به جایی ک میخواین برسین:)

 221. حتما سعی میکنم حتماهم موفق میشم. خیلی خوشحالم که اینجا رو پیدا کردم، راستش الان تقریبا با یه بحران شدید روحی مواجهم و دیدن اینجا واقعا انرژی مثبت بهم داد. اشکالی نداره اگه بازم مشکلی داشتم ازتون بپرسم؟

  • من به هر سه کامنتتون اینجا پاسخ میدم.

   حتما موفق می‌شید چون برای انسان باهوشی مثل شما، وقتی تلاش رو چاشنی کارش کنه و به شکست به عنوان پلی به سمت موفقیت نگاه کنه، مانعی وجود نداره. من هم مطمئن هستم که موفق می‌شید.

   در خصوص سوال پرسیدن، نه تنها هیچ اشکالی نداره، که بی‌اندازه خوشحال میشم بتونم کمکی بکنم. شک نکنید و تماس بگیرید. اینجا راحت بودید اینجا، خواستید ایمیل بزنید، آدرس من eman.amini روی جی‌میل دات کام هست. من در خدمتتون هستم.

   در خصوص هداسپیس، من خودم ده بار استارت زدم، و یه جورایی بعد از چند روز یا هفته ادامه ندادم و شکست خوردم. هر بار یه جایی رشته‌ش پاره شد تا سه چهار ماه پیش که استارت زدم و هر روز انجامش دادم تا همین امروز ظهر. این بار رکورد زدم و می‌خوام تا یک سال بدون وقفه ادامه بدم. وقتی take 10 رو تموم کردید بهم ایمیل بزنید تا take 15 و take 20 رو هم براتون بفرستم. اگه هم وقفه افتاد خودتون رو سرزنش نکنید، طبیعیه. نهایتش از اول شروع میکنید. زندگی جریان رود هست، نه چیزی که در انتظار رودخونه‌س. از جریان زندگی لذت ببرید. کاری که بعد از چند وقت مدیتیشن کردن، خبره و استادش می‌شید.

   تکنیکی که من اخیرا استفاده کردم و باعث شد به مدیتیشن پایبند بمونم خیلی ساده و کاراست. به شما هم پیشنهاد میکنم. وقتی میشینید پای مدیتیشن به خودتون بگید که «دارم وقت برای عزیزترینم میذارم و کاری رو میکنم که به سعادتش کمک کنه.» ما برای خیلی‌های دیگه، بیشتر از خودمون اهمیت قائل میشیم و وقت می‌ذاریم و نوبت خودمون که میشه، خودمون رو یادمون می‌ره. واقعا آدم نباید خودش رو فراموش کنه چرا که مهمترین شخص زندگی خودشه. از اینکه برای خودتون چند دقیقه وقت میذارید به خودتون امید بدید و خودتون رو تشویق کنید. این زمان‌ها جمع میشه و به مرور قدرتمندترتون می‌کنه.

 222. خییییییلی ازتون ممنونم آقای امینی. حتما سعی میکنم حتماهم موفق میشم. خیلی خوشحالم که اینجا رو پیدا کردم، راستش الان تقریبا با یه بحران شدید روحی مواجهم و دیدن اینجا واقعا انرژی مثبت بهم داد. اشکالی نداره اگه بازم مشکلی داشتم ازتون بپرسم؟

  • و درمورد معرفی هداسپیس هم خیلی ممنونم. همین الآن یه جلسه‌شو گوش دادم. واقعا آرومم کرد و فک میکنم به مرور زمان قطعا تمرکزمو بیشتر میکنه، احساس خوبی دارم و به خاطر شماست، مرسی:)

 223. سلام، مرسی از مقاله خوبی که نوشتید
  یه سوال برام پیش اومد
  برا آدمی مثل من که اصلا نمیتونم درس بخونم راه حلی دارین؟ مثلا من دوتا تست ریاضی میزنم و بعدش با دیدن یه کلمه یاد یه اتفاق تو کلاس میفتم و یاد چیزای دیگه و یهو به خودم میام میبینم خیلی کم درس خوندم.
  در کل سرعتم به خاطر تمرکزم خیلی کمه
  احساس میکنم چون عادت کردم همزمان به چندتاچیز فک کنم ناخودآگاه سر آزمونم حین حل کردن یه مسئله ذهنم حوصلش سرمیره و مثلا یه خاطره رو مرور میکنه، این باعث میشه بی دقتیم خیلی زیاد بشه و از مطالعه‌م نتیجه کافی نگیرم
  یکیم اینکه من تا نهم همیشه معدلم ۲۰ بوده، سوالای سخت معلما رو حل میکردم، تیزهوشان درس میخونم و خیلیم تو خونه رو درسام وقت نمیذاشتم، با این حساب نتیجه‌م خیلی خوب بود. کلا آدمیم که از بچگی همه چی رو زودتر از موعد یاد گرفتم، تو ۴ سالگی روزنامه میخوندم، تو ۶ سالگی ریاضی دوم ابتداییو کار میکردم، و همینجوری هرسال از مقطع خودم یکم جلوتر بودم. تا اینکه تابستون قبل از دهم یهو دیدم همه دوستام دارن رقابت شدید میکنن و کلاسای دهم ثبت نام کردنو من موندم. فک میکنم ضربه خیلی بدی به اعتماد به نفسم زد. الانم حس میکنم از همه عقب‌ترم. پرچونگی شد، منظورم اینه که برا کسی که همیشه بدون مطالعه اول بوده و الآن یهو خیلی افت کرده چه توصیه ای دارید؟ چون اصلا عادت به درس خوندن ندارم.
  تا آخر راهنمایی درس خوندن برای من یه تفریح بود. با ریاضی حال میکردم از خوندن زیست هیجان زده میشدم. ولی الآن که باید بتونم بخونم اونجوری نیستم.
  یکیم اینکه من وقتی مثلا یه سوال میبینم که بلد نیستمش کلا بهم میریزم و داغون میشم و باید پاشم برم یه دور بزنم حال و هوام عوض شه شکستم یادم بره بعد بیام بشینم سر کتاب، اگه این دفعه حلش کردم که هیچی، اگه نه دوباره میرم یه دور میزنم و کلا اون درسو میذارم کنار، به خاطر همین برنامه ریزیام همیشه بهم میخوره. راه حلی براش دارید؟
  یکیم اینکه اگه روشی بلدین که بتونه مغزو عادت بده مثلا بجای انجام چندتاچیز همزمان تو یه بازه معمولی، یه چیزو تو یه بازه فشرده تر انجام بده؛ لطفا بهم بگین. مشکلمه واقعا. دوست دارم بتونم مسئله‌هارو سریع حل کنم ولی همیییشه وقت کم میارم.
  ممنون:)

  • سلام و ممنونم

   وقتی یه نفر از قصه زندگیش برام میگه، حتی اگه دنبال کمک باشه، این وقت گذاشتن و تعریف کردن برام با ارزشه و تلاشم رو میکنم که کمکش کنم.

   داستان شما با داستان زندگی من خیلی جاها همخونی داشت و برام جالب بود. خرد خرد براتون میگم چون به نظر میاد تقریبا همون راهی رو دارید می‌رید که من رفتم. البته مطمئنا تفاوت‌هایی وجود داره. امیدوارم که شما در آینده همونی بشید که می‌خواید.

   راستی، من هم سال دوم دبیرستان بودم که زندگی تحصیلیم زیر و رو شد.

   اما بیایم سراغ کامنتتون. می‌گید که ذهن‌تون مدام مشغول افکار دیگه میشه. من عادت داشتم که راه طولانی مدرسه رو پیاده برگردم و توی راه معمولا ذهنم همه جا بود، غیر از اونجایی که می‌بایست. مرتب خیال‌پردازی می‌کردم و اتفاقات گوناگون رو توی ذهنم بالا پایین می‌کردم. اینکه چطور توی این همه سال یه ماشینی چیزی بهم نزد، از معجزات الهی بوده. توی این وضعیت، یه مدارهای خاصی (که الان اسمشون یادم نیست) فعال میشه. این حالت برای مغز از اهمیت زیادی برخورداره تا جایی که حدود ۴۰ درصد از زمان بیداری، ما درگیر این مدارها هستیم و ذهنمون جای دیگه‌ست. برای من و شما این موضوع شدیدتره.

   وقتی از یه مدار توی مغز بیشتر استفاده بشه، مغز تمایل بیشتری به استفاده ازش پیدا می‌کنه و این موضوع به شدیدتر شدن وضعیت ما دامن میزنه. اما چیکار میشه کرد؟ وقتی مغزمون تمایل به این موضوع داره و حرکت در خلاف جهتش ما رو خسته می‌کنه، نتیجه‌ش واضحه: بازگشت به حالت پیش‌فرض و درگیری ذهن در موضوعات دیگه.

   وقتی مغز خسته میشه، برگشتن به حالت پیش‌فرض دیگه دست من و شما نیست و خود مغز انتخابش رو می‌کنه. خب چیکار میشه کرد؟

   باید آروم آروم، از اون مدارها کمتر استفاده کنید تا بتونید متمرکزتر بمونید. راهش استفاده از تکنیک‌های ذهن‌ورزیه. اگه زبان‌تون خوبه، از برنامه هداسپیس کمک بگیرید و مدیتیشن کنید. اولش ذهن‌تون خیلی آشفته‌بازار میشه ولی کم کم و به مرور ذهنِ آزادتون مثل یه آسمون آبی از پس ابرها سر و کله‌ش پیدا میشه. این نوشته رو بخونید (قسمت آسمون آبی):
   https://www.ilola.ir/?p=4289

   اگه احساس کردید تحمل این آشفتگی ذهنی از توان‌تون خارجه، اینجا دیگه باید از یه متخصص کمک بگیرید. البته متخصص کارنابلد زیاد هست، برای همین لازمه که مراقب باشید. ولی موضوع من و شما طبیعیه، و معمولا نیاز به متخصص خاصی نداره. فقط باید هر روز یه قدم کوتاه به سمت تمرکز بیشتر بردارید.

   یه مورد دیگه که به این موضوع دامن می‌زنه هوش شماست. سیستم آموزشی، جوری طراحی میشه که افرادی که متوسط هستند بتونن شکوفا بشن. اگه این سیستم برای خنگ‌ترها طراحی بشه، باعث میشه که پتانسیلی که لازمه رو خروجی‌های اون سیستم نداشته باشند. اگه برای باهوش‌ها طراحی بشه، باعث میشه که درصد زیادی جا بمونن و ناامید بشن و باز به پتانسیل مورد نیاز نرسند. برای همین برای متوسط‌ها طراحی میشه. این موضوع باعث میشه که افراد باهوش، با کمترین تلاش به بهترین نتیجه برسند.

   تا اینجا همه چیز خوبه به غیر از یه چیز: باهوش‌ها یاد نمی‌گیرند که متمرکز بمونن و تلاش کنند چرا که برای ۲۰ گرفتن نیازی به تلاش کردن ندارند. من بهش می‌گم «نفرین هوش»

   یکی از اساسی‌ترین اصولی که می‌تونیم در دوره مدرسه یاد بگیریم، یاد گرفتن این موضوعه: «تلاش کردن»

   شما باید این کار رو داوطلبانه یاد بگیرید چون شرایط شما رو مجبور نکرده که یاد بگیرید تلاش کنید.

   یه موضوع دیگه هم اینه که ما بدون تلاش معمولا موفق می‌شدیم پس شکست رو زیاد تجربه نکردیم برای همین شکست برامون سنگین‌تر از بقیه‌ست. یعنی بار احساسی شدیدتری داره. باید تلاش کنید که نگاهتون به شکست رو تغییر بدید. بهترین راهش «همدلی و همدردی با خودتون» هست. دیدتون رو باید به شکست عوض کنید و به عنوان یه سد بهش نگاه نکنید. اون رو یه مرحله‌ای از موفقیت در نظر بگیرید. براتون تازگی داره و می‌دونم سخته ولی باید کم‌کم روی این موضوع کار کنید.

   اگه به اون ناامیدی بعد از شکست فرصت جولان بدید، کم‌کم سایه‌ش روی تموم قسمت‌های زندگی‌تون می‌افته. شما الان سن کمی دارید و تغییر نگرش براتون راحت‌تره. اگه این موضوع تبدیل به یه عادت بشه، باور کنید که بیشتر از نود درصد پتانسیل‌هاتون (شاید هم بیشتر) نابود می‌کنه. برای آینده‌تون هم شده باید با شکست آشتی کنید. هر بار شکست خوردید بگید «یه راهی پیدا کردم که نمیشه» که این خودش میشه یه موفقیت کوچیک.

   فرض کنید که وسط جنگل گم شدید. ده تا مسیر روبروتون هست. یه درخت رو علامت می‌زنید و از اون مسیر می‌رید. می‌بینید که به هدف نرسیدید، پس برمی‌گردید به نقطه‌ی اول. شکست خوردید، درسته؟ بله درسته، ولی الان نُه تا مسیر باقی مونده چون یکی از مسیرها خط خورد. این خودش یعنی حرکت به سمت هدف و مسیر درست. هر بار شکست خوردید به این قیاس فکر کنید و دوباره تلاش کنید. این تلاش کردن باعث میشه که عادت تلاش کردن رو هم یاد بگیرید و تقویتش کنید.

   در خصوص ذهن‌ورزی هم، باز باید تلاش کنید. یکی از جاهایی که می‌تونه کمکتون کنه ظرف شستن و جارو کشیدنه. من خودم هم انجام می‌دم. وقتی ظرف می‌شورید، سعی کنید تمرکزتون رو به صدای جریان آب و برخوردشون به ظرف‌ها بدید. یا به کشیده شدن جارو کف اتاق و صدای اون. هر بار حواس‌تون پرت شد بدون اینکه خودتون یا اون فکر رو قضاوت کنید، یا به دنبال منشاءش بگردید، آروم تمرکزتون رو به صدای جریان آب برگردونید. این کارها دم‌دستی‌ترین راه‌هایی هست که هم عادت کردن مغز به تلاش‌ رو تقویت می‌کنه هم تمرکزتون رو.

   اما در خصوص وقت کم آوردن. یه کتاب نوشتم به اسم یادگیری هوشمندانه. از لینک زیر می‌تونین دو فصلش رو رایگان بگیرید و ببینید به کارتون میاد یا نه.

   https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills/

   با این حال به نظر من زیاد به فکر سرعت نباشید. عجله برای رسیدن به راه‌حل، دقیقا مقابل اون چند موضوعی که گفتم قرار می‌گیره: تلاش کردن، رفیق شدن با شکست، و تمرکز. من کوچکتر از اونم که بخوام راه زندگی کردن به کسی نشون بدم ولی به عنوان توصیه دوستانه، از سرعت و راه میانبر فاصله بگیرید تا بتونید پتانسیل‌هاتون رو بهتر و بیشتر پیدا کنید و از زندگی لذت بیشتری ببرید.

 224. علاوه برمقاله جذابتون اولین باری هست که میبینم یه نفر با صبر و حوصله کامل جواب تمام نظر هارو بده واقعا از این نوع طرز برخوردی ک داشتین لذت بردم موفق باشید همیشه

  • من یه پاسخ تقریبا بلند نوشتم، ولی لازمه یه سری سوال هم ازتون بپرسم تا پاسخم مربوط‌تر باشه. اگه امکانش رو دارید به من یه ایمیل بزنید. ایمیل من eman.amini روی جیمیل دات‌کام هست. اگه هم ایمیل‌تون همونی هست که توی باکس ایمیلِ بخش کامنت‌ها نوشتید، که می‌تونم بهتون ایمیل بزنم. هر جور شما راحت‌ترید.

 225. وقتتون بخير
  اميدوارم هنوزم سوالات اين پست رو جواب بديد
  نميدونستم زير کدوم پست سوالم رو مطرح کنم
  من 2 ماه فرصت دارم تا آزمونم . بين مطالعه وقتی دچار استرس و بی حوصلگی ميشم ميرم سراغ گوشی،چند دقيقه بازي _ پيام دادن_گاهي خوندن اخبار
  و بين ناهار تا مطالعه بعدی ديدن يه اپيزود کمدی . احساس ميکنم بايد بيشتر متمرکز باشم 2 ماه بييشتر ندارم اما استرس آزمون و اتفاقات و مشکلات روزمره براحتی باعث هرز رفتن وقتم ميشه . تا الان مطالعه م تقريبا خوب بوده اما چطور از اين دوماهم بهترررين استفاده رو کنم ؟

  • سلام

   بله، من تا جایی که از دستم بر بیاد در خدمت دوستان هستم. در خصوص موضوعی که فرمودید هم چشم، ایشالا تا فردا براتون مفصل می‌گم چه کارهایی می‌تونه بهتون کمک کنه.

   در ضمن اگه تمایل داشتید می‌تونید دو فصل اول کتاب یادگیری هوشمندانه رو از طریق این صفحه دانلود کنید و بخونید. فکر می‌کنم که براتون مفید باشه.

   https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills

 226. سلام خیلی ممنونم ازاینهمه مطالب عااااالی
  واقعا عالی بود و کمکم کرد

  • سلام
   خواهش می‌کنم. خوشحالم که براتون مفید بوده.

 227. من کلن تو حالت خواب مقاله تونو خوندم چقدر خوبین شما عالی عالی بود

 228. سلام خسته نباشید من چطور میتونم تو تلگرام باهاتون حرف بزنم؟؟ یه چند تا سوال دارم

  • اگه همون مریم خانمی هستید که باهاش صحبت کردم که هیچ، ولی اگر ایشون کس دیگه‌ای بودند، آدرس تلگرام من eman_ilola هست.

 229. سلام.ولی این فقط حدود ۶ساعت خواندن مطالب درسی شد و با دوساعت استراحت میشه ۸ساعت.شما گفته بودید ده ساعت.میشه ساعت شش به بعد د ساعت استراحت تا ساعت ۸ و از ساعت ۸ تا ۱۲ دوباره این برنامه رو پیش بریم؟

  • شبیر جان، میشه ولی ظرفیت مغز واقعا محدوده و این همه فشار آوردن بهش نتیجه‌ی عکس می‌ده. من نمی‌دونم چرا ایمیل کامنت شما برام نیومد و ندیده بودمش. ببخشید که دیر جواب دادم.

   به تفصیل در کتاب یادگیری هوشمندانه در خصوصش صحبت کردم.

 230. سلام…میدونین تقریبا این اصول رو اکثرا میدونن ولی تابحال جایی اینقدر واضح کسی توضیح نداده همه جا از برنامه های عجیب و غریب و خاصی که اصلن فایده نداره صحبت شده،بسیارعالی موفق باشین!راستی من این متنو با ذکر سایت فرستادم ی سایت دیگه که بچه های کنکوری اند راضی هستین آیا؟

  • سلام
   ممنونم که اسم سایت رو هم ذکر کردید. بله، کاملا راضی هستم.

 231. با سلام و خسته نباشید، من برای آزمون وکالت دنبال برنامه بودم بدون اغراق می‌تونم بگم فوق العاده بود ممنون 🙏

  • خوشحالم که مفید بوده براتون. نظر لطفتونه. ممنونم.

 232. خیلی خوب بود
  خوهشا یه برنامه ریزی هم بکنید خیلی لازمه ممنون میشم

 233. سلام عالی بود از وقتیکه وارد سایتتون شدم مسیر زندگیم عوض شده من تجربیم سال پیش رتبم ۹هزار بود ولی امسال دارم به تک رقمی فکر میکنم انشالا پزشکی تهران دربیام

  • سلام و ممنونم

   امیدوارم که موفق بشید به اون رتبه‌ای که می‌خواید برسید و خبر خوبش رو برای ما هم بیارید حمید جان.

 234. سلام متشکرم بابت مقاله کامل خوندمش و بهش فکر کردم حتی تایم ها رو برای خودم یادداشت کردم ولی این کمتر از شش ساعت مطالعه در طول روز رو شامل میشه ! فک کنم اشتباهی رخ داده باشه. منظور هشت ساعت مطالعه بود یا هشت ساعت مطالعه و استراخت؟! باتشکر.

  • سلام و سپاس از حسن نظرتون.

   بله، هشت ساعت با استراحت‌هاست چرا که برای متمرکز موندن اون استراحت‌ها واجبتر از خود درس خوندن هست.

   راستش نمی‌شه فشار زیادی روی مغزتون بیارید و انتظار بازدهی خوبی رو داشته باشید. ظرفیت مغز ما، به خصوص وقتی به صورت حرفه‌ای روش کار نکردیم محدوده، و بیشتر از این بخواید فشار بیارید کار برای هضم مطالب سخت می‌شه.

   من به تازگی یه کتاب منتشر کردم که می‌تونید نسخه PDF رو از طریق این صفحه تهیه کنید. توی اون کتاب سه تا برنامه قرار دادم. یکی برنامه‌ی معقول، یکی سنگین و یکی فوق سنگین. توی برنامه‌ی فوق سنگین، ساعت‌های مطالعه رو با مخلوط کردن خواب به نه ساعت رسوندم، ولی بعید می‌دونم که مغز کشش اون همه فشار رو داشته باشه و بتونه بازدهی بالاش رو حفظ کن.

   توی اون کتاب در خصوص تکنیک‌های یادگیری مفصل‌تر صحبت کردم، در خصوص ظرفیت مغز هم گفتم و سعی کردم خواننده رو قانع کنم که اگه از ساعت‌های مطالعه می‌زنه، در عوض با استفاده از تکنیک‌ها می‌تونه یه سر و گردن از بقیه بالاتر بایسته.

   این لینک دریافت کتابه. اگه مایل بودید تهیه‌ش کنید:

   https://www.ilola.ir/courses/how-to-efficiently-learn-new-skills/

 235. سلام ممنون از راهکارای جالب و مدبرانتون.
  ولی مشکل من محدود به این چند مورد نیست.
  راستش من مشکلی دارم که همیشه همراهمه و اذیتم میکنه و شبانه روز بهش فکر میکنم و دچار وسواس فکری شدم.این مشکل جسمی نیست ولی از من جدا نمیشه و منو دچار فرسودگی و ناامیدی میکنه.
  من گاهی بسیار انگیزه پیدا میکنم و بصورت غیرقابل وصفی پراز انرژی و امیدواری میشم و مشکلم رو فراموش میکنم و این کاملا موقته!
  برای همین دوس دارم کمکم کنید تا دائما و هر زمان که اراده میکنم این اتفاق برام بیفته.با راهکار های انگیزشی …. این مشکل نباید یه شکنجه دائمی باشه.
  دلم میخواد وقتی سراغ درس خوندن میرم حرکت و استارتم ناشی از کشش هدف و مقصد باشه هرچند که در هر صورت شکنجه است اما این کشش باید از هدف ایجاد بشه نه از فکر اینکه مجبورم درس بخونم.چون هدفم رو دوس دارم اما باعث حرکت نمیشه و دلیل من برای درس خوندن چیزای دیگه ای میشه.
  بهرحال ممنونم راهکارهاتون حالم رو بهتر کرد.

  • سلام
   درست می‌فرمایید و خوشحال میشم اگه کمکی ازم بر بیاد. من مشاور رسمی نیستم ولی شاید اگه دقیق‌تر بهم بگید که مشکل چی هست بتونم بهتر راهنمایی‌تون کنم که حداقل از کجا شروع کنید. این اختلالی که می‌فرمائید انواع مختلفی داره و اول از همه باید بدونیم که نوعش چیه. اگه نمیخواد توی فضای عمومی کامنت‌ها در خصوصش صحبت کنید آدرس ایمیل من eman.amini روی gmail.com هست.

 236. سلام خسته نباشید حرفمو با ی مثال میگم اول ی برگه a4 یا اگه مطالب زیاده a3 بدون خط وردارین و ی موضوع مثلا مثل تاریخ هنر ایران داریم ی شکل هندسی مثلا دایره مثلث مربع بکشید (من خودم از سکه استفاده میکنم سریع دایره میکشم) توی این دایره موضوع اصلیتونو بنویسید مثلا تاریخ هنر ایران بعد بیاین ب بخش یا تیترهای کتاب تقسیمش کنید ی دایره دیگه دور اون دایره اصلی بکشید (کوچیک تر باشه) بعد ی موضوع مثل تاریخ هنر ایران قبل تاریخ توش مینویسید بعد میبینید تاریخ قبل از تاریخ خودش تو چند بخش میتونه بشه مثلا نقاشی سفال و … تقسیم میشع همین روش هی اینارو گسترش میدین و موضوعات کوچیک و توضیحاتو با استفاده از خط ب موضوعی ک مربوط بوده وصل کنین اگه گیج میشین از خودکار رنگی استفاده کنید و سعی کنید خلاصه بنویسید چون خود خلاصه نوشتن ی هنره چیزایی ک لازمنو بنویسید نمیگم ی جوری بنویسید ک اصن دیگه هیچی از موضوع نباشه این روشو میتونین برای ریاضی . تاریخ . ادبیات . زبان . دینی استفاده کنید مخصوصا دینی ک اصن راهی ک برای ثبت و موندن اطلاعات باشه کمه ولی وقتی شما این کارو میکنین قبول دارم وقت زیادی ازتون گرفته میشه (ی صفحه نوشتن حدود نیم تا 45 دقیقه وقت میگیره ) ولی برد اصلی اینجاس ک شما ی بار مینویسین و دیگه اصن نیازی ندارین کتابو باز کنین فقط مرور میکنین اینطوری دیگه اولا ترسی ندارین دوما همه مطالب مهم دارین سوما وقتی تست دارین میزنین متوجه خوبی این روش میشین چون مغزتون ب شیوه تصویری و هندسی بهتر تجزیه تحلیل و یاداوری میکنه و شما هیچ چیزی رو قاطی نمیکنین چهارما وقت مرور ب شدت کم میشه و خیلی راحت مرور میکنین شاید اولین بار ک از این روش خلاصه برداری فکرکنین ک این ک خیلی تو هم تو همه ولی این حس شماست چون مغز شما اینجوری بهتر اطلاعاتو درک میکنه امیدوارم این موضوع کمکتون کنه چون شخصا خود من تست هارو خیلی سریع میزنم با این روش و درست حتی بعدا از یک ماه ک از موضوع گذشته☺🙄

  • خیلی خیلی ممنونم از وقتی که گذاشتید و تجربه‌تون رو باهامون شریک شدید. روش خیلی جالبی هست. من وقتی قراره مقاله بنویسم از این روش استفاده می‌کنم. برای یادگیری درس تا حالا استفاده نکرده بودم و برام جالب بود. به این روش Mind Mapping می‌گن و برای ساختاربندی حین نگارش واقعا به من کمک می‌کنه.

   ایده‌تون خیلی جالب بود. ممنون

 237. سلام خسته نباشید من تا قبل این مقاله تقریبا تمام تلاشم برای 12 ساعت درس بود و خیلی سخت بود برام ولی باز خودمو میکشتم و میخوندم ولی درسا اخری اصن بازده نداشت مثلا دو ساعت پشت سر هم دینی میخوندم ولی 2 روز بعد موضوع یادم رفته بود ولی با این تکنیک ک شما گفتین هم ساعت مطالعه بهتر شده هم وقت بیشتری دارم ب زندگیم برسم و کیفیت مطالعه هم بیشتر شده من شخصا خودم هر بخشو 30 دقیقه کردم و استراحتشو 5 دقیقه ک خیلی خوبه بازدهش ک سر هم 7 ساعت درس میشه ولی ی نکته ای ک میتونین ب مقالتون اضافه کنین تکنیک شبکه ذهنی هستش این روش از نظر من بهترین شیوه خلاصه برداری و برای مرور هستش ک شیوه شو اگه میدونین مطرح کنین اگه نمیدونین بعدا خودم تو کامنت مینویسم ی مورد دیگه هم درمورد مرور هم اینو اضافه کنین ک مطالبی ک میخونیم حدود 70 درصدش تا 24 ساعت اینده فراموش میشه و نیاز ب مرور داره برای مرور درسی ک اون روز میخونین همون روز مرور فردا مرور 10 روز بعد 1 ماه بعد 4 ماه بعد مرور کنید اینجوری همه چیز دیگه کاملا تو مغزتون ثبت میشه و از ی طرف 5 باررر ی چیزیو مرور کردین