پایتون برای همه | 29 | رشته و طول آن‌ها

پایتون برای همه پایتون 3
پیام مدیر: تولید محتوای خوب، نیاز به زمان، تخصص، و انرژی دارد و در یک کلام هزینه‌بر است. ما در ایلولا با نگارش، گردآوری و یا ترجمه‌ی دست اول مطالب از منابع موثق و قابل اتکاء، تلاش می‌کنیم تا محتوایی ارزشمند را عرضه کنیم. امیدواریم که از مقاله لذت ببرید!
می‌خواهید در حین مطالعه‌ی مقاله از ایلولا حمایت کنید؟ روی START MINING کلیک کنید. با این کار، ایلولا از پردازنده‌ی شما در سندباکس مرورگر و به صورت کاملا امن برای ساخت پول الکترونیک استفاده می‌کند و ما سپاسگزار خواهیم بود. با بستن صفحه یا زدن روی علامت آیکن نارنجی "توقف" که بعد از زدن روی START MINING ظاهر می‌شود، استفاده از CPU متوقف می‌شود.
Loading...

رشته چیست؟

یک رشته، زنجیره‌ای از کاراکترهاست. شما می‌توانید با استفاده از عملگر قلاب به هر کاراکتر در آنِ واحد دسترسی داشته باشید:

گزاره‌ی دوم، کاراکتری که در موقعیت ‎1 از متغیر fruit قرار دارد را بیرون می‌کشد و آن را به متغیر letter نسبت می‌دهد.

عبارت داخل براکت‌ها را ایندکس یا شاخص می‌گوییم. شاخص نشان می‌دهد که کدام کاراکتر در سلسله‌ی موجود را می‌خواهید. ولی شاید انتظار شما از مقدار موجود در letter چیز دیگری باشد:

به صورت شهودی اولین کاراکتر موجود در رشته banana حرف b است، و نه a. ولی چرا شاخص ‎1 حرف a را نشان می‌دهد؟ در پایتون، شاخص از ابتدای یک رشته شروع و اولین حرف از رشته با شاخص ‎0 مشخص می‌شود.

در نتیجه b صفرمین حرف از رشته banana به حساب می‌آید و a یکمین و n دومین و به همین ترتیب.

شما می‌توانید از هر عبارتی، شامل متغیرها و عملگرها، به عنوان شاخص استفاده کنید، با این استثنا که مقدار شاخص بایستی یک عدد صحیح باشد وگرنه شما چیزی شبیه به این خطا را دریافت می‌کنید:

دریافت طول یک رشته با استفاده از len

یک تابع توکاری شده با اسم len در پایتون وجود دارد که مقدار عددیِ تعداد کاراکترهای موجود در یک استرینگ را برمی‌گرداند:

با استفاده از تابع len چطور می‌شود آخرین کاراکتر یک رشته را استخراج کرد؟ شاید بخواهید که از آن به این صورت استفاده کنید:

ولی دلیل اینکه خطای IndexError گرفتیم چیست؟ حرفی با شاخص ‎6 در رشته banana وجود ندارد. از آنجایی که پایتون شمارش کاراکترهای رشته را با عدد ‎0 آغاز می‌کند، ما در این رشته شاخص‌های ‎0 تا ‎5 را داریم. به عبارتی برای دریافت آخرین کاراکتر از یک رشته، بایستی عدد یک را از اندازه‌ی طول آن رشته کسر کنیم:

همچنین می‌توانید از شاخص‌های منفی به منظور شمارش از آخر به اول استفاده کنید. عبارت fruit[-1]‎ آخرین حرف و عبارت fruit[-2]‎ حرف یکی مانده به آخر را استخراج می‌کند.

این نوشته تحت مجوز کرییتیو کامنز BY – NC و حمایت موسسه تحقیقاتی رامونا ارائه می‌شود. شما می‌توانید با توجه به مفاد این گواهی از آن استفاده کنید.

مقاله را پسندیدید؟ ایلولا بدون نمایش تبلیغات و تحمیل هزینه‌ی غیرمستقیمِ نمایش آن‌ها به شما، با تکیه بر فروش مقالات اداره می‌شود. در صورتی‌که مقاله را مفید یافتید، لطفا هزینه‌ی آن را به یکی از سه روش زیر پرداخت کنید. ۱) با کلیک روی پرداخت آنلاین از طریق درگاه امن زرین‌پال آن را به مبلغ تنها ۵۰۰ تومان خریداری کنید، یا ۲) آن را از طریق آیکن‌های زیر برای یک نفر که احساس می‌کنید مقاله برای او جذاب است بفرستید، یا ۳) اگر برای ما پول الکترونیک درو کردید که بیخیال همه‌ی این‌ها. لطفا با حمایت خود به پربارتر شدن وب فارسی کمک کنید.

اولین نفری باشید که نظر می‌گذارد

پاسخ دهید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد