درس خواندن | چطور روزی ده ساعت درس بخوانم

پیام مدیر: تولید محتوای خوب، نیاز به زمان، تخصص، و انرژی دارد و در یک کلام هزینه‌بر است. ما در ایلولا با نگارش، گردآوری و یا ترجمه‌ی دست اول مطالب از منابع موثق و قابل اتکاء، تلاش می‌کنیم تا محتوایی ارزشمند را عرضه کنیم. امیدواریم که از مقاله لذت ببرید!

این سوالی بود که دیشب از جانب دوستی برایم پیش آمد. بعد از این سوال، مغز من پنج شش ساعت زمان می‌خواست تا با مرور آنچه در گذشته با آن مواجه بوده به جواب قانع‌کننده‌ای – حداقل برای خودم – برسد. این جواب بر اساس دانسته‌های من از دوره‌ی Learning How to Learn کتاب‌های Make it Stick و The Power of Habit نوشته شده است. البته تعدادی از جواب‌های Quora را هم قرض گرفته‌ام.

شما نمی‌توانید

حقیقت این است که احتمالا شما نمی‌توانید روزی ده ساعت درس بخوانید. مغز ما برای هضم اطلاعات ورودی نیاز به زمان دارد و ممکن است آشفته‌بازاری که برای مغز ایجاد می‌کنید، اوضاع را نه‌تنها به سمت بهتر شدن سوق ندهد، بلکه بدترش کند.

حالا فرض را بر این بگذارید که قبلش هم درس‌خوان نبوده‌اید، اوضاع بدتر می‌شود. مغز شما به این نوع زندگی عادت ندارد و مدام بخش‌های مرتبط با درد را برای مقابله فعال می‌کند در نتیجه این کار بعد از چند روز تمام توانِ اراده‌ی شما را در خود می‌بلعد و تمام.

خب اگر فکر می‌کنید که آب پاکی را روی دستتان ریختم و کار تمام است، کمی صبر کنید. اگر بتوانید روش‌تان را برای مطالعه بهینه کنید، با بالا بردن بازده، برنده‌ی بازی خواهید بود. فقط یک نکته را در نظر داشته باشید و آن اینکه این پست، یک مثال کلی از یک برنامه‌ی سنگین است و شما می‌توانید آن را برای مقصود خود تنظیم و بهینه کنید.

خواب مهم است

خواب مهم است، به خصوص وقتی پای حافظه، حفظ‌کردن و درک مطلب به میان می‌آید. بایستی که حداقل در این دوره‌ی فشرده‌ی یادگیری، تا جایی که می‌توانید کیفیت خواب خود را افزایش دهید. ولی چطور؟

۱) برنامه‌ی منظمی برای خواب بچینید. ساعت مشخصی را به رخت‌خواب بروید و حتی اگر برای روزهای اول برای خوابیدن با مشکل مواجه شدید در فضای تاریک اتاق و در رخت‌خواب بمانید. به خود خوابیدن زیاد فکر نکنید که نتیجه‌ی عکس می‌دهد. در رخت‌خواب ذهن‌تان را رها کنید. بدن شما طی چند روز به الگوی جدیدی که به او تحمیل می‌کنید عادت کرده و به مرور راحت‌تر می‌خوابید. این روش حداقل روی چند نفر از دوستانم جواب داده است و راضی بوده‌اند.

۲) دو ساعت قبل از خواب، موبایل و هر صفحه‌ی نورانی دیگر (به خصوص تلویزیون) را کنار بگذارید. فضا را تا حد امکان تاریک کنید تا ملاتونین برای به خواب رفتن شما به مقدار لازم توسط غده‌های پینه‌آل یا صنوبری ترشح شود. «اون موبایل کوفتی رو بذار کنار!»

۳) قبل از خواب، یادداشت‌هایی که در طول روز برداشته‌اید را مرور کنید. این مرور به مغز شما می‌فهماند که این موضوع اهمیت دارد، و در حین خواب، اطلاعاتی که در طول روز خوانده‌اید و به آن مرتبط است را تقویت می‌کند. در نتیجه آن همه درسی که خواندید را به زباله‌دان مغز منتقل نمی‌کند!

مدیتیشن

اگر امکانش را دارید اکیدا توصیه می‌کنم که روزی ده دقیقه مدیتیشن را در برنامه‌ی خود بگنجانید. در این پست بیشتر در خصوص چرایی و چگونگی مدیتیشن صحبت کردم. این مورد را جدی بگیرید که به تمرکز شما بی‌نهایت کمک می‌کند. شما با روزی ده دقیقه مدیتیشن، ده دقیقه را از دست نمی‌دهید، بلکه بالعکس چندین و چند ده دقیقه به روزتان اضافه می‌کنید. مثل معروفی می‌گوید «اگر روزی بیست دقیقه وقت برای مدیتیشن نداری، روزی دو ساعت مدیتیشن کن!» حالا ما به همان ده دقیقه هم راضی‌ایم به خدا!

از کجا شروع کنیم؟

فرض کنید که یک کار تمام وقت دارید. ساعت هشت صبح تا ساعت شش بعد از ظهر. ده ساعت کار که دو ساعتش به ناهار و استراحت می‌گذرد. همین الان برای خودتان یک بازه‌ی مشخص را تعیین کنید. لازم است که یک ساعت خروج/پایان روز کاری برای خودتان داشته باشید تا ذهن‌تان در طلب رسیدن به آن ساعت، شما را در طی ساعات کاری یاری کند.

حالا شما یک نقشه‌ی کلی دارید. با توجه به آنچه بایستی در طول این مدت به اتمام برسانید، یک برنامه برای هفته‌ی پیش رو بنویسید. لازم نیست که این برنامه زیاد به جزئیات بپردازد، بلکه همین که یک نمای کلی از آنچه که از خود انتظار دارید را نشان دهد کافی‌ست.

حالا با توجه به آن برنامه‌ی هفتگی، یک برنامه برای فردا بنویسید. مثلا درس فلان و بیسار و بهمان را فردا می‌خوانم. ولی فعلا آن را زمانبندی نکنید تا نکاتی در خصوص زمان‌بندی درسی به شما بگویم.

زمان‌بندی

زمانی که در حال مطالعه‌اید، به مرور تمرکزتان را از دست می‌دهید. با از دست رفتن تمرکز، مغز شما در پیوند اطلاعات و ساختن قطعه‌های مفید (چانک‌ها) دچار مشکل می‌شود. به عبارتی هرچه جلو می‌رود بازده‌ی شما کمتر شده و هرچه بازده کمتر می‌شود هدر-رفتِ وقت بیشتر. برای این کار ما از تکنیک پومودورو استفاده می‌کنیم.

در این تکنیک شما بسته به مطلب درسی یک تایمر بیست دقیقه تا یک ساعته در کنار خود می‌گذارید، و در طول آن مدت زمان، بر روی آن آیتم درسی متمرکز می‌مانید. با خودتان تکرار کنید که «من طی مدت زمان پومودورو، آن را نخواهم شکست و هر کاری دارم را به بعد از تمام شدن تایمر موکول می‌کنم.» یک کاغذ کنار دستتان بگذارید تا چیزهایی که به ذهن‌تان می‌رسد را در آن یادداشت کنید و از ذهن‌تان بیرون بیندازید و در جا به مطلبی که در حال کار کردن روی آن‌اید برگردید. پومودورو را یک موجود مقدس در نظر بگیرید که شکستن آن، عواقب سنگینی را برای‌تان به همراه خواهد داشت. مدت زمان معمول یک پومودورو ۲۵ دقیقه است که من هم همان را پیشنهاد می‌کنم.

خب پیش‌تر ده ساعت برای مطالعه در نظر گرفتیم. آن را به سه بخش کلی تقسیم می‌کنیم:

۱) چهار ساعت مطالعه
۲) دو ساعت استراحت و تقویت قوا
۳) چهار ساعت مطالعه

چهار ساعت اول و آخر

فرض کنید هشت آیتم مختلف را باید یاد بگیرید. هر روز را به چهار آیتم اختصاص دهید. دو آیتم برای صبح (چهار ساعت اول) و دو آیتم برای بعد از ظهر (چهار ساعت آخر). چرایی‌اش را بعدا توضیح می‌دهم.

حالا چهار ساعت اول را به این صورت تقسیم‌بندی کنید:

از ساعت ۸:۰۰ تا ۸:۲۵ پومودورو اول
از ۸:۲۵ تا ۸:۳۵ استراحت
از ساعت ۸:۳۵ تا ۹:۰۰ پومودورو دوم
از ساعت ۹:۰۰ تا ۹:۱۰ استراحت
از ساعت ۹:۱۰ تا ۹:۳۵ پومودورو سوم
از ساعت ۹:۳۵ تا ۹:۴۵ استراحت
از ساعت ۹:۴۵ تا ۱۰:۱۰ پومودورو چهار
از ساعت ۱۰:۱۰ تا ۱۰:۳۰ استراحت (توجه کنید که این استراحت بعد از تمام شدن چهار دور پومودورو به جای ده دقیقه، بیست دقیقه است.
از ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۰:۵۵ پومودورو پنجم
از ساعت ۱۰:۵۵ تا ۱۱:۰۵ استراحت
از ساعت ۱۱:۰۵ تا ۱۱:۳۰ پوموردو ششم
از ساعت ۱۱:۳۰ تا ۱۱:۳۵ استراحت
از ساعت ۱۱:۳۵ تا ۱۲:۰۰ پومودورو هفتم

می‌توانید از تکنیک زنگ بدپیله استفاده کنید و برای شروع هر پومودورو یک آلارم تنظیم کنید.

تا اینجا دقیقا چهار ساعت شد. دو ساعت بعدی نوبت استراحت است. اولین آیتمی که در برنامه‌ی استراحت می‌گذارید سی دقیقه خواب (چرت) است. به محضی که ساعت دوازده شد دراز بکشید و چشمانتان را ببندید. حتی اگر احساس می‌کنید که خواب‌تان نمی‌برد، شما وارد مرحله‌ی یک و احتمالا دوم خواب خواهید شد و همین برای تجدید قوای مغز و سر و سامان دادن به اطلاعات کافی‌ست. یک برنامه‌ی هفت دقیقه‌ای ورزش هم از اینجا دانلود کنید. تمرین ورزشی به ساختن سلول‌های جدید عصبی کمک می‌کنید. چیزی که بیشتر از همه به آن نیاز دارید، پس ورزش، به همراه یک پیاده‌روی کوتاه‌مدت می‌تواند بیش از خود درس‌خواندن به شما کمک کند. از این موضوع سرسری نگذرید.

ساعت دو بعد از ظهر دقیقا مثل چهار ساعت اول، هفت پومودورو را اجرا کنید. و ساعت شش، برنامه‌ی فردا را بنویسید و تمام. نوشتن برنامه‌ی روز بعد به مغز شما اجازه می‌دهد تا برای اجرایی کردن آن در روز بعد، آمادگی داشته باشد.

اراده‌ی این برنامه‌ی سنگین را از کجا بیاورم؟

به قول کتاب The Power of Habit اراده مانند یک عضله است. شما نمی‌توانید که یک عضله را یک شبه بسازید و همینطور از یک عضله‌ی ضعیف انتظار داشته باشید که از پس یک برنامه‌ی سنگین بربیاید. پس منابعمان محدود است و در نتیجه لازم است در استفاده از آن صرفه‌جویی کنیم.

در برنامه‌ی بالا ما ۱۴ فشار ضعیف به عضله‌ی اراده وارد می‌کنیم. خوبی تکنیک پومودورو به این است که فشار را از عضله‌ی اراده برمی‌دارد. مهم است که شما به پومودورو مثل یک پدر یا مادر احترام بگذارید و حرف روی حرفش نزنید. اگه این داستان را در پس ذهن خود داشته باشید، برای تمام کردنش، بعد از شروع شدنش، به قدرت اراده نیاز خاصی نخواهید داشت. به این صورت عضله‌ی ضعیف اراده‌ی خودتان را کم‌کم تقویت می‌کنید و از طرفی از برنامه هم به خاطر بی‌ارادگی باز نمی‌مانید.

تکنیک‌های مطالعه

Interleaved Practice

در جایی که اکثر رقبای شما در حال خواندن یک درس در نشست‌های طولانی‌مدت به سر می‌برند، شما از تکنیک Interleaved Practice استفاده می‌کنید و تا سه برابر بازده بالاتری نسبت به آن‌ها خواهید داشت. خلاصه‌اش می‌شود که آیتم‌های درسی را با هم مخلوط کنید. قرار شد که چهار ساعت اول را به دو آیتم اختصاص دهیم. فرض کنید که اسم آن‌ها X و Y است. هفت پومودورو را به این صورت پیاده کنید.

در پومودوروی اول، یک نگاه کلی به قسمتی از منابع هر دو آیتم که بایستی در طول امروز مطالعه کنید بیندازید (پومودورو را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید). تیترها را بخوانید، خطوط بولد شده و نمودار و تصاویر و کپشن‌های تصاویر را بخوانید و مرور کنید. سعی کنید یک تصویر کلی از چیزی که می‌خواهید شروع به خواندنش کنید را در ذهن خود ساخته و پرداخته کنید. تایم استراحت روی صندلی لم بدهید و سعی در آزاد کردن ذهن کنید. به این صورت مغز شما در پس زمینه شروع به ساخت یک زیرساخت برای مطالب مربوطه می‌کند. استراحت که تمام شد پومودورو دوم و سوم را به درس X اختصاص دهید. پومودورو چهار و پنجم را به درس Y سپس پومودورو ششم را به X و دو مرتبه پومودورو هفتم را به Y.

در هم کردن دروس باعث می‌شود که در آینده آن‌ها را بهتر به یاد بیاورید. البته احتمالا ذهن‌تان به شما می‌گوید که «داری گیجم می‌کنی، من اینجوری کلا قاطی می‌کنم» ولی به حرفش گوش نکنید. حداقل نتایج مطالعات علمی می‌گوید بهتر است به حرفش گوش نکنید.

Spaced Practice

این تکنیک در خصوص تمرین با فاصله از هم است. یک توهمی به اسم توهم فهمیدن و درک مطلب وجود دارد. این توهم که بعد از روخوانی یا دوباره‌خوانی متنی سر و کله‌اش پیدا می‌شود، به شما می‌گوید که درس را به خوبی فهمیده‌اید. تکرار مداوم یک درس در یک روز که با تلاش ذهنی همراه نباشد، مفتش گران است و تنها این توهم را در شما به وجود می‌آورد که چیزی که به ذهن‌تان می‌رسد را در آینده به یاد خواهید آورد. لازم است که بین تمرین‌های یک درس، فاصله‌های یکی دو روزه بیندازید.

Reflect

این تکنیک یکی دیگر از تکنیک‌های موثر در یادگیری‌ست. کتاب را ببندید و سعی کنید که آنچه خوانده‌اید را به یاد بیاورید. احتمالا با چالشِ سختِ ذهنی مواجه می‌شوید و می‌بینید که چیز زیادی را به خاطر نمی‌آورید. کدام بهتر است؟ اینکه با دوباره‌خوانی توهم اینکه یاد گرفته‌اید به شما دست بدهد یا اینکه با Reflect کردن کلا از خودتان ناامید شوید؟ دومی به شدت موثر است و لازم است خاطرنشان کنم که در این ناامیدی تنها نیستید. دو پومودورو آخر (یعنی شش و هفت) را به این کار بپردازید. سعی کنید چیزهایی که در پومودوروهای دوم، سوم خواندید را در پومودورو شش و چیزهایی که در پومودوروهای چهارم و پنجم خواندید را در پومودورو هفت یادآوری کنید.

هر چقدر هم کم باشد مهم نیست، مهم این است که مغز شما اکنون تشنه‌ی اطلاعات است. نیمه‌ی اول پومودورو (شش و هفت که پومودوروهای Reflect می‌نامیم) را به تلاش ذهنی بپردازید. هرچقدر بیشتر زور بزنید و کمتر به یاد بیاورید، ذهن‌تان جای بیشتری برای اطلاعات باز می‌کند. پس بی‌خیال آن حجم ناامیدی که سراغ‌تان می‌آید تلاش کنید و تلاش کنید؛ حتی اگر هیچ چیز و مطلقا هیچ چیزی را به خاطر نیاوردید. نیمه‌ی دوم پومودورو شش و هفت را به مطالعه‌ی خلاصه‌ای که نوشته‌اید بپردازید. این اطلاعات مانند یک جاروبرقی چند هزار وات سریع به درون کشیده می‌شود و جای‌شان بسیار مستحکم خواهد شد. مگر خلاصه‌نویسی کرده بودید؟

خلاصه‌نویسی

خلاصه‌نویسی بر روی کاغذ یکی از روش‌های خوب برای درک مطلبی‌ست که می‌خوانید. گاهی ما خودمان هم حواسمان نیست که به کلی حواسمان از مطلب پرت شده است. با خلاصه‌نویسی دائم به خودتان یادآوری می‌کنید که بر روی مطلب متمرکز بمانید. ولی خلاصه‌نویسی هم برای خودش روش‌هایی دارد. در اینجا یک روش را با شما به اشتراک می‌گذارم. به تصویر زیر نگاه کنید:

Cornell Notes

کاغذ را به سه قسمت تقسیم کنید. یادتان است که گفتم پومودوروی اول را به نگاه کردن به تیترها و نمودارها و غیره بپردازید؟ سعی کنید در حین این نگاه اجمالی از قالب همان تیترها و نمودارها و… سوال طرح کنید. در ستون کناری کوچک‌تر آن سوالات را یادداشت کنید. حالا در حین مطالعه در پومودورهای بعدی، نکات کلیدی و مهم و همچنین پاسخ سوال‌هایی که مطرح کردید را در ستون دیگر بنویسید. زیاد شلوغش نکنید و به نکات کلیدی اکتفا کنید. کاری کنید که آن نکات کلیدی راهی شود به سایر مطالب درسی. یعنی با خواندن آن‌ها و Reflect کردن بقیه درس را تا حدودی به یاد بیاورید. پس شلوغ‌کاری فقط به ضررتان تمام خواهد شد.

قرار شد که در طول روز، چهار آیتم را بخوانیم. دو آیتم در صبح و دو آیتم در بعد از ظهر. بنابراین چهار برگه برای هر روز آماده داشته باشید. مطالب را بنویسید و شب قبل از خواب به جای اینکه به کل مطالب نگاه کنید، این چهار برگه را در حد چند دقیقه‌ی کوتاه مرور کنید و بخوابید.

از این برگه‌ها برای تکنیک Spaced Practice هم استفاده خواهیم کرد. به عبارتی با فاصله‌ی چند روزه، هر باری به آن‌ها یک نگاهی بیندازید.

برنامه را ویرایش و بهینه کنید

عملکرد هفتگی خود را بررسی و سعی کنید که مشکلات برنامه‌ای که برای هفته‌ی پیش نوشتید را برطرف و برنامه‌ی هفته‌ی بعد را بهینه‌تر بنویسید. بازخوردها مهم‌اند بنابراین یک کاغذ برای یادداشت این بازخوردها در کنار خود داشته باشید. بعد از چند هفته بهترین برنامه‌ای که با وضعیت شما سازگار است را خواهید داشت.

عادت‌های جدید و خوب بسازید

اولش سخت است ولی اگر این روند را به مدت دو هفته ادامه دهید، کم‌کم بدن عادت می‌کند و دیگر نیازی به نیروی زیادی برای اجرایی کردن برنامه ندارید. پس لطفا این دو هفته به هر ترفندی که شده خودتان را متقاعد کنید که پا پس نکشید.

عادت‌ها در اصل از سه بخش Cue و Routine و Reward تشکیل شده‌اند. شما نشانه را می‌بینید و وارد روتین می‌شوید تا به Reward یا پاداش برسید. ما عادت را به این صورت پیاده می‌کنیم که نشانه همان برنامه‌ای باشد که روز قبل نوشتید. اهمیت نوشتن برنامه با مشخص کردن زمان اجرا اینجاست که مشخص می‌شود. برنامه‌ای که نوشته‌اید را روی میز کار جلوی چشمانتان بگذارید. اینکه بدانید ساعت ۱۰:۳۰ وقت پومودورو پنجم است و هیچ عذر و بهانه‌ای پذیرفته نیست. روتین هم تایم پومودورو و پاداش هم… خودتان را بعد از هر پومودورو خوشحال کنید…

دورتان را خلوت کنید

حالت پرواز موبایل فقط برای سوار شدن داخل هواپیما نیست، برای نگرفتن اعلان و پرت نشدن حواس هم کارایی دارد. تمام راه‌های ارتباطی خود با دنیای بیرون را ببندید و اگر امکانش هست، کلا اینترنت را قطع کنید. میز کار را خلوت و اتاق‌تان را مرتب کنید. این جزئیات ریز به تمرکز شما کمک فراوانی می‌کند. نشانه‌هایی که در چرخه‌ی عادت نقش دارند، از همین شلوغ‌پلوغی‌های اطراف جان می‌گیرند. با مرتب و خلوت کردن اطراف خود و کم کردن وسایل مزاحم مثل گوشی موبایل، احتمال پدیدار شدن عادت‌های بد را به حداقل برسانید.

خودتان را مهمان کنید

به عنوان آخرین نکته، خودتان را مهمان کنید. بعد از هر پومودورو یک کاری که مورد علاقه‌تان است و از طرفی وقتتان را زیاد نمی‌گیرد انجام دهید. اگر مثل خیلی‌ها با خوردنی ارضاء می‌شوید، بهتر است بعد از هر نشست خودتان را به یک چیز خوشمزه مهمان کنید. یادتان باشد که رژیم غذایی هم مهم است. انرژی لازم برای مغز را تامین کنید و بعد از کنکور به فکر لاغری بیفتید!

موفق باشید…
(ممکن است این نوشته در آینده به‌روز شود)

مقاله را پسندیدید؟ ایلولا بدون نمایش تبلیغات و تحمیل هزینه‌ی غیرمستقیمِ نمایش آن‌ها به شما، با تکیه بر فروش مقالات اداره می‌شود. در صورتی‌که مقاله را مفید یافتید، لطفا هزینه‌ی آن را به یکی از دو روش زیر پرداخت کنید. ۱) با کلیک روی پرداخت آنلاین از طریق درگاه امن زرین‌پال آن را تنها به مبلغ ۵۰۰ تومان، یا مبلغ دلخواه خود خریداری کنید، ۲) آن را از طریق آیکن‌های زیر برای یک نفر که احساس می‌کنید مقاله برای او جذاب است بفرستید. لطفا با حمایت خود به پربارتر شدن وب فارسی کمک کنید.

68 دیدگاه

 1. سلام

  ممنون برای این مطلب جالب و مفید

  لینکهای :
  https://ilola.ir/ 1394/12/04/مدیتیشن،-چرا-و-چگونه/
  https://ilola.ir/ 1396/01/29/تکنیک-زنگ-بدپیله-مقدس-چگونه-از-برنامه/
  https://ilola.ir/ 1396/01/25/6-به-تعویق‌انداختن-و-پومودورو/

  شکسته است و به صفحه خطا میرود

  • ممنون از شما احسان عزیز. تموم لینک‌ها به‌روز شدند. غیرفعال کردن یه افزونه باعث بروز مشکل شده بود.

 2. عالی بود واقعا همه مطالب کامل و بجا من که واقعا لذت بردم هیچ سایتی انقد نمیتونست کمکم کنه شما ذهن خیلی برنامه ریزی شده و خوبی دارید

  • سپاس بابت حسن نظرتون. لطف دارید شما. خوشحالم که به نظرتون مطلب مفید بوده.

 3. ممنونم که مطالب مفید و کار بردی برای ما درج کردید با خوندن این مطالب مسیر زندگیم عوض شد. درسخون تر شدم😊😊😊

 4. سلام
  واقعا عالی بود خیلی سایت ها چیزهایی شبیه این رو دیده بودم ولی همش شعار و نصیحت گرانه بود از شما ممنون ک نگاه واقع بینانه داشتین

  • ممنونم از شما بابت کامنت دلگرم‌کننده‌تون آقا فربد.

  • خیلی ممنونم بابت حسن نظرتون فاطمه خانم.

 5. سلام ، روز بخير
  واقعا عالي بود ممنون بابت اين مطالب مهم و مفيدي كه ما رو ازشون اگاه كرديد
  فقط يه پيشنهاد هم داشتم نميشد اين روش هارو به صورت يه فيلم كوتاه يا يه وويس توضيح بديد و ما دانلود كنيم اونموقع عمل كردن بهش راحت تر ميشه و كاربردي تر
  سپاس

  • سلام و ممنونم از پیشنهاد خوبتون. حتما سعی می‌کنم کمی مطلب رو جمع‌وجورتر کنم و یه پادکست کوتاه در خصوصش در کانال تلگرام ایلولا بگذارم. t.me/ilola

 6. سلام این همه الکی پلکی چی نوشتی یه چند تا برنامه بنویس عکس بگیر بزار

 7. واینکه مجموع ۱۴ پومودورو در روز ۶ ساعت میشه و به ۱۰ ساعت نمی رسه.
  ولی اگر ساعت ۶عصر تا۱۲ شب رو هم با هفت پومودورو در نظر بگیریم شاید کل روز به ۹ ساعت مطالعه برسه.
  هر چند که این برنامه خوبه ولی ممکنه برای یه کنکوری روزی ۶ ساعت کم باشه.

  • سلام کنکور جان
   من ابتدای پست عرض کردم که «احتمالا نمی‌توانید». یعنی اصلا این نوشته پیشنهاد هم نمی‌کنه که این همه فشار روی مغز بیارید چرا که فکر می‌کنم می‌تونه نتیجه‌ی معکوس داشته باشه.

   باید ظرفیت‌های خودمون رو هم در نظر بگیریم. همیشه پربازده‌ترین فرد، سخت‌کوش‌ترین نیست. به گمان من و البته خیلی متخصص های دیگه هوشمندانه عمل کردن راه بازدهی بالاست. (متاسفانه الان برای ارجاع لینکی ندارم ولی پادکست‌هایی که از متخصص های مختلف در زمینه موفقیت و کار گوش کردم گواه این موضوعه)

   شخصا فکر می‌کنم مطالعه با تکنیک‌هایی که بهشون اشاره کردم بازدهی به مراتب بالاتری از فشار مضاعف، با ساعت‌های طولانی مطالعه، روی مغز داره هر چند روی کاغذ به نظر چیز دیگه‌ای میاد.

 8. به نظر من شیش ساعت خیلی کمه من مشاورم برام روزی 12 ساعت برنامه مینویسه بنظرتون با شیش ساعت آدم میتونه این همه مطلب رو تا آخر سال جمع کنه؟

  • اگه منظورتون کنکوره، زیاد بودن مطالب برای کنکور برمی‌گرده به نظر کسایی که مسئول این امرند و مطلبی که من نوشتم برمیگرده به مطالب به روزی که از متخصصان این حوزه یاد گرفتم. اگه بحث، بحث یادگیریه، مغز فرصت برای پردازش میخواد و اگه این فرصت در اختیارش قرار نگیره بازدهیش افت می‌کنه، به صورتی که نتیجه‌ی عکس میده.

  • ورزش کردن، گپ و گفتگو با دیگران (معاشرت)، استراحت کردن. این کارها به مغز کمک می‌کنه تا اطلاعات رو بهتر پردازش کنه.
   یه چرت کوتاه درست بعد از مطالعه هم خیلی عمل هوشمندانه‌ای‌‍ه چون فوق‌العاده کمک می‌کنه.

 9. سلام.ممنون.چند روزه دارم از این روش استفاده می کنم که واقعا بازده خوبی داره.
  حتی تو کلاسای درس هم از پومودورو استفاده می کنم.من ک اصلا گوش نمیدادم الان گوش می دم به درس.
  واقعا ممنون. امتحانش می ارزید.

  • سلام
   خواهش می‌کنم. امیدوارم که موفق باشید کنکور جان.

 10. سلام میشه لطفا هفت پومودوروی بعدی رو (از ساعت ۲ تا۶ عصر) همینجا تو کامنتا بنویسید؟

  • سلام. خدمت شما

   از ساعت ۱۴:۰۰ تا ۱۴:۲۵ پومودورو اول
   از ۱۴:۲۵ تا ۱۴:۳۵ استراحت
   از ساعت ۱۴:۳۵ تا ۱۵:۰۰ پومودورو دوم
   از ساعت ۱۵:۰۰ تا ۱۵:۱۰ استراحت
   از ساعت ۱۵:۱۰ تا ۱۵:۳۵ پومودورو سوم
   از ساعت ۱۵:۳۵ تا ۱۵:۴۵ استراحت
   از ساعت ۱۵:۴۵ تا ۱۶:۱۰ پومودورو چهار
   از ساعت ۱۶:۱۰ تا ۱۶:۳۰ استراحت
   از ساعت ۱۶:۳۰ تا ۱۶:۵۵ پومودورو پنجم
   از ساعت ۱۶:۵۵ تا ۱۷:۰۵ استراحت
   از ساعت ۱۷:۰۵ تا ۱۷:۳۰ پوموردو ششم
   از ساعت ۱۷:۳۰ تا ۱۷:۳۵ استراحت
   از ساعت ۱۷:۳۵ تا ۱۸:۰۰ پومودورو هفتم

  • سلام کنکور جان

   حقیقتش من چند وقتیه که دارم یه کتاب در خصوص «بهتر یاد گرفتن» می‌نویسم. این یادگیری می‌تونه درس یا هر مهارت دیگه‌ای باشه. هنوز کامل نیست، طبعا ویرایش نشده، و ممکنه که مشکلاتی در نگارشش داشته باشه. به هر حال تقریبا نصفه شده و همین الان هم کلی مطلب داره که خالی از لطف نیستند.

   الان که می‌بینم پیگیر هستید، گفتم که خدمتتون عرض کنم اگه مایل بودید می‌تونم دسترسی پیش‌ازموعد به شما بدم تا در حین نگارش کتاب، بخونیدش؛ حداقل تا اینجایی که نوشته شده. فکر می‌کنم از مطالبش خوشتون بیاد.

 11. سلام.ببخشید درمورد پومودوروی اول که باید هردو درس xوy رو بخونیم،نه تنهامن توی خوندن تیتر وار درس مشکل دارم بلکه بعضی از درسارو اینطوری نمیشه خوند و همچنین بعضی از درسا به این اندازه آشنا هستند که نیازی به خوندن تیتر هاشون نباشه.یعنی به اندازه ای تکرار شدن که فرد میدونه الان چه مطالبی رو باید بخونه.

  و البته قسمت مرور.بعضی از درسا هستند که نمیشه ازشون خلاصه برداری کرد .مثل تاریخ ادبیات که کلا خودش خلاصه است.

  حالا منظور من از طرح این دو تا سوال این هست که آیا میشه مثلا در پومودورو ی اول یه درسو خوند؟و مثلا پومودورو ی مربوط به مرورو به خوندن عادی گذروند؟ینی مشکلی پیش نمیاد اگر مثلا 4 پومودرو صرف خوندن یه درس بشه؟سه پومودورو درس دیگه ؟
  ببخشید که پیامم طولانی شد.
  ممنون از مقاله ی ارزنده ای که نوشتین.🌹

  • سلام و خسته نباشید.
   من چندتا نکته رو عرض کنم خدمتتون.

   ۱) بیست و پنج دقیقه‌ی پومودورو، میانگین زمانی‌ـه که مغز می‌تونه تمرکز خودش رو در حالت بهینه حفظ کنه. به عنوان یه مرجع بهش نگاه کنید، ولی با توجه به سرفصلی که مطالعه می‌کنید، یا مهارت که می‌آموزید تغییرش بدید تا به بهترین حالت برسه. مثال می‌زنم براتون. درس‌ها و مهارت‌هایی هستند که تا به خودمون میایم که استارت بزنیم می‌بینیم بیست و پنج دقیقه‌شون پُر شده. مثلا برای خود من، زمانی‌که می‌خوام مقاله‌ای رو بنویسم، فقط بیست دقیقه طول می‌کشه که موتور مغزم روشن بشه و بتونم مقاله رو جلو ببرم. حالا اگه بخوام نگارش رو بر پایه‌ی تکه‌های بیست و پنج دقیقه‌ای انجام بدم، با مشکل مواجه می‌شم. روی همین حساب تکه‌های زمانی رو به یک ساعت افزایش می‌دم.

   ۲) آدم‌ها متفاوت هستند و من توی این مقاله سعی کردم که چیزی رو که پربازده‌ترین حالت ممکن، برای اکثریت هست رو معرفی کنم. با توجه به شرایط خودتون و موضوع و مهارت‌هایی که در حال یادگیری هستید، یکمی برنامه رو شخصی‌سازی کنید.

   ۳) به برنامه‌تون نگاه کنید. اگه یه موضوع رو قبلا خونده‌اید، دیگه نیازی به خوندن تیترها نیست، چون آشنایی با موضوع در مغز شما موجود هست. باید از تکنیک‌هایی مثل «تکرار با فاصله (Spaced Practice)»، «طرح سوال و گرفتن آزمون از خودتون و غور کردن در باب موضوع» اون درس رو بخونید. نگاه کردن به تیترها برای یادگیری یک موضوع جدیده.

   و اما در خصوص سوال‌تون. من مشکلی نمی‌بینیم. فقط توصیه می‌کنم که از تکنیک Interleaved Practice حتما استفاده کنید. یعنی اگه قراره مثلا ۸ پومودورو درس بخونید که ۴ تاش به موضوع X و چهارتاش به موضوع Y مربوط می‌شه، جوری نباشه که چهار پومودوروی موضوع ایکس پشت سر هم باشه. موضوع‌ها رو با هم مخلوط کنید. یک پومودورو برای X کمه؟ دو تا اختصاص بدید. ولی بعد از اون برید سراغ Y دوباره برگردید به X و به این صورت موضوع‌ها رو با هم مخلوط کنید.

   امیدوارم تونسته باشم پاسخ سوالتون رو داده باشم.

  • خواهش می‌کنم. خوشحالم که مفید بود براتون.

 12. واقعا عالی بود من خودم 2 سال برای کنکور درس خوندم و مجموعه ای از روش ها نکته های درس خوندن که احساس کردم خوبه رو نوشتم و حجم نوشته های من حدود 130 صفحه شده و واقعا تجربه هایی که من به سختی کسب کردم و با کلی اشتباه درس خوندن بهشون رسیدم خیلی شبیه مقاله شماست …مخصوصا reflect که بعد از انجامش تراز های قلمچی ام از حدود 7000 به 7500 رسید در حالی که ساعت مطالعه ام حتی کمتر هم شده بود فقط من یه چیزی رو میخواستم به مطالبتون اضافه کنم و اونم ازمون هستش…من بعد از خوندن مطلب حتما از خودم ازمون میگیرم مثلا ازمون های پارسال قلمچی و گزینه 2 ادبیاتش…یا زیستش…و غلط هامو وارد کتابم میکنم…

  • سلام
   ممنونم از اینکه تجربیاتتون رو با من و سایر خواننده‌ها در میون گذاشتید. به نکته‌ی خیلی خوبی هم اشاره کردید. گرفتن آزمون واقعا موثر و کاراست. کاملا باهاتون موافقم.

  • لطف دارید شما. ممنون از نظر دلگرم‌کننده‌تون.

  • در حقیقت این راه‌ها و تکنیک‌هایی که در این پست بهشون اشاره شده، میزان درک مطلب و یادگیری مطلب یا مهارت در بلندمدت رو افزایش می‌ده.
   وقتی شما چیزی رو بهتر یاد گرفته باشید، فرقی نداره که امتحان تشریحی بدید یا تستی، چون نتیجه بهتر خواهد بود.
   من با تکنیک‌های تست‌زنی آشنا نیستم و حقیقتش نمی‌تونم نظر قطعی بدم که یادگیری عمیق و درست برای تست‌زنی در مجموع به صرفه باشه یا خیر.
   اینکه موافق سیستم فعلی نیستم هم موضوع جدایی‌ست.

 13. ۵۰ دقیقه برای دروی تجربی کم نیست وایا می شه هم درس هارو مرور کرد وهم تست زد ممنون

 14. ایا ۵۰ دقیقه برای یک درس روز کم نیست وایامی توان با این زمان هم مرورکردوهم تست زد ممنون از روش خوبتون

  • من بالاتر گفتم، برنامه را براساس نیازهای خودتون شخصی‌سازی کنید. هیچ لباسی نیست که اندازه‌ی همه‌ی مردم دنیا باشه. من توی این پست تکنیک‌هایی را آموزش دادم که به بهبود یادگیری کمک می‌کنه.

   یه وقته شما فردا صبح امتحان معارف داری، و یادگیری محتویات اون درس در آینده هم به هیچ دردتون نمی‌خوره، پس نیاز به یادگیری اصولی مواد درسی احساس نمی‌شه. توی موارد اینچنینی، این تکینیک‌ها به کار نمیاد چون شما وقتتون رو صرف یادگیری چیزی کرده‌اید که احتیاجی به یادگیری اصولیش نداشتید. همون به اصطلاح Cramming یا خرخونی (درست چند ساعت قبل از امتحان) به درد اون امتحان می‌خوره. چند روز بعد هم کل اون محتویات رو فراموش کرده‌اید که مهم نیست. در خصوص تست هم توی کامنت بالاتر نظرم رو گفتم.

 15. اصلا باورم نمیشه که برنامه ای که واسه خودم ریختم و توش شدیدااااا دارم موفق میشه یه اسم علمی داشته باشه.واقعا پیشنهاد میکنم به همه که این روشارو انجام بدن
  زندگیشون تغییر میکنه
  مرسی از شما بابت این مطالب فوق العاده و کاربردیتون👌

  • ممنونم از شما بابت نظر دلگرم‌کننده‌تون.

 16. سلام ببخشید میخواستم بپرسم اگه قرار باشه تو یه روز چهار درس مختلف رو بخونیم تست هایی که قرار هستش کار کنیم رو آخر مطالعمون که ساعت شش باشه کار کنیم یا آخر چهار ساعت اول روز یعنی اینکه تست های هر چهار درس رو بعد از مطالعه همه درس ها با هم انجام بدیم یا اینکه وقتی یه درس تموم شد تست هاش رو کار کنیم بعد بریم سراغ مطالعه درس بعد
  خیلی ممنون از مطالف مفید و عالیتون.

  • سلام
   به نظر میاد اگه یه وقفه‌ای بین تست‌ها و مطالعه‌تون باشه، تلاش ذهنی بیشتری برای یادآوری لازمه، و تلاش ذهنی بیشتر مساوی هست با درک بهتر مطلب. یعنی موکول کردن تست‌ها به آخر برنامه تلاش بیشتری رو می‌خواد و می‌تونه ثمربخش‌تر باشه.

   از اون طرف، اگه تست‌ها رو آخرِ بخش اول برنامه قرار بدید، می‌تونید در بخش دوم، روی تست‌هایی که برای پاسخ دادن بهشون با مشکل مواجه شدید کار کنید. این روش هم منفعت‌های خودش رو داره.

   ولی شاید بشه یه روش سومی رو پیشنهاد کرد که منفعت‌های هر دو رو داشته باشه. می‌تونید تست‌ها رو به آخرای برنامه موکول کنید، ولی یه زمانی برای مرور تست‌هایی که نتونستید بزنید هم کنار گذاشته باشید تا روشون کار کنید.

   سعی کنید که یه چرت کوتاه بیست، سی دقیقه‌ای قبل از انجام تست برید. اینکار مزیت‌های خودش رو داره که وارد جزئیات نمیشم.

 17. سلام ممنون از توجهی که به محصلانی مثل من داشتید و دانشتون تون رو با ما تقسیم کردید فقط یک سوال اگر در حین اجرای برنامه چند دقیقه وقت اضافی بیاریم بهتره چیکار کنیم مثلاً تایمر رو ریست کنیم یا استراحت کنیم ممنون میشم اگر جواب بدهید.

  • سلام و ممنونم از حسن نظرت
   یکی از اهداف استراحت، بعد از برنامه، برداشتن تمرکز از روی موضوعه. اگه کارتون با اون موضوع تموم شده می‌تونید استراحت کنید، به موضوع دیگه ای بپردازید یا هر کاری دوست داشتید بکنید. یه گزینه‌ی خوب، مهمون کردن خودتونه. همیشه قدر تلاشی که کردید و به برنامه چسبیدید رو بدونید و خودتون رو مهمون کنید به کاری که علاقه دارید. اینجوری انگیزه برای برنامه بعدی هم پیدا می‌کنید.

 18. سلام. مطالب مفیدی بود. فقط کسی میتوننه بااین روش ۳یا۴ درس درروزبخونه؟

  • سلام و ممنون از حسن نظرتون
   حقیقتش جواب واضحی براش ندارم ولی حس می‌کنم برای اینکه فرصت کافی به مغز برای پردازش بهتر بدید، بهتره که یادگیری از سه درس یا مهارت تجاوز نکنه.
   البته بستگی به حجم مطالبی که هر موضوع به خودش اختصاص می‌ده هم داره. اگه واقعا خُرده، فکر نمی‌کنم مشکلی باشه.

  • بله، رایگانه. امکان پرداخت اختیاری برای مقاله گذاشته شده. اون به حساب حمایت از سایت ایلولا توسط خواننده‌هاییه که توانایی پرداخت و سخاوت حمایت از سایت رو دارند.

 19. سلام. من میخواستم مبلغ ۲۰۰۰ تومان براتون واریز کنم. متوجه نشدم برخلاف بقیه سیستم پرداخت کشور این مبلغ به تومان وارد میشه. و ۲۰۰۰۰ تومان واریز کردم. اگر راه حلی برای این موضوع دارید لطفا اقدام‌کنید. و اینکه چرا تغییرش دادین. ما چهل ساله داریم با ریال پرداخت میکنیم و ناخودآگاه صفرها رو به هوون ترتیب میزنیم که مثلا ۲۰۰ تومن نشه

  • این سیستم مربوط به زرین‌پال‌ـه و من هیچ نقشی در تعیین و تغییرش ندارم. لطفا شماره کارتتون رو به آدرس ایمیل eman.amini@gmail.com بفرستید تا پول رو به حسابتون برگردونم. ممنون بابت حمایتتون از مطلب.

   البته روی تلگرام هم می‌تونید شماره کارت را به این آیدی بفرستید: https://t.me/eman_ilola

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد