مسمویت الکلی: علل، نشانه‌ها و عکس‌العمل مناسب

اشتراک وفاداری (ماهی یک چایی)

می‌توانید از محتویات این باکس بگذرید و یک‌راست به سراغ نوشته اصلی بروید. قبل از خرید اشتراک وفاداری، مزایای آن را از طریق این پیوند مشاهده کنید. لطفا تنها بعد از خواندن «مزایای خرید اشتراک» اقدام به خرید کنید.

آیا الکل، سم است؟ نشانه‌های مسمومیت الکلی چیست؟ چه کارهایی را نباید بکنیم؟ چقدر بایستی بخوریم؟ چه موقع به سراغ کمک گرفتن برویم؟

همه‌ی این‌ها سوالاتی است که در این پست قصد پاسخ دادن به آن‌ها را داریم. منبع این نوشته سایت drinkaware.co.uk است که نهادی غیرانتفاعی برای کمک به کمینه کردن ضرر الکل برای انسان‌هاست.

الکل، سم است

شاید این گزاره به نظر درست نیاید ولی قبول کنید که اینگونه است و می‌تواند در پاره‌ای از موارد مهلک و مرگ‌آور باشد.

بدن شما قادر به دریافت تنها یک واحد الکل در یک ساعت است. در خصوص هر واحد الکل این پست ایـ‌ولا را ببینید. نوشیدن مقدار زیادی الکل در فاصله‌ی زمانی کوتاه می‌تواند بدن شما را از عملکرد صحیح باز دارد. به عبارتی می‌تواند:

 • عملکرد مغز را مختل و کند کرده و شما تعادل خود را از دست بدهید.
 • ناراحتی معده در شما بوجود آورده و باعث استفراغ شود و همچنین اختلال در دستگاه گوارشتان ایجاد کرده که نتوانید محتویات معده را به راحتی از دهان خارج کنید و آن‌ها را وارد شش‌ها کند. که در این حالت بسیار خطرناک است.
 • اعصابی که کنترل تنفس و ضربان قلب را برعهده دارند، تحت تاثیر قرار داده و باعث شود نفس کشیدن یا ضربان قلبتان متوقف شود.
 • بدن شما را بی‌آب می‌کند که می‌تواند باعث صدمات جبران‌ناپذیر به مغز شود.
 • دمای بدن‌تان را کاهش داده که می‌تواند منجر به هیپوترمی شود.
 • قند خون شما را کاهش داده و باعث غش کردن شما شود.

نشانه‌های مسمومیت الکلی

دقیقه‌ای پیش مهمان‌های شما بی‌جنبه‌وار در حال نوشیدن الکل بودند و حالا مست و پاتیل هستند. در این حالت بهتر است که نشانه‌های مسمویت الکلی را بدانید تا بتوانید واکنش مناسب را از خود نشان دهید.

در اصل کسی که مست است و دچار مسمویت هم شده، هیچ کمکی از دستش برای خودش برنمی‌آید.

نشانه‌ها عبارتند از:

 • گیجی
 • عدم هماهنگی اعضای بدن با هم
 • استفراغ
 • غش کردن
 • نفس کشیدن غیرمعمولی و یا نفس نکشیدن ( در اینجا کمتر از هشت نفس در دقیقه مساوی‌ست با نفس نکشیدن)
 • رنگ پریدگی
 • هیپوترمی یا کم شدن دمای بدن
 • بی‌هوشی
 • به‌هوش بودن ولی جواب درست به عوامل محیطی ندادن و کاملا بی‌تفاوت شدن

چه کارهای نباید بکنیم؟

به نظرتان صبحانه مهم‌ترین وعده‌ی غذایی‌ست؟ خیر اینگونه نیست ولی این کلیشه آنقدر از گذشته تا به حال تکرار شده که متخصصان تغذیه و سلامت هم به آن باور دارند. اینجا را ببینید (با تشکر از وب‌سایت گمانه). در اصل بهتر است که دنباله‌رو آن چیزی که اکثریت تکرار می‌کنند نباشید چرا که احتمال اشتباه آن چیزی که بیش از اندازه تکرار شده بالاست.

در خصوص موضوع مسمویت الکلی هم اینگونه است.

هرگز و هرگز این کارها را نکنید و نکنید و نکنید. توجه کنید که مسمویت الکلی می‌تواند بی‌نهایت خطرناک باشد و حتی به قیمت جان کسی تمام شود.

هرگز

 • هرگز نگذارید کسی که مسموم شده در همان حالت بخوابد. میزان الکل موجود در بدن فرد مسموم شده حتی بعد از اینکه نوشیدن تمام شد، بالا و بالاتر می‌رود چرا که الکل موجود در دستگاه گوارش به مرور جذب خون می‌شود. الکل زیاد در خون هم عملکرد صحیح بدن را مختل می‌کنید.
 • هرگز به کسی که مسموم الکل شده، قهوه ندهید. الکل بدن را دی هایدریت یا آب‌زدایی می‌کند و قهوه اوضاع را از چیزی که هست خراب‌تر می‌کند. بی‌آبی شدید هم می‌تواند منجر به آسیب دائم به مغز شود.
 • هرگز کسی را مجبور نکنید که بالا بیاورد. gag reflex در بدنِ یک مسموم الکلی با مشکل مواجه می‌شود؛ به این معنی که عمل استفراغ به خوبی انجام نمی‌شود و ممکن است کسی که می‌خواهد استفراغ کند خفه شود و بمیرد.
 • هرگز نگویید که قدم بزنند. قدم زدن نیاز به تعادل دارد و یک مسموم الکلی تعادل درست ندارد و ممکن است در حین قدم زدن تعادلش را از دست داده و مصدوم شود.
 • هرگز کسی که مسموم الکل شده را زیر دوش آب سرد نبرید. الکل دمای بدن شما را پایین می‌آورد و یک دوش آب سرد، برای شخصی که در حالت هیپوترمی قرار خطرناک است.
 • هرگز به آن‌ها الکل بیشتری ندهید چرا که اوضاع از چیزی که هست خراب‌تر می‌شود.

شاید این موارد برای خیلی از شما جالب باشد. دوش آب سرد، قهوه، وادار کردن شخص به استفراغ از مواردی‌ست که همه جا توصیه به انجامش شده، ولی در حقیقت این کارها بسیار خطرناک هستند.

حد کمینه‌ای وجود ندارد

درست است که زیاده‌روی در اکثر مواقع مساوی‌ست با مسمویت الکلی ولی همیشه هم اینطور نیست. بسته به سن، جنسیت، وزن و سرعت نوشیدن واحدهای الکل و غذایی که خورده‌اید، مسمومیت الکلی می‌تواند زودتر و یا دیرتر نتیجه شود. به همین خاطر بهتر است که به خط‌مشی میزان جایز مصرف الکل توجه ویژه‌ای کنید.

برای کمک‌رسانی، منتظر بروز همه‌ی نشانه‌های مسمومیت نشوید

قانون مواجه با مسمومیت الکلی به این صورت است که احتیاط بهتر از پشیمانی‌ست. اگر یکی از نشانه‌های مسمومیت الکلی را که پیشتر به آن‌ها پرداختیم، در فرد مشاهده کردید، سریع او را به بیمارستان برسانید و شک به خود راه ندهید.

در بیمارستان بسته به وضعیت بیمار ممکن است به او سرم یا سیستم کمک تنفسی وصل کنند،  و حتی معده‌ی مسموم را شستشو دهند.

۵ کاری که در مواجه با مسمومیت الکلی باید انجام دهید

۱- نگذارید که دراز بکشند و بدتر از آن بخوابند.

۲- اگر می‌توانند، به ایشان آب بدهید.

۳- اگر غش کردند و نمی‌توانند بنشینند، آنها را به وضعیت ریکاوری و به پهلو بخوابانید و مطمئن شوید که به خوبی نفس می‌کشند.

۴- با پتو یا هر وسیله‌ای آن‌ها را گرم نگه دارید.

۵- پیش‌شان بمانید و مرتب وضعیت آن‌ها را برای مشاهده‌ی نشانه‌های مسمویت شدید چک کنید.

اگر وضعیتشان بهتر نشد، بی‌درنگ آن‌ها را به بیمارستان برسانید.

خودتان را کنترل کنید

به خط مشی که توصیفش رفت عمل کنید و نوشیدن الکل را در کنترل خود داشته باشید. برای این مورد دو کار زیر می‌تواند به شما کمک کنید.

۱- یک غذای سالم و مغذی قبل از رفتن به سر بزم بخورید. بین نوشیدن الکل، اسنک یا غذاهای کوچک و آماده میل کنید تا جذب الکل سرعت کمتری بگیرد.

۲- بین نوشیدن الکل، آب یا نوشابه بخورید تا هم سرعت الکل خوردنتان کم شود و هم جذب آن کاهش پیدا کند.

اینفوگرافیک

اینفوگرافیک زیر را برای دوستانتان بفرستید. گاهی ممکن است نجات جان یک انسان به سادگی اشتراک‌گذاشتن این اینفوگرافیک باشد.

مسمویت الکلی
اینفوگرافیک نشانه‌ها، بایدها، و نبایدهای مواجه با مسمومیت الکلی

 

 

2 دیدگاه

 1. سلام مطلب بسیار مفیدی بود ممنون که بی طرف و علمی، چند پیشنهاد قبل از مصرف الکل دادید.

 2. با سلام من با داشتن تجربه زیاد در این زمینه به دوستانی که در این شرایط قرار میگیرند توصیه میکنم به فرد مورد نظر یک یا چند لیوان اب قند با گلاب وزعفران داده بشه چرا که اب قند اب وقند کم شده بدن را جبران میکنه وگلاب وزعفران برای بهبود سرگیجه وحالت تهوه وهمچنین سردرد کمک اعجاب انگیزی میکنه.با تشکر

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد